zrkadlo hokejovej extraligy

Oproti vlaňajšku je novým Martin

Lepšie postavené mužstvá v základnej časti súťaže - Košice, Trenčín, Martin - splnili úlohu favoritov v 1. kole play off, kým Poprad vo vyrovnaných zápasoch podľahol Slovanu. Trenčín rovnako ako vlani vyradil Dubnicu v troch stretnutiach, ani jedna séria sa nehrala na päť zápasov. Vo dvoch zo štyroch duelov Slovan - Poprad sa muselo o víťazovi rozhodnúť v predĺžení. Semifinále a finále sa už hrá na štyri víťazstvá, v pondelok 4. marca nastúpia na prvé zápasy Košice - Slovan, Trenčín - Martin (ďalšie termíny sú: 5., 8., 9., 12., 15. a 18. marca). Na porovnanie: vlani hrali v semifinále Košice - Slovan s výsledkom 3:0 (11:1, 8:1, 3:1), Trenčín - Poprad 3:0 (9:5, 5:3, 5:3). Porazené mužstvá zo štvrťfinále hrajú o konečné umiestenie na 5.-8. mieste na dve víťazstvá a v sobotu 2. marca začínajú dvojice Poprad - L. Mikuláš, Nitra - Dubnica (ďalšie termíny: 5. a 8. marca). Lepšie mužstvá hrajú o 5. priečku, porazené o 7. priečku (12., 15., 18. marca). Dnes sa rozbieha aj prelínacia súťaž šiestich tímov o účasť v extralige, pokračuje I. liga a II. liga. Hokejová sezóna vrcholí.

VÝSLEDKY ŠTVRŤFINÁLE:

L. Mikuláš - Košice 4:2 v sobotu a 1:5 v nedeľu (predtým 2:5, 1:5) - celkove 1:3 na zápasy, Dubnica - Trenčín 4:5 v sobotu (1:2, 1:8) - celkove 0:3 na zápasy, Nitra - Martin 3:1 v sobotu a 1:4 v nedeľu (1:4, 0:3) - celkove 1:3 na zápasy, Slovan - Poprad 5:6 po predĺžení v sobotu a 5:1 v nedeľu (4:3 po predĺžení, 4:3) - celkove 3:1.

DOMÁCI - HOSTIA: (víkendové zápasy) 7 3 0 4 23:24

Celkove (základná časť + play off): 195 111 27 57 702:595

DIVÁCI: 32 320, priemer na zápas 4617. Najvyššia návšteva na sobotňajšom zápase v Bratislave: 8131 (doteraz najviac v Bratislave vo 4. kole: 9000). Najmenej v Dubnici: 2650 (doteraz najmenej v Prešove v 27. kole: 580). Celkove: 575 120, priemer 2949 (v play off 4196).

ŽIARILI: ROVNIANEK (Martin-2)

JASEČKO (Košice-1) - KLEDROWETZ (Košice-2)

POHORELEC (Slovan-1) - VOSKÁR (Slovan-2) - JÁNOŠ (Trenčín-1)

SKLAMALI: ODEHNAL (Dubnica-1)

SÁGA (Dubnica-1) - VOROBEL (Košice-1)

PLAVUCHA (Košice-1) - ŠECHNÝ (Košice-1) - JACKO (Nitra-1)

(Číslo v zátvorke znamená, po ktorý raz sa hráč dostal do zostavy.)

NAJPRODUKTÍVNEJŠÍ HRÁČI: NAJLEPŠÍ STRELCI:

10 - Voskár (Slovan) 7+3 7 - Voskár

6 - Šejba (Slovan) 2+4 3 - Pohorelec

5 - Pohorelec (Slovan) 3+2 Pardavý (Trenčín)

Haščák (Trenčín) 2+3 Hanzal (Dubnica)

Jánoš (Trenčín) 2+3 Orcykr (L. Mikuláš)

Majster skončil sériu v L. Mikuláši

Košice v sobotu skončili svoju skvelú sériu 24 zápasov bez prehry (predtým naposledy podľahli v 3. novembra Trenčínu 0:2) potichúčky v Liptovskom Mikuláši. Majster sa uťal na ľade ôsmeho tímu základnej časti súťaže, ktorému navyše chýbalo šesť maródov zo základnej zostavy. Veľavravná je skutočnosť, že košický tréner Faith vymenil po troch góloch v prvej tretine brankára Dragana a po štvrtom góle na začiatku druhej tretiny aj reprezentačných obrancov Vorobeľa s Varholíkom, útok Plavucha - Veselovský - Šechný. Nadšene hrajúci "bryndziari" však už nepustili z rúk víťazstvo, a tak si vynútili aj štvrtý zápas. "Hrali sme zle, veľmi zle. Naša päťka dostala po chybách druhý, tretí i švrtý gól, preto nás tréner odstavil," sypal si po zápase popol na hlavu Košičan Plavucha. Najlepší strelec základnej časti (27 gólov) netrafil v šiestich zápasoch za sebou do siete ani raz! Až v nedeľu konečne pretrhol streleckú smolu. "Trápim sa, forma je fuč. Neviem, čím to môže byť. Ani mužstvu sa nedarí tak ako predtým v základnej časti. Séria stretnutí bez prehry sa nám zasekla na čísle 24 - podobnú donedávna ťahal v NHL na domácom ľade New York Rangers. Aj jazdci však prehrali, keď sa to najmenej čakalo - so slabšími ostrovanmi. Ale vravíme si: radšej prehrať teraz ako neskoršie. Azda sa v krátkej prestávke do pondelka dáme dokopy. Lebo o Slovane letia dobré chýry a s hrou, akú sme predviedli v prvom kole, by sme nevystačili," dodal Plavucha.

Poprad si prehral sériu doma

Svojrázny popradský tréner Bedřich Brunclík (rodák z Prahy žije už 30 rokov v Košiciach) vraví, že vždy a za každej situácie chce hovoriť pravdu, aj keď je možno niekomu nepríjemná. Po sobotňajšom víťazstve jeho tímu v Bratislave zdvihol domácim funkcionárom adrenalín v krvi, keď na tlačovej besede poznamenal, že ak by boli slovanisti skutoční gentlemani, potom by polovicu z naparenej pokuty 20 000 korún popradskému klubu za neprístojnosti divákov v úvodnom stretnutí série zaplatili oni. Za údajné provokácie. Ani na druhý deň, keď už bolo o všetkom rozhodnuté, nešetril Bratislavčanov. "Zo všetkých štyroch stretnutí v play off Slovan teraz vyhral zaslúžene. Rozhodli zápasy v Poprade. Tam sme podľahli komplexnému bratislavskému tlaku," povedal a z jeho rečí bol zrejmý pocit krivdy. Všetko vraj hralo proti Popradu: rozhodcovia, funkcionári, motivácia atakďalej. Podľa neho je ťažko vyhrať mužstvu z vidieka proti tímu z hlavného mesta, kde je sponzorov zaangažovaných v klube ako maku. Každý prijme tieto názory po svojom. Treba len dodať, že Poprad v základnej časti vyhral nad Slovanom oba domáce zápasy (8:3, 6:2), no v play off to nedokázal na vlastnom ľade ani raz. V predĺžení prvého stretnutia mali Brunclíkovi zverenci vari päť vyložených príležitostí, aby ho zakončili "náhlou smrťou". Hostia sa nedali tak dlho núkať, Voskár pohotovo potrestal chybu popradskej obrany. Ďalších sa domáci dopustili v druhom zápase, namiesto udržania vedenia 3:2 sa netakticky púšťali do útočenia a prepadli v obrane. V Bratislave zohrali Podtatranci vynikajúci sobotňajší zápas, ale na druhý deň už nestačili na rozbehnutý Slovan. Chvíľami sa zdalo, akoby aj hráči prepadli domnienke, že nad "veľkým" Slovanom sa nedá vyhrať. A pritom viackrát v sérii ho mali na lopate, len sami si pobabrali koniec. Mimochodom, Poprad nemusel naraziť práve na belasých: v poslednom kole základnej časti však prehral doma s posledným Prešovom... Podstata bola zrejme inde. Slovan sa v play off vybičoval k doteraz najlepšej hre v celej sezóne, kým o Poprade sa to povedať nedá.

Autor: PRIPRAVIL ONDREJ GAJDOŠ