
Amerického člena Talibanu zaznamenali kamery CNN počas rozhovoru v decembri. FOTO - ČTK/AP
Za napomáhanie teroristickej skupine a sprisahanie s cieľom zabiť Američanov ho s najväčšou pravdepodobnosťou čaká doživotie.
Walkera chytili v novembri minulého roka. Bol jedným z talibanských väzňov, ktorí sa vzbúrili v pevnosti pri Mazáre Šerífe. Jeho príbeh šokoval celú Ameriku. Po septembrových útokoch na New York a Washington Američania nedokázali pochopiť, ako sa mohol pridať na stranu nepriateľa.
Šokovaní sú však aj naďalej. Podľa obžaloby, ktorú v utorok predložil minister spravodlivosti John Ashcroft, vedel Walker o 11. septembri už v júni. Napriek tomu celé tri mesiace z Afganistanu neodišiel.
Obžaloba je vlastne príbehom tohto mladého Kalifornčana. V šestnástich vymenil rap za islam. Zabudol na katolícku výchovu a stal sa mohamedánom. Odišiel do Jemenu, kde študoval Korán. Neskôr sa v Pakistane dostal do kontaktu s bojovníkmi Talibanu. Nechal sa vycvičiť na jedného z nich.
Vzápätí odišiel do Afganistanu a stal sa bojovníkom al-Káidy. Opäť prešiel tréningovým táborom. Naučil sa strieľať, používať granáty, vyrábať Molotovove koktaily. V tábore sa dokonca osobne stretol s bin Ládinom. Tam sa aj dozvedel, že Usáma vyslal ľudí do Ameriky na samovražedné útoky.
V lete odišiel na front severne od Kábulu - bojovať proti Severnej aliancii. Z rádia sa dopočul o útoku na „dvojičky“. Ako priznal, čakal, že to je len začiatok. Po 11. septembri mali prísť ďalšie útoky.
To všetko povedal agentom FBI priamo Walker. Teraz môže za život, ktorý si zvolil, čakať doživotie.
Dlho mu však hrozila smrť. Vo Washingtone sa nevedeli dohodnúť, či ho má súdiť vojenský tribunál, alebo civilný súd. Pentagon a ministerstvo zahraničia s ním pravdepodobne chceli zaobchádzať ako s nepriateľským vojakom. Ministerstvo spravodlivosti upozorňovalo, že je to v prvom rade Američan. V utorok definitívne rozhodol Bush: vojenské tribunály sú len pre zahraničných bojovníkov al-Káidy a Talibanu.
To neznamená, že Walkera budú šetriť. „Možno sa nikdy nedozvieme, prečo sa odvrátil od svojej vlasti a našich hodnôt, ale nemôžeme ignorovať, že to urobil,“ povedal Ashcroft. „Mladosť nie je rozhrešením pre zradu a sebapoznávanie nie je ospravedlnením pre pozdvihnutie zbrane proti svojej vlasti.“
Podľa právnych expertov je takmer isté, že sa Walkera podarí usvedčiť. Sám sa totiž k výcviku za teroristu priznal. Tu je ale aj jediná šanca advokátov, ktorých najali jeho rodičia. Tí tvrdia, že Walkera 45 dní izolovali od rodičov a právnikov a ten hovoril len preto, lebo nevedel, že má právo aj mlčať. Ashcroft ale hovorí, že Walker svoje práva poznal a právnikov odmietol.