Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Jozef medzi nami *Čo s neúspešnými samovrahmi, ktorí spôsobili smrť iným a miliónové škody

V sobotu 27. januára 1996 o 16.19 h na Priekopníckej ulici v Bratislave explodoval plyn v byte čudáka, podľa všetkého so samovražednými sklonmi. Muž prežil. Zomreli dve deti.

História sa opakuje.

Na veľkonočný pondelok 4. apríla 1994 o 14.02 h na Kozmonautickej 5 v Bratislave explodoval plyn v byte muža, ktorý chcel spáchať samovraždu. Zomrelo jedno dieťa a jeden starý muž na infarkt. Samovrah prežil. Trestné stíhanie voči nemu bolo zastavené. Znalci odporučili ústavné psychiatrické liečenie. Po štrnástich mesiacoch v psychiatrickej liečebni sa ocitol na slobode. Dnes býva v príjemnej štvrti v panelovom byte, ktorý dostal od miestneho úradu. Hoci pravidelne navštevuje svoju obvodnú psychiatričku, otázky zostávajú: Je tento človek schopný žiť medzi nami a neohrozovať nás? Je pre duševne chorého človeka s hlbokými depresiami vhodné, aby žil úplne sám, bez kontaktu s okolím? Čo s tým?

Skryť Vypnúť reklamu

Na Veľkonočný pondelok `94 otrasie Kozmonautickou ulicou výbuch. Bilancia je údesná: šesťpodlažným panelákom sa preženie tlaková vlna, vytrháva z pántov dvere, vytláča okná, búra steny a prasknuté vodovodné potrubie vytápa byty na všetkých poschodiach. Desiatky postihnutých upozorňujú požiarnikov na byt Jozefa. Vysvitne, že ide o čudáka, žijúceho iba so psom. Už predtým bol v starostlivosti psychiatrov, ale na jar `94 dosiahnu jeho depresie takú intenzitu, že preruší kontakt aj so psychiatričkou. S nikým sa nestýka, nikomu nedôveruje, trpí pocitom, že ho ľudia prenasledujú, nenávidia. Nevidí inú možnosť: užije rôzne lieky, uvoľní prívod plynu do kuchynského sporáka a cvakne zapaľovačom...

Záchranári vynesú telo 47-ročného Jozefa z horiaceho bytu a ponáhľajú sa s pacientom do ružinovskej nemocnice na oddelenie popálenín. Po doliečení ho odvezú rovno do Psychiatrickej liečebne v Pezinku. Mestský úrad vyšetrovania obviní 17. júna 1994 Jozefa z trestného činu všeobecného ohrozenia podľa paragrafu 179 a Mestský súd nariadi jeho pozorovanie na psychiatrickom oddelení. Jedným zo znalcov, ktorí skúmali Jozefov duševný stav, bol aj MUDr. Ľubor Žigo, CSc. Po poldruha roku odmietne o prípade čokoľvek povedať. Keďže znalecký posudok psychiatrov z Pezinka bol pre vyšetrovateľov nejasný, požiadali o súdno-psychiatrickú expertízu ďalších troch znalcov. Dospeli k záveru, že "v dôsledku duševnej choroby, ktorá vyústila do depresívneho bilančného samovražedného konania, významne ovplyvnila rozpoznávaciu a ovládaciu schopnosť, na základe čoho v čase spáchania trestnej činnosti nemohol obvinený rozoznať nebezpečnosť svojho konania pre spoločnosť a nemohol toto svoje konanie ovládať."

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe tejto expertízy major Mešťan z Mestského úradu vyšetrovania v Bratislave 15. mája 1995 zastavuje trestné stíhanie obvineného. Dnes, takmer dva roky od explózie, major spomína: "Vyšetrovanie prípadu jasne preukázalo Jozefov samovražedný úmysel. Mňa, ako vyšetrovateľa, Jozef zaujímal iba v priebehu výsluchu, teda v období, keď bol prípad aktuálny. Z tohto pohľadu sme aj posudzovali jeho zdravotný stav. Na základe posudkov súdnych znalcov z odboru psychiatrie sa ukázalo, že Jozef bol počas samovražedného aktu v stave nepríčetnosti, takže nezodpovedal za svoje konanie."

Psychiatrickí znalci vo februári `95 odporučili riešiť Jozefov prípad nasledovne: súdom nariadiť ochranné ústavné psychiatrické liečenie, ktoré by malo plynule prejsť do ochranného ambulantného liečenia a podľa možnosti ho po prepustení z ústavu umiestniť v zariadení s dostupnou psychiatricko-psychologickou starostlivosťou. To znamená, že Jozef mal byť najprv liečený v psychiatrickej liečebni a potom umiestnený v zariadení sociálnej starostlivosti pod dohľadom psychiatra a psychológa.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko sa však udeje ináč.

B B B

V júli `95 Pezinok Jozefa prepustí. Duševne chorý muž, v momentálne uspokojivom stave, musí začať odznova a úplne sám.

Kde nastal skrat? Prečo sa Jozef tak rýchlo vracia do civilného života? Nariadiť ústavnú, ale i ambulantnú ochrannú liečbu, ako navrhli psychiatrickí znalci, môže jedine súd. Pezinok čaká na takéto súdne rozhodnutie. Keď potrebný papier zo súdu nepríde ani po štrnástich mesiacoch, nemôžu ďalej držať Jozefa proti jeho vôli v liečebni.

29. júna 1995 zazvoní telefón v ordinácii obvodnej psychiatričky MUDr. Eleny Dudlákovej: "Zavolali mi z Pezinka, že pacienta nemôžu ďalej držať v liečebni. Napriek tomu, že bol už v Pezinku viac ako rok, nariadenie o ochrannom liečení zo súdu nemajú. Neprebehlo ani súdne konanie, lebo vraj chýbali nejakí svedkovia, a oni to vraj preto nemohli súdne doriešiť. Ja som okamžite, ako som počula, že tohto pacienta idú prepustiť do terénu, zavolala prokurátorovi, aby sa spojil s Pezinkom, aby pacienta neprepúšťali, že súd ešte v jeho veci nerozhodoval."

Skryť Vypnúť reklamu

Súd nenašiel čas urýchlene vyriešiť Jozefov prípad.

Začiatkom leta `95 zvoní v kancelárii sociálneho oddelenia Obvodného úradu v Bratislave telefón. Psychiatrická liečebňa v Pezinku upozorňuje na Jozefovo prepustenie. Sociálne pracovníčky, prednostka, obvodná psychiatrička, prokurátorka dvíhajú ustavične telefónne slúchadlá a rozmýšľajú, čo robiť. Nastáva poplach. Do prípadu sa zaangažujú obecné orgány, štátna správa, zdravotníci, bytový podnik, domová správa. Kam s ním? Nazad, na Kozmonautickú sa bývalý nájomník jednoizbového bytu vrátiť nemôže, je riziko, že by ho susedia zlynčovali.

Sanitka privezie Jozefa pred miestny úrad, zdravotníci ho majú z krku. Bývalý pacient z Pezinka sa ocitne v kancelárii prednostky Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Ružinov JUDr. Márie Šamovej. "Opýtala som sa ho, aké má požiadavky, aké sú jeho predstavy," spomína pani prednostka. "Priala som mu veľa šťastia a úspechov do ďalších rokov. O výbuchu na Kozmonautickej sme sa vôbec nebavili, aby som mu nespôsobila nejakú traumu. Dala som mu prísľub, že jeho bytovú situáciu vyriešime. Nie, nebavili sme sa ani o tom, či pociťuje ľútosť, či ho mrzí, čo spôsobil. Skôr som ho chcela povzbudiť, aby mal chuť sa presťahovať. V akom bol stave? Nemyslím si, že bol v depresii, skôr v očakávaní, čo ho čaká. Bol v neistote, čo s ním urobíme, lebo už v liečebni mu povedali, že na Kozmonautickú sa nemôže vrátiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Miestny úrad dostal nečakanú záťaž. Za tri dni musí nájsť pre Jozefa ubytovanie. V sociálnom poradovníku na byt tu majú okolo 2000 žiadateľov. V minulom roku mohli uspokojiť dvadsiatich. Miestny úrad za pomoci štátnej správy urobí nemožné. Najskôr Jozefa umiestni v domove dôchodcov. O tri dni už má preňho jednoizbový byt prvej kategórie s potrebnými úpravami. Technici bytového podniku sa 11. júla `95 postarajú o zrušenie plynovej odbočky v tomto byte, zamurujú a vymaľujú inkriminované miesto tak, aby nový nájomník nezistil, kde je prívod plynu. Urobia nevyhnutné stolárske práce, posilnia elektrický obvod a kúpia elektrickú dvojplatničku.

