Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

V krajine pod Tatrami

V poradí už ôsmom povolebnom týždni sa opäť začínajú rozhovory o zostavení vlády. Ak nepríde k zmene stanovísk KDH a SDĽ, v podstate pôjde o hľadanie možností podpory v parlamente pre kabinet V. Mečiara. Inými slovami - malo by ísť o začiatok diskusie ..

V poradí už ôsmom povolebnom týždni sa opäť začínajú rozhovory o zostavení vlády. Ak nepríde k zmene stanovísk KDH a SDĽ, v podstate pôjde o hľadanie možností podpory v parlamente pre kabinet V. Mečiara. Inými slovami - malo by ísť o začiatok diskusie k programovému vyhláseniu novej vlády, ktorú nemožno a priori odmietať.

V komunálnych voľbách sa ukázala sila, resp. slabosť všetkých politických subjektov, vrátane HZDS. Ich predbežné výsledky naznačujú, že čas začal hrať proti V. Mečiarovi.

V súvislosti s komunálnymi voľbami hodno spomenúť ďalšie slovenské špecifikum. Nebýva totiž zvykom, aby generálny prokurátor iba dva dni po svojom menovaní kandidoval na funkciu poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave. Doc. JUDr. Ľ. Hudek - generálny prokurátor SR, nečlen HZDS - kandidoval za HZDS v piatok a v sobotu v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto. Je to prinajmenšom svojrázne chápanie sľubu, ktorý zložil do prezidentových rúk pri svojom menovaní. Pripomeniem iba, že NR SR navrhla M. Kováčovi menovať Ľ. Hudeka za generálneho prokurátora 4.11.1994 - mal teda dostatok času vzdať sa kandidatúry.

Skryť Vypnúť reklamu

Prípadné výhovorky na aparát HZDS zo strany generálneho prokurátora nemožno akceptovať. Aparát hnutia je čím ďalej tým viac nervóznejší - povedal by som denervovanejší - čo sa odráža na kvalite ním vydávaních stanovísk a vyhlásení. Dva príklady z mnohých. Vedúca skupiny právnych expertov HZDS K. Tóthová tvrdí, že prezident sa nemal obrátiť na Ústavný súd v súvislosti s vyslovením nedôvery parlamentu ministrom M. Janičinovi a L. Pittnerovi. Podľa jej slov je to oddialenie konečného riešenia, pretože odvolanie členov vlády nie je v rozpore s ústavou. Zhrnuté a podčiarknuté: ústavných činiteľov - členov vlády - možno v zmysle ústavy odvolať. V rozpore s názorom K. Tóthovej je stanovisko aparátu HZDS vydané o dva dni neskôr, v ktorom sa pre zmenu hovorí, že členovia Moravčíkovho kabinetu pôsobia "iba ako úradnícky kabinet a nie ako ústavní činitelia". Teda že v skutočnosti sú iba štátnymi úradníkmi do vymenovanie novej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Príklad druhý. Stanovisko - "znepokojenie nad šírením dezinformácií obsahujúcich nepravdivé tvrdenia o čistkách chystaných HZDS v štátnej správe" pochádza taktiež z dielne aparátu hnutia. "Autori podobných podvrhov si sami vystavujú vizitku o vlastnej morálke a politickej súdnosti", píše sa doslova a do písmena. Namieste je preto odcitovať "autora podvrhu". "Oni (KDH a SDĽ) nám za dva či tri týždne úplne zrušili okresné štruktúry, predsedov okresných úradov, prednostov úradov životného prostredia, riaditeľov nemocníc a školských správ. Taká čistka tu nebola ani v 70. rokoch. A vedia, čo bude nasledovať, keď nebudú vo vláde. Vôbec netajíme, že ideme na štyri roky do vlády a opäť musíme mať na okresoch predĺženú ruku štátnej správy...Vôbec to netajíme, to je normálna vec." Autorom citovaných slov - podľa HZDS "podvrhu" - je jeho podpredseda S. Kozlík.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno iba konštatovať, že nervozita v tábore HZDS má vzostupnú tendenciu. Zlyháva systém hnutia - jednoducho niet toľko lukratívnych funkcií v krajine pod Tatrami, aby dokázalo splniť očakávania čo len polovice svojich voličov.

Uvedené úzko súvisí s nadchádzajúcimi rokovaniami o podpore novej vlády. Rovnako signál, ktorý vyslal V. Mečiar v parlamente, keď prakticky vylúčil nielen zo svojho tieňového, ale aj budúceho kabinetu niekoľko ministrov - Slobodníka, Hofbauera či Andrejčáka. Toto posolstvo bolo určené nielen súčasným ministrom kultúry, dopravy a obrany, ale aj ich politickým zoskupeniam, ktoré ich do funkcií postavili. V. Mečiar bude v podstate žiadať od štandardných strán vypísanie bianco šeku na obdobie najmenej štyroch rokov. Pokúsi sa svoju stabilitu zabezpečiť všetkými možnými i nemožnými spôsobmi - napr. výsledky komunálnych volieb môže eliminovať novým územnosprávnym členením. Rozhovory, ktoré začína tento týždeň uskutočňovať, budú mať zásadný význam nielen pre nasledujúce mesiace, ale roky. Dnes nám nezostáva nič iné ako vyčkať, kto bude prvý, ktorý "psychomotoricky zlyhá". Autoritárske spôsoby či systém udržiavania v nevedomosti, ktorý HZDS praktizuje aj v "domácom prostredí", sa totiž zvyčajne nevyplácajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 3. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 4. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 5. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 6. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 7. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 8. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 9. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 2. Štartuje projekt Futbal v meste
 3. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 4. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 9. Svätá vojna
 10. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 675
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 132
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 589
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 097
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 850
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 401
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 620
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 540
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 525
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 450
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu