Štvrtok, 16. september, 2021 | Meniny má ĽudmilaKrížovkyKrížovky

Podplatili vraha kopernickej liečiteľky lekári, ktorým brala klientelu? *Omm Münich, odpusťte

Dva z najznámejších receptov Terézie Münichovej, ako sú uvedené v publikácii Matice slovenskej o známych ľudových liečiteľoch: Rada na spadnutý žalúdok: Omanový list treba pobúchať, aby pichľavý povrch zjemnel. Na povrch listu sa dá tenká vrstva bravčove

j masti a priloží sa to celé na postihnuté miesto. Ak je liečba účinná, list uschne a rozmrví sa. Ak nie, ostane taký ako predtým. Proti mäknutiu kostí a reume: Vo dvoch litroch horúceho ovčieho mlieka sa roztopí ovčie maslo a v hmote sa namáča nastrihaná vlna z ovce cigájky. Všetko sa to priloží na postihnuté miesto a obviaže ľanovým plátnom. S týmto obkladom sa musí chorý štyri hodiny potiť v posteli. Po tom, čo sa dá obväz dolu, treba ešte miesto masírovať ovčím syrom. Následne bolo ešte potrebné miesto okadiť čistcom a zelinkami posvätenými na Turíce v kostole.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som pred časom písala o záhadnej životnej púti jednej z

najznámejších ľudových liečiteliek a o ešte záhadnejšej smrti tejto ženy, zháňali sa mi informácie veľmi ťažko. V tomto roku totiž uplynie od jej smrti celých šesťdesiat rokov a tých, ktorí si na ňu ešte pamätajú, z roka na rok ubúda. V tom čase to boli deti, dnes sú to starí ľudia. Napriek tomu, že aj oni ju poznajú predovšetkým z rozprávania svojich rodičov, postupne som si mohla vytvoriť o tejto neobyčajnej žene obraz. Po uverejnení článku sa mi postupne ozvali nielen jej vzdialení príbuzní, žijúci v súčasnosti v Nemecku, ale pred časom i muž, ktorý tvrdí, že poznal vraha liečiteľky. To bola práve skutočnosť, ku ktorej som sa vo svojej prvej reportáži nedopátrala a o ktorej sa dodnes v rodisku liečiteľky vedú iba dohady.

Skryť Vypnúť reklamu

Terézia Münichová sa narodila v roku 1869 a prakticky celý život, okrem malých výnimiek, prežila v obci Kopernica na strednom Slovensku. V tom čase bola Kopernica súčasťou Haurlandu, krajiny obývanej prevažne karpatskými Nemcami a nazývala sa Deutsch Litta. Ako uvádza aj publikácia nemeckých rodákov Unser Dorf Deutsch Litta, vydaná v Stuttgarte, táto žena je zrejme najväčším ľudským pamätníkom ich obce. Vyrástla ako jedno z ôsmich detí v maloroľníckej nemeckej rodine a ako trinásťročnú ju rodičia poslali do služby. Bolo pre ňu šťastím, že sa dostala do rodiny lekára, ktorý viedol hospodársky dvor v Kremnici a prax vykonával v Budapešti. Vďaka neobvyklým schopnostiam a šikovnosti Terézie prestali v rodine doktora Teschlera Teréziu považovať za obyčajnú slúžku. Spolu s rodinou sa pohybovala medzi Kremnicou a Budapešťou a stala sa pravou rukou doktora Teschlera. Ovládala nemčinu, maďarčinu i slovenčinu, žila v lekárskom prostredí a s pomocou doktora začala študovať odbornú literatúru. Z prostredia, ktoré vyhovovalo jej naturelu, ju však zavolali domov rodičia, aby si vzala za muža Lorenza Knoppa. Terézia privolila, hoci výberom manžela nebola vôbec nadšená. Život s Lorenzom bol pre Teréziu peklom, hoci sa im v krátkom čase narodili tri deti. Z nich ostalo nažive iba jedno. Keď už Terézia nedokázala uniesť Lorenzove neustále agresívne výpady, rozhodla sa pre krok na tie časy nezvyčajný. Dieťa zverila do opatery rodičov a odišla naspäť do služby k doktorovi Teschlerovi. V službe ostala i po tom, čo Lorenzo Knopp umrel. Keďže v tom čase potrebovali v Kremnici pôrodnú asistentku, poprosili Dr. Teschlera, aby dal Teréziu vyučiť. Mladá žena sa teda opäť dostala do Budapešti a po návrate začala pôsobiť ako asistentka. V tom čase ju ľudia začali dôverne volať Omm Münich, alebo kopernická babka. Terézia po nociach neustále študovala a postupne s liečebnými úspechmi prácu pôrodnej asistentky úplne zanechala. Začalo sa hovoriť o zázračnom magnetizme v jej ľavej ruke, pomocou ktorého určovala choroby.

Skryť Vypnúť reklamu

NAVŠTEVOVAL KOPERNICU PREZIDENT MASARYK?

Na Kopernickom cintoríne, ktorý sa nachádza v stromom kopci, ležia pri sebe dva hroby. Terézie Münichovej a jej vnučky Vilmy Novoveskej, ktorá svoju babku prežila iba štyri roky a umrela mladá, 19-ročná. Z portrétu na hrobe liečiteľky pozerá vážna tvár. Jednoduchá žena v šatách z modrotlače a v šatke z tej istej látky. Vážna tvár, výrazný nos, prenikavé oči. Pred rokmi som mala šťastie - narazila som na osobu, ktorá si na liečiteľku ešte veľmi dobre pamätala. Vtedy 80-ročná Mária Hulejová-Puskailerová bola sama predvolaná na súd ako svedok, aby potvrdila, koľko peňazí od nej Terézia Münichová za liečbu vzala. "Bolo to v čase, keď sa proti liečiteľke zdvihol veľký dvor lekárov z okolitých miest," povedala nám Mária Puskailerová. "Ohradzovali sa tým, že nemá školy, že je šarlatánka. Pritom išlo iba o jedno. Brala im klientelu, a to nemohli zniesť. Ľudia po jej smrti preto uvažovali, či jej smrť nezavinili práve lekári. Keď sa ma teda na súde pýtali, čo som jej dala, musela som sa pousmiať. Ľudia k nej totiž chodili nielen preto, že jej liečiteľský dar považovali za zázrak, ale aj kvôli tomu, že na nich nechcela zarobiť. Kto mal peniaze, dal peniaze, ona ich však nikdy od nikoho nepýtala. Chudobného prijala rovnako ako bohatého, hoci k nej chodili po radu i doktori. Ja som jej napríklad ako odplatu dala výslužku zo zabíjačky. Jej vyšetrovacie metódy boli veľmi zvláštne. Vzala vám ruku do dlaní, hľadela vám do očí a vy ste museli opisovať príznaky choroby. Lekárske prístroje skoro vôbec nepoužívala. Pacienta s chorobou podrobne zoznámila a navrhla liečbu. Predpisovala lieky z lekárne, aj bylinky. V tom čase sa hrnuli do Kopernice doslova zástupy ľudí. Niekedy ich za deň ani nemohla všetkých vziať, takže prespávali po kopcoch. Údajne do dediny prišiel niekoľkokrát aj prezident Masaryk s dcérou, ktorá mala v tom čase problémy s prieduškami. Moja teta hovorievala, že keď prešiel okolo nej, prvý zdvihol klobúk a úctivo pozdravil. Zásluhou liečiteľky sa začala dokonca stavať cesta do Kopernice. Niektorí bohatší ľudia chceli prísť autami, no nemohli. Terézia toľko tlačila na úrady, kým cestu nezačali opravovať."

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁHADNÝ ŽIVOT,

ZÁHADNÁ SMRŤ

V jednu teplú júlovú noc roku 1936 sa kopernická mládež na tancovačke výborne bavila. Dievčatá pod dohľadom matiek miestnosť opustiť nemohli, no chlapcov horúčava vnútri unavila, vzali teda poháre a vyšli do noci. Z debaty ich vyrušil krik, od domu Omm Münich bežala akási osoba v bielom. Bola to vnučka Vilma, celá od krvi. Volala, že ich niekto prepadol. Chlapci sa hneď rozbehli k domu Münichovcov. Omm ležala na zemi, v dome nikoho. Prehľadali i okolie, no po útočníkovi ani stopy. Omm prebrali k životu, no nikdy sa už úplne nepozviechala. Odišla bývať k dcére a o tri mesiace umrela. Ako tvrdila Vilma, tesne pred spaním niekto vkĺzol do domu a zaútočil na starú ženu, ktorá práve stlala postele na noc. Udrel ju do hlavy ťažkým predmetom a potom vtrhol do vedľajšej izby, kde bola vnučka Vilma. Keď zbadala útočníka, ktorý mal tvár zakrytú sčasti širokým klobúkom, chcela vyskočiť oknom, útočník ju však dochytil a zrazil na zem. Na chvíľu stratila vedomie a útočník sa zatiaľ vrátil k starej mame, aby ju zabil. Tú chvíľu Vilma využila, vyskočila oknom a bežala po pomoc.

Skryť Vypnúť reklamu

OMM MÜNICH NIKDY VRAHA NEPREZRADILA

"Keď ležala Omm Münich v dome svojej dcéry, navštevovalo ju veľa ľudí. Neskôr už dcéra nechcela v dome prijímať toľko návštev, lebo matka zo dňa na deň strácala sily. Napriek tomu sa jej ľudia často pýtali, či predsa len muža, ktorý ich napadol, nepoznala. Tvárila sa vraj vždy veľmi záhadne. Iba medzi ľuďmi sa hovorilo, že to bol istý človek z blízkej dediny, ktorého podplatili lekári z okolitých miest," konštatovala Mária Puskailerová.

Záhada by zrejme bola zostala záhadou i naďalej, keby som sa pred časom nebola stretla s pánom Petrom D., ktorý žije momentálne neďaleko Mníchova, no jeho rodokmeň siaha práve do obcí bývalého Hauerlandu. Je presvedčený, že na Teréziu Münichovú musel zaútočiť jeho strýko, hoci ten sa vraj k vražde nikdy otvorene nepriznal.

Skryť Vypnúť reklamu

"Krátko po skončení druhej svetovej vojny sa celá naša rodina vysťahovala do Nemecka, na Slovensku zostal iba matkin brat. Chceli sme, aby išiel s nami, ale bol to dosť veľký čudák. Matka, ktorá bola o čosi staršia, kvôli nemu trpela. Nech bol aký chcel, mala svojho brata v podstate rada. Roky sme sa nevideli, v tom čase - niekoľko rokov po vojne - sa nám na Slovensko prakticky chodiť nedalo. Matka s bratom si však aspoň písali. Peňažnú pomoc strýko vždy odmietol. Hovoril, že sa má dobre a peňazí má dosť, čo nikomu nešlo do hlavy.

Už pred začiatkom vojny si žil veľmi dobre. Nemyslím, že by sa zameral na majetok, ale vždy mal dosť peňazí na zábavu a alkohol. Mamu to trápilo a vždy sa pýtala, odkiaľ peniaze má. Vtedy sa zvyčajne rozzúril. Keď sme sa po vojne sťahovali do Nemecka, dal nám, synovcom a neteriam, slušnú sumu. Ku koncu života vraj chorľavel a ako som neskôr zistil, ľudia o ňom hovorili, že nemá v hlave všetko v poriadku. Žena zo susedstva, ktorá sa o neho neskôr starala, hovorila, že jej nemá čím platiť, že všetky peniaze prepil. Volala nás, aby sme prišli, boli to však roky najtvrdšej totality a na Slovensko nás nepustili. Zomrel celkom opustený a jeho opatrovateľka tvrdila, že sa so životom lúčil veľmi ťažko. Spomínal iba moju mamu, teda svoju sestru a vraj niekoľkokrát zopakoval - odpusťte, Omm Münich. Pani nevedela, čo to znamená, no mne od detstva o tejto žene rozprávali ako o legende. Dal som si všetky súvislosti dohromady a som presvedčený, že zaútočil môj strýko. Či dostal peniaze od lekárov, alebo od niekoho iného, už dnes nik nevie. Bol to vlastne veľmi nešťastný človek."

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 2. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 3. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 4. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 5. Radosť zachytiť tieto krásne krivky
 6. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 8. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 10. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Pápež František požehnal základný kameň novej nemocnice
 3. Ašot Haas v Bratislave: Nenechajte si ujsť umelecký zážitok
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí
 10. ŠKODA prišla s unikátnou platformou
 1. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 9 154
 2. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 987
 3. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 906
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 750
 5. Mayo Galuška praží extra kávu, oligarcha Hodorovský je Mr. Krach 2 809
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi 2 256
 7. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 842
 8. Prvá dáma festivalu 1 711
 9. Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí? 1 681
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 1 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu