Mnohé kontroverzie vyvoláva v posledných dňoch rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého musí novinár na žiadosť súdu alebo prokuratúry v odôvodnených prípadoch zverejniť meno osoby, ktorá mu udelila informácie. V prípade neprezradenia profesionálneho tajomstva hrozí novinárom finančná pokuta 50 miliónov starých zlotých (vyše 2000 dolárov) alebo mesiac väzenia. Doteraz sa podobné rozhodnutie týkalo len prípadov vlastizrady, špionáže a vraždy.
Podnetom k rozhodnutiu súdu bol prípad šéfa regionálneho vydania Gazety Wyborczej. Waclaw Bialy odmietol prezradiť meno autora textu, za čo ho obvodný súd odsúdil na zaplatenie pokuty vo výške dvoch miliónov zlotých (okolo 80 dolárov) a na dva týždne väzenia.
Ako napísala piatková Gazeta Wyborcza, Najvyšší súd zasadil úder slobode slova. Pravdepodobne išlo o zvýšenie odhaľovania trestných činov, nakoľko novinári budú nútení zverejniť zdroj svojich informácií, v praxi sa však nikto nebude chcieť rozprávať s novinárom, ktorý môže byť prinútený k plneniu úlohy konfidenta polície.
Podľa splnomocnenca denníka Jerzyho Naumanna je zachovanie tohto tajomstva jednou zo záruk ústavnej slobody slova. Spoločnosť sa dozvedá o zneužitiach a nesprávnostiach vo verejnom živote neraz len vďaka tomu, že osoba, ktorá udeľuje informácie tlači, vie, že novinár nikdy neprezradí jej meno. Médiá zbavené práva na tajomstvo nebudú môcť vykonávať svoju informačnú a kontrolnú funkciu.
Podľa Piotra Wysockého, ktorý sa v denníku Zycie Warszawy špecializuje na odhaľovanie afér, kto sa vážne zaoberá touto oblasťou - neprezradí meno svojho informátora. V opačnom prípade to znamená jeho koniec v tejto profesii.
Podľa zástupkyne šéfredaktora denníka Rzeczpospolita Boženy Wawrzewskej rozhodnutie súdu je návratom do obdobia PĽR. Sudcovia sa podľa jej slov odvolali na vtedajšie časy, akoby nerozumeli pojmu slobody médií. Podľa šéfredaktora Expressu Wieczorneho Krzysztofa Czabanského v prípade, ak sa novinári podriadia rozhodnutiu Najvyššieho súdu, bude to znamenať "smrť tejto profesie" a za jediné východisko považuje "občiansku neposlušnosť". Podľa rozhlasovej stanice Rádio Eska rozhodnutie Najvyššieho súdu stavia novinárov do pozície konfidenta. "Prinucovanie novinárov na zverejnenie zdrojov informácií rozhodným spôsobom obmedzuje ústavné právo obyvateľov na slobodu slova a zbavuje tlač možnosti plnenia informačnej a kontrolnej funkcie a spôsobí pokles dôvery k novinárom."
Za veľmi nebezpečné označil rozhodnutie Najvyššieho súdu Witold Gadomski z týždenníka Cash. Rozhodnutie bude mať za následok zvýšenú opatrnosť novinárov, čo bude zároveň obmedzením slobody ich činnosti. Rozhodnutie samotné označil za "strašenie novinárov". Hovorca Najvyššieho súdu spochybnil informácie Gazety Wyborczej a odmietol názor, že rozhodnutie súdu by bolo útokom proti slobode slova. Poukázal na nevyhnutnosť poskytnutia ochrany osobám, ktoré považujú za nespravodlivé ohovárania a obvinenia v materiáloch novinárov. "Ten, kto bol nespravodlivo ohovorený autorom článku, má právo na ochranu" a v prípade, ak by novinár odmietol uviesť svoj zdroj informácií, obvinený by bol bezmocný, zdôvodnil rozhodnutie Najvyššieho súdu.