Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Neposúvateľné hranice

Objavila sa vo verejnom živote nenápadne, no elegantne a s charakteristickou noblesou. A hneď na začiatku bolo zrejmé, že nebude nijakou kométou. Jej účinkovanie vo vláde, ktorú jedna novinárka označila za "nudnú", lebo nebolo o čom (rozumej škandalóznom)

písať, bolo síce krátke, no autorita tejto dámy nezhasla. Tá dáma sa volá BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ.

# Čo podľa vás môže urobiť zo ženy osobnosť, ktorá by nielen niečo dosiahla, ale ktorú by jej okolie prijímalo s prirodzeným uznaním?

"Možno sklamem ženy-feministky; nechcem im vziať chlebíček - niektoré ženské hnutia boli historicky nepochybne potrebné, i keď k nim nemám blízky vzťah. Pre mňa je dôležitý človek, ktorý existuje v dvoch podobách, a jednu od druhej nemožno oddeliť. Takže: zo ženy robí osobnosť to isté, čo robí osobnosť z muža. I keď si uvedomujem, že ak sa chce profesionálne presadiť žena, má to - objektívne - zložitejšie. Ak sa stane matkou, je celkom prirodzené (a dobré), že väčšia časť starostlivosti o dieťa zostáva na nej; je na to prispôsobená biologicky i citovo. Žiaľ, pri profesionálnej sebarealizácii sa tento handicap často zneužíva."

Skryť Vypnúť reklamu

# Máte na mysli postavenie žien v zamestnaní?

"Áno. Ženy, osobitne matky menších detí, dnes ťažšie nachádzajú zamestnanie. Zamestnávatelia, najmä novodobí vlastníci, chcú získať predovšetkým pracovnú silu - a redukujú človeka len na pracovnú silu. Verím však, že je to iba daň nášmu vývoju a že to nebude trvať večne. Štáty, v ktorých sú už dlhšie vo vládach sociálne demokracie, vytvárajú oveľa priaznivejšie podmienky, aby sa ženy celkom prirodzene mohli zúčastňovať na všetkých sférach života vrátane politických. A hoci tomu ešte, žiaľ, nič nenasvedčuje, som presvedčená, že takéto civilizačné trendy sa prejavia i u nás."

# A o čo by sa mali usilovať ženy či mladé dievčatá, aby si vydobyli prirodzené uznanie už teraz?

"Svoju radu by som neadresovala len dievčatám, ale mladým ľuďom vôbec. Je škoda, že sa dnes podstatne menej zaoberajú vážnou hudbou, menej chodia do prírody, do múzeí, galérií, všade, kde by na seba nechali pôsobiť to, čo je krásne, a kde by sa odnaučili povrchnosti. Ich záujmy sa, žiaľ, zväčša redukujú na televíznu produkciu, ktorá je na veľmi nízkej úrovni, na diskotéky a podobné podujatia. Ale čo je podľa mňa najvážnejší nedostatok, nečítajú. A to, bohužiaľ, platí i všeobecnejšie: u nás sa nečíta. Literárny kritik Alexander Matuška sa raz vyjadril, že Slováci sa dostali k televízii skôr, ako sa naučili čítať. Pochopiteľne, myslel to obrazne, ale je to pravda. A nelichotivá skutočnosť."

Skryť Vypnúť reklamu

# Bolo to voľakedy naozaj výrazne iné? A v čom?

"Moji spolužiaci SVŠ-kári, dnes by sme povedali gymnazisti, nielen že viac čítali, no o prečítanom i vášnivo diskutovali. V slovenskej literatúre máme ozajstné skvosty a je ťažké pochopiť, že dokonca mnohí študenti žurnalistiky niektoré z nich vôbec nepoznajú. Pritom viaceré znesú porovnanie so svetovou literatúrou."

# Čím literatúra obohacuje vás?

"Začnem tým, čo je možno smiešne: naučila ma všímať si chyby a odchýlky od spisovnej slovenčiny. Až tak, že nemôžem strpieť, keď pri čítaní narazím na chyby. Pred niekoľkými rokmi napríklad vyšla knižka filozofa Hrušovského, ktorá je znehodnotená desiatkami chýb, takže sa mi žiadalo vlastnoručne ich opravovať. Cibrenie jazyka je však len okrajový, aj keď nie zanedbateľný účinok čítania. Na literatúre je azda najcennejšie, že nás naučí vnímať rôzne hodnoty, ktoré by sme inak prešli bez povšimnutia. A cez knižky sa staneme ochotní chápať osudy iných, vychovávať sa a zbavovať sa istého egoizmu, ktorý je v každom z nás."

Skryť Vypnúť reklamu

# Literatúra zrejme váš život ovplyvnila a ovplyvňuje dosť hlboko. Zasiahla doň nejako výrazne aj konkrétna osobnosť?

"V študentských rokoch ma mimoriadne priťahovala francúzska nositeľka Nobelovej ceny poľského pôvodu Maria Curie-Sklodowska. Tým viac, že v šesťdesiatych rokoch prechádzala fyzika významnými zlomami a rozširovalo sa využívanie atómovej energie. Ja som dokonca chcela ísť študovať jadrovú fyziku do Prahy. Vtedy som si často čítala vedecko-popularizačnú knižku o využívaní jadrovej energie Atómy života od J. Bobera. Od nej som sa dostala i k pani Curie."

# Čo z jej života vás zasiahlo najviac?

"To, že napriek svojej chudobe, navyše v časoch, keď emancipácia nebola na takej úrovni ako dnes, našla odvahu odísť do neznámej krajiny a vlastnými silami dosiahla, čo si vytýčila. A zapôsobili na mňa i mnohé jej osobné vlastnosti. Ovplyvnila ma najvýraznejšie zo všetkých, s ktorými som sa v tom čase prostredníctvom kníh zoznámila. Bolo to v čase, keď som končila základnú školu, teda v čase, keď mladí ľudia hľadajú ideály a ich nositeľov."

Skryť Vypnúť reklamu

# Priblížil sa v niečom váš život jej životu?

"To, o čo rozšírila znalosti ľudstva pani Curie, sa nedá porovnať s tým, čo som v živote dosiahla ja. Možno som sa trochu snažila kopírovať jej snahu prekonávať prekážky, jej húževnatosť a akúsi uvzatosť pri ceste za cieľom. Tieto vlastnosti sú veľmi blízke i mne."

# Aj veľmi húževnatý a silný človek však môže byť zraniteľný. Čo dokáže zraniť vás?

"Podrazy z vlastného tábora, napríklad z vlastnej ,straníckej rodiny`. V poslednom období som ich zopár musela stráviť. Lenže v politickom živote (a nielen u nás) je to bežné. Ak človek nechce, aby sa ho to dotklo priveľmi, a aby tým nedal do rúk účinnú zbraň iným, treba ich dokonca čakať a predvídať."

# Existuje v tejto súvislosti niečo, čo by ste nechceli, aby sa vo vašom živote zopakovalo, alebo čo by ste, naopak, chceli vrátiť?

Skryť Vypnúť reklamu

"V takýchto dimenziách som ešte nikdy neuvažovala, ale môžem s Edith Piaf povedať, že nič neľutujem. Iba ak to, že moja generácia prišla o veľa v šesťdesiatom ôsmom roku... A je pre mňa biľagom, že som sa toho istého dožila znova. I keď ešte nevieme, či súčasné normalizačné obdobie bude rovnako dlhé ako vtedy, ani či sa nebodaj znova nedostaneme do pomerov rokov päťdesiatych. Bola by som veľmi rada, keby sa nám opäť, a mladej generácii predovšetkým, nezatvorili dvere do zahraničia. Aby sme aj ďalej mohli chodiť kamkoľvek, kde sa možno niečo naučiť, odkiaľ možno priniesť iný pohľad, inú interpretáciu života, iné hodnoty. Pretože ak pripustíme, aby nám naše krásne hory zatienili všetko, čo je za nimi, bude svet našich hodnôt aj ďalej veľmi zredukovaný."

Skryť Vypnúť reklamu

# Politici majú azda najreálnejšiu možnosť nepripustiť to. No práve v politike bývajú víťazstvá zvyčajne vykúpené väčšími či menšími ústupkami. Ale aj politici sú ľudia, ktorí majú v sebe vytýčené isté hranice, za ktoré nie sú ochotní ísť. Boli by ste ochotná tie svoje za istých okolností prekročiť?

"Určité hranice musí mať každý slušný človek. Kedysi som aj synovi do omrzenia opakovala jedno latinské porekadlo, že všetko je ako úsečka, že vždy môže ísť a konať len odtiaľ potiaľ. To je i moja norma. Človek sa môže pohybovať len v istých hraniciach. Niekedy si ich môže trošku rozšíriť či zúžiť, ale za ne nemožno ísť v nijakom prípade."

# Ani keby vás ktosi presviedčal, že to v konečnom dôsledku môže priniesť úžitok?

"Viem si predstaviť rôzne kompromisy. Isté hranice sú však pre mňa neprekročiteľné. Napríklad hranica ľudskosti, za ktorú sa hrubo zašlo pri nástupe fašizmu na Slovensku. Dôvody, akými sa neraz jej prekročenie ospravedlňuje, sú pre mňa neprijateľné. Ani ako ospravedlnenie, ani ako vysvetlenie. A ani ako argument, že sa tým ktosi chcel vyhnúť väčšiemu zlu. To sa nedá tolerovať bez ohľadu na to, či ide o koncentračné tábory, alebo o podpísanie antisemitských zákonov."

Skryť Vypnúť reklamu

# Vy ste sa v živote nikdy neocitli v dileme, keď sa treba rozhodnúť, či v záujme veci neurobiť, či nesúhlasiť s niečím, čo sa vám prieči?

"V osobnom živote, chvalabohu, nie. V politickom živote nemôžem súhlasiť s nedodržiavaním zákonnosti. To, čo vidíme okolo seba dnes, je nezákonnosť, protiústavnosť; zneužívanie moci verejného činiteľa je na dennom poriadku. Ak by sa takto pokračovalo ďalej, spoločnosť sa čoskoro dostane do krízy a bude potrebná nová `revolúcia`."

# Neexistuje predsa len niečo, čo by vás mohlo prinútiť, aby ste urobili okľuku, ktorá by bola v rozpore s vaším svedomím?

"Kompromisy so svedomím nie sú dobré. Lebo len čo začne byť človek náchylný na kompromisy so svedomím, nevie, kedy sa zastaví. Som presvedčená, že proti svojmu svedomiu by som nešla nikdy. Sú určité zásady, ktoré nemožno prestúpiť za nijakých okolností. Bežne sa síce v takých okolnostiach neocitáme, no v krízových situáciách z nás opadne všetok civilizačný nános a zostane len to, čo v nás naozaj je."

Skryť Vypnúť reklamu

# Myslíte, že človek naozaj dokáže svoj tieň prekročiť natoľko, aby jeho správanie vo vypätej situácii bolo v kontradikcii k tomu, ako sa správa bežne?

"Vlastne máte pravdu, zrejme nie. Pripomenuli ste mi zdanlivo banálny prípad zo študentských čias. Na lyžovačke sme po veľkom snežení museli sami upravovať príkry svah lyžami. Počula som, ako jeden spolužiak šepkal svojej priateľke, aby sa len tvárili, že udupávajú sneh, ale v skutočnosti sa namáhať nebudú. A jeho charakter - žiť na úkor iných - sa neskôr prejavil aj vo vážnejších životných situáciách."

# Často sa ľudia domnievajú, že v bežnom živote by mnohé problémy dokázala vyriešiť obyčajná slušnosť. Lenže aj človek, ktorý sa s tým stotožnil, sa zavše dostane do situácie, keď byť slušným je nad jeho sily. Treba pravidlo slušnosti dodržať za každých okolností?

Skryť Vypnúť reklamu

"Táto hranica je na rozdiel od hraníc svedomia trochu posúvateľnejšia. Napokon, pre niekoho je rovnako ťažké prekročiť hranice slušnosti ako pre iného hranice neslušnosti. Bohužiaľ. No vyskytnú sa i situácie, keď reagovať slušne znamená reagovať neefektívne. A myslím, že ak človek cíti zodpovednosť, musí sa niekedy dokonca donútiť reagovať aj neslušne. Zavše totiž inak nemôže dosiahnuť, čo chce. A ak pocit zodpovednosti má, musí sa zaprieť, aj keď prekročiť hranicu slušnosti je preňho veľmi ťažké. No ak sa presvedčí, že bez toho to nepôjde, urobiť by to mal."

# Prekročili ste ju niekedy vy?

"Áno. Nie som napríklad zvyknutá zvyšovať pri rozhovore hlas. Ale stalo sa, že to bolo potrebné urobiť, a hoci ma to mrzelo, urobila som to. A to je len vonkajší prejav. Niekedy treba aj taktizovať. Lebo ak si človek vezme na plecia úlohu, ktorú chce splniť, musí sa niekedy aj zaprieť. Život je totiž oveľa komplikovanejší, aby na presadzovanie (aj dobrých) cieľov stačila vždy priamočiarosť. A to neplatí len pre politiku."

Skryť Vypnúť reklamu

# Nie je situácia, v ktorej ste sa ako aktívna politička ocitli, pre vás zavše priveľkou ťarchou? Čo je pre vás vo chvíli, keď vás prikvačí, akousi satisfakciou, po čom siahate, aby sa vám uľavilo?

"Všetci máme nejaké barličky. A v každej situácii potrebujeme zrejme inú. Pre mňa sú najľahšie dosiahnuteľnou knihy. Niekedy mi je lepšie, už keď pozriem na chrbát tej, po ktorej sa mi žiada v ťažkej chvíli siahnuť. Rovnako pookrejem, keď si pripomeniem peknú prírodnú scenériu, vypočujem dobrú hudbu. A keď sa stane, že sa sama seba musím pýtať, či námaha, ktorú vynakladám, niečo prináša, či to vzhľadom na výsledok nie je príliš veľká obeť, spomeniem si na to najcennejšie, čo sa človeku v mojom postavení môže stať. Na chvíle, keď mi neznámi ľudia v električke, v autobuse, na ulici, povedia: fandíme vám, držte sa, nedajte sa, usmejú sa, podajú ruku. Pôsobí to ako balzam. Bodaj by bola príležitosť a dôvody, aby to hovorili čo najčastejšie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 9. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. Aj panelák môže byť Smart
 4. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 5. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 6. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 131
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 467
 3. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 4 693
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 317
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 521
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 035
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 889
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 532
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 733
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo 1 602
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Novinárka Monika Tódová.

Písali o svedkovi Petrovi Tóthovi.


a 1 ďalší 4 h
Dušan Kováčik prichádza na súd.

Na špecializovanom súde nahlásili bombu.


a 1 ďalší 2 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Trestné oznámenie podal Peter Tóth, ktorý sledoval novinárov pre Kočnera.


3 h

Polícia dnes obvinila dvoch novinárov z Nka, lebo vraj pred tromi rokmi vyzradili niečo, čo bolo celkom zrejmé.


Skryť Zatvoriť reklamu