Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Výrazný neúspech HZDS v komunálnych voľbách - nadpolovičnú väčšinu získala parlamentná opozícia *Na komunálnych voľbách sa zúčastnilo 54,26 percenta voličov

BRATISLAVA/KOŠICE/BANSKÁ BYSTRICA (SME - bor, eb, klo, jam, TA SR) - Na komunálnych voľbách sa na Slovensku počas víkendu zúčastnilo 54,26 percenta oprávnených voličov. Vyššia účasť bola v obciach ako v mestách. Napríklad v obci Koválovce v okrese Senica

nevolili zo 113 voličov len traja. Najnižšiu účasť zo slovenských miest zaznamenali vo Zvolene (29,6 %), najvyššiu v Nových Zámkoch (76 %).

CelkovÉ výsledky

Najvyššie percentuálne zastúpenie v samosprávach obcí v okresoch SR bude mať podľa údajov Štatistického úradu SR Hnutie za demokratické Slovensko, ktoré v tohtoročných komunálnych voľbách získalo 23,06 percenta poslaneckých miest. Druhé KDH bude mať v samosprávach obcí 20,5 a tretia SDĽ - 15,87 percenta poslaneckých kresiel. Na ďalších miestach sa umiestnili nezávislí kandidáti so ziskom 7,81 percenta, Spolužitie so 6,32 percenta, Hnutie poľnohospodárov so 4,6 percenta, MKDH s 3,91 percenta, SNS s 3,82 percenta a DS s 3,51 percenta poslaneckých miest.

Skryť Vypnúť reklamu

(Pokračovanie na 2.)

Nezávislí kandidáti boli najúspešnejší v súťaži o posty starostov obcí. Získali dovedna 28,84 percenta kresiel. Druhá SDĽ obsadí 17,98 a tretie HZDS 15,98 percenta miest starostov. Nasleduje KDH so ziskom 15,24 percenta, Spolužitie obsadí 4,66, Hnutie poľnohospodárov 2,46, DS 2,31, MOS 2,21, SNS 2,1 a KSÚ 2,06 percenta miest starostov obcí v SR.

V BRATISLAVE OPÄŤ PETER KRESÁNEK

V hlavnom meste SR Bratislave prišlo k volebným urnám 33,8 percenta voličov. Najvyššia účasť bola v okrajových mestských častiach (pohybovala sa medzi 50-60 percentami), najnižšia bola v Petržalke (približne 23-percentná). O post primátora Bratislavy sa uchádzalo 15 kandidátov, pred voľbami sa všeobecne predpokladalo, že "rozhodujúci boj" sa odohrá medzi doterajším primátorom P. Kresánkom (KDH, DU, NDS, DS, SPŽSR), J. Prokešom (HZDS, SNS, RSS, SZA) a M. Zemkovou (NEKA). O víťazstve P. Kresánka nakoniec rozhodlo 44 776 voličov, J. Prokeš získal 35 043 a tretia M. Černá 11 443 hlasov. V Bratislave bolo zvolených aj 17 starostov mestských častí a poslanci miestnych zastupiteľstiev. Najviac starostovských postov obsadili kandidáti KDH a nezávislí (po 4), traja zvolení starostovia kandidovali za SDĽ, po dvaja za HZDS a DU a po jednom starostovskom mieste získali kandidáti SNS a DS. Starostom mestskej časti Ružinov sa stal kandidát HZDS, v miestnom zastupiteľstve majú však prevahu poslanci za koalíciu KDH, DU, NDS, SPŽ SR.

Skryť Vypnúť reklamu

V KOŠICIACH VYHRAL RUDOLF SCHUSTER

Takmer o desaťtisíc hlasov viac ako doterajší primátor Košíc Rudolf Bauer (KDH, DS, MOS, MKDH) získal v komunálnych voľbách Rudolf Schuster (NEKA), ktorého volilo 39,12 percent zapísaných voličov. R. Schuster bol primátorom Košíc aj v roku 1989. V mestskom zastupiteľstve získali najvyšší počet hlasov kandidáti za KDH (21), DU (16) a HZDS (13). V 22 mestských častiach ostalo na postoch 17 starostov, 5 je novozvolených. Iba jeden zo zvolených starostov bol nominovaný HZDS. Počas volieb zaznamenali v Košiciach aj problémy. Časť rómskych voličov z mestskej časti Luník 9 nepochopila volebné pravidlá a chceli voliť na miestnom úrade. Problém pomohli vyriešiť členovia mestskej volebnej komisie. Ďalšie problémy vyplynuli z chýb na voličských zoznamoch, hlasovacích lístkoch a došlo aj k prípadu, že predsedom jednej okrskovej volebnej komisie bol občan, ktorý v inej mestskej časti kandidoval na poslanca.

Skryť Vypnúť reklamu

V BANSKEJ BYSTRICI MÁ VÄČŠINU DU, KDH, DS

Zo 60 352 zapísaných voličov v Banskej Bystrici sa volieb zúčastnilo 21 163, teda 35 percent. Na sídliskách resp. v nových častiach mesta to však bolo iba 20 percent voličov. Paradoxom je, že z 56 poslancov do mestského zastupiteľstva má koalícia DU, KDH, DS väčšinu, t. j. 30 poslancov. SDĽ, ktorá získala primátorský post vďaka PhDr. Igorovi Presperínovi, CSc. (6293 hlasov), má dovedna so ZRS a SDSS 13 poslancov v mestskom parlamente. HZDS získalo 7 kresiel, SPŽ SR 3, rovnako i Nové Slovensko. Trochu nezvyčajne pôsobí i fakt, že druhý v poradí na miesto primátora - docent Ing. Milan Murgaš, CSc. (SPŽ SR) nezískal vo volebnom obvode kreslo poslanca, pričom ako primátorovi mu obyvatelia mesta dali 4659 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Hrochoti sa kandidáti filmovali

Z 945 poslaneckých miest banskobystrického okresu získalo najviac HZDS - 278 (čo je necelých 30 %, kým v parlamentných voľbách malo HZDS v okrese 41,26 % hlasov), SDĽ 200 a KDH 119 miest. V dedinách, napr. na Donovaloch v sobotu predpoludním odvolilo až 90 percent zapísaných voličov. V tejto obci volebné súperenie pokračovalo ešte aj pred volebnou miestnosťou, keď rozhovory jedného kandidáta na starostu s voličmi fotografovali súperi a naopak. Zvíťazil zástupca podnikateľov zo SPŽ SR. Na Hrochoti sa vyzbrojili modernejšou technikou a tu kontakty kandidátov na starostov počas volieb filmovali. Zvíťazil kandidát HZDS.

V Močiari volilo viac ako 96 % voličov

Zo 68 700 zapísaných voličov sa v okrese Žiar nad Hronom zúčastnilo volieb 38 844, čo je 56,55 percenta. Najvyššiu účasť zaznamenali v obci Močiar - až 96,03 percenta. Vysokú účasť mali aj vo Vysokej - 90,3 percenta. Naopak veľmi nízke percento prišlo k urnám v Banskej Štiavnici - iba 34,74 percenta. Kandidáti za HZDS na posty primátorov v piatich mestách okresu veľmi nepochodili. Zvolili z nich iba jediného, a to v Žiari nad Hronom. Inak prevažovali nezávislí kandidáti a koalície. Zo 62 obcí sa do funkcie starostov dostalo iba 13 žien.

Skryť Vypnúť reklamu

V rodisku V. Mečiara zvolili za starostu kandidáta HZDS

V Ladomerskej Vieske, rodisku V. Mečiara, sa o post starostu uchádzali dvaja kandidáti - za SDĽ a HZDS. Zvíťazil kandidát HZDS Jaroslav Šurka. Kandidátky na poslancov miestneho zastupiteľstva podali iba tri politické subjekty - HZDS, SDĽ a SNS. Na zozname 609 zapísaných voličov sme našli sedem Mečiarovcov - päť z nich priamych príbuzných predsedu HZDS. Odvolili všetci. Matku designovaného premiéra Annu Mečiarovú sa nám nepodarilo osloviť. Podľa miestnych informácií sa novinárom vyhýba odvtedy, čo o nej vo federálnej televízii odvysielali dokument Fera Feniča. "Účasť voličov v komunálnych voľbách je v našom obvode pomerne dobrá a nezaznamenali sme ani nízku účasť mladých ľudí," povedal pre SME Imrich Dula, predseda volebnej komisie v Ladomerskej Vieske. Celkove tu odvolilo 78,10 percenta oprávnených voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

PORUŠENIA VOLEBNÉHO ZÁKONA

NEZAZNAMENALI

Slovenská volebná komisia nezistila nijaké porušenia volebného zákona, stretávala sa skôr s problémami, ktoré si vyžadovali právne usmernenie, uviedol po jej sobotňajšom zasadnutí hovorca právnej sekcie SVK Štefan Hrčka. Medzi také zaradil otázku miestnej volebnej komisie vo Vysočnej, okrese Topoľčany, či umožniť hlasovanie občanovi, ktorý nemá uvedené miesto pobytu v osobných dokladoch. V Šalgočke, okres Galanta, nechcela ísť mestská volebná komisia s prenosnou urnou k jednej voličke. V Galante MVK zistila, že dvaja jej členovia kandidujú do mestského zastupiteľstva, čo volebný zákon nedovoľuje. Sťažnosťou hnutia Spolužitie, týkajúcou sa televíznej relácie Trezor, sa bude SVK zaoberať potom, keď sa oboznámi s jej záznamom. Záverečné stanovisko by mala prijať dnes. Celkový priebeh komunálnych volieb označil Š. Hrčka za pozoruhodne pokojný.

Skryť Vypnúť reklamu

NOVÉ VOĽBY

Najmenej v 72 obciach alebo volebných obvodoch budú vypísané nové voľby do orgánov samospráv. Voľby sa vôbec nekonali v 18 obciach, pretože sa nikto o posty starostov alebo poslancov obecných zastupiteľstiev neuchádzal. Štyri obce nemali ani jedného kandidáta na poslanca a v 16 nikto nekandidoval ani na post starostu. V 34 obciach, resp. obvodoch bol na kandidačných listinách menší počet kandidátov, než mal byť zvolený do obecného zastupiteľstva. Nové voľby by mali byť vypísané aj tam, kde bol porušený volebný zákon, alebo kde vo voľbách na starostu, resp. primátora dvaja kandidáti dostali rovnaký počet hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 4. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Stiahnite si stovky e-kníh
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 568
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 641
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 928
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 858
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 242
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 698
 7. Crème de la crème po slovensky 3 240
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 964
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 848
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 614
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu