Keď podpredseda HZDS a s Vaším súhlasom zároveň aj podpredseda NR SR v pondelok oznámil novinárom, že politické grémium HZDS zostavilo cestovný harmonogram Programového vyhlásenia vlády, podľa ktorého má svoju púť ukončiť 19. januára na schôdzi NR SR, považoval som to za jeden z ďalších bonmotov hnutia. Keď však túto informáciu potvrdil aj minister obrany, takmer ma presvedčil, že naozaj mienite požiadať parlament o vyslovenie dôvery až o niekoľko dní neskôr, ako to ukladá Ústava SR. Mimochodom, minister obrany nedával na rokovaní vlády dostatočný pozor - nebol schopný zaujať stanovisko k odvolaniu prezidenta Policajného zboru SR napriek tomu, že rokovania tohto bodu sa zúčastnil a dokonca aj hlasoval.
"Vláda je povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu Slovenskej republiky, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery", je napísané v čl. 113 Ústavy SR. Ako jeden z jej iniciátorov isto dobre viete, že úmyslom zákonodarcu pri schvaľovaní tohto článku bolo, aby vláda do uvedeného termínu nielen odovzdala poslancom svoje Programové vyhlásenie, ale začala ho pred nimi obhajovať na schôdzi NR SR . I keď, ako vraví predseda SNS J. Slota - diskusia je zbytočná, pretože na čom ste sa dohodli, to aj schválite.
Na prípadnú námietku, že vláda nemá oprávnenie zvolať schôdzu NR SR, pretože túto právomoc má iba jej predseda, ktorý ju údajne zvolal na 19. januára - teda po termíne danom ústavou - si dovolím upozorniť, že podľa ústavy je predseda parlamentu povinný zvolať schôdzu NR SR do siedmich dní na žiadosť najmenej pätiny poslancov. Už v noci z 3. na 4. novembra lanského roka ste preukázali schopnosť "skoaličnenia" 83 poslancov - t. j. vysoko nad ústavou stanovený počet pre zvolanie schôdze. Skupinu právnych expertov HZDS si dovolím upozorniť, že už citovaný text ústavy "..predstúpiť pred NR SR... predložiť svoj program... požiadať o vyslovenie dôvery" neznamená v žiadnom prípade predstúpiť pred budovu NR SR. Tvrdenie predsedu parlamentu, že vláda si splní svoju povinnosť, ak do 30 dní iba odovzdá Programové vyhlásenie predsedovi parlamentu, je vecou jeho svedomia a vedomia - výklad jednotlivých článkov ústavy je oprávnený robiť výlučne Ústavný súd SR. Aspoň dodnes je tomu tak.
Vážený pán premiér! Je prirodzené, že viac ako Programové vyhlásenie Vám robí starosti príprava jeho doplňujúceho textu, t.j. odôvodnenia príčin nelichotivej politicko-ekonomicko-sociálnej situácie Slovenska zapríčineného - podľa vládnej a parlamentnej koalície - predchádzajúcou vládou. Napokon, aj bývalý premiér J. Moravčík venoval časť Programového vyhlásenia vnútrostraníckym rozporom vtedajšej opozície, a preto ani Vám tento krok nemožno zazlievať. Ani uvedené by však nemalo byť dôvodom pre zmeškanie termínu ústavou požadovaných 30 dní. Napriek tomu, že neexistujú žiadne sankcie za jeho nedodržanie, v prípade, že tento termín nedodržíte, pracovníci nielen domácich,
ale aj zahraničných médií si to isto všimnú a nebudú o tom informovať svet tenkým a kurzívovým písmom, ale hrubým a riadne veľkým. Inými slovami - bez ohľadu na nepísaných sto dní. A zrejme nezabudnú zopakovať ani Vaše vlastné slová, i keď povedané v súvislosti s iným zákonom: "Je to zákon, ktorý bol prijatý parlamentom, ktorý mi neprislúcha komentovať, ale podriadiť sa mu." S pozdravom