Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Prenesme Ameriku na naše trávniky! *Jesenná časť futbalovej ligy očami Jozefa Vengloša, Milana Lešického, Ladislava Kačániho a Arnošta Hložeka


V každom mužstve si treba

pestovať osobnosti

Majstrovstvá sveta v USA 1994, či si to niekto chce priznať, alebo nie, ovplyvnili dianie vo futbale nielen v Európe, ale na celom svete. Boli skvelou ukážkou momentálneho vrcholu tejto hry a je preto len logické, že každý po poznatkoch z nich siaha. Pozitívne črty z majstrovstiev sa prenášajú do jednotlivých ligových súťaží na celom svete a preto je potrebné, aby sme z nich ťažili aj my. Šampionát v Amerike ukázal, že každé mužstvo, ktoré nastúpilo na cestu k úspechu, sa opieralo o výrazné osobnosti vo svojom strede, pričom tieto individuality stmeľovali výraznú silu a kreativitu daného kolektívu. Hviezdy mali svoje povinnosti, v mužstve Brazílie napríklad Bebeto a Romário neboli vôbec zaťažení obrannými úlohami, ale na druhej strane museli zapnúť na plné obrátky vo finálnej útočnej fáze a urobiť bodku za základnou prácou, ktorú vykonali v poli ich kolegovia. V celom futbalovom svete sa ukazuje prepotrebné, aby jednotlivé mužstvá mali vo svojom strede osobnosti, ktoré sú schopné meniť nielen rytmus hry, celý vývoj stretnutia, ale aj rozhodovať jednotlivé stretnutia. Pohľad dozadu na MS1994 ukázal, že viaceré zo 141 gólov padli po rýchlej akcelerácii v posledných zlomkoch akcie, pätnásť gólov sme videli po únikoch v krídelnom priestore. Na druhej strane zase padlo iba sedem gólov po kopoch z rohu, pričom ich mužstvá zahrávali vyše 300. Z toho vidno, že v štandardných situáciách sa hráči veľmi dobre poznajú a na úspech každý potrebuje niečo navyše, moment prekvapenia a silu v individuálnej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Sledoval som, že mnohé poznatky z MS sa postupne začínajú prenášať aj do našej ligy. Iba svedomitá práca však môže priniesť úžitok pre slovenský futbal. Ak si myslí určitá skupina ľudí, že úroveň slovenského futbalu sa dá zvýšiť iba cez peniaze, tak je na omyle!!! Trénerské čaro nových momentov a prekvapení je tu stále, v našich podmienkach sa musíme snažiť, aby táto práca bola dostatočne morálne aj ekonomicky ohodnotená. Tréneri si však musia uvedomiť, že ich sila je v kvalite práce a nie v arogantnosti a namyslenosti. Obľúbení sú iní, nie siláci.

V začiatkoch jesennej časti ligy sa objavili veľmi dobré výkony aj zápasy, niekde sa rozbiehali ťažšie, inde ľahšie. Slovan vedie súťaž zaslúžene s veľkým náskokom, má najkvalitnejší káder, ale pre potreby slovenského futbalu by sa žiadalo, aby mu ešte dve-tri mužstvá šliapali takmer rovnocenne na päty. Návštevy na zápasoch stúpajú a klesajú v súvislosti s výkonmi na ihrisku, ale myslím si, že ešte viac pozitívnej práce by sa malo urobiť v mediálnej politike, aby sa o futbale viac hovorilo a písalo, predovšetkým o pozitívnych stránkach, teda o tom, čo na tomto športe môže divákov najviac prilákať. V ligových kádroch sa objavilo veľa mladých, talentovaných hráčov, ktorí chcú na sebe pracovať. Všeobecne sa im treba viac individuálne venovať, zdokonaľovať ich prednosti, aby nabrali na seba viac skúseností. V tomto smere musia viac urobiť aj kluby, aby celkový spoločný futbalový život bol na vyššej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

JOZEF VENGLOŠ, tréner futbalovej reprezentácie Slovenska

Divák chce vidieť vždy maximálne nasadenie A INDIVIDUÁLNE VÝKONY

V jesennej časti našej najvyššej futbalovej súťaže niektoré kluby splnili svoje predsavzatia a sú spokojné s umiestením, iné sklamali a budú mať čo robiť, aby sa dostali do prvej šestky alebo, aby sa aspoň v lige zachránili. Divácky barometer nebol prizanivo naklonený, čo by mal byť varovný signál pre všetky ligové mužstvá. Hráči si musia uvedomiť, že divák už nie je spokojný len s víťazstvom, ale chce vidieť v každom zápase aj maximálne nasadenie, kvalitné indiuviduálne výkony jednotlivcov i celého mužstva.

SLOVAN: Hneď od začiatku sa bezpečne usadil na prvej priečke a jesennú časť bezkonkurenčne vyhral. Zaujímavosťou bolo, že viac bodov získal vonku ako doma. Podal vynikajúci výkon proti Dortmundu a nadchol nielen svojich priaznivcov, ale všetkých milovníkov futbalu. Niektoré zápasy na domácej pôde mal slabšie, čo sa odrazilo aj v menšej diváckej návštevnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

1. FC KOŠICE: Skončil druhý, ale s veľkým bodovým odstupom za vedúcim Slovanom a tým sa nesplnili predpovede, že Košičania budú veľkým konkurentom v boji o jesenný titul.

TRNAVA: Príjemne prekvapila nielen umiestením, ale aj svojou hrou a príkladným nasadením v každom zápase. Ak bude aj v jarnej časti ligy pokračovať v takýchto výkonoch, môže rozhodne rátať aj naďalej s veľkou podporou fanúšikov.

BANSKÁ BYSTRICA: Mala veľmi dobrý začiatok. Získala viac bodov na súperových ihriskách, kde vychádzala zo zabezpečenej obrany a nemusela tvoriť ako pod Urpínom. Možno, že s Hyravým to bude lepšie.

DUNAJSKÁ STREDA: Aj keď sa možno od nej očakávalo viac, mala by byť s umiestením spokojná. Mužstvo sa za pochodu budovalo, začiatok mu síce nevyšiel, ale bojovnosťou a nasadením podávalo v závere zlepšené výkony. Zaslúžene skončilo medzi prvými šiestimi.

Skryť Vypnúť reklamu

LOKOMOTÍVA: Podávala počas jesene rozpačité výkony. Raz veľmi dobré, inokedy veľmi slabé. Ak v nich bude pokračovať aj po zimnej prestávke, bude mať problémy s udržaním sa v šestici najlepších.

PRIEVIDZA: Príjemne prekvapila svojou hrou. Ak si tento štandard udrží, má všetky predpoklady na to, aby na jar nespadla medzi mužstvá, ktoré sa v našej najvyššej súťaži budú zachraňovať.

BARDEJOV: Hráči nováčika sa postarali svojimi výkonmi o najväčší divácky záujem. Aj napriek tomu, že viacerí z nich ešte nemajú potrebné prvoligové skúsenosti, Bardejov bol určite, aspoň doteraz, dobrým prínosom.

INTER: Sklamal. Nenašiel počas celej jesene svoju tvár, pričom sa očakávalo, že to bude on, kto bude súperiť so Slovanom a Košicami o titul jesenného majstra.

Skryť Vypnúť reklamu

PREŠOV: Sklamal podobne ako Inter. Teoreticky mal suverénne skončiť v prvej šestke, ale nakoniec bude mať čo robiť, aby sa zachránil. Hráči si musia uvedomiť, že na dvoch svadbách sa tancovať nedá.

HUMENNÉ: Striedalo dobré výkony so slabšími. Jarným cieľom je záchrana v súťaži. Na to je však potrebné bodovať na domácej pôde naplno a čosi priviezť aj zvonku.

ŽILINA: Vlani bola príjemným prekvapením, teraz sklamala. Na jar ju čaká ťažká fuška so záchranárskymi prácami.

ARNOŠT HLOŽEK, predseda Únie trénerov Slovenska

"Otvorené hlavy" priniesli do

slovenského futbalu pozitívne zmeny

Škoda, že zatiaľ nepracujú, na rozdiel od nedávnej minulosti, trénerské komisie futbalového zväzu, ktoré by priebežne vyhodnocovali úroveň našej najvyššej futbalovej súťaže. Spätný pohľad po šestnástich kolách napovie, že na čele je suverénne a zaslúžene Slovan, ktorý má dobrý káder a výbornú trénerskú trojicu. V Slovane stavili dobre na to, že si vybrali slovanistov telom a dušou na lavičku, tí vedia stmeliť káder na ihrisku, ale aj mimo neho. Myslím na trojicu Galis - Jokl - Švehlík, ktorých dopĺňa vedúci mužstva Černil. Slovan sa úspešne prezentoval aj na medzinárodnej scéne a ukazuje sa, že jeho hráči sú najviac schopní na to, aby do svojej hry aplikovali najmodernejšie poznatky zo súčasného vývoja svetového futbalu.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovanu sa výkonmi, najmä v závere, priblížil posilnený 1. FC Košice, ak do jeho radov prídu ďalšie posily, bude to ešte ambicióznejší tím. Poznáme húževnatosť trénera Jána Zachara, práve v hre tohto mužstva najlepšie vidno, ako vsadil na skúsenosti, podľa poznatkov posledných MS. V tom je sila FC aj pre budúcnosť.

Pre mňa je milým prekvapením, že kde sa objavili "otvorené hlavy", v podobe trénerov Karola Peczeho a Antona Dragúňa, tak sa to hneď prejavilo na hre, či už Trnavy alebo Prievidze. Ich odborné schopnosti sú jasné, teraz ich dokázali preniesť vhodne do kádra, ktorý chápe a chce. Iné je, ako to poznáme z niektorých ligových skúseností, ak vedie tréningový proces niekto futbalovo menej vzdelaný, slabšie podkutý, preceňuje sa a potom to dopadne, ako v niektorých prípadoch našej súčasnej ligy... Mňa osobne prekvapil aj dobrý nástup Dukly B. Bystrica, potom na chvíľu zakolísala, ale v závere sa objavili niektorí ľudia v pozadí, konkrétne Peter Benedik a na kvalite hry sa to prejavilo. Vidno, že ľudia, ktorí sú futbalovo vzdelaní, čítajú a dennodenne sa učia, dokážu potom pozitívne ovplyvniť celkový proces v ligovom tíme.

Skryť Vypnúť reklamu

Viackrát som už spomínal a doporučoval, že ak chce ligové mužstvo pôsobiť celkove na vysokej úrovni, potom musí mať rovnako na výške celkový strategický manažment. Do toho sa rátajú kvality funkcionárov, marketingu, trénerov, lekárov, masérov, atď. Ak niečo v tomto smere zlyhá, potom sa môžu aj v kvalitnom tíme, ako je napríklad Inter, dočkať sklamania. Pre mňa boli príjemným prekvapením aj výkony Humenného, pretože kvality Petra Gombára, nášho jedného z najlepších trénerských jednotkárov, veľmi dobre poznám a vysoko si ich cením. Spôsob jeho práce sa mi páči, ale v poslednom čase kvalita hry akosi odišla. Zrejme takisto chýba súhra v celom tíme.

Slovenská futbalová liga má isté rezervy, ale isté je, že už na jar by sa, podľa skúseností z jesene, mohlo na ihrisko vrátiť viac príťažlivosti, do hľadiska viac divákov.

Skryť Vypnúť reklamu

LADISLAV KAČÁNI, podpredseda Únie trénerov Slovenska

Futbal prestal byť u nás zábavou,

nevieme oceniť kvality súpera

Už pri tvorbe novej štruktúry súťaží prevládala myšlienka, aby kvalitatívny skok medzi bývalou federálnou ligou a novou slovenskou pomohla preklenúť dramatičnosť a súťaživosť našej ligy. To sa v plnej miere podarilo. Zároveň je to najväčšie pozitívum. Liga sa po základnej často rozdelí na dve šestky, a tak bol každý zápas pre mužstvá veľmi dôležitý. Odstránil sa tichý a pokojný stred tabuľky. Každé zaváhanie je nebezpečné. Dlhšia zlá séria sa rovná takmer katastrofe. Niet času na opravu. Hráči hrali pod veľkým tlakom. To je predpoklad zvyšovania výkonnosti, motivácie. Pre divákov je takýto spôsob súťaže príťažlivý. Návštevnosť však túto teóriu nepotvrdzuje a je negatívom jesennej časti ligy. Na návštevnosť, okrem kvality hry, vplýva množstvo faktorov a nad tým sa treba poriadne zamyslieť. Pretrhla sa rodinná tradícia, keď na futbal chodili celé rodiny, na štadiónoch je často veľmi nekultúrne prostredie, ktoré živí niekoľko asociálov v hľadisku. Futbal prestal byť u nás zábavou, lebo sme povýšili výsledok na otázku života a smrti. Nevieme prehrávať a športovo oceniť kvality súpera. Nechceme oceniť majstrovskú útočnú akciu alebo myšlienku, ale hneď hľadáme vinníka, ktorý urobil chybu. Sami si spochybňujeme náš výrobok, ktorý chceme predať. Častokrát zbytočne vyvolávame nedôveru, podozieranie. Futbal propagujeme negatívne. Stále nemá toľko priestoru, koľko by si ako najmasovejší a ľudový šport zaslúžil.

Skryť Vypnúť reklamu

Jesenná časť ligy si zaslúžila viac divákov. Bolo v nej veľa kvalitných zápasov, mali správny náboj, čím sa povtrdilo, že štruktúra a systém súťaží je správny. Ligová tabuľka je spravodlivým vyjadrením práce v jednotlivých kluboch. Treba poznamenať, že úspech a neúspech je vždy dielom viacerých ľudí. Nesúhlasím s praxou, že neúspech je dielom trénera a úspech dielom veľkej skupiny ľudí.

Za pozornosť stoja výsledky Slovana. Na ihrisku je bez konkurencie. Tú začínajú robiť 1. FC Košice a nárast kvality je viditeľný. Vynaložené finančné prostriedky začínajú účinkovať. Príjemným prekvapením ligy bola Trnava. Moderným poňatím, dobrým vyvážením mužstva a atmosférou. To isté sa dá povedať aj o účinkovaní Banskej Bystrice, Lokomotívy Košice. Pozornosť na seba upútala aj Prievidza. Najmä v domácom prostredí hrala pre diváka atraktívny a bojovný futbal. Prínosom bol nováčik z Bardejova. Dunajská Streda si udržuje štandard i napriek tomu, že prišlo k väčšej výmene hráčov. Inter mal problémy, ktoré si tento dobre organizovaný klub určite vyrieši. Taktiež Prešov. Isté je, že mužstvá mali počas jesene výkyvy. Pri takej vyrovnanosti ako je u nás, to k futbalu patrí. Nesúhlasím s názorom, že je to chyba. Každý chce vyhrať. Raz sa to podarí jednému, inokedy zasa druhému. Keby mali všetci vyrovnanú výkonnosť, kto by vlastne prehrával?

Skryť Vypnúť reklamu

Naša liga sa krištalizuje. Akým smerom kráča, to ukáže čas. Veľa bude záležať na pracovitosti hráčov, odbornosti a modernosti trénerov. Od ekonomického zabezpečenia futbalu. Nielen u dospelých, ale aj u mládeže. Ja považujem za najdôležitejšiu skupinu -hráčov. Pracujú ako profesionáli. Úroveň ich profesionalizmu nemôžeme hodnotiť podľa výšky ich platu, ale podľa prístupu k svojej práci, lebo futbal je pre mladého človeka krásnym zamestnaním. Musia chodiť do práce s nadšením, chuťou a radosťou. Pretože ak chcú radosť rozdávať, nemôže ich futbal otravovať. V tejto myšlienke vidím obrovské rezervy nášho futbalu. Divák takýto prístup vždy ocení.

MILAN LEŠICKÝ, tréner mužstva Slovenska do 21 rokov

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 7. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 2. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 3. Legislative intention - recodification of the corporate law
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 8. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 973
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 495
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 439
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 890
 5. Po Slovensku na motorke 6 783
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 923
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 291
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 592
 9. Crème de la crème po slovensky 3 207
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 154
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu