Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Nová koalícia? 1.

Vladimír Mečiar má pravdu, keď tvrdí, že všetka naša súčasná bieda sa začala v marci 1994. Práve v tomto mesiaci čelní predstavitelia SDĽ dospeli k presvedčeniu, že najbližšia politická budúcnosť patrí im. Pod tlakom vlastnej netrpezlivosti poslanci ...

Vladimír Mečiar má pravdu, keď tvrdí, že všetka naša súčasná bieda sa začala v marci 1994. Práve v tomto mesiaci čelní predstavitelia SDĽ dospeli k presvedčeniu, že najbližšia politická budúcnosť patrí im. Pod tlakom vlastnej netrpezlivosti poslanci SDĽ nakoniec podporili pre nich najmenej šťastný termín konania predčasných parlamentných volieb na prelome septembra a októbra 1994. Predčasné parlamentné voľby sa mali buď konať okamžite (ako to navrhovalo HZDS, v tom čase zaslepené hnevom, vyvolaným rozpadom HZDS a pádom vlády Vladimíra Mečiara), alebo až o dva roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Po vyhodnotení situácie, ktorá nastala po predčasných parlamentných voľbách (1994), ostala SDĽ jediná možnosť - pokúsiť sa vrátiť späť k taktike roku 1993 (ani koalícia, ani opozícia), ďaleko pred marec 1994. Toto vedomie nutnosti odpútať sa od pomarcových spojencov z obdobia vlády širokej koalície vyjadril najextrémnejšie podpredseda SDĽ Kanis vetou: "Nemám chuť olizovať glej na nálepkách od J. Čarnogurského" (Pravda, 28. 9. 1995). V tej istej línii sa prezentoval aj poslanec SDĽ Fogaš: "Samostatnou politikou chceme ukázať novú tvár" (Pravda, 12. 10. 1995).

A do tejto nesmierne komplikovanej vnútropolitickej situácie odrazu komentátor denníka Národná obroda Gembický náhle zasunul tvrdenie: Mečiar tajne pripravuje koalíciu s časťou SDĽ (komentár z 13. 11. 1995, ideu vzápätí rozvinul v komentári z dňa 3. 1. 1996). Tieto dva komentáre spomínam preto, že ich tvrdenie nekriticky prevzala takmer celá komentátorská obec, pričom nikto nepodrobil základné tvrdenie o formovaní novej vládnej koalície ani čo i len elementárnej analýze.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tomto mieste je potrebné postaviť konečne principiálnu otázku: O čom by vlastne bola takáto koalícia? Aké by z nej kto mal zisky a aké straty. Tak sa totiž uvažuje v praktickej politike.

Aké zisky by malo HZDS v prípade vysotenia SNS ako celku z vládnej koalície (podmienka SDĽ) a prijatie SDĽ za nového člena? Vari len chvíľkové zlepšenie politického obrazu vlády premiéra Mečiara smerom navonok. Zahraniční predstavitelia by to interpretovali ako určitý pozitívny posun, pokiaľ by sa vstup SDĽ do vlády v krátkom čase prejavil zmenou štýlu politiky z konfrontačno-deštrukčnej na komunikatívno-kooperatívnu. Netreba však zabúdať, že Mečiar v súčasnosti nerieši svoj obraz v očiach Západu. Ešte stále je v štádiu riešenia svojej vnútropolitickej pozície.

Skryť Vypnúť reklamu

Vladimír Mečiar dokáže dobre zhodnotiť súčasné medzinárodné dianie. Vidí, že ak bude vnútropoliticky dostatočne silný, nakoniec bude akceptovaný zo strany Západu prinajmenšom ako Miloševič či Tudjman. A zdá sa, že práve vnútropolitická pozícia, ktorú si dokázali vybudovať obaja spomenutí páni, ho láka najväčšmi. Navyše po prijatí Ruskej federácie za riadneho člena Rady Európy už skutočne nie je o čom diskutovať. Rada Európy bola pôvodne normotvorným inštitútom, ktorého úlohou bolo tlačiť na krajiny uchádzajúce sa o členstvo v EÚ v smere osvojenia si civilizačných noriem konania a správania sa, platných na území EÚ. Po prijatí Ruskej federácie Slovensko prestáva byť problémovým prvkom. Veď len ťažko možno porovnávať to, čo sa deje na území Ruskej federácie, so Slovenskom. Po nezmysle, zvanom Partnerstvo za mier, ktorý padá na hlavu USA, Západ vyrobil ďalšiu hlúposť. Pomohol zlepšiť Mečiarovi jeho medzinárodný imidž tým, že rapídne znížil normotvorné kritériá. Západní politici urobili chybu - nevyhodnotili skutočnosť zvanú KBSE. KBSE mala byť tiež komunikačným prostredníkom smerom na Východ. Rusko sa v ňom zachytilo a v decembri roku 1994 ho cielene zdeštruovalo.

Skryť Vypnúť reklamu

STRATOVÁ ZÁLEŽITOSŤ

A teraz sa pokúsime vypočítať si straty Vladimíra Mečiara, ktoré by mu boli vznikli uzavretím koalície HZDS - SDĽ pri rešpektovaní všeobecne známych podmienok, kladených zo strany SDĽ.

Po prvé, Mečiar by i tak nebol dosiahol želanú politickú stabilitu (SDĽ by celé do koalície neprešlo, len jeho časť).

Po druhé, nebol by dosiahol želanú - i keď len neformálnu - zmenu súčasného ústavného rámca, keďže podmienkou SDĽ je nechať prezidenta republiky na pokoji.

Po tretie, SDĽ si dáva podmienku, aby HZDS prestalo s útokmi na platnosť poslaneckých mandátov DÚ. S týmito útokmi však už Mečiar prestáva i sám. Je pre Mečiara nezmyslom útočiť na mandáty DÚ donekonečna. Čochvíľa sa volebné obdobie prechýli do druhej polovice a neustále verklíkovanie toho istého nezmyslu (bez možnosti doviesť svoj zápas do víťazného konca) by z neho robilo v očiach verejnosti papagája, čo Mečiar dobre vie. Prirodzene, prestať útočiť na mandáty DU z vlastnej vôle (prejav sebavedomej veľkorysosti) je niečo celkom iné než prestať útočiť na mandáty DU pod tlakom SDĽ.

Skryť Vypnúť reklamu

Po štvrté, Mečiar by bol získal vysotením SNS z koalície zúrivého nepriateľa, a to hneď na dvoch frontoch. Slotova radikálno-nacionalistická časť SNS by sa začala správať ako jediná spravodlivá politická sila, ktorá je dôsledným zástancom veľkolepej budúcnosti Slovákov. Všetci ostatní by boli maďarskí agenti alebo agenti "cudzích" západných mocností. SNS by rozbehla útoky na HZDS za slovensko-maďarskú zmluvu, za pomalosť pri presadzovaní zákona na ochranu republiky, žiadalo by okamžité znovuobnovenie trestu smrti atď. A, podľa prieskumov verejnej mienky, by si zrejme vybičovaním svojho radikalizmu rýchle upevnila pozíciu na vnútropolitickej scéne, úspešne osloviac i časť Mečiarových voličov.

Problémy by boli vznikli Mečiarovi aj vnútri hnutia. Radikálna časť HZDS (Hornáček, Smolec a spol.), ktorá je ideovo priťahovaná k Slotovmu krídlu SNS, by začala vykazovať známky znepokojenia a nervozity. Narušila by sa tak i vnútrohnuťová rovnováha HZDS. Koalícia HZDS - SDĽ by posilnila v prvom rade Gašparovičovo krídlo. Nie je však jasné, prečo by mal Mečiar uzavrieť koalíciu, ktorá by prospela nie jemu, ale Gašparovičovi. Mečiar má iste ešte v živej pamäti, ako sa prejavilo narušenie vnútrohnuťovej rovnováhy v novembri 1993 (uzatvorenie koalície s SNS, čo malo za následok najskôr znepokojenie Moravčíka a ďalších a v konečnom dôsledku bolo priamou príčinou udalostí z marca 1994). Nezabúdajme, že v prieskumoch verejnej mienky začína Gašparovič v popularite predbiehať Mečiara. A cieľom Mečiara iste nie je ani bohapusté riskovanie, ani zvyšovanie popularity Gašparoviča.

Skryť Vypnúť reklamu

Po piate, uzatvorením koalície HZDS-SDĽ by pribudol ďalší hladný krk do privatizácie, ale aj nový člen "akčnej päťky", rozhodujúcej o rozmiestnení koaličných kádrov na úrovni okresov, čo by zaručene narušilo existujúcu krehkú vzťahovú štruktúru ako-tak vedľa seba usadených miestnych bossov.

Po šieste, zvládanie súčasných partnerov vo vládnej koalícii je už pre Mečiara psychicky pomerne málo náročné. Reakcie jeho koaličných partnerov sú v podstate dopredu vypočítateľné. Známe sú aj mechanizmy, ako lámať ich prípadný vzdor, vie sa, že za ústupky v oblasti privatizácie sú ochotní robiť ústupky politické, niekedy - ako je to v prípade ZRS - až so sebazničujúcimi politickými dôsledkami. V tomto zmysle je Fogaš, Fico, ale i Magvaši, nehovoriac už o Weissovi, Schmögnerovej, či Ftáčnikovi, omnoho náročnejší partner, ktorý navyše už raz Mečiara s chuťou kopol do zadku (marec 1994).

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto chvíli vynechávam zo svojich úvah krídlo HZDS, označované ako funkčná pravica, teda privatizérov, ktorých prvoradý záujem je rýchlo a lacno nadobúdať štátny majetok a vytvoriť vhodné podmienky pre možnosť spravovať nadobudnutý majetok. Toto krídlo HZDS mlčí a privatizuje. Faktom je, že má, podobne ako Gašparovičovo krídlo umiernených ľavičiarov, personálne omnoho bližšie k SDĽ než k SNS. Nateraz však do politických procesov výraznejšie nevstupuje, pokiaľ za takýto vstup nepovažujeme pozitívnu skutočnosť, že v podstate núti Mečiara správať sa v oblasti makroekonomiky celkom racionálne. Mlčať budú pravdepodobne dovtedy, pokiaľ bude Mečiar svojou ľavicovo-národnou rétorikou chrániť a kryť ich funkčné pravicové záujmy.

Prestaňme preto uvažovať o tom, že by vládna koalícia HZDS-SDĽ (za pokračujúcej účasti ZRS vo vláde) mohla priniesť Mečiarovi nejaké mimoriadne zisky. Zato mimoriadne straty áno.

Skryť Vypnúť reklamu

SKUTOČNÉ

MEČIAROVE POTREBY

Vychádzajme teraz zo skutočných potrieb Mečiara a pokúsme sa presnejšie definovať, čo Mečiar rečami o prípadnom vytvorení koalície HZDS-SDĽ vlastne sleduje. Nepotrebuje dostať SNS ako celok do opozície voči sebe. Naopak, potrebuje paralyzovať nacionalistický radikalizmus Slotovej časti SNS, ktorý mu (i keď insitne) konkuruje doma a kompromituje ho v zahraničí.

Mečiar môže dosiahnuť svoj cieľ dvoma spôsobmi. Verejným oslovovaním umiernenejšieho krídla SNS (ľudia typu bývalého ministra školstva Pašku). Kade Mečiar posledné mesiace chodil, tade sa verejne dištancoval od fašistickej Slovenskej republiky 1939-1945. Začal svojím príhovorom k rade Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži dňa 16. 11. 1995. Potvrdil to, keď dal vymeniť hovorcu HZDS Hábera, ktorý prirovnal demarše EÚ a USA, ako aj varovnú rezolúciu Európskeho parlamentu, k praxi nacistického Nemecka a komunistického Sovietskeho zväzu. 13. 12. 1995, počas stretnutia s predstaviteľmi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, Mečiar vyhlásil: "Kým budem ja predseda vlády, tak fašizmus na Slovensku rehabilitovaný nebude" (Nový Čas, 14. 12. 1995).

