Maliar - reštaurátor MÁRIO FLAUGNATTI: "Pokúšam sa nastaviť zrkadlo vlastnému ja"

Mário Flaugnatti sa narodil 21. septembra 1964 v Trnave. Roku 1989 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na katedre reštaurovania (odbor reštaurovanie maľby). V súčasnosti žije v Bratislave a pracuje v slobodnom povolaní. Od roku 1990 ...

Mário Flaugnatti sa narodil 21. septembra 1964 v Trnave. Roku 1989 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na katedre reštaurovania (odbor reštaurovanie maľby). V súčasnosti žije v Bratislave a pracuje v slobodnom povolaní. Od roku 1990 sa zúčastnil pri reštaurovaní niektorých významných umeleckých pamiatok (kláštorný komplex v Jasove, Oravský hrad, korunovačný nápis v Dóme sv. Martina, presbytérium vo Františkánskom kostole atď.). Až do 8. mája sa vo Vlastivednom múzeu v Trebišove prezentuje svojou voľnou tvorbou, ktorá sumarizuje jeho maľbu za posledných päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

# Znaky a symboly na vašich obrazoch sa svojou poetikou dotýkajú niekdajšej skupiny výtvarných umelcov INAK, sústredených okolo V. Lovišku a J. Rašku. Kde treba hľadať ich odlíšenie?

"Snažím sa o vlastný program, no netajím, že práve tvorba spomenutých autorov je mi blízka. Témy, vychádzajúce zo Starého a Nového zákona, sú v mojej tvorbe často spracovávané, pretože sú nevyčerpateľným prameňom inšpirácií a určitých symbolov, kde človek je nositeľom prvotných vlastností, ako sú: láska, nenávisť, pomsta, ctižiadosť..."

# Biblické témy - to sú najmä silné príbehy. Snažíte sa s nimi stotožňovať?

"Áno, pričom ich rád prepájam so starými kultúrami Sumerov, Egypťanov, predkolumbovskou americkou kultúrou či barbarskými kultúrami, kde je tiež veľa príťažlivých príbehov, ktoré sú veľmi blízke, ba i totožné so správaním sa dnešného človeka. Tieto dejinné udalosti môžu pomôcť zorientovať sa v súčasnom svete. Mnohé z týchto príbehov sú už dnes takmer zabudnuté a je zaujímavé ich vynášať na svetlo."

SkryťVypnúť reklamu

# Historickými citáciami sa zaoberala aj (žeby už skončená?) postmoderna. Myslíte si, že tento postup je ešte prínosný?

"Som presvedčený, že táto téma ani zďaleka nie je v mojej tvorbe vyčerpaná, a ak hovoríme o nejakom zdroji, tak ešte veľa vecí bude z tejto línie vychádzať."

# Okrem toho, že v kompozícii vašich obrazov dominuje motív veľkého tvaru, je cítiť aj snahu po dekoratívnosti. Ako sa snažíte vyvarovať, aby dekoratívnosť nebola len výtvarnou exhibíciou?

"Ako som už spomínal, inšpirujú ma staré kultúry, a to nielen po obsahovej, ale i po formálnej stránke. Ide najmä o indiánsku kultúru v jej znakovosti a farebnosti, ktorú podvedome vnášam do mojich obrázkov. Snažím sa vytvoriť vlastné estetično, lebo i divák si môže všimnúť, že farby a tvary, ktoré sú na obrazoch, nie sú odpozorované zo skutočnosti. Pokúšam sa tak nastaviť zrkadlo vlastnému ja, čím pre mňa vznikajú nepoznané veci. Avšak voľná tvorba je mojím koníčkom, pretože sa živím reštaurovaním, a tak nie som závislý od predaja mojich obrazov. Samozrejme, že chcem svojou tvorbou osloviť aj divákov, ale prvoradé je, aby ja som bol s ňou spokojný."

SkryťVypnúť reklamu

# Robíte aj monumentálne práce do sakrálnych priestorov. Tam už asi treba rešpektovať aj niečo iné ako vlastnú predstavu.

"V roku 1990 som robil ústredný obraz (15 m2) v novom Gréckokatolíckom kostole vo Svite, zasvätenom sv. Cyrilovi a Metodovi. Som vďačný miestnemu farárovi pánu M. Hospodárovi, pretože mi pri tvorbe nechal voľnú ruku. Samozrejme, že som musel rešpektovať určité dogmy, ktoré sa musia dodržiavať pri zobrazovaní svätcov, no pred komisiou sa mi podarilo obhájiť si vlastný názor. V súčasnosti mám pripravený projekt na kompletný ikonostas v interiéri Gréckokatolíckeho kostola v Spišskej Novej Vsi, ktorý by mal byť tento rok vysvätený."

# Spomínali ste, že vašou hlavnou zárobkovou oblasťou je reštaurovanie. Aký je jeho vzťah k atraktívnejšiemu voľnému umeniu?

SkryťVypnúť reklamu

"Pri reštaurovaní si reštaurátor musí byť istý v technologických postupoch a musí presne vedieť, k akému výsledku sa má dopracovať. Musí ovládať určité technologické, remeselné a výtvarné zručnosti. Je tiež potrebná veľká dávka pokory a názorového rešpektu pred autorom, ktorý dielo pred ním vytvoril. Mám dojem, že v poslednom období sa viac robí pre popularizáciu reštaurovania, ktoré je predstavované ako rovnocenný partner s voľným umením. Ostatne, tento fakt je všade vo svete známy už dávno."

# V súčasnosti reštaurujete jednu z najvýznamnejších pamiatok ranej gotiky na Slovensku - výmaľbu stien svätyne Františkánskeho kostola v Bratislave. V akom štádiu je práca?

"Reštaurovanie nástenných malieb v interiéri presbytéria Františkánskeho kostola je azda najreprezentatívnejšia vec, ku ktorej som sa dostal. Spolu s kolegom Vojtechom Mýtnikom sme momentálne v štádiu, keď sme dokončili očistenie celého interiéru - nasleduje plombovanie a ďalšie reštaurátorské postupy. Reštaurátorské práce by mali byť dokončené koncom roka 1996."

SkryťVypnúť reklamu

# Okrem Františkánskeho kostola ste sa zúčastnili aj na reštaurovaní ďalších umeleckých skvostov, ktoré vám určite závidí nejeden starší kolega. Ako ste sa k nim dostali?

"Pri všetkých veľkých akciách robia investori výberové konania, čiže sú oslovení viacerí autori a kolektívy. Každý kolektív vypracuje ponuku a tie posudzuje výberová komisia, do ktorej sú zvyčajne prizývaní i reštaurátori a zástupcovia pamiatkových správ."

Autor: Ľudo Petránsky Ml.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 841
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 562
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 046
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 858
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 908
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 054
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu