Najčastejšou príčinou požiarov v roku 1994 bolo zakladanie ohňov v prírode, na poľnohospodárskych plochách a na skládkach odpadu (spolu 1798 prípadov). V dôsledku odhodenej cigarety vzniklo 1014 požiarov. Ďalšími najčastejšími príčinami boli deti bez dozoru rodičov, ktoré zapríčinili 693 požiarov, a technické nedostatky spôsobené poruchou materiálu a konštrukcií (774 požiarov).
NAJVIAC
POŽIAROV V SOBOTU
Podľa štatistík najviac požiarov vzniká popoludní od 14. do 18. hodiny, nebezpečenstvo kulminuje okolo 16. hodiny, najmenej požiarov zaregistrovali okolo piatej ráno. Najkritickejší deň pre vznik požiaru predstavuje sobota, nasledujú štvrtok a piatok.
NAJVÄČŠIE ŠKODY Z POŽIAROV
Okrem Harmaneckých papierní (škoda 300 mil. Sk) a Juhoslovenských celulózok a papierní Štúrovo (škoda 107 mil. Sk), o ktorých píšeme na inom mieste, bolo v posledných piatich rokoch na Slovensku niekoľko požiarov s vyššou ako desaťmiliónovou škodou. Najväčší z pamätných lesných požiarov v roku 1992 vznikol 29. augusta v katastri obce Lozorno - Pernek - Malacky v okrese Bratislava-vidiek. Požiar, ktorý hasili štyri dni, zasiahol 17 km dlhé územie a spôsobil škody vo výške 56,6 mil. korún. Požiar, ktorý úmyselne založili v januári minulého roka vo výrobnej hale nábytku SANAS, s. r. o., v Sabinove v okrese Prešov spôsobil škodu viac ako 52 mil. Sk. Škody z požiaru v sklade bavlny v Levitexe, š. p. Levice, z januára 1993 vyčíslili na 40 miliónov.
NAJVäČŠIE ZÁSAHY POŽIARNIKOV
Najväčšie zásahy požiarnikov si v minulých dvoch rokoch vynútili nasledujúce udalosti: požiar v JCP, a. s. Štúrovo, v okrese Nové Zámky (jún 1993), požiar v reštaurácii Kačabar v Modre-Harmónii, okres Bratislava-vidiek (január 1993), požiar vo výrobnej hale nábytku SANAS, s. r. o., v Sabinove v Prešovskom okrese (január 1994), požiar v prevádzke pradiarne NETEX, NITRATEX VD vo Svinnej v okrese Trenčín a požiar na farme pštrosov na Štátnom majetku Mikov Dvor v Hornej Malante Nitrianskeho okresu (december 1994).
KOĽKO MÁME
POŽIARNIKOV?
V súčasnosti je na 38 okresných správach Zboru požiarnej ochrany zamestnaných 2536 ľudí, z ktorých je 2000 výkonných požiarnikov. Ostatní vykonávajú štátny požiarny dozor a iné činnosti, v prípade veľkých požiarov sú však aj oni pripravení pomáhať priamo pri zásahoch v teréne. Pri menších požiaroch zasahuje Dobrovoľná požiarna ochrana SR, ktorá má svoje strediská jednak v obciach (Dobrovoľné verejné požiarne zbory), jednak v závodoch (Dobrovoľné závodné požiarne zbory).
PLANÉ POPLACHY
Najviac planých poplachov oznámili v minulom roku občania v okresoch Banská Bystrica (55), Bardejov (44), Trnava a Prievidza (po 27). Najmenej v okresoch Komárno (2), Trebišov (3), Senica nad Myjavou, Humenné a Spišská Nová Ves (po 4) a v Čadci a Svidníku (po 5).
POŽIARE PODĽA OKRESOV
Pokiaľ ide o štatistiku požiarovosti za minulý rok z pohľadu jednotlivých okresov, najviac horelo v okresoch Bratislava-mesto (dovedna 796 požiarov), Bratislava-vidiek (357), Trnava (351) a Nitra (308). Najviac smrteľných obetí v súvislosti s nimi zaznamenali v okrese Trnava (4) a zranených v okrese Bratislava-vidiek (17). Najmenej požiarov zaregistrovala vlani štatistika v okresoch Veľký Krtíš (54), Liptovský Mikuláš (64), Bardejov (74), Čadca (82), Vranov n. T. (98) a Svidník (99).
Autor: ru, so