KOŠICE (SME - eb) - Nielen košické Východoslovenské železiarne, ale aj hutnícke podniky na severnej Morave a v Poľsku (Katovice, Krakov) museli v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch čeliť problémom, ktoré vznikli z nepravidelnosti v dodávkach železnej rudy z Ukrajiny. Tieto výpadky v dodávkach sa negatívne prejavili na chode hutníckych podnikov vo všetkých troch stredoeurópskych krajinách.
Pred niekoľkými dňami sa preto zástupcovia najvýznamnejších hutníckych podnikov stretli na spoločnom rokovaní v Ostrave. "Na rokovaní bola dominantnou téma dovozu surovín, reštrukturalizácia tohto odvetvia priemyslu a ďalšie otázky, ktoré súvisia s hutníctvom a výrobou ocele," povedal pre SME Ing. Štefan Štovčík, generálny riaditeľ spoločnosti OCEĽ, spol. s r. o. Košice, ktorý bol na severe Moravy reprezentantom slovenských hutníkov. "Rád by som podčiarkol, že na rokovaní sa nehovorilo o žiadnych kartelových dohodách medzi poľskými, českými a slovenskými hutníckymi podnikmi. Konkurencia, samozrejme, ostáva, pokiaľ však ide o otázky zásobovania surovinou, tam je problém spoločný a koordinácia pri jeho riešení bude všetkým prospešná. Poľskí hutníci navrhli alternatívu využitia prístavu Štetín, aby sa ruda dala dovážať do fabrík vodnou cestou. Možné sú však aj iné spôsoby - ešte v prvom polroku t. r. budeme o nich a o ďalších problémoch hovoriť na stretnutí hutníkov strednej Európy, ktoré bude v Košiciach."
Aj keď od začiatku t. r. sú dodávky rúd z Ukrajiny pravidelnejšie a Ing. J. Štovčík potvrdil, že v Košiciach majú teraz hutníci uspokojivé zásoby, z juhoslovanských prístavov Koper a Pakar mieri do Košíc prvých 170 tisíc ton rudy z južnej Afriky.