Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Vraj nerealizovateľný projekt na Orave funguje *Verejnoprospešné práce - jedno z riešení dlhodobej nezamestnanosti

Keď sa nedávno objavili v Bratislave dvaja Angličania s veľkolepou ponukou odovzdať Slovensku svoje know-how pre prácu s nekvalifikovanou nezamestnanou mládežou, dozvedeli sa, že čosi také u nás už pol druha roka funguje - v Nižnej na Orave. Ostrovania ..

Keď sa nedávno objavili v Bratislave dvaja Angličania s veľkolepou ponukou odovzdať Slovensku svoje know-how pre prácu s nekvalifikovanou nezamestnanou mládežou, dozvedeli sa, že čosi také u nás už pol druha roka funguje - v Nižnej na Orave. Ostrovania nechceli veriť chýrom, tak sa vybrali na Oravu a presvedčili sa na vlastné oči. Vraj boli celí prekvapení, že sa tam robí to isté čo u nich v Bristole, len bez veľkých slov a okázalostí. V Nižnej už od jari 1993 funguje pozoruhodný projekt, ktorý si svojho času celkom nezáväzne vymyslela psychologička Mgr. EVA MYDLÍKOVÁ. Ani sama si nemyslela, že je vôbec možné realizovať ho...

Skryť Vypnúť reklamu

"Robím v Centre psychologicko-poradenských služieb a popri inej robote sme dostali na starosť aj nezamestnaných. V kluboch práce som sa s týmito ľuďmi stretávala. Bolo mi jasné, že je tu jedna veľká skupina, ktorá nemá takmer žiadnu šancu nájsť si prácu - nekvalifikovaní a ešte neplnoletí mladí ľudia. Ak ostanú rok, dva doma na podpore, stratia pracovný návyk - a je to stratená generácia. S tým bolo treba niečo robiť. V tom čase som si robila doplnkové štúdium pre poradenstvo a ako záverečnú prácu som pre nich vypracovala humanitný projekt. Zaujal môjho ročníkového vedúceho Dr. Gaburu, ktorý ma nahovoril, aby som ho rozpracovala."

Odborníkov z bratislavskej pedagogickej fakulty netradičný projekt Evy Mydlíkovej, ale aj jej mimoriadne nadšenie pre vec, zaujmú a pomôžu jej s rozbehom. Zastreší ho Nadácia Alternatíva, a keď sa na Slovensku na jar 1993 objavuje Thomas van der Ven z holandskej katolíckej nadácie, ktorý hľadá zaujímavé projekty, pošlú ho do Nižnej.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ešte v marci som nemala nič poriadne premyslené, len hlavu plnú predstáv: Zriadime si práčovňu, cukráreň, nájdeme aj iné pracovné príležitosti... Náš zámer bol zamestnať mladistvých, neplnoletých, nekvalifikovaných a zdravotne postihnutých, skupiny niekoľkonásobne handicapované. Keď som sa dopočula o príchode van der Vena, napadlo mi: Prečo sem už chce ten Holanďan prísť, veď ja ešte nemám nič vybavené, ani pečiatku! To bolo pre mňa najhoršie pomyslenie: žiadna pečiatka! Ale Thomasa van der Vena zaujímalo iné. Fixkami som mu kreslila po papieri, ako by môj projekt mal fungovať. Vypočul ma a opýtal sa len, čo od neho chcem. Ja mu na to: No nič... Tak na čo sem chodil, nešlo mu do hlavy. Mne vtedy ešte vôbec nebolo jasné, čo môžem žiadať od človeka z cudziny. Keď však videl, aká som pre ten projekt nadchnutá, povedal, že mám v noci doma rýchlo napísať projekt a ráno mu ho doručiť do hotela. Že to možno prejde..."

Skryť Vypnúť reklamu

V Evinom byte sa v ten marcový deň svieti dlho do noci. Psychologička vypracuje rozpočet na práčovňu, cukráreň, vykalkuluje náklady na ekonómku, rozpočíta financie súvisiace s vybavením kancelárie nadácie a... Všetko prešlo. Bez jedinej pečiatky! Van der Ven povedal iba: Zriaďte si účet. O dva týždne na ňom nabehlo 970 tisíc korún v guldenoch.

A to už nie je žiadny žart. Psychologička potrebuje pomoc. Pochopenie. Podporu. Kontakty. Zájde za starostom, navštívi faru, obíde miestnych podnikateľov. No ešte jej čosi chýba. Rovnako zapálený spolupracovník. Vyhliadne si Martu Vrobelovú. Priateľka po ťažkom úraze s trvalými následkami si dlho nemôže nájsť prácu. Evinu ponuku prijme. Dnes si bez nej celý projekt nevie predstaviť.

Zaujímavosťou holandskej súkromnej Nadácie katolíckych potrieb Al Hilversung je, že na rozdiel od iných nesponzorujú prevádzkové náklady. Financie dajú len na základné prostriedky. Pre nižniansky projekt sú ochotní zakúpiť fax, počítač, práčku, žehličky, roboty, varič a poskytnú i dodávkové auto. Dotácia je jednorazová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Thomas si ma síce vybral za svojho poradcu pre ďalšie projekty na Slovensku, ale to je len čestná funkcia, na môj projekt už nedá ani korunu. Ten musí bežať sám. Ich filozofia spočíva v tom, že keby dali financie na prevádzkové náklady, tak ich tu môžeme my traja, ja s Martou a šoférom, za dva mesiace pomíňať, rozdať si odmeny, zaplatiť nejakých poradcov... a je po peniazoch. Kde si zoženieme financie na prevádzkové náklady, ich absolútne nezaujíma. Takto sa nadácia zabezpečuje, že to hneď nezabalíme. Vybavil nám pracoviská, a my musíme pohnúť rozumom...

V júni 1993 rozbehnú práčovňu. Zamestnajú päť dievčat, no tie prídu, sadnú si a čakajú na robotu. Psychologička pochopí, že skutočné podnikanie s kolotočom stresov sa začína až teraz: musí nasadnúť do auta, vyraziť po oravských cestách, navštevovať podnikateľov, zháňať sponzorov, hľadať zákazky, prosiť, vysvetľovať... Stovky kilometrov, hodiny a dni naháňačiek a napokon zvyčajný úsmev potenciálnych zákazníkov: To je pekné, že ste charita, že ste najlacnejší, ale my sme zvyknutí prať u iných. Svitne aj na lepšie časy. Keď sa zdá, že dievčatá pri práčkach a žehličkách majú na dlhý čas o prácu postarané, lukratívna hotelová objednávka je zo dňa na deň zrušená. Hotel si zriadil vlastnú práčovňu a dievčatá nemajú mesiac čo robiť. Zachráni ich v hodine dvanástej Zuberec a jeho podnikatelia v agroturistike. Centrum im zákazky zváža i rozváža. Pochvaľuje si jedna i druhá strana.

Skryť Vypnúť reklamu

"Po práčovni bolo treba vymyslieť niečo ďalšie. Keďže na Orave je stále vysoká pôrodnosť, v republike vedieme rebríček, máme tu každú chvíľu svadbu a najmä krstiny. Cukrárstvo, pečenie zákuskov na svadby, krstiny sa nám zdalo perspektívne. Nahovárali sme jednu pani na dôchodku, ktorá bola známou cukrárkou, aby nám pri rozbehu pomohla. Zlatá duša - všetky kamarátky ju odhovárali - a predsa prišla. Sľúbila sa na mesiac, ostala pol roka. Pomohla nám zariadiť kuchyňu, doniesla svoje recepty... Teraz tam je päť dievčat, všetky boli v tomto odbore nekvalifikované a ako neplnoleté nemohli nájsť prácu.

Náš pôvodný zámer - viesť pri robote k spolupráci zdravých i postihnutých - nevychádza vždy tak, ako by sme chceli. Jedno dievča na hranici mentálnej retardácie zamestnávame v práčovni. Druhé dievča je sociálny prípad - z mnohodetnej rodiny bez matky. To dievča bolo dva a pol roka nezamestnané, nik ju nechcel a teraz je strašne vďačná, že môže pracovať. Dokonca keď si zlomila palec, nešla na maródku, radšej chodila do práce. Ďalšie dievča má zrakovú chybu, iné má reumatické poškodenie kĺbov...

Skryť Vypnúť reklamu

Náš vzťah je iný ako v normálnom zamestnaní - nás s Martou volajú tety a chodíme spolu na plaváreň, boli sme u maséra, robili sme si guláš... "

Našli aj dve miesta pre chlapca a dievča u súkromného hrnčiara a rok im vyplácali mzdy. Keď sa zaučili a osvedčili, hrnčiar ich zamestnal natrvalo... Našli na rok prácu i pre hluchonemého chlapca a hľadajú stále nové pracovné príležitosti. V Nižnej i okolí sa už rozchýrilo, že Nadácia Alternatíva môže pomôcť vyriešiť situáciu mladým, ktorým sa chce robiť. Základný problém nižnianskeho projektu je v tom, že si na seba nezarobí. A mládeži treba zaplatiť každý mesiac aspoň aké-také mzdy (pohybujú sa okolo dva a pol tisíc korún). Inak by to celé nemalo zmysel. Ako riešenie sa ukazovalo - platiť ich z úradu práce ako nezamestnaných pracujúcich na miestach vo verejnoprospešných prácach. Spočiatku to však bola priam kacírska myšlienka, až neskôr sa verejnoprospešné práce naozaj začali uberať smerom do sociálnej oblasti. Eva Mydlíková vypisovala žiadosti, obiehala ministerstvá, úrady práce, presviedčala, že toto je šanca i východisko. Prešlo jej to. Ďalším problémom bol zákon, ktorý nedovoľoval zamestnávať na verejnoprospešných miestach viac ako pol roka. Až podľa novely zákona o zamestnanosti, ktorá bola prijatá teraz v auguste, ich už možno zamestnávať deväť mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď vám to teraz rozprávam, vyzerá všetko celkom jednoducho! O mne sa už medzi úradníkmi, ktorých som stále s dačím otravovala, rozšírilo, že Mydlíkovej treba dať, čo chce, lebo sa jej nik nezbaví. Mnoho ľudí si myslelo, že ja z toho mám nejaký profit. Skúste ľuďom vysvetliť, že to všetko robíte popri zamestnaní, rodine - vlastne ako záľubu! Jedno ma mrzí: hoci je na Slovensku teraz slušná ponuka rôznych grantov, my sme okrem holandskej pomoci nedostali nič. Áno, vyšiel nám v ústrety úrad práce, ale grant ako taký sme nedostali. Posielali sme rôzne žiadosti a napríklad raz mi z ministerstva odpovedali toto: "Projekt ako taký je nerealizovateľný v praxi..." A to už pol roka bežal! Možno som to nevedela napísať tak, ako bolo treba. Keď nastúpil minister Brocka, boli sme zas v kritickej situácii, vyzeralo to, že je s nami koniec. Napísala som mu. Nemám čo stratiť, veď kto by stál o moju stoličku psychológa v Nižnej? Keď projekt skrachuje, budem si robiť len svoju robotu v štátom platenom zamestnaní, po večeroch môžem pliesť... O tri dni ma z ministerstva vyzvali, aby som sa dostavila. Pomohli nám z najhoršieho, pán Brocka nám dal zo svojho osobného účtu aj 20 tisíc na nákup rehabilitačných pomôcok a zaželal všetko dobré. Bola to veľká morálna pomoc, lebo konečne nejaký minister povedal, že ten projekt je dobrý..."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 5. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 2. Legislative intention - recodification of the corporate law
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 7. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 23 554
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 488
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 301
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 816
 5. Po Slovensku na motorke 6 777
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 661
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 118
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 691
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 362
 10. Crème de la crème po slovensky 3 193
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu