Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Agassi zdolal vo štvrťfinále Australian Open Couriera a dostal sa na čelo svetového rebríčka

MELBOURNE (TASR) - Medzinárodné tenisové majstrovstvá Austrálie (6,35 mil. dolárov) pokračovali ďalšímí štvrťfinálovými zápasmi mužov a žien. Najskôr v dohrávanom stretnutí tvrdý boj zviedli medzi sebou 2. nasadený hráč Andre Agassi a 8. Jim Courier.

Prvé dva sety vyhral Courier, no napokon sa musel skloniť pred umením svojho súpera. Agassi postúpil do semifinále 20 hodín po začiatku stretnutia. Čistý hrací čas bol 3 hodiny a 16 minút, zápas prerušili po 35 minútach za stavu 5:4 v prospech Couriera pre dážď. Agassi, ktorý od posledného víťazstva nad Courierom v roku 1990 na French Open s týmto súperom šesťkrát prehral, kontroloval od tretieho setu hru. Courier dal viac es - 13 oproti 8 - a urobil o niečo menej nevynútených chýb - 42:50, ale Agassi využil viacej šancí a lepšie zakončoval - 62:50, čo stačilo, aby hru obrátil vo svoj prospech. "Hral som, ako keď som bol jednotkou, to má pre mňa veľký význam," povedal Agassi. "Myslím si, že som ho nechal hrať o niečo lepšie, než som mal," priznal si Courier, ktorý vyhral Australian Open v rokoch 1992 a 1993. Týmto víťazstvom absolvoval Agassi doteraz najdlhšiu cestu do semifinále grandslamového turnaja, keď predtým odohral v prvom kole 5 setov, 4 v treťom a 5 vo štvrtom. Okrem toho sa Agassimu ešte nikdy predtým nepodarilo vyhrať zápas po dvoch stratených setoch. Agassimu sa tak podarilo získať toľko bodov do svetového rebríčka, že v najbližšom komputerovom vydaní v pondelok vystrieda po takmer troch mesiacoch na tenisovom tróne svojho krajana Samprasa. Na druhé miesto postúpi Rakúšan Muster a Sampras bude tretí. Doteraz bolo svetovou jednotkou 5 Američanov: Jimmy Connors, John McEnroe, Agassi, Sampras a Courier. Od zavedenia rebríčka v roku 1973 sa vystriedalo na prvom mieste 12 tenistov, najdlhšie - 270 týždňov - Ivan Lendl v rokoch 1983 - 1990. V semifinále sa Agassi stretne so svojím krajanom Michaelom Changom.

Juhoafričanke Amande Coetzerovej sa podarilo zastaviť najmladšiu štvrťfinalistku v histórii Australian Open Švajčiarku Martinu Hingisovú v pokuse stať sa aj najmladšou semifinalistkou. Iba 15-ročná Hingisová je talentovaná hráčka, čo však tentoraz proti skúsenejšej 24-ročnej Coetzerovej nestačilo. "Myslím si, že má pred sebou veľkú budúcnosť. Keď zosilnie fyzicky, bude výbornou hráčkou," povedala po víťazstve Coetzerová. Súperkou Coetzerovej bude v semifinále Nemka Anke Huberová, ktorá vo štvrťfinále zdolala Španielku Conchitu Martinezovú. Martinezová sa zranila pri páde za stavu 4:2 v druhom sete a hrala ďalej s obviazanou rukou. Aj toto stretnutie prerušili pre dážď na 45 minút. Huberová postúpila do semifinále grandslamu doteraz iba v roku 1993 na French Open. Po triapolhodinovom maratóne postúpila do semifinále Američanka Chanda Rubinová, ktorá zvíťazila nad Španielkou Arantxou Sanchezovou-Vicariovou 6:4, 2:6, 16:14. Hráčky odohrali vyše 3000 loptičiek a zaznamenali 325 bodov. Američanka (19 rokov) zvíťazila po najdlhšom stretnutí v histórii Australian Open. Ešte dlhšie však hrala Rubinová o víťazstvo minulý rok na wimbledonskom turnaji, keď v stretnutí s Patriciou Hyovou-Boulaisovou 7:6, 6:7, 17:15 vytvorili grandslamový rekord v najväčšom počte hier v stretnutí i v sete. Pre Rubinovú je posledné víťazstvo prvým postupom do semifinále grandslamu. Semifinálovou súperkou Rubinovej bude Američanka Monika Selešová.

Chorvátsky tenista Goran Ivaniševič sa po skorom vypadnutí na Australian Open rozhodol angažovať trénera na plný úväzok. Stal sa ním jeho priateľ a doterajší tréningový partner Vedran Martič. S predchádzajúcim trénerom Bobom Brettom sa Ivaniševič rozišiel v októbri minulého roku.

Výsledky, muži - štvrťfinále: Agassi (2-USA) - Courier (8-USA) 6:7 (7:9), 2:6, 6:3, 6:4, Becker (4-Nem.) - Kafeľnikov (6-Rus.) 6:4, 7:6 (11:9), 6:1, 6:2, ženy - štvrťfinále: Coetzerová (16-JAR) - Hingisová (Švajč.) 7:5, 4:6, 6:1, Huberová (8-Nem.) - Martinezová (2-Šp.) 4:6, 6:2, 6:1, Rubinová (USA) - Sanchezová-Vicariová (Šp.) 6:4, 2:6, 16:14, semifinálové dvojice: Huberová - Coetzerová, Rubinová - Selešová (USA), muži - štvrťfinále - štvorhra: Lareau, O`Brien (Kan./USA) - Damm, Grabb (ČR/USA) 7:5, 6:2, 6:4, štvrťfinále - miešaná štvorhra: Knowles, Raymondová (4-Bah./ USA) - Tebbutt, Hallardová-Decugisová (Austr./Fr.) 7:6 (7:5), 6:2.

1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?