Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Virgínia nemá rada klamárov *Najsledovanejší súboj amerických volieb republikán Oliver North - demokrat Chuck Robb

Z Virgínie (USA) od nášho spolupracovníka BORISA ŠVEHLÁKA

Súboj o senátorskú stoličku medzi demokratickým senátorom štátu Virgínia Chuckom Robbom s republikánskym kandidátom Oliverom Northom, známym hrdinom aféry Iran Contra, bol jedným z najsledovanejších politických "pretekov" počas tohtoročných volieb v Spojených štátoch. Rozdiely medzi týmito kandidátmi boli minimálne. Marshall Coleman, ktorý sa stal "nezávislým kandidátom" po tom, ako sa mu nepodarilo poraziť Northa v nominácii za Republikánsku stranu, bol od začiatku iba tretím do počtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Oliver North je stále rozporuplná osoba a ani všetci priaznivci republikánov neboli najspokojnejší s jeho nomináciou. Vodcovia strany sa však za neho postavili a hrdinsky odrážali útoky spochybňujúce Oliverovu pravdovravnosť. Ich pozícia bola o to horšia, že významné osobnosti Republikánskej strany označili v minulosti Northa za klamára - prezident Reagan, jeho manželka Nancy... Tá svoj výrok zopakovala dokonca aj týždeň pred voľbami. V televízii sa objavili spoty, kde North v modrej kockovanej flanelovej košeli podmaňujúco hovorí: "Urobil som chybu. Všetci robíme chyby..." Tá košeľa sa napokon stala istým symbolom, pretože North v nej aj volil.

Kampaň demokratov naštartovala v tomto prípade víťazne. Viceprezident Al Gore sa neostýchal nazvať Northa verejne "patologickým klamárom" a s humorom hovoril o "jasných zajtrajškoch". Aj Američania ich zrejme potrebujú. Aspoň niektorí...

Skryť Vypnúť reklamu

Priateľ, americký novinár, mi počas kampane povedal: "Ty veríš tomu, že North skutočne vyjednával za chrbtom Reagana? Myslíš, že si to u nás nejaký plukovníček môže dovoliť?" Nuž ak "trafikou" za lojalitu voči svojmu prezidentovi mala byť senátorska stolička, nebolo zrejme chybou Northa, že ju nezískal. On totiž urobil pre svoje zvolenie všetko. Po celých USA dokázal zohnať aj na tunajšie pomery neuvereiteľnú sumu na predvolebnú kampaň - 18 miliónov USD. Robbove výdavky sa odhadujú na 3 - 5 miliónov. Volebný večer strávil Oliver North v hlavnom meste Richmonde. Chuck Robb sa so svojím tímom usadil 2,5 hodiny cesty autom odtiaľ, neďaleko Washingtonu v oblasti Fairfox, mestečku Tysons Corner v hoteli Ritz-Carlton.

Televízne a rozhlasové štáby si starostlivo začali pripravovať miesta už o štvrtej poobede, napriek tomu, že Robbov prejav, či už víťazný alebo porazenecký, sa očakával najskôr o 22. h. Hotelová sála bola vyzdobená typicky americky - za hlavným pódiom bielo-červeno-modré balóniky v alegorickom vyjadrení americkej zástavy, okrem toho všade trikolóry, nálepky, odznaky, plagáty. Na nich jediné meno - Chuck Robb. Ani on to však nemal vo svojej Demokratickej strane ľahké. Jeho najväčší oponent a kritik, bývalý prvý čierny guvernér v USA - práve v štáte Virgínia, Douglas Wilder ho nemilosrdne kritizoval na každom kroku. Presvedčiť černošskú komunitu, aby Robba podporovali, sa rozhodol len pred dvoma týždňami. Pre senátora jeho podpora znamenala mohutný prísun hlasov. Vo Washingtone sa pošepkáva, že prezident Clinton - Robb je jeho oddaný blízky spolupracovník - za túto podporu sľúbil Wilderovi diplomatický post v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

S pribúdajúcimi minútami sa miestnosť začína napĺňať. Najskôr sú to ľudia z Robbovho volebného štábu a niekoľko dobrovoľníkov, zastupujúcich tisícky voluntérov, ktorí pracovali po celej Virgínii. O 19. h sa zatvorili volebné miestnosti a o trišvrte hodiny sa v sále ozvali prvé výkriky nadšenia, aj keď ešte opatrné. Po sčítaní 15 percent hlasov mal Robb 141 266 volebných lístkov a North 125 163. Odvtedy sa výsledky objavovali priebežne každých 10-15 minút. Robb svoj náskok stále zväčšoval. Pred deviatou sa v sále zišlo už niekoľko stovák ľudí. Od chudobnej štvorčlennej rodiny až po milionársku famíliu. Veľká americká rodina podporovateľov Demokratickej strany. Je tu i skupinka asi desiatich puberťákov v teplákoch, s vlnenými čiapkami. S viditeľnou radosťou si naberajú zo strieborných mís syry a zeleninu. Za nápoje sa už platí... Nealko štyri doláre, pivo, víno okolo piatich dolárov. O niekoľko minút už nikto nebude študovať ceny. Aj keď pre viacerých sú nad pomery vlastného rozpočtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hannah Spencer, ktorá pôsobí ako typická žena v domácnosti, sa vyznáva: "Podporujem Robba, pretože stojí za ľuďmi, podporuje ženské práva a nie je klamárom ako Oliver North."

Kennis Dennis, mladá černoška, dodáva: "Stará sa o naše vzdelávanie, pracuje pre nás veľmi tvrdo každý deň. Vie, čo urobiť tak, aby to bolo najlepšie pre mňa a moju rodinu."

Medzi zhromaždenými sa objavujú prvé plagáty "Virgínia nikdy nebude za Northa", "Vivat Chuck!" O 9.28 h oznamujú výsledky po sčítaní 75 percent voličských hlasov. Robb zvýšil rozdiel vo svoj prospech oproti Northovi po prvý raz o viac ako 100 000 hlasov. Sála sa zmenila na športový štadión v extáze víťazného nadšenia. Černoch Andre Hollis drží v rukách tabuľku s nápisom "Homosexuáli volia ľudské práva" a gestom naznačuje, že všetko je skončené. Vedľa neho stojí dobre oblečený muž v najproduktívnejšom veku. Thomas Ball mi vraví: "Myslím si, že Robb je najlepším človekom na senátora Virgínie v tomto čase. Ja, tak ako aj mnohí mladí ľudia mojej generácie cítime, že pozná naše myšlienky. Mladá generácia ho veľmi podporuje, pretože dokáže pre ňu vytvoriť pracovné príležitosti."

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho posledné vety už zanikajú v hlasnom skandovaní: "Ďalších šesť rokov!" Miestnosťou buráca Springsteenova "Born In The USA" a Don Kalleyen z jednej z televíznych staníc mi kričí do ucha, že na poslednú chvíľu podporovatelia "nezávislého" Colemana dali svoje hlasy Robbovi a volili "proti" Northovi. Podľa jeho názoru to dokazuje, že pre víťazstvo v americkej kampani nie sú vždy rozhodujúce iba peniaze.

To však už za burácania rockovej hudby vychádza na pódium asi 30 najbližších spolupracovníkov hrdinu virgínskeho večera a moderátor ohlasuje príchod "Georga Foremanna americkej politiky". Chuck Robb prichádza za nepopísateľného ošiaľu prítomného obecenstva. Sprevádza ho manželka Linda a tri dcéry. Aj tie sa v závere zapojili do volebnej kampane svojho otca. V priebehu večera sa ukázali ako suverénne komunikátorky s tlačou. Najčastejšie slovo zaznievajúce z víťazových úst je "Ďakujem". Hovorí, že mu pred chvíľou telefonoval Oliver North a blahoželal k víťazstvu. Televízne spoločnosti ABC, CNN a NBC túto skutočnosť konštatovali približne 45 minút predtým. Nadšení oslavovatelia víťaza sa už na nikoho nehnevajú a vo chvíli, keď sa na obrovskom plátne zjaví obraz "Olieho" nezaznieva piskot, ale spieva sa hymna zo športových štadiónov, tentoraz so slovami "Goodbye". Po improvizovaných prejavoch sa celá rodina Robbovcov vydáva napospas médiám. K senátorovi nie je možné preniknúť, jedna televízna spoločnosť za druhou s minútovým časovaním robí rozhovory v priamom vysielaní (narátal som 25 televíznych kamier). Jeho manželka Linda, dcéra prezidenta USA Johnsona, mi hovorí: "Boli to ťažké dni, pretože Chuck bol stále preč. Myslím si, že znovuzvolenie je pre jeho politickú kariéru veľkým činom."

Skryť Vypnúť reklamu

Dcéra Kathy rozdáva šarmantné úsmevy na všetky strany, na mikrofón však profesionálne a pritom prirodzene presvedčivo povie: "Podporujeme svojho otca nie preto, že by sme ho iba milovali. Podporujeme ho preto, lebo ho poznáme. Je vynikajúci otec a skvelý manžel." "A výborný brat," dodáva jeho brat Willie.

Vo chvíli, keď sa zdá, že by virgínsky senátor mohol niečo povedať aj pre čitateľov SME, mi bodyguard jasne povie, že virgínske médiá majú prednosť. Pred koncom večera sa mi však podarí položiť Chuckovi, ako ho tu všetci familiárne nazývajú, aspoň dve otázky. Napriek tomu, že absolvoval 90 minút intenzívnej komunikácie s médiami bez chvíľky oddychu, nebadať na jeho tvári únavu. Na otázku, čo zaujímavé sa ho novinári pýtali, odpovedal, že len samé banality, ako sa cíti, čo to znamená. Žiadna z nich nebola taká, aby som si ju zapamätal ako zaujímavú.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, v čom bola najsilnejšia kampaň Olivera Northa, odpovedal:

"Je to veľmi efektívny rečník. Dokáže presvedčiť aj to publikum, ktoré mu nie je naklonené, aby mu uverilo. Používa však ideologizujúce frázy, čo mi dávalo možnosť úspešnej odvety."

Vzápätí po tomto rozhovore si padne Robb do náručia s Wilderom. Zvyšky televíznych štábov, ktoré to ešte nezbalili, majú sólokapra. Títo dvaja pred tromi týždňami prešli vedľa seba bez povšimnutia a ako sa u nás hovorí, vo vrecku sa im pritom otváral nožík. Dnešnú noc je však všetko zabudnuté. Na otázku, či je Chuck Robb najlepším človekom na senátora vo Virgínii, Douglas Wilder odpovedá: "Videli ste, čo si myslia voliči."

Zopakoval som otázku: "Pýtal som sa, čo si myslíte vy..." Douglas Wilder sa nedal vyviesť z miery:

Skryť Vypnúť reklamu

"Ukázalo sa pre nás užitočné stáť v jednej línii, aby sme zbytočne nestratili voličskú podporu. Ukázali sme, že sa dokážeme zjednotiť v podpore Chuck Robba. Áno, myslím si, že je tým pravým!"

Je jedna hodina po polnoci. Miestnosť prepychového hotela vyzerá ako smetisko. Medzi inými vecami sa na zemi povaľuje aj čierne tričko s nápisom:"Virgínia je pre milencov, nie klamárov" (slovná hračka v angličtine). Autor tohto hesla si asi neuvedomil dvojzmyselnosť svojho sloganu. Pred rokom sa totiž senátor Chuck Robb priznal, že v čase, keď bol guvernérom, k nemu na hotelovú izbu prišla vtedajšia miss Virgínie. Podľa jeho slov však k sexuálnemu styku nedošlo, len mu dala jednu masáž.

Búrlivá americká noc pokračuje vo víťazných stanoch po celých USA. Uplynulo 77 rokov a jeden deň po výstrele z Auróry na opačnom konci sveta. BORIS ŠVEHLÁK, Virgínia, USA

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 5. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 2. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 3. Legislative intention - recodification of the corporate law
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 7. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 8. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 973
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 495
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 439
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 890
 5. Po Slovensku na motorke 6 783
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 923
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 291
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 592
 9. Crème de la crème po slovensky 3 207
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 154
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu