Opera a balet SND Bratislava (07/533 00 69, 533 30 83-6, kl. 284, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3. Don Quiotte, 5. Sila osudu, 6. Bohéma, 7. Labutie jazero
Divadlo P. O. Hviezdoslava Bratislava (Laurinská 20, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3. Chrobák v hlave, 4. Jazmínko v krajine klamárov (11.00 a 15.30), 6.Tance na sklonku leta, 7. Chrobák v hlave
Malá scéna Bratislava (Dostojevského rad 7, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3. Fernando Krapp, 4. Zadný vchod, 6. Zajac Zajac, 7. Každý má svoju pravdu
Nová scéna Bratislava (Kollárovo nám. 20, 07/32 57 41, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3., 4. Jozef a jeho farebný plášť, 5. Paganini, 6. Kráľ Ján, 7.-9. Evanjelium o Márii
Štúdio S Bratislava (Námestie 1. mája 5; 07/
/367 552, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.30)
3. Lord Norton a jeho sluha James (17.00 a 19.30), 5. Maliar izieb, 7. O škodlivosti tabaku, 8. Jakub a jeho pán, 9. Cyrano
Astorka - Korzo `90 Bratislava (07/533 38 40, 53 20 93, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.30)
6. Kupec benátsky, 7. Macocha
Stoka Bratislava (Pribinova 1, 07/36 49 61, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 20.00)
2. Nox, 6. Eo ipso, 8., 9. Komora
Istropolis Bratislava (07/526 49 39)
4. Ako rozosmiať princeznú (10.00 a 15.00), Snehulienka a trpaslíci (15.30), 5. Apropo plus (19.00), 9.˙Labutie piesne (Hammel, Varga - 19.00)
Radošinské naivné divadlo Bratislava (07/
/526 49 39, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
5., 6. Hostinec Grand
GUnaGU Bratislava (Klub Čierny havran, Biela ulica 6)
4. Správca 5., 6. Barbarela (19.30)
Trnavské divadlo Trnava (0805/214 46, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
5. Zimná rozprávka (10.00 a 14.00), 7. Hriech (10.00), 8. Pygmalion (DAB), 9. Balet - tanec - balet (9.00 a 11.00)
Divadlo Andreja Bagara Nitra (087/248 87,
52 99 30, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3. Pekár, pekárka a ich učeň, 5., 7. Pacho sa vracia, 8. Klamár (Trnavské divadlo), 9. Mária Stuartová
Bábkové divadlo Nitra (Ulica 7. pešieho pluku)
4. Poklad baby Mračenice (15.00), 6.-8. Piráti (9.30), 9. Strach má veľké oči (9.00 a 17.00)
Divadelná sála Domu kultúry Rimavská Sobota
6. Divadelný súbor Had z Hrnčiarskej Vsi: Človečina (19.00, 10,-)
Divadlo SNP Martin (ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3., 5., 6., 7., 9. "... príď kráľovstvo Tvoje..." 8. Komédia o bohatci a Lazarovi
Divadlo J. G. Tajovského Zvolen (0855/217 81, 221 91, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
5. Slovenská rapsódia, 6. Inkognito, 7. Mníška, 8. Mníška (Brezno)
Štátna opera Banská Bystrica (Národná 11)
3. Veselé paničky windsorské (18.30), 6. Nápoj lásky (18.30), 10. Luisa Miller (18.30)
Mestské divadlo Žilina (089/62 37 03)
4. Ťuki, ťuki na hlavu (16.00), 6., 7. Ostrov svätcov, 8., 9. Klauniáda (10.00)
Bábkové divadlo Žilina (089/62 03 15, 62 39 95)
4. Revue Ferri a Tony (14.30), 8., 9. O zvedavom sloníkovi (9.00 a 10.30)
Divadlo Jonáša Záborského Prešov (091/722 22, 57 64, 73 39, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
4. Natierač
Divadlo Andreja Duchnoviča Prešov (091/723261)
3. Mam a klam
Spišské divadlo (0965/422429)
6 . Rum (19.00), 8. Emigranti (10.00 a 19.00)
Divadlo Janka Borodáča Košice (Hlavná 1, 095/623 19 52, 622 12 33, ak nie je uvedené inak, všetky predstavenia sa začínajú o 19.00)
3., 6. Aida, 4. Dobrodružstvá smelého zajka (14.30), Všetko je v záhrade, 6. Popoluška, 7. Cyrano z predmestia (11.00), Poľská krv, 8. Ženy na krku, Vlk a sedem kozliatok (10.00), 9. Ženy na krku (10.00)
FILM
Až si vydýchnem (USA 1995, Tatrafilm)
Whitney Houstonová druhá zľava, tretia zľava Angela Bassettová. FOTO - CINEMA
Režijný debut Foresta Whitakera o štyroch čiernych Američankách, ktoré hľadajú toho pravého. Hrajú Whitney Houstonová (Bodyguard) i Angela Bassettová (Tina Turner).
Ace Ventura: Keď príroda volá... (USA 1995, Gemini Film)
Jim Carrey ako Ace Ventura.
FOTO - GEMINI FILM
8. Zvierací detektív Jim Carrey s nekonvenčným účesom a úplne nekonvenčnými pohybmi sa vracia. Najnovšie dobrodružstvá ho zavedú na strmé štíty Himalájí a do africkej divočiny.
Desperado (USA 1995, Saturn)
Salma Hayeková (Carolina) a Antonio Banderas (Mariachi). FOTO - CINEMA
8. Puzdro na gitaru má plné zbraní a jeho srdce prahne po pomste. Vo fantastickej komédii si Antonio Banderas vybavuje účty s narkomafiou. Nenechajte si ujsť! Tip SME č. 1.
Filmový klub Nostalgia Bratislava (Starohorská 2, budova stavebnej fakulty, 07/36 11 73, 18.00 a 20.30)
5. Stav vecí (Nemecko/Portugalsko/USA 1982, réžia Wim Wenders, 15,-), 7. Čas nostalgie (Francúzsko 1990, Bertrand Tavernier, 15,-), 9. Frankenstein (USA 1994, Kenneth Brannagh, 20,-)
Kinosála SNG Bratislava (Riečna 1, 17.30, 5,-)
8. Vtáčkovia, siroty a blázni (J. Jakubisko 1969, úvod 15 minút pred projekciou: Peter Dubecký)
VÝSTAVY
Slovenská národná galéria Bratislava (Rázusovo nábrežie 2, Esterházyho palác - Námestie Ľ. Štúra 4)
do 25. Šesťdesiate roky v slovenskom výtvarnom umení
stále expozície: Umenie Slovenska (Gotické umenie, Barokové umenie), Staré európske umenie zo zbierok SNG, Úžitkové umenie, dizajn a architektúra 1900-1995
Slovenské národné múzeum - Historické múzeum Bratislavský hrad
K životnému jubileu Šarloty Kišovej - Ľudový odev a scéna (1. poschodie), Spomienky na remeslá, Biblia vo švédskom ľudovom maliarstve, Strieborný poklad Historického múzea, Historický nábytok, Hodiny zo zbierok HM SNM - suterén pod Čestným nádvorím, Kamenný svedok
Slovenské národné múzeum Bratislava (Vajanského nábrežie)
Roman Vishniak - fotografie (1. poschodie); interaktívna výstava Schola ludus, Kultúra a náboženstvo predkolumbovskej Mezoameriky
Galéria mesta Bratislavy
Mirbachov palác Bratislava (Františkánske nám. 11, 07/533 15 56, denne okrem pondelka 10.00-17.00, prízemie)
do 10. 3. Dušan Pončák - sochy, reliéfy, kresby
Mirbachov palác Bratislava (1. poschodie)
Stredoeurópske barokové maliarstvo, sochárstvo a grafika (stála expozícia)
Mirbachov palác (2. poschodie)
do 11. Rozpamätávanie 6 - Slovenské výtvarné umenie 1970-1974
Pálffyho palác Bratislava (Panská 19, 07/
/533 36 27, 1. poschodie)
Expozícia zakladateľskej generácie moderného slovenského maliarstva a sochárstva, Gotická tabuľová maľba a plastika (stála expozícia)
Pálffyho palác Bratislava (Galéria aktualít)
7. Mária Filová - Metamorfózy (vernisáž 16.00, do 24. 3.)
Pálffyho palác Bratislava (2. poschodie)
Stredoeurópske maliarstvo a sochárstvo 19. storočia
do 4. Vladimír Preclík - Kovová plastika (Galéria aktualít)
Pálffyho palác Bratislava (3. poschodie)
do 10. 3. Karol Barón - Parafrázy
Galéria Nova Bratislava (Baštová 2)
do 18. Rudolf Fila: Objekty - šesťdesiate roky
Galéria Ardan Bratislava (Lermontovova 14)
do 29. Eugénia Lehotská - Gobelíny (ut-so 16.00-19.00)
Národné osvetové centrum Bratislava (Nám. SNP 12)
do 23. Trienále akvarelu (po-pi 10.00-17.00, so 9.00-13.00)
Galéria Medium pri VŠVU Bratislava (Hviezdoslavovo námestie 18)
do 3. Výstava študentov ateliéru prof. J. Jankoviča: Socha v galérii (K. Lunterová, P. Machata, E. Masaryková, M. Partlová, I. Patúc)
Digital Equipment Bratislava (Miletičova 23, 6. poschodie)
do 15. Svetozár Ilavský - výber z tvorby 1990-1995
Umelecká beseda slovenská Bratislava (Dostojevského rad 2)
do 15. Salón `96 - predajná výstava 75 výtvarníkov združených v Spoločnosti voľných výtvarných umelcov
Dom kultúry Ovsište Bratislava
do 11. Josef Grázel - Necrophilia (14.00-18.00)
Maďarské kultúrne stredisko Bratislava (Somolického 1/a, 07/49 42 00)
Slovenskí maliari z Békešskej Čaby
Bulharské kultúrne a informačné stredisko Bratislava (Panská 1)
Georgi Stoianov - maľba
Klub 22 Bratislava (Vavilovova 22, 07/84 47 89)
8. Egypt - krajina pyramíd (18.00 vernisáž, do 28. 2.)
Galéria BIB Bratislava
do 3. 3. na Kreslené, naPísané na Pamiatku - výstava Zuzky Rúfusovej z pamätníčka venovaného oteckovi a výtvarných prác jej kamarátov z Ústavu sociálnej starostlivosti pre mládež a dospelých na Javorinskej ulici v Bratislave
Dom umenia Bibiana Bratislava
od 6. Začarovaný svet Táne Žitňanovej - výber z tvorby pre deti (do 24. 3.)
Múzeum židovskej kultúry na Slovensku Bratislava (Židovská 17)
do 29. Výstava obrazov Imra Weinera-Kráľa Vagóny
Stará radnica Pezinok (Štefánikova 1)
Natália Murat-Oravcová: Môj New York - fotografie a kresby
SNG - Vermesova vila Dunajská Streda (Gorkého 2)
Veronika Rónaiová: Re-interpretácie - v autorskej koncepcii Z. Rusinovej
Mestská knižnica Piešťany (Školská 19)
do 28. Knižnica pre všetkých - pri príležitosti 70. výročia knižnice
Galéria Jána Koniarka - Kopplov kaštieľ (Zelený kríček 3) a Synagóga Trnava (Halenárska ulica)
do 10. Interakcie (B. Baláž, A. Čierny, P. Kalmus, P. Rónai, J. Želibská, C. Bonomi, A. Galbiati, A. Riello, V. Tedeschi, N. Zoppis)
Nitrianske múzeum
do 29. Výstava členov Združenia kresťanských výtvarníkov svätého Lukáša pod názvom Duch obnovy
Galéria M. A. Bazovského Trenčín (hlavné výstavné priestory)
do 3.3. Viktor Hulík - Hommage `a colštok, Slovenská medaila `95
Slovenská národná galéria Zvolen (zámok, II. poschodie)
Talianska grafika 16.-18. storočia zo zbierok SNG; Vladimír Môťovský - sochy, kresby
Novohradská galéria Lučenec (Kubínyho námestie 3)
do 8. Design - Akadémia 1996, z prác poslucháčov vysokých škôl
Výstavná sieň MsKS Kežmarok
od 5. Ladislav Majoroši: Obrazy z roku 1995 - lyrická abstrakcia prevažne v technike olej a kombinovaná technika (do 1. 3.)
Dom kultúry Rimavská Sobota
do 14. Edo Pauly - Noc a tiene
Oravská galéria Dolný Kubín (Župný dom)
do 29. Maliarske dielo Maxa Kurtha (Veľká výstavná sieň na 2. poschodí), Matúš Oľha - príbehy vo fotografii v rodine, v divadle
Galéria P. M. Bohúňa Liptovský Mikuláš (Malá sieň)
do 4. Oľga Bajusová - ilustrácie pre deti
Galéria Klasik Žilina (Hurbanova 19)
do 25. Marcela a Viliam Loviškovci - sochy, Ján Raška - obrazy, pastely
Považská galérie umenia Žilina (Ul. M. R. Štefánika 2)
do 11. Sen o múzeu? (slovenské umenie 90. rokov) - kolektívna výstava 16 umelcov (J. Bartusz, R. Sikora, J. Koller, P. Rónai, I. Csudai, J. Želibská, M. Kern, D. Tóth, P. Meluzin, R. Ondák, K. Pichler, I. Németh, B. Ondreička, D. Lehocká, P. Nováková-Ondreičková, L. Teren)
Galéria Ľudovíta Fullu Ružomberok
do 4. Marcel Dúbravec - Bol dobrý rok (pastely, akvarely, grafika)
Štátna galéria Banská Bystrica (Námestie Š. Moyzesa 25)
Medzinárodné trienále drevorezu a drevorytu 1995
Šarišské múzeum Bardejov (Radničné námestie 13)
do 10. De profundis `96 (P. Tarasovič, J. Boža, J. Ondo)
Múzeum moderného umenia rodiny Warholovcov Medzilaborce
Jozef Nový - Fotografie, do 25. Polstoročie maliarstva v zbierke Slovenskej sporiteľne (10.00-17.00 okrem pondelka)
Šarišská galéria Prešov (Hlavná 53)
do 4. Šesť súčasných slovenských grafikov (V. Gažovič, D. Kállay, P. Kľúčik, R. Brun, A. Brunovský, R. Jančovič)
Šarišská galéria Prešov (Hlavná 51)
do 4. Juraj Daňo - výstava k maliarovmu jubileu (75 rokov)
Galéria J. Jakobyho Košice - Salón Rembrandt (Alžbetina 22)
do 11. Marcel Strýko - obrazy (1972-1989)
Múzeum V. Löfflera Košice (Alžbetina 20)
Zbyněk Prokop: Medzistav 1990-1995, do 10. XX. výstava umeleckej fotografie Zväzu slovenských fotografov
Vlastivedné múzeum Trebišov
do 25. Výber z maliarskej tvorby Štefana Hapáka, pri príležitosti umelcových 75. narodenín
Rudolfinum Praha (vchod z Alšovho nábrežia)
do 25. David Rabinowitch - práce z rokov 1963-64
Národní technické museum Praha
do 25. 3. Aleš Najbrt - grafický dizajn (práce z rokov 1991-95)
Starý královský palác na Pražskom hrade
do 12. 5. Pohrebná výbava českého kráľa Rudolfa (Najstarší Habsburgovia na Pražskom hrade)
Galeria MIRO Praha (Strahovské nádvoří 1/132, 02/53 68 68)
Výstava grafického diela Georga Braqua (1882-1963)
LITERATÚRA
Mestská knižnica Bratislava (Klariská 16)
6. Šesťdesiat minút s Júliusom Sopkom o knihe Kroniky stredovekého Slovenska - Stredoveké Slovensko očami kráľovských a mestských kronikárov (17.00)
České centrum Bratislava (Nám. SNP 12, 07/3814 201)
8. Prezentácia pražského vydavateľstva Faun spojená s prednáškou Dr. Jána Papánka za osobnej účasti Dr. Haliny Brenovej - autorky knihy Život pre iných (17.00)
HUDBA
Park kultúry a oddychu Bratislava
3. Bál Záhorákov - folklórny súbor Rosica, Detský folklórny súbor Vienok, Dychová hudba Veselá muzika, Dychová hudba Malačanka, tanečný orchester Sýkora, A. a K. Balážovci (19.00, 120,-)
Dom kultúry Dúbravka Bratislava (Saratovská 12)
3. Koncert skupiny Lojzo - krst folkového klubu (19.00)
Mirbachov palác Bratislava
4. Jozef Lupták - violončelo, Eleonóra Slaničková-Škutová - klavír: Beethoven, Zeljenka, Schnittke (10.30)
Erato Snack Slovenského rozhlasu Bratislava (Mýtna 1)
5. Jozef Ivaška - krst CD a MG Rendezvous s operetou na Dunaji (18.00)
Osvetové stredisko Kramáre Bratislava
7. V náručí hudby: Miroslav Dudík - husle, hovorené slovo, Andrea Hallonová-Stankovská - klavír (14.00)
Stredisko kultúry Bratislava-Nové Mesto (Vajnorská 21, 07/272 620)
7. Jazz pre vás - Ragtime Jazz Band s Petrom Lipom (19.00)
Rock Café Bratislava (medzi zimným štadiónom a Športovou halou Pasienky)
8. Krst albumu Bogieman BogieMan (19.00)
Liečebný dom Krym Trenčianske Teplice
6. Večer s operetou a muzikálom: Eva Plesníková - soprán, Ivan Ožvát - tenor, sprievodné slovo, Mikuláš Doboš - basbarytón, Igor Berger - klavír, sprievodné slovo (19.00)
Športová hala Partizánske
6. Otto Weiter: Vám všetkým - hostia Robo Kazík, Lýdia Volejníčková (19.00, 40,-/50,-)
Kaviareň liečebného domu Mier Bojnice
5. Klavírny recitál Mariána Lapšanského: Dvořák, Fibich, Grieg (19.30)
Liečebný dom Astória Bardejov
8. Klavírny recitál Zuzany Paulechovej: Bach, Mozart, Suchoň, Chopin, Albéniz (19.30)
Dom umenia Košice
8. Štátna filharmónia Košice s dirigentom R. Stankovským, Mikuláš Škuta - klavír: J. S. Bach - Koncert E dur, BWV 1053 (19.00)
Športová hala - Výstavisko Praha
3. David Bowie, Ivan Král (20.00)
PRE DETI
Dom umenia Bibiana Bratislava
4. O snehu a snehuliakoch: Cesta do Snehovej zeme z papiera, kde rok trvá celú zimu - tvorivé dielne (16.00), 6., 7. Maľovaná rozprávka - o spolunažívaní Písmenka a Farbičky (14.00)
Miestne kultúrne centrum Bratislava (Školská 14)
4. Korunovačná šašošou - predstavenie v podaní Divadla Dunajka (10.00, 10,-), 7. Gašparko a drak - bábkové predstavenie v podaní manželov Stražanovcov ml. (10.00 a 14.00, 5,-), 9. Elektrická bomba - predstavenie študentského divadla Ívery (19.00, 10,-)
Dom kultúry Zrkadlový háj Bratislava (Rovniankova 3, 07/83 67 76, 83 67 64)
3. Zvonček a Bambuľka - účinkuje Bábkové divadlo Nitra (15.30), Rozprávky s Pipi Dlhou Pančuchou - vystúpenie Tanečnej školy V. Sádovskej (18.00), 7. Spoznávanie cudzokrajných zvierat - výchovno-vzdelávacie podujatie pre MŠ (10.00)
Dom kultúry Lúky Bratislava (Vígľašská 1, 07/82 39 30)
7. Na fašiangy - tvorivá dielňa zameraná na prípravu fašiangových masiek (14.00)
Cik Cak Centrum Bratislava (Jiráskova 3, 07/
/82 43 90)
4. Nie sme doma, chystáme sa na fašiangy - tvorivá dielňa (15.00), 7. Masky - cyklus tvorivých dielní pre deti ZŠ zameraný na prípravu masiek ako kresby, obrazy, objekty, koláže (14.00), Cesty pána Machuľu I. - filmové predstavenie (14.00)
Klub 22 Bratislava (Vavilovova 22, 07/84 47 89)
4. Detská výmena hračiek a postavičiek z kindervajíčok (15.00), 7. Aj ja to dokážem - hry a súťaže na rozvoj tvorivosti, predstavivosti a fantázie detí predškolského veku (10.00), Malí maliari - výtvarné techniky pre deti predškolského veku (10.00), 8. Ako zostať čistý v drogovom svete - beseda so žiakmi ZŠ (13.00)
M-klub Bratislava (Gessayova 10, 07/81 57 65)
3. Čarovná premietačka - filmové predstavenie (15.00), 5., 6. Štvorlístok - súťaže vo výtvarnom, spevnom, pohybovom a recitačnom prejave detí (14.00), 7. Deň na dedine - výchovno-vzdelávacie podujatie zamerané na ľudové zvyky (14.00), 8. Hráme sa na dospelých - prednáška o spoločenskej výchove (14.00), 9. U starej mamy - výchovno-vzdelávacie podujatie zamerané na ľudové zvyky (14.00)
Klub detí Slniečko Bratislava (Furdekova 6/a, 07/81 12 42)
5. Zem, otvor sa! - zábavno-náučné podujatie (14.00), 7. S hudbou trochu inak - zábavno-súťažné podujatie spojené s prednáškou (10.00), 9. Z rozprávky do rozprávky - podujatie zamerané na detskú tvorivosť (10.00), Kde bolo, tam bolo - skupinová realizácia klasických rozprávok (14.00)
Dom kultúry Ružinov Bratislava (Ružinovská 28, 07/23 05 23)
4. Nedeľné rozprávkové dopoludnie - Buvirozprávky (10.30)
Spoločenský dom Trávniky Bratislava (Nevädzová 4, 07/23 05 20)
7. Plagát SOS - detská výtvarná tvorivá dielňa - pomoc krajinám tretieho sveta (14.00), 8. Plagát SOS - výstava prác detí (8.30-19.30), 9. Hádanky - o ich pôvode, príčine tvorby a uchovávaní - beseda spojená so súťažou o najlepšieho hádankára, tvorcu a rozprávača (14.15)
Spoločenský dom Nivy Bratislava (Súťažná 18, 07/526 08 61)
7. Kto je na plátne - filmové predstavenie (10.00 a 14.00), 8. Deti a umenie - téma: Zasnežená krajina (14.00), Hry, súťaže, kvízy (16.00)
Spoločenský dom Trnávka Bratislava (Bulharská 60, 07/23 84 62)
6. Prišli sme za rozprávkou - zábavné popoludnie (14.00), 7. Karnevalové masky - výtvarná tvorivá dielňa (14.00)
Spoločenský dom Átrium Bratislava (Herlianska 5, 07/23 32 80)
5. Môj obľúbený časopis Ohník - beseda so šéfredaktorom S. Bebjakom (14.00), 6. Zajačik, maco, šašo a iné masky - výtvarné popoludnie (14.00), 7. Keď rock and roll bol kráľom - výchovný koncert (14.00), V ríši rozprávok (14.00)
Spoločenský dom Prievoz Bratislava (Kaštieľska 30, 07/23 71 43)
9. Vážim si to, čo mám - kvízové popoludnie (14.00)
Mestská knižnica Piešťany
3. Nám sa už zase nechce spať - stretnutie so spisovateľom Danielom Hevierom a jeho hosťami, krst MG-kazety, autogramiáda (10.00), Čítanie z tvorby Daniela Heviera - stretnutie autora s čitateľmi, predaj kníh, autogramiáda (15.00), 7. Výtvarný ateliér ilustrátorky Kataríny Ševellovej-Šutekovej na motívy z tvorby spisovateľa Jána Uličianskeho (10.00 a 14.00), 8. Ako sa hrať na hrad - dramatohračka v podaní súboru Dunajka (10.00)