Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Rodičia o deťoch a vrahoch

Tretieho augusta pred dvoma rokmi, krátko po šiestej hodine večer, zostáva Rustemajovi Xhemajlovi len niekoľko minút života. Kosovčan si sadne na parkovisku pri bratislavskom Kmarte do Favorita a dlhovlasému dievčaťu za volantom naznačí: Poďme! Hoci ...

Tretieho augusta pred dvoma rokmi, krátko po šiestej hodine večer, zostáva Rustemajovi Xhemajlovi len niekoľko minút života. Kosovčan si sadne na parkovisku pri bratislavskom Kmarte do Favorita a dlhovlasému dievčaťu za volantom naznačí: Poďme! Hoci je chlapík mimoriadne podozrievavý, sadá si do auta pokojne. Z neznámej, ktorá má záujem vymeniť pätnásťtisíc mariek za slovenské koruny v kurze jedna ku dvadsiatim, už díleri vytiahli všetky dôležité podrobnosti. Partia vie, ako sa majiteľka valút volá, koľko má rokov, kde býva a čo študuje. Transakcia by mala klapnúť. Neznáma zamieri k autobusovej stanici Mlynské nivy a odbočí na Chalupkovu ulicu. Tam má k posádke auta pristúpiť manžel dievčaťa s peniazmi, no Kosovčan o takomto postupe nevie. Podľa výpovedí Zuzany a Ronalda sa v nasledujúcich chvíľach odohrá tragédia, ktorej priebeh každý zo zainteresovaných popíše inak. Vznikajú dve verzie, ktoré spája odzadu zastrelený Kosovčan. Šokujúci, škandálny príbeh. Kto sú

Skryť Vypnúť reklamu

jeho protagonisti? Zuzana končí v auguste `94 štúdium biológie na fakulte telesnej výchovy a športu a psychológovia vravia o jej nadpriemernej inteligencii. Ronald má maturitu z elektrotechnickej priemyslovky, nadpriemerné IQ a pôsobí ako novinár v provládne orientovaných médiách. Medzi kolegami z branže je známy najmä tým, že vlastní zbrojný pas a v podpažnom puzdre nosí revolver. Z množstva epizód, ktoré sa viažu k ozbrojenému žurnalistovi, zarezonujú dve: Ronalda na tlačovke s niekdajším ministrom vnútra L. Pittnerom odzbrojí až prekvapená ministrova ochranka a zároveň ten istý Ronald, ktorého sebavedomie dopuje zbraň, vykričí do očí svojmu šéfredaktorovi zo Slovenskej republiky jeho nechutnú kamufláž s privlastnením si textu Paula Johnsona do vlastnej reportáže o Číne. Ronald,

Skryť Vypnúť reklamu

Zuzana a zavraždený Kosovčan. Dva príbehy, dve verzie, jedna obeť. Ronaldova matka tvrdí, že jej syna klamala manželka, Zuzanin otec poukazuje na obmedzovanie jeho dcéry zo strany Ronalda. Kde je pravda? Do akej miery súvisí odpoveď na túto otázku s okolnosťami, ktoré predchádzali streľbe 3. augusta 1994? Poznajú rodičia svoje deti? Vedia vycítiť, ktoré z nich klame?

Syn a matka

Ronaldova verzia:

"Manželka zastavila s vozidlom a vedľa nej na prednom pravom sedadle sedel ten muž. Ja som mal pri sebe valuty. Zľakol som sa, že je nejako ohrozená. Chcel som nasadnúť do auta ľavými zadnými dverami. Ešte som si ani nesadol a zbadal som v pravej ruke toho muža revolver s dvojpalcovou hlavňou a čiernou povrchovou úpravou. Mal som dojem, že chce na mňa vystreliť. Vytiahol som zo strachu svoju zbraň - poloautomatickú pištoľ zn. Marholin a zbraň trikrát vystrelila..."

Skryť Vypnúť reklamu

Po svedeckej výpovedi sa Ronaldova matka, upravená, decentne vyzerajúca žena, len s námahou otočí tvárou k prítomnej verejnosti v súdnej sieni a neistým, unaveným krokom zamieri k lavici obžalovaných. Sedí tam jej nevesta Zuzana. Chce prikročiť až k nej, no zasiahne ochranka. Vo vestibule Justičného paláca sa nahlas rozplače. "Netúžila som jej nič povedať, chcela som ju iba pohladiť, pretože ju ľutujem. Zuzana je notorická klamárka! Nechcem ju odsudzovať ani obviňovať, no jej povaha bola vždy nad moje pochopenie. Predstavte si, steny v našej záhradnej chatke, kde bývali, raz polepila stovkami malých papierových srdiečok s nápisom - Macinko, ľúbim ťa a teraz všetku vinu hádže na Rona. Akoby ona v tom aute ani nebola! Alebo je vyšinutá, alebo trpí inou psychickou poruchou. Možno za to notorické klamanie ani nemôže." Žena sa trochu upokojí až v blízkej kaviarni. Čo to všetko na súde povedala? Čo nestihla vysvetliť do detailov?

Skryť Vypnúť reklamu

Manželstvo s Roovým otcom zahaprovalo už po krátkom čase. "Rono bol ešte maličký a otec ho už bil," spomína matka na udalosti, ktoré predznamenali rozvod. "O syna stratil záujem, ani neskôr sa mu neozval, neposlal žiaden darček. O to väčšmi som sa chlapcovi venovala ja." Pani Anna čoskoro uzavrie druhé manželstvo, do rodiny pribudne o osem rokov mladšia Ronaldova sestra. "Deťom sme s manželom dali všetko, Rono chodieval na lyžovačky, v lete k moru do Juhoslávie, bavilo ho skladať modely lietadiel, často navštevoval letisko. V byte máme bohatú knižnicu, pomáhala som mu orientovať sa v literatúre. Bol tak trochu samotár, nezapadol nikdy do žiadnej partie, dobre sa učil."

bod zlomu

Kedy teda nastal bod zlomu? Matka pátra v pamäti.

Skryť Vypnúť reklamu

V sedemnástich rokoch Rono po prvý raz vyhľadal skutočného otca, o ktorom mu ona nikdy nerozprávala. Povedal mu otec azda čosi, čo malo v budúcnosti narušiť synov vzťah k matke a vykoľajiť jeho psychiku?

V devätnástich rokoch sa ateisticky vychovávaný syn oženil s jehovistkou a rýchlo po sebe mal dve deti. Bol na úlohu otca dostatočne zrelý?

Manželstvo smerovalo ku krachu, keď do vzťahu aktívne vstúpila Zuzana. Pani Anna dnes tvrdí, že v čase, keď sa chcel jej syn vrátiť k prvej žene a k deťom, Zuzana ho vyčkávala pred domom a lákala k sebe.

"Mnohokrát som mala možnosť presvedčiť sa o Zuzaniných klamstvách. Definitívne som jej prestala veriť, keď tvrdila, že potratila, no potom sa preriekla: Bola na interrupcii. Nie je predsa možné, aby si žena niekoľko minút po potrate sadla pred televízor a pokojne komentovala program!" Ronaldova matka sa snažila vzťah medzi synom a Zuzanou prekaziť, zavolala preto rodičom dievčaťa. Tí so zámerom pani Anny súhlasili, no na dohovorené stretnutie neprišli. "Urobila som maximum," vraví matka a pýta sa: "Dá sa vôbec urobiť ešte viac?" Pozná aj odpoveď: "Mali sme ten vzťah prekaziť! To my, rodičia, sme urobili chybu!"

Skryť Vypnúť reklamu

Matka neverí, že jej syn je vrah. Neverí, že ak strieľal, tak to urobil chladnokrvne a že mal všetko dopredu premyslené. Ronald a pištoľ v jeho podpažnom puzdre? Tak to povedal predseda senátu? Pani Anna nešťastne krúti hlavou. Rok a pol pred streľbou s ním neudržiavala kontakt, no nespomína si, že by mal Ronald vzťah k zbraniam. "Nebol to žiadny suchý pragmatik, mal zmysel pre spravodlivosť, a kým nespoznal Zuzanu a nezačal podliehať jej vplyvu, prispôsoboval sa aj domácej disciplíne. Bol dobrák, každému uveril, nepripúšťal možnosť, že by ho mohli druhí oklamať. Vravievala som mu: Rono, ty si taký dobrý, že si až sprostý. A on mi na to: Mama, my nie sme stvorení pre tento svet, obidvaja sme anachronizmami."

Žena si utiera vyplakané oči. "Preto ani nesedí na súdnom procese. Keby tam totiž bol, musel by vypovedať a priťažil by Zuzane. A on ju radšej kryje. Podstatnú časť viny zobral na seba. Ale prečo to robí? Viete, v prvom liste, ktorý mi poslal z väzenia, je aj zmienka o tom, že ,tam boli ešte ďalší dvaja muži`. Ako je to teda? Ja jednoducho neverím, že môj Rono ide v celom prípade sám."

Skryť Vypnúť reklamu

Dcéra a otec

Zuzanina verzia:

"Na Chalupkovej ulici, kde som spomalila jazdu, mi poškodený pripomenul, že by sme mohli uskutočniť výmenu peňazí. A práve vtedy, keď som mu chcela odpovedať, že peniaze prinesie môj manžel, ozval sa od zadných sedadiel hluk a padol jeden výstrel. Letmo som sa otočila, uvidela som dlhú hlaveň a manžela, ako vylieza z batožinového priestoru. Do tejto chvíle som nevedela, že Rono je s nami od začiatku v aute."

Keď starší muž v tmavom obleku predstupuje pred senát mestského súdu, úkosom sa pozrie na dcéru. Jeho jediné dieťa, jeho dvadsaťosemročná Zuzana, sedí na lavici obžalovaných. Po celý čas, kým bude vypovedať, bude cítiť jej pohľad na svojom chrbte. "Mne osobne bol Ronald nesympatický od prvej chvíle. Nekomunikoval s nami, pred mojou ženou používal často hanlivé výrazy. `Prečo ju predo mnou skrývate,` kričal na ňu do telefónu, keď Zuzana nebola doma." Muž v obleku pôsobí nešťastne a bezradne. Dcéra sa mu často ponosovala, že ju partner obmedzuje, špehuje, bije, zamyká v ich improvizovanom byte - v záhradnej chatke Ronových rodičov. Ukazovala modriny, prejavovala strach. Otec sa až po polročnej známosti Ronalda so Zuzanou dozvedel, že nápadník jeho dcéry je ženatý. A že už má tri deti? Preboha! Tú informáciu zaznamenal až po pol druha roku! "Okamžite som jej povedal, aby ten problémový a bezperspektívny vzťah ukončila, veď Rono bude platiť alimenty"

Skryť Vypnúť reklamu

To, že sa tí dvaja zosobášili, sa dozvedeli ex post. Avšak ešte predtým, štrnásteho mája pred dvoma rokmi, nájdu Zuzanini rodičia po návrate z práce vyrabovaný byt. Zlodej, ktorý si odomkol dvere a po krádeži ich zasa zamkol, odniesol valuty v hodnote stotisíc korún, rodinné šperky, elektroniku a nezabudol ani na zahraničný alkohol. Zvláštne: dcéra, ktorá už vtedy bývala s Ronom v záhradnej chatke, im neskôr povedala, že niekoľko dní nemohla nájsť kľúče od rodičovského bytu. Matné tušenie o Ronovej réžii vykradnutia bytu potvrdí vyšetrovanie: Budúci manžel jeho dcéry si na akciu najme človeka, ktorého sám neskôr podhodí polícii. Čo to má všetko znamenať? Absurdné zastrašovanie zo strany infantilného mladíka, ktorý chce takýmto spôsobom presadiť, aby sa stal jeho zaťom? "Myslieť si to môžem, ale nemám na to dôkazy," hovorí dnes otec, ktorému viac ako všetok hnuteľný

Skryť Vypnúť reklamu

majetok leží na srdci osud dcéry.

"Predtým, ako poznala Ronalda, to bolo úplne iné dievča. Študovala, my sme jej poskytovali stravu, oblečenie, dostávala mesačne dvetisíc korún vreckového, istý čas aj brigádnicky pracovala v stánku Poštovej novinovej služby Potom sa nám začala odcudzovať, žila v strese a v strachu, že od neho dostane bitku. Raz bola bez Rona na návšteve u kamarátky a domov ju musela priviezť policajná motohliadka, pretože sa jej Ronald vyhrážal. A napríklad na Nový rok, tak nám vravela, celú ich silvestrovskú partiu v záhradnej chatke ohrozoval Ronald pištoľou. Osobne som u neho videl zbraň v podpažnom puzdre až v Senci na oslave Zuzaninej promócie."

Dnes, keď je už, zdá sa, na všetko príliš neskoro, sypú sa otcovi na hlavu otázky, na ktoré nebýva jednoduché odpovedať bez záchvevov svedomia.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo o existencii Ronaldovej zbrane neinformoval políciu najmä po tom, ako sa dozvedel, že mladík zvyčajne pištoľou zastrašuje? "Nebol dôvod ísť na políciu, keďže sa nič konkrétne nestalo."

Prečo nepodnikol tvrdé sankcie voči vzťahu, v ktorom jeho dcéra, podľa ňou vysielaných signálov, trpela?

"Konal som asi nelogicky, keď som finančne podporoval vzťah, s ktorým som sa nestotožňoval. Viete, dcéra mi vravievala: Otec, ja si to vyriešim sama, je to môj problém."

Prečo jej požičiaval auto?

"Každý otec by tak urobil."

Dvakrát navštívili milenci Spojené štáty americké a v oboch prípadoch bol otec ochotný pomôcť s financiami. Prvý raz dal dcére na letenku desaťtisíc korún, druhýkrát, po jej telefonickej prosbe, poslal Zuzane do Štátov časť hotovosti na spiatočnú letenku. Malý detail: Dcéra peniaze nepreberie, otcovi príde nazad celá hotovosť, a predsa sa Zuzana vráti z Ameriky bez problémov. Nie je dôvod premýšľať v tejto chvíli nad tým, či si dievča celú záležitosť s finančnou núdzou jednoducho nevymyslelo? Nesvedčí to o niečom?

Skryť Vypnúť reklamu

"Vždy som dcére pomohol, keď som videl, že trpí nedostatkom peňazí."

Po výpovedi otec prechádza opäť vedľa lavice obžalovaných. Sedí tam Zuzana, ktorej bol ochotný dať všetko. Čo urobí, ak sa mu dcéra po rokoch vráti z väzenia? "Prijmem ju a pomôžem jej začať nový život."

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 6. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 550
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 767
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 059
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 299
 5. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 939
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 876
 7. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 832
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 341
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 961
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 818
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu