Vychádzajúc zo stanoviska hlavného zhromaždenia Združenia sudcov Slovenska konaného v dňoch 2. - 3. decembra 1994 v Liptovskom Jáne, vyhlasujeme, že združenie bude naďalej pokračovať v presadzovaní myšlienky prijatia Sudcovského kódexu ako nositeľa očakávaných a nanajvýš žiaducich systémových zmien v justícii. V súvislosti s prijatím Združenia sudcov Slovenska do Medzinárodného združenia sudcov v októbri 1994 sa i naďalej bude zasadzovať za zjednotenie nášho súdneho systému s európskym štandardom s prihliadnutím na naše historické tradície i ústavné podmienky, a za tým účelom bude predkladať medzinárodné porovnania týchto štandardov najmä v statusových otázkach sudcov.
Súc si vedomí nedostatočného chápania skutočne nezávislého postavenia sudcov v súdnej moci, ale rešpektujúc poznanie potvrdené medzinárodnými skúsenosťami, že významnou podmienkou reálnych demokratických záruk účinnej ochrany práv občanov a princípov právneho štátu je efektívne, nezávislé a dôveryhodné súdnictvo, sme oprávnení žiadať, aby sa konečne začala odborná a vecná diskusia o vývoji súdnej doktríny s ohľadom najmä na:
- historicky podložené poznanie, že tzv. úradnícke súdne systémy v Európe za posledných 100 rokov zlyhali v každom kritickom okamihu konfliktu s inou mocou,
- chápanie identickej roly súdnictva ako orgánu ochrany občanov pred zneužívaním moci jej nositeľmi,
- potrebu zvýšiť ochranu súdnictva i proti teoretickým možnostiam politických a iných vonkajších vplyvov prenesením niektorých citlivých personálnych a organizačných kompetencií voči sudcom a súdom mimo vládnej a štátnej správy, teda na vlastné orgány súdnictva (samosprávu),
- požiadavku ústavného zakotvenia princípov sudcovskej samosprávy i za cenu zmeny Ústavy Slovenskej republiky,
- otázku dôvery občanov v nestrannosť súdneho rozhodovania, podmienenú konaním jednotlivých sudcov i vedomím spoločnosti, že súdny systém dosiaľ nemá nástroje umožňujúce riešenie týchto otázok,
- požiadavku absolútnej verejnej kontroly výkonu súdnictva a jeho absolútnej podriadenosti zákonu,
- požiadavku prijatia vlastných etických hodnôt sudcovského povolania.
Na základe uvedeného Združenie sudcov Slovenska jasne deklaruje svoju pripravenosť na rokovania a diskusie so všetkými na základe rovnoprávnosti a vzájomnej úcty. Neponúka absolútne hotové riešenia, považuje však za samozrejmé, že bez doteraz predkladaných návrhov, podložených nielen autentickými názormi širokej sudcovskej verejnosti, ale i poznatkami zo zahraničných súdnych systémov, nebude vôbec možné nájsť dobré riešenie.
S dôverou v existenciu spoločného záujmu žiada Združenie sudcov Slovensku predstaviteľov uvedených orgánov štátu, politických strán a ostatných inštitúcií, aby sa zasadili o začatie nevyhnutného dialógu.
Verejnosti sa táto opakovaná iniciatíva dáva na vedomie aj preto, že je predovšetkým v jej záujme, aby rozumné riešenie problémov ochrany práv občana bolo nájdené v čo najkratšej dobe.