..
Odratúvanie prvej časovanej nálože počuť v juhomexickom Chiapase. "Zatiaľ si zvolili mierové formy protestov, demonštráciami a legálnou cestou chcú PRI (už 65 rokov vládnuca Inštitucionálna revolučná strana - pozn. red.) dokázať zmanipulovanie prezidentských volieb. Dovtedy zbrane indiánskych povstalcov neprehovoria...", povedal mi krátko po augustových voľbách Eduardo Montes, vnútropolitický komentátor uznávaného mexického denníka La Jornada, ktorý sa len krátko predtým vrátil z Chiapasu.
Mexická päťčlenná Poslanecká snemovňa však tento týždeň potvrdila výsledky volieb na obdobie 1994 až 2000 a vyhlásila konzervatívca Ernesta Zedilla Ponce de León ich víťazom. Padla tým posledná legálna možnosť zabrániť decembrovému striedaniu stráží PRI v prezidentskom paláci na námestí Plaza de la Konstitucion.
Ako zareagujú tisíce nespokojencov, protestujúcich pred sídlom Poslaneckej snemovne, stúpencov porazeného ľavicového kandidáta na úrad mexickej hlavy štátu Cuauhtémoca Cárdenasa Solórzana, ktorého ľavicová strana PRD sa ako jediná z deviatich rozhodla nezmieriť s výhrou PRI?
Ako zareagujú indiánski povstalci pod vedením záhadného subkomandanta Carlosa a ďalšie partizánske skupiny po celom Mexiku, keď bez zbraní sa svojej spravodlivosti nedovolali?
Mechanizmus druhej "antiimigračnej" výbušniny zase spustili Kalifornčania. Tí v referende hlasovali za návrh republikánov, ktorým pripravili mexických a latinskoamerických nelegálnych prisťahovalcov o sociálnu starostlivosť, vzdelanie a zdravotnícku pomoc (okrem naliehavých prípadov). Tzv. návrh 187 apeluje na učiteľov, políciu a sociálnych pracovníkov, aby nahlásili nelegálnych prisťahovalcov imigračným úradom.
Mexické noviny La Jornada uverejnili na prvej strane výňatok z letáku, ktorý v Los Angeles rozširujú stúpenci republikánskeho guvernéra Pete Wilsona, iniciátora "antiimigračného" zákona: "Zastavme prúd blata... inak nás pohltí". "Výzva" adresovaná aj státisícom ilegálnych prisťahovalcov.
Mexičania, vracajúci sa z Kalifornie, sa na televíznych obrazovkách ponosujú na americkú políciu a mexickí konzuli sa snažia americkým úradom pripomenúť, že začiatkom roka predsa Kongres ratifikoval Zmluvu o severoamerickej zóne voľného obchodu (NAFTA) zahrňujúcu Mexiko, USA a Kanadu, ktorej odporuje takýto postup voči mexickým prisťahovalcom.
V najväčšej španielsky hovoriacej krajine na svete počuť odratúvanie mechanizmov dvoch časovaných bômb. Jednej z juhomexického Chiapase, druhej z Kalifornie...