Štvrtok, 20. jún, 2019 | Meniny má Valéria

Sólista Opery SND Pavol Mauréry oslávil včera šesťdesiatku Debatujme aj o opere, nielen o politike

Barytonista Pavol Mauréry (nar. 21. 5. 1935 v Solivare), absolvent VŠMU, pôsobil na Novej scéne, ako sólista operných divadiel v Košiciach, nemeckom Erfurte a od roku 1978 je sólistom Opery SND. Vytvoril desiatky hlavných postáv barytónového odboru v ...

Barytonista Pavol Mauréry (nar. 21. 5. 1935 v Solivare), absolvent VŠMU, pôsobil na Novej scéne, ako sólista operných divadiel v Košiciach, nemeckom Erfurte a od roku 1978 je sólistom Opery SND. Vytvoril desiatky hlavných postáv barytónového odboru v dielach Verdiho, Donizettiho, Pucciniho, Mozarta, Wagnera a ďalších. Hosťoval na mnohých domácich a zahraničných scénach.

VŠMU ste absolvovali ako 26-ročný, k prvým operným rolám ste sa dostali až po desiatich rokoch v Košiciach. Na rozdiel od mnohých bleskových kariér, ako vnímate tieto "posunuté" nástupy?

"Z dnešného pohľadu môj oneskorený vstup na profesionálnu dráhu neľutujem, napokon, všetko som postupne dohnal. Prišiel som na ňu osobnostne zrelší, s istými javiskovými skúsenosťami, potrebnými pre typ rolí, aké mi postupne zverovali. V tom čase bola košická opera veľmi kvalitným telesom s repertoárom od Mozarta, Wagnera, cez Verdiho, Giordana, Borodina až po klasické operety. Stále si myslím, že začať aktívnu kariéru na menšej scéne je obojstranne výhodné: divadlo získa mladú krv, spevák sa zasa dostane k príležitostiam, na ktorých môže profesionálne rásť."

Vo vašom repertoári dominujú postavy z talianskych opier. Je špecializácia na určitý štýl výhodná, alebo - spýtam sa inak - môže belcantový spevák stvárňovať moderné party?

"Je naporúdzi veľa príkladov, keď známe spevácke osobnosti si striktne držia svoj odbor a neprekračujú jeho hranice. Pokiaľ ide o 20. storočie, myslím, že bližšie majú k nemu interpreti orientovaní na deklamačný, wagnerovský štýl. Je to však najmä otázka osobných daností, spevákovho naturelu. Mne je bytostne blízka talianska tvorba, s tým sa netajím, rovnako však musím úprimne priznať, že za takým Wozzekom či Nockom Shadowom - z titulov, ktoré sa u nás hrali a obišli ma - bolo mi trocha ľúto."

K novej postave, Lunovi v Trubadúrovi, sa dostávate po prekročení šesťdesiatky. Máte ešte dáke nesplnené prianie?

"Hádam ani nie. K niektorým rolám by som sa však rád vrátil. Buď som si k nim vytvoril taký vzťah, že teraz mi chýbajú (Scarpia, Simon Boccanegra, Charles Gérard v Andrea Chénierovi), alebo mám voči nim dáke interpretačné dlhy. V mojom hlasovom odbore boli skladatelia dosť skúpi na komický žáner, ktorý je vítaným výrazovým kontrapunktom. Potešil ma preto Nápoj lásky, či Netopier - vrátane stretnutia s prózou - a krásnu verdiovskú rolu Falstaffa som mal na dosah ruky počas angažmán v Erfurte. Vtedy som však uprednostnil návrat domov."

Na nedávnom seminári o opernej kritike ste ako jediný aktívny sólista vystúpili so zaujímavým diskusným príspevkom. Zdá sa, že nie ste ľahostajný voči dianiu okolo seba.

"Prijal som pozvanie na rokovanie kritikov, pretože si myslím, že sa navzájom potrebujeme. Mojím zámerom bolo pripomenúť, že dianie predchádzajúce prvému zdvihnutiu opony na premiére, má tiež svoje úskalia, že sólista, v ktorom sa pretínajú podnety z partitúry, z javiskovej akcie i "váha" kostýmu, nesie za divadelný večer najväčšiu zodpovednosť. Jednoducho, na javisku nestojí režisér či scénograf, ale on. Samozrejme, kritik nemusí zohľadňovať, za akých okolností sa rodí inscenácia, nemusia ho zaujímať podmienky a systém práce. Jednako by som bol rád, keby sa i on dozvedel čo-to z "kuchyne", aby sme mohli spoločne odkrývať rezervy v súbore, zúročovať jeho veľký tvorivý potenciál. Ide mi aj o to, ako dostať operného speváka do povedomia verejnosti, do povedomia mesta, kde pôsobí, na stránky novín, do elektronických médií. S nadsádzkou povedané, aby sa o opere debatovalo toľko ako o politike..."

Košická opera bola vždy odrazovým mostíkom k mnohým úspešným kariéram. Nestretli ste sa so snahou vedenia tamojšej opery pri príležitosti znovuotvorenia historickej budovy pozvať jej bývalých sólistov na hosťovanie, prípadne na gala koncert?

"Neviem o tom, no nazdávam sa, že zo strany spevákov by ochota asi nechýbala. Za seba môžem povedať, že k tomuto divadlu mám úprimný vzťah. Trocha ma mrzí, že otvorenie tohto architektonického skvostu prešlo príliš skromne, bez ambícií prerásť lokálny rámec. Myslím, že na otváracom večere nemali chýbať televízne kamery a myšlienka gala koncertu za účasti terajších a bývalých sólistov - veď len v SND je nás asi sedem - by bola iste propagáciou divadla i opery vôbec."

V jednom profile som vás charakterizoval ako umelca kritického i sebakritického, náročného voči druhým i sebe. Nemýlil som sa?

"Viete, v minulosti som sa často stretával s chladným, či ľahostajným ohlasom. Zrazu sa však objavili ľudia, ktorým sa moja práca zapáčila, chodia na moje predstavenia. A to ma zaväzuje nepoľaviť, neustále cvičiť, každý osobný úspech i nezdar vyhodnotiť a vyvodiť pre seba dôsledky. Alebo - povedané vašimi slovami - byť voči sebe kritický a náročný."

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo sa vekom menia chute? Kozí syr nám zachutí až pred tridsiatkou
 2. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 3. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne.
 4. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 5. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 6. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 7. Keď ide o kožu
 8. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 9. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu
 10. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu?
 1. Spôsoby financovania občianskych združení
 2. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 3. OMV poskytuje perfektnú starostlivosť o vaše auto
 4. Tenisový turnaj o pohár dekana SvF STU 2019
 5. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 6. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne.
 8. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 9. Založenie spoločnosti s.r.o. je výhodnejšie v ČR ako v SR
 10. Pod Vinicou - Perspektívne bývanie v Novom Meste
 1. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 15 770
 2. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu? 13 295
 3. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní 12 854
 4. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 11 299
 5. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 10 107
 6. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 8 101
 7. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 6 486
 8. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať 4 626
 9. Ako správne pripraviť džem či marmeládu? 3 870
 10. ​​​​​​​Bratislavský kraj reformuje stredné školstvo 2 209

Neprehliadnite tiež

Učiteľ sa na videu obnažoval pred 14-ročnými dievčatami, údajne chodil so žiačkou

Riaditeľka nevidí problém v sobáši učiteľa so žiačkou.

Učiteľ sa nechal natáčať pri sexuálnych aktivitách 14-ročnými dievčatami.
Komentár Zuzany Kepplovej

Prípad Remišová dáva za pravdu Dankovi

Poďte k Matovičovi, nedostanete ani dohodu, no môžte zažiariť.

Zuzana Kepplová

Čaputová zaplatí za predchodcov, kanceláriu to vyjde draho

Kancelária zaplatila už asi stotisíc eur.

Zuzana Čaputová.

Kto veľa kráča, žije zdravšie. Platí to naozaj?

Je chôdza dokonalý cvičebný plán, ktorý plošne zlepší telesnú kondíciu?

Ak chcete zvýšiť intenzitu prechádzok, dajte si do rúk činky, palice, alebo si na chrbát dajte plný batoh.