Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Vencelov Štrasburg vyhral doma naposledy 25. novembra - tentoraz zdolal lídra z Paríža

BRATISLAVA/ŠTRASBURG (SME - mb) - Najprekvapujúcejším výsledkom 28. kola francúzskej futbalovej ligy bolo víťazstvo v tabuľke jedenásteho Štrasburgu nad vedúcim mužstvom Paríž St. Germain. Domáci, ktorých dres oblieka slovenský brankár Alexander Vencel,

vyhrali tesne 1:0 gólom Lebouefa z pokutového kopu tri minúty pred koncom prvého polčasu. "Je to cenný výsledok. Najmä z psychického hľadiska. Veď doma sme naposledy získali tri body presne 25. novembra minulého roku v 19. kole po víťazstve 2:0 nad Monakom. Na pomerne dobre pripravenom teréne to bol bojovný a najmä behavý zápas. Takticky sme ho zvládli asi lepšie, pretože sa nám darilo napádať hostí už na ich polovici. Pri zakladaní protiútokov im to robilo značné problémy. Napriek tomu som mal roboty dosť. Parížania si vypracovali dve-tri čisté gólové šance, pochytal som nebezpečné centre na Raía a Valdeza. Náš pokutový kop bol jasný, hoci už tesne pred ním mohol rozhodca ukázať na biely bod. Podľa mňa to bola evidentnejšia situácia na pokutový kop. Obavy z druhého polčasu sme v kabíne nemali. Tréner nám prízvukoval, aby sme sa nestiahli a pokračovali v atakovaní súpera. Dvakrát sme išli sami na brankára, no nevyšlo to. Pán Boh zaplať aspoň za tých 1:0. Mohlo to byť síce i vyššie víťazstvo, ale rovnako tak z toho mohol byť aj nerozhodný výsledok. Záverečných päť minút dohrávali hostia oslabení o vylúčeného hráča, ale v 90. minúte som tŕpol, lebo kopali priamy kop asi z osemnástich metrov. Našťastie, lopta letela do slušne zaplnených tribún. Na zápas sa prišlo totiž pozrieť vyše 20 000 divákov," povedal nám do telefónu A. Vencel. Pre Parížanov bol výsledok sklamaním. Je to ich už tretia prehra za sebou. Najskôr podľahli v Monaku nešťastným gólom, keď lopta sa odrazila od múra do brány a šok zažili v domácom prostredí s Montpellierom. Viedli 2:0, ale súper strelil v rozpätí štyroch minút tri góly a vyhral. Štrasburg si pred sezónou kládol za cieľ prebojovať sa do pohárovej Európy. Z momentálneho 11. miesta to už asi nepôjde. "To sotva. Pokazili sme dva decembrové domáce zápasy s Lens a Lyonom. V prípade víťazstva v nich by sme sa dostali na 3. miesto tabuľky. Vtedy vlastne prišiel zlom a začala sa naša čierna séria. Sme však v hre vo Francúzskom pohári (jeho víťaz sa kvalifikuje do PVP - pozn. red.), v ktorom sme sa vlani prebojovali až do finále, kde nás zastavil práve Paríž St. Germain. A je tu aj ďalšia možnosť - postúpiť do Pohára UEFA cez Intertoto. Tak ako sa nám to podarilo v minulej sezóne." Vencelovi sa dostal do uší termínový kalendár našej reprezentácie v kvalifikácii MS 1998. Čo si o ňom myslí? "Dopadlo to pre nás dobre. Najmä preto, lebo rozbeh do súťaže je dôležitý. A ak chceme v skupine niečo dosiahnuť, musíme s Maltou a Faerskými ostrovmi vyhrať. Pritom je jedno, či na začiatku alebo v závere kvalifikácie. A potom, je psychologicky dôležité mať pred jarou dosť bodov. Verím, že ich budeme mať."