Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Víkendové zlato v zjazdoch brali "deviatky" - Rakúšan Ortlieb a Američanka Streetová

SIERRA NEVADA (SME - tmb) - Zlaté medaily vo víkendových zjazdoch na 24. majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní brali favoriti - zhodou okolností obaja so štartovým číslo deväť - Rakúšan Ortlieb a Američanka Streetová.

SOBOTA: Dlhých štrnásť rokov čakala rakúska lyžiarska veľmoc na zlato z kráľovskej disciplíny - zjazdu. Weirathera z roku 1972 v Schladmingu napodobnil v Sierra Nevade 28-ročný, metrák vážiaci Patrik Ortlieb. Striebro putuje do Talianska zásluhou Kristiana Ghedinu, bronz získal najväčší favorit, Francúz Alphand, ktorého od druhého miesta delila stotinka sekundy. Priam šokujúce predpoludňajšie tréningové výsledky (vyhral Švajčiar Mahrer pred slovinským tandemom Brezavšek - Kunc, Ortlieb mal štvrtý najrýchlejší čas, ale jeho krajan Rzehak utrpel ťažký pád, keď vyletel z trate do ochrannej siete) sa v pretekoch nepotvrdili. Na 3930 metrov dlhej, síce bezpečnej, ale jednej z najrýchlejších tratí na svete, sa na čele najskôr usadil Ghedina. Hneď za ním idúci olympijský víťaz z Val d`Isére Ortlieb získal na Taliana polsekundový náskok, ktorý udržal až do cieľa. Vzápätí sa dolu zjazdovkou Veleta spustil Alphand. V hornej časti mal ešte minimálny odstup od najlepších, ale v strednej pasáži prišlo rozhodujúce manko. Tridsaťročný Francúz si pri svojej piatej účasti na MS vybojoval prvú medailu. "Nebol to výkon na 100 percent, rozhodovala kvalita materiálu. Úvod mi celkom nevyšiel, zrýchlenie nastalo až v dolnej časti. Je to môj veľký deň," komentoval víťazstvo v cieli Ortlieb. Slovenský reprezentant Andrej Huťka skončil časom 2:07,70 na 53. mieste.

Výsledky zjazdu mužov: 1. Ortlieb 2:00,17 (117,7 km/h) 2. Ghedina +0,27, 3. Alphand +0,28, 4. Kjus (Nór.) +0,47, 5. Stemmle (Kan.) +0,75, 6. Mader (Rak.) +1,11, 7. Perathoner (Tal.) +1,19, 8. Runggaldier (Tal.) +1,21, 9. Trinkl (Rak.) +1,66, 10. Gigandet (Švajč.) +1,90.

NEDEĽA: Zjazd žien sa skončil ako podľa šablóny. Z predpokladaného súboja Streetová - Seizingerová vyšla nakoniec víťazne 24-ročná Američanka, vlaňajšia držiteľka malého glóbusu v tejto disciplíne i vedúca pretekárka zjazdu tohtoročného Svetového pohára. Aj napriek menšej chybe v hornej časti 3396 metrov dlhej trate bola rýchlejšia od dovtedy vedúcej Kanaďanky Paceovej-Lindsayovej o 36 stotín sekundy. Tempo dokázala ešte vystupňovať, ale v spodnej pasáži na to takmer doplatila pádom. Zachránili ju len jej skúsenosti z rýchlych jázd a stabilitu si udržala. So skokmi mala problémy aj olympijská víťazka Nemka Seizingerová. O zlato prišla v strednej pasáži, kde na Streetovú stratila pol sekundy. Bola však jediná, ktorá narušila zámorskú hegemóniu, pretože bronz si vyjazdila Američanka Lindhová o stotinu sekundy pred obhajkyňou titulu Kanaďankou Paceovou-Lindsayovou, piaty najrýchlejší čas mala ďalšia Američanka Geretyová. Slovenská reprezentantka Kvopková časom 2:02,78 obsadila 33. miesto.

Výsledky zjazdu žien: 1. Streetová 1:54,06, 2. Seizingerová +0,57, 3. Lindhová +0,64, 4. Paceová-Lindsayová (Kan.) +0,64, 5. Geretyová (USA) +0,89, 6. Kostnerová (Tal.) +0,98, 7. Zellerová-Bählerová (Švajč.) +1,06, 8. Perezová (Tal.) a Götschlová (Rak.) obe +1,12, 10. Reyová-Belletová (Švajč.) +1,29.

Šampionát pokračuje dnes kombinačným slalomom žien (10.00 a 13.00 h) a kombinačným zjazdom mužov (11.30).