Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

On, praobyčajný riaditeľ

Obyčajne vývoj otvorených ekonomík tenduje týmto smerom: ak sú v štáte X vyššie depozitné úrokové sadzby ako v štáte Y, úspory sa začnú presúvať zo štátu Y do štátu X. Ak je v štáte X nižšie daňové zaťaženie ako v štáte Y, zisky sa začnú prelievať zo ...

Obyčajne vývoj otvorených ekonomík tenduje týmto smerom: ak sú v štáte X vyššie depozitné úrokové sadzby ako v štáte Y, úspory sa začnú presúvať zo štátu Y do štátu X. Ak je v štáte X nižšie daňové zaťaženie ako v štáte Y, zisky sa začnú prelievať zo štátu Y do štátu X. Ak sa v štáte X dosahujú vyššie ceny jednej komodity ako v štáte Y, snahou obchodníkov v štáte Y je vývoz tejto komodity do štátu X. Ak je touto komoditou napríklad šrot, tak sa na tom nič nemení.

Nižšia cena vysoko kvalitného kovového oceľového šrotu na Slovensku v porovnaní s jeho s cenami na okolitých trhoch je jednou z príčin, prečo sklon k vývozu tejto suroviny u domácich obchodníkov rastie. Riešenie je veľmi prosté: vyrovnať domácu cenu kovovového oceľového šrotu so svetovou. Túto rovnovážnu cenu označme ako trhovú. Odpoveď na otázku, prečo v tomto prípade slovenská hutnícka "lobby" udržuje cenu šrotu 15 - 20 percent pod úrovňou trhovej ceny, treba hľadať vo vnútornej ekonomike podnikov. Inými slovami, nízka vstupná cena tejto základnej suroviny zlepšuje hospodársky výsledok železiarní a udržuje konkurenčné ceny ich konečných produktov na svetom trhu. Zhrňme to: profit železiarní sa má dosahnuť na úkor strát obchodníkov s touto surovinou. Aby sa dosahovali trhové ceny finálnych výrobov, treba nakupovať vstupy za netrhové ceny. Ak by sa totiž vstupy začali kupovať za trhové ceny, buď by sa železiarne museli uspokojiť s nižším profitom, prípadne stratou, alebo by muselo dôjsť k zásadnému obratu v riadení smerom od nerentability a neefektívnosti k rentabilite a k efektívnosti. Ak sa naďalej budú na Slovensku realizovať netrhové ceny výkupu kvalitného oceľového šrotu a vláda by obmedzila vývoz do zahraničia, ešte stále je tu cesta vyvážať túto komoditu prostredníctvom colnej únie na český trh, kde sa ceny pohybujú len asi 3 - 5 percent pod úrovňou svetových, ale pri niektorých druhoch šrotu sú dokonca vyššie. Podobne pri obchodovaní s medeným alebo zinkovým šrotom v SR sa obchod riadi svetovými cenami, teda nie je dôvod na živelný či ilegálny vývoz. Skrátka a dobre, niekto na trhu s kovovým oceľovým šrotom chce mať v SR neodôvodnené privilégiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhou stranou mince nedostatočných dodávok šrotu je platobná neschopnosť želiarní. Keď niekto dlhuje dodávateľom po lehote splatnosti 130 miliónov Sk (napr. Železiareň Podbrezová v lete 1994) a svoje finančné záväzky plní s niekoľkomesačným oneskorením, nemôže očakávať , že sa šrot do jeho fabriky bude hrnúť. Vecnú stránku týchto prolémov by mali pochopiť aj odborári v železiarňach, ktorí napokon majú svoje zastúpenie v dozorných radách, pokiaľ nechcú, aby manažment používal zamestnancov ako rukojemníkov pri nátlakových akciách na vládu. Rovnako by nebolo zlé, keby sa o úroveň riadenia a ekonomických súvislostí zaujímali viac aj radoví zamestnanci. Keď pre nič iné, tak aspoň preto, že sú na svete veci, ktoré by nemal a niekedy ani nemôže meniť ani Moravčík ani Mečiar, ale celkom praobyčajný riaditeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 10. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 675
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 132
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 589
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 097
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 850
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 401
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 620
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 540
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 525
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu