to včera po rokovaní so zástupcami FNM podpredsedníčka vlády B. Schmögnerová. Vláda oceňuje prístup vedenia FNM, ktoré našlo cestu, ako vyriešiť problémy okolo zvýšenia dotácií na nákup sadiva, osiva a niektorých chemikálií pre poľnohospodárov. Čiastka, ktorá bude použitá na tieto účely, presahuje 780 miliónov korún. "Dohodol sa spôsob úhrady z prostriedkov FNM," dodala B. Schmögnerová.
Pokiaľ ide o krytie časti dlhovej služby štátu prostredníctvom FNM vo výške asi 18,5 mld Sk, zdroje by sa mali získať na základe príjmov z privatizácie a predajom dlhopisov FNM. "Jednoznačne sa ukázalo, že realizácia tejto operácie bude závislá od privatizačnej politiky budúcej vlády. My ako doplnok k zákonu o štátnom rozpočte predložíme určitú predstavu pokračovania privatizačnej politiky. Bude záležať len na budúcej vláde, či si osvojí navrhnutý postup," povedala podpredsedníčka vlády. Podľa jej slov sa so zástupcami FNM zhodli na tom, že ide o vecný problém, ktorý bude mať na stole aj budúca vláda, a bolo by veľmi nevhodné, "aby sa táto otázka zbytočne politizovala".
Ako v tejto súvislosti uviedol prezident FNM Š. Gavorník, "eliminačnou metódou sme došli k tomu, že Fond dlhovú službu v tejto dobe nie je schopný riešiť bez toho, aby sa nedotkol predaja určitých strategických podnikov, ktoré v tejto republike sú. Nie sme v stave po týchto rozhovoroch rozhodnúť o týchto veciach. To musí rozhodnúť nová vláda. My zastávame názor, že to, čo je strategické, malo by zostať Slovensku. Berte to však v polohe akademickej, pretože rozhodovanie patrí na iný parket. Nová vláda musí rozhodnúť, akým smerom privatizácie pôjde."
Na poznámku SME, že parlament na nočnom zasadnutí schválil zákon, ktorým preniesol veľký podiel zodpovednosti za privatizáciu na FNM, prezident FNM povedal, že privatizáciu má v rukách parlament a vláda. "Vy dobre viete, že ten zákon bol vrátený NR SR. Predpokladám, že pôjde opäť do parlamentu a potom uvidíme. Čiže tie kompetencie zatiaľ nemáme, je tu vlastne vákuum, ktoré spôsobilo vrátenie zákona."