Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

O ľudských právach na Slovensku


John Young, advokát, americký občan trvale bytom v Bratislave, regionálny koordinátor Medzinárodného helsinského výboru pre ľudské práva pre krajiny Visegrádskej štvorky

Dušan Ondrušek, psychológ, nadácia Partners for Democratic Change, nezávislá inštitúcia, ktorá patrí do siete medzinárodných inštitúcií na podporu demokracie a pokojného riešenia konfliktov

Ondrej Dostál, politický komentátor a sociológ, spoluautor publikácie "Ku koreňom nenávisti v slovenských médiách"

Young: Slovensko má image krajiny s menej vyvinutou demokraciou než susedné krajiny. Myslím, že to v tej základnej rovine nie je celkom pravda.Všetky tieto tri krajiny majú svoje ťažké problémy: možno v Čechách a v Maďarsku sú lepšie zdokumentované, ale nemyslím, že Slovensko je v Strednej Európe jedinečné, napríklad pokiaľ ide o agresivitu skinheadov, alebo brutalitu polície, ktorá je podľa mňa problémom, a hrozným problémom. Brutalita polície je čosi, čo sa týka každého, tak Slovákov, ako Rómov, ako utečencov. Nielen na Slovensku, všade, aj v Amerike. Spomeňte si len na nášho Rodneyho Kinga. V jednej veci by ste sa mohli na ňom poučiť: ak svojej polícii dovolíte mlátiť nižšie vrstvy, alebo menšiny, máte občiansku neposlušnosť, nepokoje a násilie, to, čo sme mali my v Los Angeles. A myslím, že dôležitým krokom smerom k pevnejšej demokracii by bolo predovšetkým vypustiť z Trestného zákona článok 102 a 103, čiže, že kritika prezidenta, parlamentu alebo vlády sa trestá väzením do dvoch rokov. Stále predsa beží proces proti Ondrejovi Hricovi, šéfredaktorovi Domina. Myslím, že by bolo treba nejako motivovať právnikov, aby sa ujímali ťažkých prípadov, klientov, ktorí nemajú veľa peňazí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravdupovediac, čakal som na mítingu 17. novembra, že študenti zatlačia viac na právny charakter tohto štátu, na to, čomu sa u nás hovorí vláda práva. Oni hlavne zdôrazňovali, že to nie je politický míting, že sú tam len na to, aby hovorili o rektorovi. Na jednej strane to chápem - majú stratégiu tú tému nepolitizovať, ale na druhej strane - nemôžem si pomôcť - všetko sa nedá označiť za politiku. Je aj niečo, čo je nad politikou. Demokracia je nad politikou. To nie je politizovanie, ak človek hovorí o tom, aký je rozdiel medzi totalitnou vládou a demokraciou.

Možnože študenti ešte trocha váhajú. Ale aj tak - povzbudilo ma vidieť tisícky, možno desiatky tisíc ľudí, a povzbudilo ma, že som počul zvoniť kľúče, a že som videl, že tá skupina je väčšia ako minulý rok. A mám teda nádej, že míting k desiatemu decembru možno ešte výraznejšie nastolí tieto veci.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobrí my, zlí oni

Ondrušek: Pri všetkých veľkých zmenách je skupina ľudí, ktorá skôr začína chápať niektoré veci, a veľká časť ostatných , ktorým to trvá dlhšie, a sú menej pripravení na zmeny. Ľudia síce pred piatimi rokmi išli na námestie, ale s inými očakávaniami. Tá zmena nebola až taká výrazná, ako sme tomu uverili. To vidno aj na našom slovníku. Najskôr ľudia hovorili, že to, čo sa deje, je nežná alebo zamatová revolúcia, neskôr, asi po roku, už veľa ľudí tomu začalo hovoriť "tie zmeny", alebo "november 89", akoby sa už hanbili za slovo revolúcia. Potom niektorí začali používať slovo "prevrat". Začalo sa hovoriť, že to a to sa napríklad stalo "po prevrate". Nie je vylúčené, že po čase niekto začne hovoriť o novembrovom puči alebo kontrarevolúcii. To podľa mňa signalizuje, že ľudia majú predstavu, že tamtí boli pri moci, a zmena znamená, že teraz sme pri moci my. Ale tak to nikdy nie je. Nič sa nedelí na dobrých a zlých. Naozajstná revolúcia beží možno teraz. Teraz je dôležitá fáza, ktorá bude trvať strašne dlho. Beží v mysliach ľudí. Až keď ľudia začnú chápať základné princípy, napríklad, že nemôže mať niekto v rukách aj zákonodarnú, aj výkonnú moc, že to je nedemokratický princíp, že výhra jedného nemusí byť prehrou druhého, že keď sa niekomu darí, tak to nemusí byť preto, že niekomu inému ukrivdil, až keď ľudia prestanú takto vnímať skutočnosť - prestať síce neprestanú nikdy - ale až ju začnú menej takto vnímať, tak začnú chápať, že možný je aj konsenzus, ktorý nie je vylučujúci. Čiže buď mám vo všetkom pravdu ja, a potom druhý nemá pravdu, a potom ja musím bojovať, aby som presadil tú svoju. A väščinou si zatiaľ nevedia predstaviť, že môže byť nejaký tretí názor, ktorý akceptuje viacero právd, a ktorý vníma konfrontáciu a hľadanie skutočnosti, ktorá je viacrozmerná. Vždy boli dobrí a zlí: kapitalisti a budovatelia lepšieho zajtrajška, teraz sa to len zmenilo na iný model - sú dobrí Slováci, a zlé protislovenské živly, ktoré nám niečo nechcú dovoliť, alebo sú dobrí pracujúci ľudia, ktorí roky pracovali, a zlí podnikatelia, ktorí určite zbohatli na tom, že my sme tu roky vytvárali hodnoty. Takto sme naučení vnímať svet.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostál: Myslím, že je normálne, že iba v istej menšine môže rezonovať desiaty december, že iba istá menšina je aktívna, zohráva nejakú úlohu v obhajobe ľudských práv , a je schopná vystúpiť v dobe nejakej spoločenskej zmeny. Väčšina stojí mimo, a prizerá sa, v najlepšom prípade sa nechá strhnúť. Napriek tomu, myslím, že od novembra 89, vidíte, ani ja nepoužívam slovo nežná revolúcia, nastal istý významný posun v spoločenskom vedomí, takže veci, ktoré sú dnes samozrejmé, pred piatimi-šiestimi rokmi samozrejmé neboli, a ani dnes nemusia byť samozrejmé. Pozrime sa len o pár sto kilometrov na východ, pretože tam nie sú. Je možné, že v novembri 89 väčšina ľudí, ktorí stáli na námestiach, tam nestáli preto, že by boli znepokojení tým, že pár disidentov nemôže vyjadriť svoj názor, že sa tu nerešpektujú základné ľudské práva, ale veľmi veľká časť, a ja myslím, že väčšina, bola motivovaná práve pohľadom smerom na západ, porovnaním svojich životných podmienok s podmienkami ľudí, žijúcich vo vyspelejších krajinách. A vyzeralo to, že tak ako sa dá rýchlo zmeniť politický systém, analogicky rýchle sa dajú zmeniť aj životné podmienky, a odtiaľ to veľké sklamanie. Ale napriek tomu si myslím, že je tu posun. Pretože kým pred piatimi rokmi námestie zaplnila takáto predstava, ktorá pre väčšinu až tak nesúvisela s ľudskými právami a demokraciou, dnes, po piatich rokoch, dokáže, síce nie až tak, ale predsa len, zaplniť námestie aj myšlienka, ktorá už je jednoznačná a jednoznačne očistená. V porovnaní s tým, čo sa dialo pred piatimi rokmi je to, či niekto bol alebo nebol zaradený do nejakého výboru v parlamente, pomerne subtílna otázka v porovnaní s tým, či niekoho zatvoria, pretože chce niekam položiť nejaké kvety.

Skryť Vypnúť reklamu

Young: Je fakt, že dnes je tu toľko rôznych novín a časopisov, že sa môžete sa dostať k takému pohľadu, k akému len chcete. Možno v samotných novinároch ešte ostalo trocha autocenzúry, možno majú zábrany voči dostatočne dôslednej investigatívnej práce, ale to je určite otázka času. Možno by bolo lepšie, keby Slovensko malo prístup k súkromným televíznym staniciam. V strednej Európe nie je síce neobvyklé, ak štát ovláda a kontroluje televíziu, ako trebárs v Rakúsku, ale aj tak, myslím, že je vždy užitočné pozrieť sa, čo sa deje v Českej republike.

Dostál: V masmédiách nastal posun. Keď revolučná eufória vychladla, už v roku 199O, médiá necítili myšlienku ľudských práv nijako výrazne. To sa napríklad prejavilo v oblasti vzťahu k menšinám. V čase prijímania jazykového zákona veľmi významná časť médií podporovala matičnú verziu jazykového zákona, ktorý sa už z dnešného hľadiska zdá byť podštandardný, napríklad preto, že zavádza iba jednojazyčné názvy obcí. Dnes to už vidí inak veľká časť médií, ale aj politikov. To sa napríklad prejavilo pri takzvanom tabuľovom zákone.

Skryť Vypnúť reklamu

Čie sú ľudské práva?

Young: Totiž, čo to je, ľudské práva? V posledných štyridsiatich rokoch to znamenalo sociálne a ekonomické práva. Mali ste právo na zdravotnú starostlivosť, právo na prácu, právo na bývanie. Teraz je tu západné chápanie ľudských práv, ako skôr politických a občianskych. Inými slovami, vykázať vládu z oblasti individuálnych slobôd. Ja som vyučoval legislatívu ľudských práv na Slovensku aj v Čechách, a mám skúsenosť, že väčšina v týchto krajinách si myslí, ľudské práva, to nie je pre nás, to je niečo, o čom len stále dokola hovorili disidenti, a hovoria malé hŕstky. Ale tak to nie je. Sloboda vyjadrovania, sloboda pohybu, vláda práva, právo na korektný právny postup, to je absolútne dôležité právo, ktoré má každý, nielen Rómovia, alebo Maďari, ale takisto Slováci. A aký úžitok má priemerný občan z ľudských práv? O tom nie ľahko ľudí presvedčiť. Pretože tí ľudia sú zvyknutí, že všetko prichádzalo od štátu, a tomu je koniec, a ľudia musia viac konať sami ako jednotlivci, a to je pre mnoho ľudí priveľký šok. A je veľmi zložité uvedomovať si, čo sa dá robiť s individuálnymi slobodami, a zároveň sa starať, aby človek mal, z čoho žiť. Je tu síce jasný dôvod, prečo sú individuálne slobody dôležité: aby naštartovali ekonomiku, ale aký z nich majú ľudia bezprostredný úžitok? To je ťažké. Aký úžitok máte zo vzduchu? Prosto ho musíte mať! A myslím, že nie je iná alternatíva. Alternatívy sme už videli. čím viac informácií človek má, tým má väčšiu slobodu robiť vlastné rozhodnutia. Myslím, že to má zásadný význam aj pre vývoj vašej duše a povahy, k tomu aby ste mali charakter, boli autonómnym človekom, boli nezávislí, boli sami sebou.

Skryť Vypnúť reklamu

Ondrušek: Lenže u nás zatiaľ stále vládne predstava, že vždy niekto, kto stojí vyššie ako ja, je za mňa zodpovedný, on by mal rozhodnúť, a ja sa buď prispôsobím, alebo budem protestovať. Keď spoločnosť funguje ako takýto hierarchický model, tak tým, že odstránime špičku, odvoláme nevhodného panovníka, vypustíme článok 4 z ústavy, po čase zistíme, že to zase nefunguje, pretože na tých nižších úrovniach sa to výrazne nezmenilo. Keďže to nefunguje, a my k tomu, aby to fungovalo, nijako neprispievame, tak zasa postavíme nového panovníka, človeka, ktorý by mal za nás niesť zodpovednosť. A takto sa vytvára mocenský orloj, ktorý rotuje stále rýchlejšie a rýchlejšie. Čo je asi prirodzený jav, ale v nejakej fáze, keď už rotuje príliš rýchlo, vznikne chaos, a to je šanca pre ľudí, ktorí sa v chaose vynikajúco orientujú a zavádzajú režim tvrdej ruky, to, čo bolo predtým. Iná možnosť je len tá, že ľudia na nižších stupňoch tejto hierarchie zistia, že vlastne oni sú tí, ktorí sú určujúci činiteľ a tí, ktorí sa majú podieľať na moci a na rozhodovaní. Taký istý mechanizmus funguje aj v menších skupinách, na pracoviskách, v hnutiach, v organizáciách. Na Slovensku sa za posledné štyri roky vystriedali už množstvá ministrov a ľudí v pozíciách.

Skryť Vypnúť reklamu

Tri kroky vpred,

dva, tri , štyri dozadu

Ondrušek: Mení sa aj chápanie ľudských práv. Len ideme štyri kroky vpred, a dva kroky dozadu. A zase sa zastavíme, a ideme štyri kroky vpred a dva dozadu, niekedy tri, niekedy tri a pol. A ten pocit pri návrate späť je hrozne nepríjemný pre tých, ktorí majú pocit, že už sú ďalej. A zrazu ľudia volia inak, než sme si mysleli. A postup by asi mal byť taký, ako keď horolezec zdoláva vrch, že vždy, keď už niečo dosiahne, tak si postaví nový postupový tábor. Ak by padol, tak by nepadol úplne naspodok, ale už bude niečo zaistené. Už sú zaistené otvorené hranice. A väčšina ľudí chápe, že otvorené hranice sú lepšie ako zatvorené hranice. A že to je jedno z práv, ktoré sú pre nich podstatné. Väčšina ľudí začína chápať, že je možné mať viacero kanálov informácií, a že je to vlastne dobre, keď si môžu vybrať. Nie všetci to chápu, ale to bude trebárs ďalší postupový tábor. Možno veľká časť ľudí začne postupne chápať, že zákon na ochranu republiky by bol - hrozný. A že je to vec, pri ktorej sa treba výrazne ozvať.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostál: Ak by sa to stalo, to už by asi neboli tie dva kroky späť, ale štyri alebo päť. Keby to spelo tam, a keby sa situácia dramatizovala, vzopätie študentov by sa určite udržalo dlhšie.

Ondrušek: Myslím si, že časť ľudí je schopná, a že po čase začne chápať, že ľudské práva sú nedeliteľné, že sa nedajú oddeľovať sociálne práva od iných práv. A aj ľudia, ktorí sú na tom sociálne veľmi zle, na Orave, na Kysuciach, tam, kde je veľká nezamestnanosť a kde je úplne pochopiteľné, že ľudia myslia hlavne týmto smerom, začnú chápať, že nebudú potraviny lacnejšie, a oni sa nebudú mať lepšie dovtedy, kým nebudú zabezpeýené ostatné veci. Aby spoloččnosť mohla zabezpeččiť tieto práva, musí byť zabezpečená sloboda - už len preto, lebo len vtedy vznikajú dobré nápady, a len tak sa ekonomika pohne. Na jednotlivej úrovni to ľudia skôr vedia pochopiť. Keť mám dve deti, a delím im tortu, tak je to tak, že ak im ju rozdelím presne a autoritatívne z pozície otca, vždy budú sťažnosti, a deti sa budú naťahovať, že druhť má viac. Jediné riešenie je rozdeliť rozhodovaciu, zákonodarnú moc od výkonnej. Čiže jedno dieťa bude krájať, druhé si prvé. A tak budú obidve spokojné, obidve sa podieľali na moci.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostál: Ja myslím, že ešte stále nie je rozhodnuté a vývoj sa môže ešte uberať dvoma zásadnými smermi. Ten jeden, ktorý sa zdá byť menej pravdepodobnť, je, že sa prekročí rámec demokratického systému, prerastie to do autoritatívneho režimu, a práva, ktoré sa zdajú byť samozrejmé, budú znova ohrozované a spochybnené, a riešenie bude dramatickejšie a konfliktnejšie. Ak zostane pri relatívne pokojnom vývoji, zostanú zachované základné atribúty demokratického systému, a nebudú ohrozené ľudské práva, tak už samotný fakt, že ľudia budú žiť uprostred demokratického systému, znamená, že si budú naň zvykať, budú sa ho učiť, tak ako sa učia žiť v trhovom systéme, v demokracii a disponovať ľudskými právami, a tým, že si vlastnou skúsenosťou zažijú, tým sa to v nich bude zakoreňovať, a tým sa tento smer vývoja môže stať nezvratný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 382
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 927
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 738
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 719
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 567
 6. Po Slovensku na motorke 6 411
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 029
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 425
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 395
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu