Všeobecná odvaha je málo

Ak niekto napíše do novín článok a k svojmu menu pripojí aj funkciu v organizácii, ktorej je oficiálnym predstaviteľom, čitateľ má právo očakávať, že autor bude hovoriť za túto organizáciu alebo aspoň o nej a vyjadrovať sa zo svojho postu aj k širším ...

Ak niekto napíše do novín článok a k svojmu menu pripojí aj funkciu v organizácii, ktorej je oficiálnym predstaviteľom, čitateľ má právo očakávať, že autor bude hovoriť za túto organizáciu alebo aspoň o nej a vyjadrovať sa zo svojho postu aj k širším spoločenským problémom. Z tohto hľadiska som veľmi zvedavá siahla po článku Poslušnosť a odvaha v rubrike Môj názor (SME, 23. 12. 1995), lebo autor PAVOL FABIAN pripojil k svojmu podpisu aj funkciu: podpredseda Strany zelených na Slovensku (SZS). A to už nie je len identifikačný znak jeho osoby, ale logicky sa tu očakáva aj prezentácia či reprezentácia politického subjektu, ktorého je P. Fabian vysokým predstaviteľom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aby nevzniklo nedorozumenie: nevyčítam autorovi, že sa o závažných problémoch strany a "zelenej" politike všeobecne na Slovensku vôbec nezmienil. Čo v článku nie je, nemá sa kritizovať. Jednoducho mňa v ňom zarazila absolútna neprítomnosť tejto problematiky. Ale som mu zato (aký to paradox!) vlastne svojím spôsobom vďačná, lebo ma podnietil, aby som sa sama verejne aspoň stručne zamyslela nad otázkami: Kam smeruje (a je vôbec ešte živá?) "zelená politika" na Slovensku, i keď to slovné spojenie nie je presné? Prečo nevie, nevládze alebo nechce dnes už osudovo dôležité otázky životného prostredia verejnosti efektívne predostrieť žiadna politická strana, predovšetkým však SZS? Prečo sú obyvatelia Slovenskej republiky nepochopiteľne ľahostajní k prostrediu, v ktorom sú odsúdení žiť, ak sa to, pravda, bezprostredne nedotkne ich súkromného "záhumnia"?

SkryťVypnúť reklamu

Nepamätám si už, v ktorom Parlamentnom kuriéri roku 1994 sa Ján Čarnogurský vyjadril (necitujem doslova), že zelené strany sa v Európe považujú za neštandardné, teda za akési okrajové. "Zelení" to nekomentovali, ba možno ani nepostrehli. S týmto názorom nechcem však teraz polemizovať.

Naozaj, v rôznych krajinách starého kontinentu sú "environmentalisti" so striedavým úspechom maličkými parlamentnými stranami. Ale zato na komunálnej úrovni sú výrazne zastúpení a veľmi vplyvní.

Vo voľbách 1990 sa "zelení" stali samostatným subjektom so 6 poslancami zákonodarného zboru na Slovensku. V Prahe nie. Pripisujem to ešte pôsobeniu publikácie Bratislavy - nahlas, ale aj iným environmentálnym aktivitám u nás v tom čase. Vo voľbách 1992 "zelení" neuspeli. Dôvody boli vo vnútornej kryštalizácii názorov i v následnom delení sa strany na dva subjekty. V ostatných voľbách prešli (SZS) do parlamentu s odretými ušami v rámci Spoločnej voľby a majú dnes v ňom dvoch poslancov. Ale v Bratislave a Košiciach nemajú ani jediného zástupcu v miestnych zastupiteľstvách! Na komunálnej úrovni dopadli všeobecne veľmi zle.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičná strana v súčasnom období toho veľa v parlamente proti "83" nezmôže. Kde však patrí SZS, osobne neviem. Dobrovoľne sa stráca v zoskupení Spoločnej voľby. Len veľmi sporadicky si niečo môžeme prečítať z jej tlačoviek. Hneď viem, aký argument predstaviteľov SZS je naporúdzi: Novinári nemajú záujem o nás, majú radi predovšetkým senzácie. To by malo SZS nabádať hovoriť otvorene o problémoch a jasne ich označiť, mať osobnosti, ktoré oslovia novinársku obec. Ak sa im to nedarí, môžu predsa do periodík (je ich dosť) pravidelne členovia strany a predovšetkým jej predseda a poslanci písať príspevky propagujúce jej politiku i životné prostredie.

Vezmime si volebný program SZS, len niektoré jeho body, ktoré stále hýbu spoločnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

V privatizácii strana preferovala "kupónku". Dokonca mala požiadavku, aby sa k privatizačným projektom, ktoré sa výrazne dotýkajú životného prostredia, vyjadrovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP). Vedenie SZS ani len zareagovalo na iniciatívu zbierania podpisov na referendum za pokračovanie 2. vlny kupónovej privatizácie. Dokonca vyšiel jej poslanec A. Juriš s myšlienkou, aby sa dlhopisy prednostne vyplácali skôr narodeným občanom. Ctím si starých a starších ľudí, ale pred zákonom sme si všetci rovní, bez rozdielu dátumu narodenia! A ako sa vyvíja dlhopisová metóda, všetci dobre vieme.

Počuli ste niečo od SZS k zákonu o konflikte záujmov? Jej program hovorí, aby sa jasne a veľmi prísne vymedzili práva a povinnosti ústavných činiteľov. Vieme, ako to s prijatým zákonom vyzerá dnes. Nikomu veľmi nestúpa na otlak a nakoniec si poslanci budú rozhodovať sami o sebe hlasovaním! SZS nenašla odvahu k nemu nič povedať, lebo ho pripravili aj kolegovia zo SDĽ. Moje skúsenosti za dve volebné obdobia sú jasné: nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Neverte, že sa dá "rektorovať, primátorovať, starostovať" a pod. a zároveň dobre "poslancovať". Dobre, kvalitne a naplno sa dá robiť len jedno. Tu teda nie je rozhodujúca otázka príjmu, funkcie budem mať dve alebo tri a plný plat budem brať iba za jednu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej: Mal odvahu niekto z tejto strany prísť na tribúnu v Bratislave, keď sa konalo zhromaždenie na podporu prezidenta? A čo je v programe? Nuž toto: zachovať parlamentnú demokraciu a ústavou určené volebné obdobie prezidenta.

A čo environmentálna legislatíva? Neprekáža SZS, že viac ako rok neexistuje Správa najstaršieho národného parku - TANAP-u v riadení MŽP. Predložila napr. návrh veľmi potrebného zákona o práve na informácie o životnom prostredí? A kde ostalo vypracovanie Národného akčného programu na ochranu životného prostredia? Je to veľká úloha, ale interpelovali ju u kompetentných? Aká je ich konkrétna predstava?

To som spomenula len zopár vecí z volebného programu. Zjazdový dokument (január 1995) je, samozrejme, obsiahlejší i pre komunálnu sféru. Osobne vidím príčinu neúspechu SZS v komunálnej politike aj v tom, že sa nevie jednoznačne identifikovať vo "veľkej politike". Občanom dnes nestačí rozprávať samostatne len o "zelených" problémoch. Sme na takom stupni vývoja, že otázky životného prostredia treba neustále predostierať ako integrálnu súčasť všeobecných problémov spoločnosti. Najmä komunálna politika, tá si vyžaduje sústavnú dennú prácu, veľa vytrvalosti, nadšenia i osobností, a to nielen v úzko chápanej oblasti životného prostredia. Chyba SZS je aj v tom, že príliš často podozrieva svojich sympatizantov, resp. záujemcov o vstup do jej radov z nedostatočnej "zelenosti". Výsledkom je malý počet odborníkov na "nezelenú" problematiku a tento názor sa prejavuje aj pri prieskumoch verejnej mienky.

SkryťVypnúť reklamu

Autor článku hovorí o poslušnosti a odvahe. Ako sa SZS zastala vlastných prednostov úradov životného prostredia (najviac ich obhájila redaktorka K. Začková v známej relácii "Eko-ďalej") i ostatných, ktorí museli odísť z iných postov (napr. MŽP)? Ako spropagovala svoju členku Dr. E. Bohunickú, ktorú prijal prezident republiky a dokonca jej odvážnym činom rámcoval svoj novoročný prejav? Ako sa postavila k vyšetrovacím komisiám v parlamente, ktoré strpčovali život bývalým poslancom? Odvážne, nahlas? Čo musia členovia SZS doklázať, aby boli pre vlastného podpredsedu hodní spomenutia?

Podľa mňa ak si SZS nevyrieši základnú otázku, kam dnes patrí a chce patriť v budúcnosti, sotva bude úspešná a možno sa naozaj nadlho, ak nie natrvalo, začlení medzi neštandardné, to znamená okrajové strany. Bola by to veľká škoda. Ale osud tejto strany i celej "zelenej" politiky v Slovenskej republike majú v rukách hlavne jej členovia a predovšetkým jej vedenie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: GABRIELA KALISKÁ (Autorka je bývalou

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 805
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 161
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu