Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Väzni v banskom komíne

November patrí v horách k najnevľúdnejším mesiacom. Sneh napadne iba zriedka, ale les pôsobí bezútešne studeno, za nechtami sa hromadí chlad, a páli. Aj ten novembrový večer na sklonku minulého roka oplýval touto nostalgiou. Mohla byť príťažlivá akurát ..

November patrí v horách k najnevľúdnejším mesiacom. Sneh napadne iba zriedka, ale les pôsobí bezútešne studeno, za nechtami sa hromadí chlad, a páli. Aj ten novembrový večer na sklonku minulého roka oplýval touto nostalgiou. Mohla byť príťažlivá akurát pre básnikov, ktorí v teplej izbe popíjajú varené víno a ronia na papier jednu bolesť sveta za druhou. Irena Výberčiová, riaditeľka kremnického odborného učilišťa pre nepočujúcich má aspoň teraz večer pre seba chvíľu času. Nostalgia nevľúdneho večera musí ísť nabok. Život v školstve je totiž kruto reálny a každý deň prináša zmenu. Ešte netuší, že tú najväčšiu prinesie práve tento večer. Je čosi po siedmej hodine, keď do ticha panelákového bytu naliehavo zazvoní telefón. Ktovie prečo sa jej zmocní zvláštny pocit, keď siaha po slúchadle. Telefón predsa zvoní vždy rovnako. Hlavný vychovávateľ z internátu má síce vystrašený hlas, ale hovorí vecne a presne.

Skryť Vypnúť reklamu

Štyria chlapci sa nám nevrátili z popoludňajšieho voľna. Už sme vypočúvali ich kamarátov. Mohli by byť v prepadlisku Šturec, pravdepodobne zliezli do niektorého z banských komínov...

Záchranná akcia sa spúšťa okamžite. Žiaľ, práve odtiaľ, odkiaľ očakávame v podobných prípadoch pomoc, odozva neprichádza. Na polícii pedagógov informujú, že pátraciu akciu možno spustiť až po uplynutí určitého času od zmiznutia osoby... V internáte si však veľmi dobre uvedomujú, že čakať sa v tomto prípade nedá. Banské prepadlisko je nebezpečné miesto, noc je studená a v hĺbke bane môže byť riadna zima. Konať treba okamžite. Pracovníci školy a internátu sami spúšťajú záchrannú akciu. Medzi prvými zatelefonujú Františkovi Schmidtovi, ktorý v škole pracuje na polovičný úväzok ako šofér. Dobre vedia, prečo. František Schmidt je dlhoročným členom horskej záchrannej služby a vo vrchoch už preskákal všeličo. Pozbierajú sa ďalší učitelia a vychovávatelia, ale aj spolužiak, ktorý tuší, kde by chlapci mohli byť. Rozhodli sa šťastne. Nebyť spolužiaka, ktorý už s nimi raz na tom mieste bol, mohlo celé bláznovstvo dopadnúť omnoho horšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Hľadači zlata neuspeli

Televízor bol magnet. Na jeho obrazovke sa odohrávali hrdinské príbehy, ľudia bohatli bez námahy, život im ležal na dlani. Ale každý film bol hrozne vzdialený. Nemali šancu dobyť New York, ani nájsť tajný poklad v krajine Aztékov. Potom prišiel ten film. Obyčajný. Dokumentárny. Ani by ho vlastne nepozerali, keďže o podobný druh zábavy nestáli, ale bol o Kremnici. O štôlňach, baniach, o zlate, ktoré preslávilo mesto. Možno si mysleli, že v útrobách starých baní im z každého rohu zakýva zlatonosná žila, že z každého väčšieho kameňa vylúpnu zlatý nuget. Tajne si z domu poznášali pevnejšiu obuv, laná, plecniaky. Do prepadliska Šturec išli sondovať viackrát, no dolu, do banského komína, sa zatiaľ neodvážili. Všetko mali naplánované na ten deň. Vzali si lano, abysa mohli spustiť dolu do hĺbky, nastrúhali drievka, ktoré im mali značiť cestu, lebo v spleti podzemných priestorov možno ľahko poblúdiť. Mali to skvele vymyslené. Vedeli, že nik z pedagógov sa nedozvie, kam počas osobného voľna pôjdu. Tajne vyniesli von plecniak a výprava za zlatom sa mohla začať.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodiny strachu

Školská dodávka reže zákruty smetom k prepadlisku Šturec. Muži v dodávke sa rýchlo dohadujú. Podstatné bude nájsť miesto, kde chlapci zliezli do komína. Neľahká úloha. Prepadlisko je totiž bizarný prírodný útvar, na ktorého charaktere sa podpísali dve stredoveké zemetrasenia. Je neuveriteľne členité, plné lomov, baníckych odvalov, terénnych priehlbín. Má dĺžku takmer 700 metrov a hĺbku 120 metrov. Miesta, kde by mohli byť banské komíny, presne nepoznajú. Azda ani odborník by nevedel dať spoľahlivú odpoveď. Šturec je roky mŕtvy, neťaží sa tu. Posádka v aute nechce pripustiť najhoršiu evantualitu - ak chlapcov nenájdu, musia okamžite zalarmovať prievidzský banský archív a zistiť podrobné informácie o banských komínoch.

Tma ako v rohu. Cez riedky les presvitajú svetlá baníckych domov na Kórei. Túto odľahlú banícku osadu nazvali obyvatelia Kremnice týmto čudesným názvom asi preto, že je od mesta vzdialená rovnako ako skutočná Kórea. Nechodí sem žiadny autobusový spoj a ľudia sa spoliehajú buď na vlastné auto, alebo na dobré nohy. Takmer za každým oknom sliepňa modré svetlo. Ľudia sa dívajú na televíziu a vôbec netušia, čo sa odohráva možno kilometer od nich.

Skryť Vypnúť reklamu

Tesne za baníckou kolóniou sa cesta končí, muži musia pešo. Cestu im osvetľujú silné baterky. Ihličnatý les je celkom tichý a ponurý. Cesta lesom trvá len krátko. Po chvíli sa pred zrakmi mužov objavia obrysy Šturca. Teraz, v tme, pôsobia ešte hrozivejšie. Sú chladné, odmietavé. Zdá sa, že to bude hľadanie ihly v kope sena. Napodiv, nepočujúci spolužiak nezvestných chlapcov s prekvapujúcou istotou zamieri k jednému zo zrázov. Napriek tme sa veľmi dobre orientuje. Vyšplhajú sa strmou kamennou suťou a nazerajú do jedného z otvorov. Nič. Zasvietia do ďalšieho. Svetlo baterky má zázračný účinok. Ozvú sa neartikulované zvuky, aké zvyknú vydávať sluchovo postihnutí ľudia. Všetkým od radosti poskočí srdce. Teraz vedia, že cieľ svojej cesty už našli. František Schmidt bleskovo hodnotí situáciu. S troma chlapcami nebude problém, jeden však zliezol do hĺbky asi pätnásť metrov a nemôže naspäť. Stojí po kolená vo vode, ktorá sa tu nahromadila za dlhé roky. Jeden z chlapcov je od strachu v šoku, musia mu poskytnúť prvú pomoc. Ten, čo uviazol v hĺbke, má síce pri sebe lano, po ktorom zliezol, ale je pritenké a zrejme si ho nemohol okrútiť okolo rúk. František Schmidt rýchlo zvažuje všetky možné alternatívy. Najrozumnejšia je tá, aby sa chlapec dobre chytil horolezeckého lana a ostaní sa ho pokúsia vytiahnúť. Posunkovou rečou mu vysvetlia, ako sa správne zaistiť. Ťahajú. Je to obrovská námaha, ale po chvíli sa nad okrajom komína zjaví chlapcova hlava. Chytia ho za ramená a nepúšťajú.

Skryť Vypnúť reklamu

V komínoch hrozí smrteľné

nebezpečenstvo

Pán Bedrich Gayer je starý baník, ktorý pozná banské priestory nielen ako praktik. Pokladajú ho za jedného z najlepších banských historikov a teoretikov v meste. Medzi zažltnutými listinami banských archívov strávil ako samobádateľ stovky hodín. Nad odvahou chlapcov iba pokrúti hlavou: - Keby tušili, čo všetko im na takomto mieste hrozí, asi by sa mu vyhli. Komíny v minulosti slúžili na vetranie, ale aj na zvážanie rudy. Bývali hlboké zväčša tridsať, niekedy aj päťdesiat metrov. Naspodu sa často usádzalo bahno, udierala sem spodná voda. Navyše, v podzemných priestoroch môže dôjsť k nečakaným posunom a závalom. Je to životunebezpečné miesto.

Otázne je, prečo nie sú komíny zakryté. Po tejto nemilej udalosti to asi bude nevyhnutné. Banské štôlne sú pred nepovolanými návštevníkmi dostatočne zaistené, a to isté bude treba urobiť aj s komínmi. Nemožno sa donekonečna spoliehať, že komíny bývali umiestnené v nedostupných skalnatých terénoch, do ktorých sa bežný turista nedostal.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina záchranárov si môže vydýchnuť. Chalani mali šťastie. Vďaka rýchlej reakcii pracovníkov školy a internátu skončili iba s ľahkými zraneniami a otraseným sebavedomím. Jedného z nich museli hospitalizovať so šokom a podchladením. A rodičia? Až po tejto udalosti sa priznali, že niektorí z nich o svojich "horolezcoch" vedeli, no napriek tomu vedenie školy o ničom neupovedomili. Možno sa nazdali, že nejde o nič vážne a pozabudli, že počas voľna pedagógovia neustriehnu pohyb každého žiaka. O všetkom najlepšie vypovedá baterka, ktorú si chlapci zobrali na výpravu do podzemných priestorov: malé sliepňajúce svetielko, ktoré aby vôbec žiarilo, pozliepali lepiacou páskou. Teraz sa dušujú, že zlato už nechcú vidieť ani za vitrínami v zlatníctve...

Skryť Vypnúť reklamu

Akcia sa skončila, treba rýchlo nasadnúť do auta a odviezť chlapcov do bezpečia. Zostupujú kamennou suťou. František Schmidt na chvíľu zastane a akosi podvedome sa zamyslí, čo by sa stalo, keby chlapec nezostal stáť na prahu v hĺbke, z ktorej ho ťahali, ale skĺzol by na samé dno banského komína, o hĺbke ktorého nemali ani tušenia. Zodvihne zo zeme kameň a hodí ho doprostred zívajúcej čiernej prázdnoty. Trvá hodnú chvíľu, kým kameň zazvoní o vodnú hladinu...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 214
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 460
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 117
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 220
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 749
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 731
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 492
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 645
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 561
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 542
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.