Skryť Vypnúť reklamu

Druhý spôsob paralyzovania SNS spočíva v tom, že Mečiar verejne núti SNS podpisovať sa pod jeho rozhodnutia (najmarkantnejšie to vidieť v práve prebiehajúcom procese ratifikácie slovensko-maďarskej medzištátnej zmluvy). Tým Mečiar efektívne olamuje ostrie verbálnej agresivity SNS, namierenej proti nemu. Vysotením SNS ako celku z koalície by SNS nielenže politicky neparalyzoval, naopak, radikálni nacionalisti by stratili náhubok a odtrhli by sa z reťaze, čo by podľa prieskumov verejnej mienky pomohlo prinajmenšom mierne zvýšiť ich volebné preferencie a upevniť ich protimečiarovskú pozíciu, diametrálne odlišnú od protimečiarovskej pozície terajšej opozície.

Aby som tento bod zhrnul, Mečiar nepotrebuje v žiadnom prípade vysotiť SNS z koalície ako celok. Potrebuje iba verejne prezentovať, že on je tá politická osobnosť, ktorá dokáže politicky paralyzovať radiálno-nacionalistickú časť SNS, v lepšom prípade dokonca rozštiepiť SNS na dve krídla (radikálne a umiernené), čo by v praxi znamenalo pre Mečiara pred najširšou verejnosťou postaviť v pravej chvíli proti sebe pojmy "nacionalizmus" a "patriotizmus".

Skryť Vypnúť reklamu

Treba povedať, že Mečiarovi až doteraz táto taktika, i keď s odretými ušami, ako-tak vychádzala. V procese ratifikácie slovensko-maďarskej zmluvy sa však objavil nový prvok. Slota akoby zacítil, že sa mu Mečiar usiluje rozčesnúť SNS rovno pod zadkom, čo by - v prípade úspechu - znamenalo jeho pomerne rázne vytesnenie na okraj politického i privatizačného diania. A tak sa Slota rozhodol prejsť do otvorenej ofenzívy. Zriekol sa platu primátora mesta Žilina (čím sa zbavil záťaže zákona o konflikte záujmov). Ako druhé gesto, jednoznačne adresované Mečiarovi, Slota vzápätí presadil uznesenie Ústrednej rady SNS, podľa ktorého on jediný, ako predstaviteľ SNS, má mandát na zverejňovanie stanovísk SNS v otázke podpory či odopretia podpory Mečiarovi v ratifikačnom procese (14. 1. 1996). Dá sa povedať, že sa Slota prvýkrát správal ako zrelý politik. A i keď, podľa všetkého, Slota opäť ustúpi od svojho ideového radikalizmu za cenu ústupkov Mečiara v oblasti privatizácie, dal Slota Mečiarovi verejne najavo, že si uvedomuje jeho zámer najskôr politicky paralyzovať a následne i rozčesnúť SNS. Slota na to odpovedal jediným sebazáchovným politickým spôsobom: zvýšením tlaku na jednotu SNS a súčasne tlakom zameraným na vyššiu aktivizáciu radikálne-nacionalistického krídla HZDS, ktoré má nepochybne v mnohých - najmä ideologických - otázkach bližšie k SNS než k Mečiarovi. To sa iste Mečiarovi málo páči, ale nateraz mlčí. Predsa len koaličná spolupráca so SNS je pre neho psychicky pohodlnejšia než koaličná spolupráca s kýmkoľvek z terajšej opozície.

Skryť Vypnúť reklamu

Dokončenie v budúcom čísle.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 2. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 3. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 7. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 2. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 3. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 4. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 5. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 6. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 8. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 9. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 10. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 055
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 232
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 691
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 633
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 381
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 017
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 482
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 431
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 425
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 646
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu