Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Biele Slovensko

Nadácia Inforóma v Bratislave vypracovala pred mesiacom správu "Vzťahy majoritnej populácie a Rómov v roku 1995". Ide o prvý pokus o celkový, hoci nevyhnutne neúplný prehľad prípadov rasovo motivovaných útokov a diskriminácie Rómov na Slovensku. Autor ...

Nadácia Inforóma v Bratislave vypracovala pred mesiacom správu "Vzťahy majoritnej populácie a Rómov v roku 1995". Ide o prvý pokus o celkový, hoci nevyhnutne neúplný prehľad prípadov rasovo motivovaných útokov a diskriminácie Rómov na Slovensku. Autor správy, pracovník nadácie Inforóma, Michal Vašečka v závere uvádza, že podobných prípadov, aké vo svojom materiáli zaznamenáva, sa v roku 1995 stalo viac. "O všetkých sa zrejme nikdy nedozvieme, pretože mnohí Rómovia sa boja hovoriť o svojej skúsenosti."

Skryť Vypnúť reklamu

V pozadí každého rasistického útoku voči príslušníkom menšín sú predsudky a stereotypy, ktoré väčšinová spoločnosť prechováva voči menšinám, píše sa v úvode k správe. "Predsudok je iracionálnym zovšeobecnením o určitej kategórii ľudí, má sklon k citovému náboju a nemení sa ľahko pod vplyvom opačnej informácie. Diskriminácia je potom iba vyústením predsudkov." Predsudky a diskriminácia tvoria začarovaný kruh. Čím silnejšie predsudky, tým viac diskriminácie. Čím viac diskriminácie, tým hlbšie na spoločenskom rebríčku Rómovia klesajú, a opäť - tým väčšie predsudky.

Slovo segregácia, ako sme sa naučili v škole, keď sme preberali Juhoafrickú republiku, znamená oddelenie kategórie ľudí na základe ich etnickej alebo sociálnej odlišnosti. Segregácia je väčšinou nútená. V segregovanej spoločnosti sú povolené iba určité formy kontaktov medzi skupinami, členovia menšinovej spoločnosti nebývajú tam, kde žije majoritná skupina, nenavštevujú rovnaké organizácie a školy, nevyužívajú rovnaké verejné služby. Neoficiálna segregácia sa označuje ako de facto segregácia. Proces neinštitucionalizovanej rasovej segregácie sa dnes začína najmä na východnom Slovensku (napríklad v reštauráciách oznamy "Rómom vstup zakázaný"). V niektorých obciach možno zaznamenať pokusy inštitucionalizovať segregáciu prostredníctvom referend o odčlenení rómskych osád od obce (napríklad Žehra), prípadne vyhláškami o zákaze nočného vychádzania pre Rómov (Spišské Podhradie).

Skryť Vypnúť reklamu

Rasistické útoky proti Rómom sú len vyvrcholením segregácie. Ich počet i brutalita v poslednom roku prudko narástla. Mnohí obyvatelia Slovenska nie sú ochotní akceptovať Rómov nielen ako skupinu, ale ani ako ľudí, ako plynie z výsledkov sociologických výskumov FOCUS-u či Slovenského štatistického úradu, (viď strana 2) a rasistické hnutia získavajú uznanie ako neformálni ochrancovia poriadku. Vláda a parlament Slovenskej republiky neprikladajú tejto situácii príliš veľký význam a nesnažia sa ju systémovo riešiť. Systémovým riešením nie je zaradenie Rómov medzi "občanov, ktorí potrebujú osobitnú starostlivosť", tak ako v časoch reálneho socializmu, a vytvorenie postu vládneho splnomocnenca. Rómovia sú opäť klasifikovaní len ako menejcenní občania.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Prešov - 5. marca 1995

Prešovský večerník uverejnil rozhovor s primátorom mesta Prešov, ktorý povedal, že v Prešove nie sú skíni. Skíni reagovali a napísali do Prešovského večerníka: "Skíni chcú ochraňovať mesto Prešov pred Cigánmi. Chceme biele Slovensko. Veď keď to takto pôjde ďalej ako doteraz, bude to pohroma nielen pre mesto Prešov, ale aj pre celé Slovensko." Predstavitelia polície tvrdia, že

žiadnych skínov v meste nepoznajú.

2. Rimavská Sobota - 31. marca 1995

V Rimavskej Sobote vybuchla nálož v podhodenom magnetofóne a usmrtila 36-ročného Alberta Farkaša.

3. Trnava - marec 1995

Krátko pred 20.00 h napadla skupina asi 40 skinheadov 50-ročného Róma, vracajúceho sa s manželkou z rómskej kolónie v Trnave. Do nemocnice ho previezla sanitka rýchlej lekárskej pomoci. Utrpel niekoľko zranení na hlave a tele. Zlomené mal 4 rebrá, nos, obojstrannú zlomeninu lícnych kostí, zranenia chrbta i brucha a tržné rany. Úraz ohodnotili lekári ako ťažký, doba liečenia viac ako 6 týždňov. Páchatelia útočili baseballovými palicami. Hlavní páchatelia (R.K. a B.K.).

Skryť Vypnúť reklamu

4. Piešťany - marec 1995

Ako odplatu za uväznených kamarátov napadli skíni v Piešťanoch dom na Nitrianskej ulici, vyrazili okná a snažili sa dostať dnu. 17-ročný chlapec, ktorý sa v dome nachádzal, vyskočil z okna z

5-metrovej výšky a poranil si tvár. Piešťanskí policajti vyšetrovali v tomto prípade 18 skínov pre výtržníctvo, ublíženie na zdraví a hanobenie národa a rasy. Skíni kričali "Cigáni do plynu", "Čierne huby".

(Pokračovanie na 2. strane)

5. Košice - apríl 1995

Riaditeľka divadla Romathan Anna Koptová uviedla, že vedenie hotela Slovan v Košiciach zabraňuje rómskym občanom využívať reštauráciu, kaviareň a ubytovacie služby hotela.

6. Nesvady, okres Komárno - apríl 1995

V sobotu okolo 18.00 h skupina skinheadov slovenskej a českej národnosti vyrazila dvere na rómskom byte a vnikla dnu. Poprevracali nábytok, rozbili sklenenú výplň dverí, napadli majiteľa bytu. Baseballovými palicami a policajnými obuškami zaútočili na Róma, spôsobili mu zlomeninu rebra a pomliaždeniny lakťa. Postihnutý 57-ročný občan sa liečil asi 3 týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

7. Žiar nad Hronom - 12. júna 1995

Počas turné po stredoslovenskom regióne sa divadlo Romathan zastavilo v Žiari nad Hronom. Po predstavení, keď autobus odchádzal, začala naň miestna mládež hádzať kamene.

8. Žiar nad Hronom - 21. júna 1995

Skupina asi 25 skínov uskutočnila raziu na Rómov, pri ktorej zbili, dorezali nožom a následne upálili 18-ročného Róma Mária Gorala. Ten na následky ťažkých zranení po niekoľkých dňoch zomrel. Skíni pochádzali zo Žiaru nad Hronom a z Rimavskej Soboty, boli vo veku medzi 15 - 18 rokov. Pri "akcii" použili železné tyče, nože a zápalné fľaše (Molotovove koktaily). Počas pochodu mestom okrem napadnutia Mária Gorala terorizovali všetkých Rómov, ktorých stretli, nahádzali Molotovove koktaily aj do hostinca, kde sedeli Rómovia. Štyria útočníci boli vzatí do vyšetrovacej väzby, ďalších cca 15 útočníkov je vyšetrovaných na slobode. Iba jeden útočník (ktorý Mária Gorala zapálil) je obvinený z vraždy, i keď je zrejmé, že akcia bola dopredu naplánovaná a precízne zorganizovaná.

Skryť Vypnúť reklamu

9. Košice - október 1995

Predseda Rómskej občianskej iniciatívy J. Kompuš dostáva výhražné listy s nakreslenými hákovými krížmi.

10. Kremnica - október 1995

Predstaviteľke združenia Ahinsa Roma p. Tökölyovej sa telefonicky vyhrážala neznáma osoba, že pôjde s celou rodinou do plynu. P. Tökölyová sa angažovala za spravodlivé potrestanie páchateľov upálenia Mária Gorala.

11. Rimavská Seč - 19. októbra 1995

Neskoro večer po vzájomnej hádke napadol 28-ročný obyvateľ Rimavskej Soboty 29-ročného Róma. Incident sa odohral na železničnej stanici. Rómsky občan na následky zranení 21. októbra 1995 zomrel. Páchateľom bol mladý súkromný veterinár, pri incidente použil domácky vyrobenú baseballovú palicu. I keď vyšetrovanie nepotvrdilo, že uvedený čin mal rasový podtón, nie je jasné, prečo mal veterinár so sebou v noci na stanici baseballovú palicu. Útočník mal obuté kanady s červenými šnúrkami.

Skryť Vypnúť reklamu

12. Košice - október 1995

Znepokojenie nad vyhlásením ministra zdravotníctva SR Ľ. Javorského vyjadrili predstavitelia Únie rómskych politických strán Slovenska Ľ. Javorský na mítingu HZDS v Košiciach za prítomnosti predsedu vlády SR V. Mečiara vyhlásil: "Vláda urobí všetko pre to, aby sa bielych detí rodilo viac ako rómskych."

13. Spišské Vlachy - november 1995

Mladý opitý muž, vyzbrojený nožom, vtrhol v noci do domu rómskej rodiny Kondráčovcov na Kostolnej ulici. V kuchyni sa vyhrážal, že ich všetkých vystrieľa, jedného obyvateľa domu i porezal. Páchateľa zaistili. Na polícii sa vyhováral, že mal výpadok pamäti.

Štatistická analýza ukazuje, že sociálny dištanc voči Rómom dosahuje na Slovensku vysoký stupeň a je značne stabilizovaný. Je rozšírený prakticky univerzálne vo všetkých vrstvách obyvateľstva, bez ohľadu na vek, vzdelanie, pohlavie, typ ekonomickej aktivity, vierovyznanie, politické preferencie, ekonomické či zahranično-politické orientácie. Podštandardný dištanc voči Rómom zaznamenávame u obyvateľov najmenších obcí a u respondentov hlásiacich sa k maďarskej národnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Z analýzy ďalej vplýva, že sociálny dištanc voči Rómom úzko súvisí s chápaním vzťahu medzi väčšinou a menšinou: nižší dištanc prejavujú ľudia zdôrazňujúci potrebu rešpektovať menšinové práva.

Väčšina respondentov priznávajúcich sa k sociálnemu dištancu voči Rómom sa zhodla v názore, že na Slovensku Rómovia nie sú diskriminovaní (85 %). Aké sú však ich predstavy o riešení rómskej otázky? 71 percent opýtaných pripustilo, že "ľudia na Slovensku posudzujú Rómov iba podľa tých najhorších z nich, ale aj medzi Rómami sa nájde dosť slušných ľudí", opačný, paušalizujúco odmietavý postoj deklaruje 28 %. Menší, 57-percentný, je už podiel respondentov, ktorí súhlasili s názorom, že pre zníženie kriminality Rómov treba väčšmi podporovať ich kultúru, vzdelávanie v materinskom jazyku a pod. A ešte menší,

Skryť Vypnúť reklamu

42-percentný je podiel respondentov, ktorí odmietajú diskriminačnú argumentáciu, podľa ktorej "Rómovia sú odlišnou skupinou ľudí, a preto by pre nich mali platiť zvláštne, prísnejšie zákony". 57% s takouto argumentáciou, protirečiacou duchu Listiny ľudských práv a slobôd naopak súhlasí.

V ktorých kategóriách obyvateľstva sa koncentruje diskriminačný prístup k Rómom? Ako ukazuje štatistická analýza, sociálno-demografické charakteristiky respondentov prakticky vôbec neovplyvňujú predstavy o riešení rómskej otázky. Ako vysoko relevantné sa však ukázalo širšie hodnotové a politické zázemie respondentov. Väčší príklon k diskriminačným riešeniam sa spája s vyznávaním nedemokratických princípov - s preferenciou princípu pevnej ruky pred trpezlivým vyjednávaním, s preferenicou zomknutosti a jednoty pred názorovou pluralitou a demokraciou, s chápaním demokracie ako práva väčšiny rozhodovať aj na úkor menšín, so zhovievavejším prístupom k propagácii národnostnej a rasovej neznášanlivosti. Zástancov diskriminačných protirómskych zákonov možno nadštandardne často nájsť medzi ľuďmi so socialistickou ekonomickou orientáciou. Títo respondenti navyše prejavujú nadpriemernú podporu stranám vládnej koalície a zvýšené sympatie voči ich politikom, najmä voči V. Mečiarovi a J. Slotovi. Naopak, osoby s nediskriminačným postojom k Rómom nadštandardne často inklinujú k stranám a politikom parlamentnej opozície.

Skryť Vypnúť reklamu

SLOVENSKÁ A ČESKÁ OPTIKA

Podobne ako na Slovensku, aj v Českej republike prevažuje názor, že Rómovia nie sú diskriminovanou skupinou (89%). Podobne ako v SR aj tu s potrebou rozvíjať rómsku kultúru súhlasí 55% a nesúhlasí 45% respondentov.

Odlišne oproti Slovensku však vyznievajú ďalšie dve zistenia. Na jednej strane sa v ČR výrazne viac responedntov priznáva k paušalizujúco odmietavému názoru na Rómov, iba 53 % respondentov pripustilo, že ľudia v ČR posudzujú Rómov iba podľa tých najhorších z nich, ale aj medzi Rómami sa nájde dosť slušných ľudí, opačný postoj deklarovalo až 46 %. Na druhej strane tu však menej ľudí ako na Slovensku zastáva názor, že Rómovia sú odlišnou skupinou ľudí, pre ktorú by mali platiť zvláštne, prísnejšie zákony. Súhlasí s ním 44 % a nesúhlasí 55% respondentov ČR.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek týmto rozdielom však možno konštatovať, že prístup obyvateľov oboch republík k Rómom je veľmi podobný. Kombinuje sa v ňom veľký sociálny dištanc s pomerne rozšíreným odmietaním možnosti pozitívnych riešení a s podporovaním protirómskeho zákonodarstva. Príklon k "tvrdým receptom" je prejavom skratového myslenia, ktoré sa v bývalom Československu zafixovalo v dôsledku zlyhania viacerých pokusov o riešenie rómskeho problému za posledné desaťročia. Treba zdôrazniť, že proti takémuto prístupu nebola v ostatnom období postavená nijaká presvedčivá pozitívna alternatíva a neriešenie problému pretrváva. K slepej uličke prispieva aj roztrieštenosť rómskej populácie, v dôsledku čoho zlyháva politická artikulácia špecifickej optiky, potrieb a záujmov rómskej komunity.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 919
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 857
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 623
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 381
 5. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 313
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 183
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 062
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 670
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 334
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 917
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Nemusí sa nám to páčiť, ale toto je právny štát.


20. sep
Nataša Holinová

Šéfovi Smeru sa nepáči rozsudok nad Kováčikom a vidí v ňom trestný čin.


4 h

Bojovať proti mafii by nebolo ľahké, ani keby vo vláde sedeli poctiví politici.


Tieto triky vedia využiť všetci.


Skryť Zatvoriť reklamu