Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Tarasov a Claretová prvými víťazmi na MS v biatlone

RUHPOLDING (TASR) - Prvé zlato na 31. majstrovstvách sveta v biatlone si v sobotu na vytrvalostnej 15-km trati vybojovala skúsená 27-ročná Francúzka Claretová. Striebro získala Ruska Meľniková, bronz Ukrajinka Petrovová. Slovenským reprezentantkám sa ...

RUHPOLDING (TASR) - Prvé zlato na 31. majstrovstvách sveta v biatlone si v sobotu na vytrvalostnej 15-km trati vybojovala skúsená 27-ročná Francúzka Claretová. Striebro získala Ruska Meľniková, bronz Ukrajinka Petrovová. Slovenským reprezentantkám sa nedarilo a skončili v úzadí štartového poľa. Ruhpolding v sobotu s hustým snežením a drobným dažďom, teplotou nad bodom mrazu 1,5 stupňa pripravil pre ženy ťažké podmienky nielen v stope, ale aj na strelnici. Všeobecne sa očakávalo, že domáce Nemky a najmä vedúca Dislová v priebežnom poradí Svetového pohára siahnu na najvyššie priečky. Opak bol však pravdou, Nemky sklamali a naopak, vynikli aj tie biatlonistky, od ktorých sa prienik medzi absolútnu svetovú špičku neočakával. Sympatickú Claretovú mali možnosť vidieť v 4. kole Svetového pohára v Osrblí aj slovenskí priaznivci. Aj v Osrblí ukázala, že je jednou z najrýchlejších bežkýň a víťazstvom v osrblianskom šprinte na 7,5 km sa dotiahla na Nemku Dislovú v bodovaní SP. Zaujímavosťou bolo, že predtým vyhrala vo Svetovom pohári jedine v terajšom dejisku MS pred dvoma rokmi. V Ruhpoldingu nazbierala teraz na 15-km trati pri 20 výstreloch na strelnici dve trestné minúty, no ani tie jej nezahatali cestu za suverénnym víťazstvom. O kvalitách Francúzky svedčil aj odstup od druhej Rusky Meľnikovej 1:12,2 min, len 21-ročnej športovej inštruktorky z Ťumenu, ktorá síce v juniorskej kategórii do roku 1994 žiarila, no medzi seniorkami začala zbierať cenné umiestenia až túto zima a upútala najmä striebrom na ME v talianskom Ridnaun (15 km). Bronzová medailistka Ukrajinka Petrovová takisto nepatrila k favoritkám. Nebyť mimoriadne zdÍhavej poslednej streľby stojmo a práve pri nej aj jedného nepresného výstrelu, mohla sa postarať o ešte výraznejšie prekvapenie. Slovenské reprezentantky sa medzi najlepšími neukazovali.

Najviac nádejí slovenská výprava vkladala do Sone Mihokovej. Katastrofálna streľba so 7 trestnými minútami (2-1-1-3) jej napokon nedávala šancu na solídnejšie umiestenie.

Výsledky: ženy na 15 km: 1. Claretová (Fr.) 46:43,1 (2 tr. min.), 2. Meľniková (Rus.) 47:55,3 (1), 3. Petrovová (Ukr.) 48:15,7 (1). 35. Schwarzbacherová, 39. Mihoková, 56. Lehotská, 66. Majszlingerová.

Rus Tarasov dominoval vo vytrvalostných pretekoch. Zvíťazil úplne suverénne a druhého, svojho krajana Dračeva, zanechal za sebou o 2:06,1 min. Slovenskí reprezentanti medzi najlepšími nefigurovali, najlepší bežec Molčan napríklad až sedemkrát netrafil terč (1-2-0-4) a na výraznejšie umiestenie pomýšľať nemohol.

Výsledky - muži: 1. Tarasov (Rus.) 52:03,2 (0 tr. min.), 2. Dračev (Rus.) 54:09,3 (2), 3. Šašurin (Bielor.) 54:13,9 (1), 60. Machyniak, 62. Leitner, 66. Molčan. SP po 9 pretekoch: 1. Dračev 205, 2. Luck 113, 3. Fischer (Nem.), Björndalen (Nór.) a Carrara (Tal.) po 111.