Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Sme najprv kresťania, až potom Slováci

hovorí otec Pavol Flajžík, najmladší člen Kňažskej rady

Už vyše päť rokov spravuje farnosť v Lozorne a vo Vysokej na Morave mladý pán farár. Okrem toho, že vysluhuje sviatosti, vyučuje deti náboženstvo, hrá s nimi ping-pong, a stará sa o kostol, organizuje debaty s mladými ľuďmi z okolia i z Bratislavy. Vydáva pre svojich Lozorňanov Lozorniansky letáčik. Tesne pred revolúciou sem musel odísť z Bratislavy. Bol tam príliš v centre. Veriaci, ktorí chodievali v osemdesiatych rokoch do Blumentálu, sa naňho a na jeho kázne iste pamätajú. To, čo hovoril, prelamovalo umelú, orwellovskú skutočnosť, v ktorej dvakrát dva nebolo štyri. Otec Flajžík hovoril otvorene, a to sa na verejných miestach, vrátane kostolov, bežne nerobilo. 25. marca 1988 bola skoro celá tajná cirkev na Hviezdoslavovom námestí. Oficiálna cirkev radila z obrazoviek televízorov veriacim, aby zostali doma. Alebo aby sa modlili v kostoloch. Kňazi boli teda v kostoloch alebo na farách. Na námestí sa nechal polievať a filmovať jediný oficiálny kňaz - kaplán Pavol Flajžík.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred niekoľkými týždňami vyjadril svoju solidaritu so študentmi, ktorí vystúpili na mítingu ku Dňu ľudských práv. To, že hovorí, čo si myslí, mu zostalo.

Flajžík: Rozhodne by som nechcel, aby som tu stál vo svetle akéhosi večného rebela, ktorý ustavične len protestuje za každú cenu a proti všetkému, to určite nie. Ja som najmladší člen Kňažskej rady u pána arcibiskupa, a je pravda, že často dvíham ruku, pretože sa mi zdá, že by sme niektoré veci mali formulovať inak, zvážiť, ako budú pôsobiť. Po tom, čo som napísal do Sme, mi tu ktosi hodil do schránky lístok: politika nepatrí do kostola. Pravdaže, nepatrí. Ale viete, ako ja to beriem? Ak má niekto ženu a deti, je otec rodiny, a má povinnosť sa o nich postarať. A nielen to, má aj právo, dokonca povinnosť, čiže čosi naliehavejšie ako právo, tú rodinu chrániť, ak by niekto zasahoval do jej súkromia, ohrozoval ju, nejako ju obmedzoval, alebo na niekom z nej páchal násilie. A ja som prijal pri vysviacke úlohu starať sa o duchovný život ľudí, ktorí sú mi zverení, ako ich duchovný otec. Som síce pomerne mladý a asi neskúsený, ale tú povinnosť som prijal, a som povinný, som priam ustanovený k tejto povinnosti. Otec má povinnosť chrániť svoje deti, i keby sa sám bál. Tá povinnosť vyplýva z práva detí, aby ich niekto k tomu kompetentný chránil.

Skryť Vypnúť reklamu

To znamená, že ak vidím, že ktosi ohrozuje duchovný rozvoj v mojej farnosti, ak zasahuje do jej vnútorného slobodného rastu, ja som povinný ako jej duchovný otec chrániť ju. Isteže, politika nepatrí do kostola. Ale my si tiež nemôžeme dovoliť byť v kostole zbožní veriaci a mimo kostol sa už na všetko dívať inak. Keď niekto v kostole kľačí na kolenách s rukami zopätými a doma bije svoju ženu, tak je nám jasné, že to nie je nič iné ako pokrytectvo. A keď politika zasahuje do života kresťanov, ktorí na Slovensku stále žijú - aj keď Slovensko je už len v úvodzovkách kresťanská krajina - tak ja som povinný im tieto veci ohlásiť, som povinný nazvať veci pravými menami. V kázni nikomu v kostole nehovorím, koho má voliť. Hovorím ľuďom len toľko: voľte tých, ktorých už vyskúšal pred vašimi očami čas, ktorí už dokázali za svoje presvedčenie aj niečo vytrpieť, a neprišlli o svoju chrbtovú kosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Fórum: Prečo si myslíte, že Slovensko je kresťanské len takzvane?

Flajžík: Voľby predsa ukázali, aké kresťanské je Slovensko, v ktorom sa sedemdesiat percent obyvateľov hlási ku kresťanom. Ľudia uverili bublinkám sľubov, uverili tým, ktorí v ešte nedávnych časoch pracovali proti kresťanstvu.

Fórum: Súhlasili ste s tým, že práve kresťania, o ktorých ste pred chvíľou hovorili, sa nepostavili jednoznačne za samostatné Slovensko?

Flajžík: Viete, my sme dnes národ v puberte. A k puberte patrí, že neuznávame autoritu, vedomosti, skúsenosti starších. Tak nejak vidím tú eufóriu zo samostatnosti. Dnes máme pätnásťpercentnú nezamestnanosť. Jednou z hlavných maxím kresťanskej etiky je, že žiadne dobro nedosiahneme cez zlo. A to samostatné Slovensko, to veľké dobro pre ľudí, sme chceli dosiahnuť cez veľké problémy, ktoré tým pádom na ľudí dopadli. Už to sa mi videlo pomýlené. Preto sa mi zdala byť oveľa primeranejšia cesta KDH. A eufória, vatry a všetko okolo toho, to je síce pekná vec, len čo z toho, ak tomu novému samostatnému Slovensku, ktorému ja veľmi fandím, ak mu ako novému štátu chýba čosi podstatnejšie, to, čo národy drží pokope? Potom tá eufória môže byť oslavou práve toho takzvane kresťanského Slovenska. Môžete mať vatry, ohňostroje, ale to nie je to, z čoho duchovne žije štát. To môže byť len ozdoba, umocnenie. Tak ako ja môžem slúžiť svätú omšu hoci v bermudách a štole, ona bude platná. Dôstojný ornát jej len pomôže umocniť účinok. A môžem ju slúžiť v tom najkrajšom ornáte, ak nie som vysvätený kňaz, omša neplatí, pretože to nie je podstatné.

Skryť Vypnúť reklamu

Fórum: Pod tým podstatnejším myslíte kresťanský princíp?

Flajžík: Nie, to tým nemyslím. Nemyslím pritom na ideologické zjednocovanie. Nás kedysi chceli zjednotiť pomocou pionierskych šatiek, takže o tom už vieme svoje. Nikoho nezjednotíte cez drezúru.

Keď zasadíte stromček, musíte ho podoprieť niečím pevnejším, než je on sám, aby vám nezahynul. Priviažete ho o kolík. Také čosi robíte, aj keď vychovávate dieťa. Takým kolíkom by mohla pre tento náš nový štát byť jednoducho dobrá ústava, keby sme takú mali. Ale, žiaľ, nemáme. Dal by som za pravdu Jánovi Čarnogurskému, keď hlasoval nie proti ústave, ale proti návrhu, ktorý bol nedomyslený. To vidím práve v posledných dňoch. Existuje podobenstvo, ktoré hovorí, že slnko vysiela nekonečné množstvo lúčov, a že na každého z nás jeden lúč dopadne. Tak asi cez takéto slnko si predstavujem jednotu kresťanov, ale aj jednotu národa. Desať Božích prikázaní má 274 slov. Americká Deklarácia nezávislosti ich má tristo. A je takýmto zjednocujúcim slnkom. Je z nej jasné, že je rovnako záväzná pre prezidenta ako pre posledného bezdomovca.

Skryť Vypnúť reklamu

A každý občan vie, že ho - jednotlivca - chráni, a že z toho preňho plynie aj hrdosť, aj pocit, že túto krajinu musí aj sám chrániť. A to je asi to, čo národ zjednocuje, a je podľa mňa tým podstatným, čo robí štát štátom.

Fórum: Čo sa vám vlastne zdá na dnešnej situácii také, že máte pocit, že by ste sa mali ako kňaz k tomu vyjadriť?

Flajžík: Pocit, že ľudia začínajú mať strach. To, že veriaci sú znovu tlačení len do kostolov. Alebo napríklad to, že naše školstvo dnes riadi ministerka, ktorá predtým aktívne pracovala proti náboženstvu.

Fórum: Keď ste pôsobili v Bratislave, v Blumentáli, chodilo za vami mnoho mladých ľudí. Už viac ako päť rokov ste v Lozorne, nepožiadali ste nikdy, aby ste sa mohli dostať znovu do Bratislavy?

Flajžík: Nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Fórum: Ale asi vám za Blumentálom bolo ľúto.

Flajžík: Pravdaže mi bolo všelijako, pretože tam som skutočne prežil veľmi veľa a dôležitých vecí. Ale kňaz ešte pred vysviackou sľubuje svojmu predstavenému biskupovi poslušnosť. To som sľúbil aj ja, a nepatrí sa pýtať inde, než tam, kde vás pošlú. Možno som sa mohol pýtať, ale myslím, že by som inde nebol šťastnejší, práve preto, že by som mal ten pocit: že som sa pýtal.

Fórum: Ale aj tu v Lozorne fungujú na fare debatné krúžky, a sú mladí ľudia, ktorí sem za vami chodia z Bratislavy.

Flajžík: Ano, párkrát za rok robím zopár takýchto debát. Na prvom sedení obrátim všetko naruby. Všetko spochybním. Vieru, ich, aj sám seba. Chcem, aby mi kládli otázky, vtedy som najradšej. Aby sa ma pýtali tie najnemožnejšie veci. Pretože sa pamätám ešte na seba. Vôbec mi nestačili známe odpovede.

Skryť Vypnúť reklamu

Mal som šťastie v našej dedine na dobrého kňaza, ktorý bol ochotný moje otázky počúvať, vlastne najprv ich zo mna ťahať, pretože som sa sám pýtať hanbil. Hanbil som sa povedať, že v učebnici som čítal čosi iné. Raz mi povedal, poď, ukážem ti iné knihy.

Fórum: A aké to boli knihy?

Flajžík: Pašované. Napríklad Korec, Anton Hlinka. To sme vtedy hltali.

Fórum: S dôstojným pánom Hlinkom by ste sa už dnes zrejme celkom nezhodli.

Flajžík: Vôbec nie. Na to, čo hovorí dnes, už mám iný názor. To sa netýka len jeho. A keď sedím v tej kňažskej rade, tak si hovorím, to hádam nie je možné, aby sme nevedeli, aby sme si neboli istí v niečom takom základnom: že sme predsa najprv kresťania, a až potom Slováci!

Fórum: Máte pocit, že máme kresťanskú vládu - je to totiž od revolúcie jediná vláda, ktorej oficiálne požehnal biskup?

Skryť Vypnúť reklamu

Flajžík: Od toho sa už páni biskupi dištancovali. Videl som v Televíznych novinách nášho vysokého cirkevného hodnostára. A nerozumiem, prečo ak je k jednému politikovi zdôraznene ústretový, k druhému je už oveľa chladnejší. Nerozumiem ani iným veciam: ako sa stalo, že pán Mečiar číta na mítingu posolstvo pána kardinála. A pokiaľ ide o požehnanie vlády, na požehnanie má každý právo - ale nemusí sa o tom hovoriť v televízii či v novinách, možno to urobiť aj v tichosti. Forma, ktorou sa to urobilo, bohužiaľ komusi nahráva. A my sme na to - neprišli? Alebo nám niečo sľúbili? Nerozumiem tomu. Bojím sa tomu rozumieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 483
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 766
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 720
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 296
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 793
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 656
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 532
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 531
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 479
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 453
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).

Koronavírus: V Česku pribudlo takmer 10-tisíc nových prípadov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 226-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 637 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Ilustračné foto.
CYNICKÁ OBLUDA

Ako presvedčiť boha

Po očividnom úspechu jarného prelietavania proti covidu, cirkevný predstaviteľ opäť v lietadle s relikviou.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.