# V septembri ste pre SME uviedli, že rozhovory sú v úvodnej fáze. Ako odvtedy pokročili vzájomné kontakty medzi ruskou, francúzskou a slovenskou stranou?
"Zatiaľ v rokovaniach nenastal veľký pokrok. Musím však zdôrazniť, že naše úmysly zostávajú rovnaké. Naďalej prijímame záujem ruskej strany podieľať sa na projekte. Teraz prebiehajú diskusie skôr na technickej úrovni, aby sme zistili, na ktorej časti projektu by ruská strana priamo participovala. Podľa mojich vedomostí do dnešného dňa nebol podpísaný žiadny kontrakt či zmluva s ruskými inštitúciami, ktorý by sa týkal projektu Mochoviec, ale opäť zdôrazňujem, že princíp ich účasti je už prijatý."
# Nachádzate s ruskými odborníkmi spoločnú reč v možnosti prispôsobiť ruskú technológiu svetovým bezpečnostným normám?
"Diskusie, ktoré sme začali s technickou skupinou, ktorá by mala na projekte participovať, pokračujú. Máme na to špeciálne vyčlenenú skupinu odborníkov aj v Eléctricité de France (EDF). Keďže chceme s ruskou stranou spolupracovať systematickejšie, poskytli sme prostriedky na spoločné nukleárne výpočty, ako aj na dlhodobý pobyt ruských expertov vo Francúzsku."
# Takže EDF má na starosti skôr odbornú stránku a slovenská strana dohodne finančné záležitosti?
"Áno, Francúzsko nie je zainteresované v diskusiách, o prípadnej finančnej účasti Ruska na projekte. Je to skutočne výlučne záležitosť slovenskej vlády. My sme sa len jednoznačne vyjadrili, že nie sme proti tomu, naopak, účasť Rusov je vítaná. My sme zodpovední za technické kontakty."