Trinásteho júla je všetko hotové.

Náklady na úpravu bytu predstavujú 6538 korún.

Štrnásteho júla `95 sa Jozef sťahuje. Miestny úrad mu zariadi byt starším nábytkom po zomrelej nájomníčke. Chlapík je opäť `vo svojom`. Psa tentoraz nemá, býva sám. Nik z nájomníkov netuší, akú minulosť má ich nový sused.

Skryť Vypnúť reklamu

B B B

Miestny úrad Ružinov však má aj iné starosti ako zháňať byt pre Jozefa. Po výbuchu musí z Kozmonautickej 5 vysťahovať osem rodín a urobiť najprv nevyhnutné statické úpravy, pretože sa tu začali rozchádzať panely. Musí dať urobiť projektovú dokumentáciu a nájsť vhodného dodávateľa na celkovú rekonštrukciu poškodených bytov. Ich nájomníci ubytovaní v provizórnych zariadeniach a bytoch sa začali domov vracať až v roku 1995. Celkový účet za rekonštrukčné práce znel pre Miestny úrad Ružinov na sumu 4 milióny 489 tisíc korún. Výdavok, s ktorým miestny rozpočet nerátal.

Má vôbec význam vymáhať aspoň časť z vynaložených nákladov na rekonštrukciu od človeka, ktorý zapríčinil výbuch? Magister Ivan Štrbka, vedúci právneho útvaru Bytového podniku Ružinov, pripomenie, že Jozef by najprv musel byť stíhaný podľa Trestného poriadku, až potom by mohla nasledovať žaloba na náhradu škody. Lenže trestné stíhanie bolo zastavené. "My sme náhradu škody neuplatňovali, to mala byť záležitosť miestneho úradu. Urobili by sme to jedine vtedy, ak by miestny úrad na nás delegoval takúto právomoc. A to sa nestalo. Aj tak by to bola dubiózna pohľadávka."

Skryť Vypnúť reklamu

B B B

Ing. Milan Glasnák je jedným z tých, ktorých výbuch na Kozmonautickej vyhnal do iného bytu. "Nechcem sa vrátiť tam, kde by som sa mal každodenne z balkóna pozerať na miesto, kde mi panel pričapil auto." Glasnákov nový Opel Kadet nebol ešte poistený, keď ho zničila explózia, takže mu škodu nik nenhradil. "Ale čert to ber, hlavne že sa naše dieťa narodilo zdravé," hovorí. Pani Glasnáková bola v čase explózie vo štvrtom mesiaci tehotenstva. Glasnákovci sa odmietli vrátiť na Kozmonautickú a rozhodli sa ostať bývať v provizornom byte, ktorý uvoľnil magistrát mesta. Tento byt, pôvodne stavbárska ubytovňa, je v dezolátnom stave. "Nútili nás vrátiť sa na Kozmonautickú. Vďaka primátorovi Kresánkovi sa nám napokon podarilo ostať v tomto byte." U Glasnákovcov nenájdete plynový sporák. "Váham, či nekúpim elektrický. Nechcem už viac lietať."

Skryť Vypnúť reklamu

B B B

Štyri dni po tom, čo sa Jozef ubytoval v novom domove, sa konečne jeho prípad dostal pred súd. Na verejnom zasadnutí 18. júla 1995 sa už nerozhodovalo o jeho trestnej zodpovednosti, ale o tom, či mu má byť nariadená ochranná psychiatrická liečba a akým spôsobom: ambulantným či ústavným. "Môj návrh znel na ústavné ochranné liečenie," spomína prokurátorka Hana Lehotayová. "Opierala som sa o posudky psychiatrov." Keďže Jozef už mal v tom čase svoj byt, privolaní znalci pripustili, že by možno stačila aj ambulantná liečba, a súd nariadil Jozefovi podľa paragrafu 72, ods. 4 ochranné psychiatrické liečenie ambulantným spôsobom. Ani jedna strana sa proti rozsudku neodvolala, a tak v ten istý deň nadobudol právoplatnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

B B B

Obvodná psychiatrička Dr. Elena Dudláková je dodnes pobúrená spôsobom, akým sa riešil prípad Jozefa, ktorého ona sama považuje za psychicky veľmi vážne narušeného človeka. Ale podľa jej slov to nie je ojedinelá situácia.: "Žiaľ, my psychiatri sme teraz v tomto období ,demokracie` celkom bezmocní. Nemáme žiadne dispozičné právo nad pacientom. My nesmieme urobiť nič. Voľakedy, keď sme videli ohrozeného pacienta, za pomoci sociálnych sestier sme zorganizovali jeho odvoz. Po 1989 to bolo považované za zasahovanie do osobnej slobody človeka a prišlo to tak ďaleko, že dnes neprijmú psychotika na psychiatriu, kým on nepodpíše dobrovoľný vstup. A ktorý psychotik si prizná, že je duševne chorý? Navyše boli zrušené sociálne sestry, ktoré pacientov navštevovali a dali nám informácie o tom, ako pacient žije, či je v poriadku. Boli sme pre našich pacientov takými strážnymi anjelmi a robota nás aj viac bavila. Dnes nesmieme prekročiť prah bytu pacienta, kým nás on sám nepozve dnu."

Skryť Vypnúť reklamu

Jozef chodieva k svojej terajšej psychiatričke pravidelne. Berie lieky, nerobí problémy, ale o jeho živote mimo ordinácie nevie nik. Včera o pol jedenástej predpoludním neotváral.

B B B

Psychiatri, ktorí sa Jozefovým prípadom zaoberali, sa stotožňujú v tom, že Jozef nemôže niesť trestnú zodpovednosť za tragédiu na Kozmonautickej. "Sám by som bol proti tomu," hovorí MUDr. Peter Breier, primár Psychiatrickej kliniky Nemocnice v Ružinove, ktorý Jozefa liečil aj ako hospitalizovaného pacienta. "On je teraz v poriadku, ale keďže žije osamelo, je väčšie riziko, že sa choroba vráti." Dr. Breier vidí riešenie situácie ľudí, ako je Jozef, v zriadení tzv. chráneneného bývania. "Má rôzne podoby: môžu to byť napríklad chránené byty. Na sídlisku sa štyrom-piatim pacientom pridelí byt, každý má svoju izbu, spolu si trebárs varia, alebo majú zabezpečené stravovanie, majú aj určité spoločné aktivity a pravidelne k nim chodí návštevná sociálna sestra. Žijú normálnym životom, ale je tu znížené riziko recidívy. Toto by bolo ideálne pre pána Jozefa. Ďalšou možnosťou sú chránené domovy, to skôr pripomína ústavy, ale je tam voľný režim, ubytovaní sú naviazaní na komplexnú psychiatrickú starostlivosť."

Skryť Vypnúť reklamu

B B B

Riešenie pre Jozefa psychiatri teda poznajú. Lenže chranené byty chýbajú, o penziónoch, ktoré by zodpovedali predstavám profesionálov z psychiatrickej praxe, môžeme zatiaľ iba snívať. Na Slovensku niet jediného chráneného miesta pre neúspešných samovrahov. Kam sa napríklad podeje psychicky chorý muž so samovražednými sklonmi, v ktorého byte na Priekopníckej ulici presne pred týždňom explodoval plyn?

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 191
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 480
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 294
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 786
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 647
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 101
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 633
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 305
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 278
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 219
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu