BRATISLAVA/LONDÝN - VIEDEŇ (SME - aša, ČTK) - "Ak rozhodujeme o pôžičke pre taký projekt, ako je dokončenie a zvýšenie bezpečnosti Jadrovej elektrárne Mochovce, čo je verejný projekt, sú naše pravidlá prísnejšie, ako keď rozhodujeme o pôžičke pre menšie projekty pre súkromné subjekty," povedal v rozhovore pre SME Jiří Huebner, riaditeľ Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) pre Slovensko, v súvislosti so situáciou, ktorá vznikla po momentálnom odmietnutí zástupcov Slovenských elektrární (SE) a Electricité de France (EDF) zúčastniť sa na verejnom mítingu 23. a 24. januára vo Viedni.
Potvrdil, že verejná diskusia, respektíve verejné pripomienkovanie projektu občanmi je v podmienkach EBRD na to, aby bola investorom pridelená pôžička na dostavbu elektrárne. Verejné pripomienkovanie sa týka nielen občanov Slovenska, ale aj občanov v susedných krajinách. K týmto pravidlám patrí aj termín 90 dní, koľko má takýto proces trvať.
(Pokračovanie na 2. strane)
Ako J. Huebner povedal, EBRD je známe určité odmietanie tohto projektu v Rakúsku, ktoré sa rozhodlo byť bezjadrovou krajinou. Preto v EBRD chápu, že pre rakúsku verejnosť a nevládne ochranárske organizácie je dostavba jadrovej elektrárne v susednom štáte citlivou záležitosťou. Pokiaľ ide o spôsob, ako má byť projekt verejne pripomienkovaný, alebo ako sa má uskutočniť verejná diskusia s občanmi, EBRD do toho môže len ťažko zasahovať. Zdôraznil, že ak SE a EDF neprijmú účasť na mítingu v už spomínanom dátume 23. a 24. januára, budú musieť zorganizovať náhradný míting pre rakúsku verejnosť. Ako k celej téme dodala K. Farrellová z EBRD, o prípade, či bude o pôžičke rokovať predstavenstvo EBRD aj v prípade, že by sa predstavitelia SE a EDF nezúčastnili na verejnej diskusii s občanmi v Rakúsku, rozhodnú sponzori. Pokiaľ ide o samotné schvaľovanie pôžičky pre projekt Mochovce, konečné slovo má predstavenstvo EBRD, ktoré bude zasadať v marci t. r., a tvoria ho zástupcovia akcionárov EBRD. Za poskytnutie pôžičky sa musí vysloviť jednoduchá väčšina členov.
"Máme úprimný záujem na tom, aby sme v úzkej spolupráci s našimi susedmi hľadali čo možno najprijateľnejšie riešenie tejto citlivej otázky," uvádza sa v liste, ktorý včera zaslal predseda vlády SR Vladimír Mečiar rakúskemu spolkovému kancelárovi Franzovi Vranitzkému. Ako sa ďalej v liste uvádza, Slovensko pozitívne prijalo, že rakúska vláda, experti, ale aj nevládne organizácie a verejnosť majú záujem o diskusiu, ktorej cieľom by malo byť zvýšenie bezpečnosti atómovej elektrárne Mochovce. Organizácia tejto diskusie a jej forma sa mala dohodnúť na úrovni úradníkov. "S poľutovaním však musím konštatovať, že úradníkom sa nepodarilo dospieť k dohode," píše V. Mečiar. "Za konštruktívny návrh prevádzkovateľov a sponzorov atómovej elektrárne pokladám usporiadať v Rakúsku diskusiu, na ktorej by sa zúčastnili zástupcovia vlády, krajinských vlád, nevládnych organizácií a odborníkov v období medzi 1. a 10. februárom s tým, že takúto diskusiu by vysielala Slovenská i rakúska televízia, čím by bola umožnená informovanosť podstatne širšej verejnosti, ako tomu bolo v prípade terajšieho rakúskeho návrhu," uvádza sa v liste V. Mečiara.
Za neuveriteľnú urážku Rakúska označila včera rakúska ministerka životného prostredia Maria Rauchová-Kallatová tvrdenie, ktorým SE a EDF odôvodnili svoju neúčasť na verejnej diskusii o projekte Mochoviec vo Viedni. "Je neuveriteľnou urážkou Rakúska, keď niekto tvrdí, že v našej krajine sa neuskutočňujú pokojné a vecné diskusie," prehlásila M. Rauchová-Kallatová.
Do pondelka sa rozhodne maďarské ministerstvo životného prostredia, či usporiada verejnú diskusiu o Mochovciach aj v Budapešti.