Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Nevěřte starcům!

Vo štvrtok 8.decembra sa v Bratislave na námestí SNP bude konať míting k Medzinárodnému dňu ľudských práv. Zvolali ho študenti, ktorí zorganizovali míting na výročie 17. novembra. To bol pravdepodobne najväčší míting za demokraciu, toleranciu a pluralitu,

aký sa v Bratislave od novembra 1989 konal. Traja z tých, ktorí pred dvoma týždňami stáli na tribúne sú: Anton Srholec, Erik Lipšic, Martin Jansta.

Anton Srholec, katolícky kňaz, dvanásť rokov väznený v Jáchymove ako mladý rehoľník, člen Slovenského helsinského výboru pre ľudské práva, zakladateľ a správca strediska pre bezdomovcov v Bernolákove.

Srholec: Myslím si, že vaša generácia premárni množstvo a množstvo síl na presadzovanie vecí, ktoré už sú vo svete bežné. Vy ich miniete na definovanie a obranu práv, ktoré už sú inde vo svete definované a dodržiavajú sa. Žijeme v chaotickom svete a vy ako generácia prežijete ešte mnoho sklamaní, lebo tie jedy, ktoré boli v nás a deformácie, spôsobené minulým režimom, tie sa nedajú vyplaviť ako keď sa človek opije a vyspí sa z toho. Solženicyn povedal: "Oni nam v dušu idut," a komunizmus, totalita, to nie je len niečo povrchové, zalieza to aj do duše národa.

Skryť Vypnúť reklamu

Vy si váš priestor budete musieť vytvárať a nikto vám nepomôže. Inde sa za tých štyridsať rokov postupne preverovali modely - politické, ekonomické. Preverovali sa aj na náboženskej rovine - odpadli modely, ktoré už sú nefunkčné, alebo už nič nehovoria. To všetko je už precúdené a mladá generácia tam má dnes pozadie už existujúcej štruktúry.

Fórum: Ale vaša mladosť, práve vaša, predsa nemohla byť nijako veselšia.

Srholec: Áno, nám odsekli krídla skôr, než nám mohli narásť. Ale ja som aspoň zažil, videl, ako to môže vyzerať: po vojne sme zažili pekný, aj keď krátky kúsok slobody. Obdivujem mladých ľudí a vyslovujem vám poklonu, že sa nevzdávate. Dokonca to vidím ako zázrak na našej politickej scéne, pretože vy ste vlastne odkojení minulým režimom, veď vy ste od malička dostávali po kvapkách ten systém. Ale vy ste tu a vaše chápanie vecí je totálne iné, radikálne iné, ako to minulé. Som idealista, nevzdávam sa toho a už ma asi nikto neprevychová. Mám sen o spoločnosti, ktorá by mohla byť celkom iná, keby v nej platili kresťanské princípy, ktoré sú podstatné pre môj život a pre mňa. A ja tie princípy vidím viac u ľudí, ktorí sa navonok nehlásia ku kresťanstvu alebo u mladých ľudí, o ktorých predpokladám, že ani nie sú pokrstení, alebo azda ani o tom nepočuli, ale ja viac ideálov vidím u nich, než u ľudí, ktorí sú dobre platení a spokojní s tým stavom, aký je, alebo sa dokonca vracajú do minulosti, k tomu, čo tu bolo. Ja som sa celý život držal mladých ľudí, ich idealizmu. V ňom je niečo pekné. Tento idealizmus rúca tróny.

Skryť Vypnúť reklamu

Fórum: Pán Srholec, kde ste sa vzali na tribúne mítingu 17. novembra? Do akej miery považujete za dôležité angažovať sa politicky?

Srholec: Moja oblasť je starosť o človeka, ktorý stojí na pokraji spoločnosti. Aj o mladých ľudí, ktorí stroskotali hneď na začiatku. Ale ako som sa dostal na tribúnu: Vidím, že aj keď sme za tých päť rokov prešli pekný kus cesty - ja to nevidím tak čierne ako to vidia politici, mám stále nádej, že sa to všetko stabilizuje a že s násilím a s deformáciami, ktorými naša spoločnosť prechádza, to nebude také tragické, ako sa to zdá. Hlásim sa k tomu, čo sme urobili na výročie Novembra ako k novej tradícii, ako k návratu k tomu, čo sme si sľubovali pred piatimi rokmi. Presne viem, čo nemá byť: To, čo sme zažili za štyridsať rokov, diktovanie, manipulácia, násilie. Obdivujem senzibilitu detí a mladých ľudí, ktorí to vedia a cítia. A bolo to tak vždy: Predsa dieťa povedalo, že kráľ je nahý. To obdivujem a pridávam sa k tomu. Tam je niekde Boží lúč alebo lúč toho večne živého a nezničiteľného v ľudstve, korektív všetkého toho chorého, ku ktorému sme náchylní my, starci. Od študentských čias som čítal jedného českého autora, Dominika Pecku, a ten povedal: "Nevěřte starcům!" Ja už som starý a ešte stále to heslo na mňa pôsobí, dávam si veľký pozor, aby som bol pravdivý a aby som pri tom živote, pri tom, čo pulzuje, a kde cítim, že je to pozitívne, aby som pri tom poctivo stál. V dejinách vždy mladí ľudia mali odvahu vysloviť pravdy, ktoré starí ľudia alebo ľudia, prispôsobení na systém, ktorí majú dojem, že tento svet je najlepší zo všetkých, vysloviť nechceli.

Skryť Vypnúť reklamu

Fórum: Z tribúny ste položili otázku veriacim, kam zmizli.

Srholec: Tragédiou je, že veriaci sú ľudia naivní, dobrí, ale naivní. Dali sa mnohí zviesť planými sľubmi, tak ako bohužiaľ aj v kostole sú často sýtení planými rečami. Zredukovali vieru na niečo, čo môže byť síce bohumilé (a aj Bohu milé), ale nie je to jadro kresťanstva. Jadro kresťanstva je v centre života a skutočným kresťanom je ten, kto sa trápi so životom, a hľadá pre seba samého lepšie a lepšie modely a chce slúžiť ľuďom v tej situácii, v ktorej sa nachádza. Kresťania by mali hľadať riešenia práve tejto ťažkej situácie, v ktorej sa nachádzame. Je ľahko dávať odpovede na problémy, ktoré v tejto hodine ani tak ľudí netrápia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 7. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 25 525
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 510
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 961
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 13 353
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 461
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 253
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 9 902
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 442
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 348
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 347
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu