Múdrosť rozhodnutí

Kvalita života je zložitá, zapeklitá vec, takže otázka metodológie, ako poznať kvalitu kvality bytia, je dosť závažná.

Demokracia ako vláda ľudu je frázou, ak ju chápeme ako stav. Je to proces, je to neustály tok rozhodnutí človeka v rozličných situáciách v priestore a čase. Či v rodine, či v kancelárii, škole, alebo v parlamente. A v demokracii by malo platiť, že sú to série rozhodnutí nie jedného človeka, ale skupiny ľudí, skupiny, ktorú nie je jednoduché nominovať, vytvoriť, ktorá pracuje na zložitých princípoch nielen demokracie, aj na princípoch odbornej, vedeckej metodológie. Rozhodovacie procesy sú dosť dobre preštudované, aby sa vytvárali podmienky pre zabezpečenie čo najkvalitnejších rozhodnutí. Žiaľ, v praxi sa často ignorujú. Politické, ekonomické či sociálne komentáre v masmédiách sú skôr o tom, KTO TO POVEDAL, a nie ČO POVEDAL. Ide sa po konkrétnych ľuďoch, čím sa dostávajú do centra pozornosti osoby, nie myšlienky, nie koncepcie, zámery, motivácia a najmä procesy rozhodovania, spôsoby prijímania záverov. Je logické, že za rozhodnutím sú ľudia, alebo človek, ale práve demokraticky utvorené orgány, komisie, rady a pod. by mali byť zárukou kvality rozhodnutí. Pokiaľ nestačia na niektoré odborné otázky sami, je v logike postupu, aby si, aby si prizvali odborníkov, ktorí pripravia návrhy na rozhodnutia (v ozajstných demokraciách je praxou, že dve (viaceré) skupiny expertov vypracujú dve (viaceré) alternatívy rozhodnutí). Správnym postupom rozhodovania sa minimalizuje pravdepodobnosť chýb a omylov v rozhodovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Možno by sa nemuselo novelizovať toľko zákonov, opravovať toľko vyhlášok, ušetrila by sa práca, ale najmä čas, ktorý by sa mohol využiť na významné rozhodnutia v kľúčových otázkach štátu.

Byť šéfom politikov, nariadim im školenie v rozhodovaní a metódach riešenia problémov, ako aj v komunikácii a diplomacii, v tvorivom riešení problémov.

Byť šéfom publicistov, spravodajcov, tak im poviem, aby boli pitavalmi, analytikmi spôsobov a kvality rozhodovania. Tak by prišli na to, že v tomto procese je zaujímavá nielen osoba sama o sebe, ale predovšetkým proces, spôsob, akým sa rozhodnutia rodia. Spôsob ovplyvňuje obsah, kvalitu rozhodovania. V školách tvorivých tréningov učia, že predpoklady pre kvalitu rozhodovania a riešenia problémov sa utvárajú pri čo najslobodnejšom produkovaní návrhov. Diktátor pri rozhodovaní nepotrebuje spoluúčasť druhých. Nováčik, ktorý uchopil moc (politik opitý mocou), si tiež myslí, že pri rozhodovaní nikoho nepotrebuje. Myslí si, že vie všetko, a tiež, že nikto o tom nevie viac ako on - čo je zaujímavé z psychologického hľadiska. V tom ho utvrdí možno aj skúsenosť, že sa chcel s niekým poradiť, no ten niekto kľučkoval, povedal, že je to ťažké, že to chce premyslieť, že to chce čas. Náš nováčik, politik, omámený mocou, si napokon povie: ach, títo teoretici, nie a nie pochopiť, že JA potrebujem rozhodnutie tu a teraz, tu a teraz musím riešiť celoštátne veci, tu a teraz potrebujem stanovisko k AIDS, k interrupciám, k privatizácii; alebo v rodine: potrebujem tu a teraz vedieť, čo kúpiť na nedeľný obed, ale tých mojich je zbytočné k tomu volať, lebo aj tak nič neporadia, sú nerozhodní, alebo každý bude chcieť niečo iné... Všímate si, ako to beží? Skúsenosť za skúsenosťou takto presviedča veľké JA, že LEN ON a nikto iný je kompetentný na rozhodovanie o veciach medzi nebom a zemou, len on, lebo bol na to zvolený, či predurčený, alebo si jednoducho povie, že nikto iný to nedokáže tak dobre ako on. Ale má nejakú korekciu, kontrolu? Jednoznačné a jednohlasné hlasovania v komisiách, v rodinách, na poradách a inde ho len utvrdzujú v tom, že má pravdu, že to vie najlepšie a inak sa to nedá, až postupne príde na to, že nepotrebuje radiť sa, že nepotrebuje demokraciu, lebo ho iba zdržiava a je mu nanič. Navonok sa však treba tváriť, štylizovať, že ide vždy o to, čo si myslia tí ostatní, a tí ostatní sú takí zmätení a neinformovaní, že skutočne nie je ťažké povedať, že ide o to, čo si myslia tí, ktorí vôbec nevedia, čo si myslia. Podobne je to so zákonmi - pokiaľ ich možno interpretovať mnohými spôsobmi, ich výklad je takmer vždy zákonný, stačí len akcentovať to hľadisko, ktoré je práve výhodné pre veľké JA.

SkryťVypnúť reklamu

Preto je dôležité analyzovať procesy rozhodovania, všímať si genézu vzniku a presadzovania rozhodnutí, podmienky, za ktorých prišli na svet a boli uskutočnené, všímať si aj, kto pripravil podmienky pre to, aby rozhodnutia mohli prejsť. Všímať si, kto sa nebojí odkloniť od názoru predsedu, prezidenta, otca či iného "vodcu". Nenaučili sme sa ešte, odchovaní totalitou, že práve odvaha byť sebou v procesoch rozhodovania, hľadania riešení, v oponovaní je základom nielen demokracie, ale aj progresu kvality rozhodnutí.

Existujú vodcovia, ktorých sa ľudia boja, ktorých nenávidia.

Existujú aj vodcovia, ktorých ľudia milujú.

Najlepšími vodcami sú však tí, ktorí dokončili svoje dielo a ľudia si povedali: DOKÁZALI SME TO SAMI. (Lao C').

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MIRON ZELINA

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu