Vláda potrebuje zlikvidovať dlhopisy

Vláda si až oneskorene začína uvedomovať, akému nebezpečenstvu vystavila túto krajinu zavedením dlhopisovej metódy. Nízke predajné ceny podnikov, dlhé splátkové kalendáre a praktická nutnosť používať prostriedky FNM ako mimorozpočtové zdroje vylučujú, ...

Vláda si až oneskorene začína uvedomovať, akému nebezpečenstvu vystavila túto krajinu zavedením dlhopisovej metódy. Nízke predajné ceny podnikov, dlhé splátkové kalendáre a praktická nutnosť používať prostriedky FNM ako mimorozpočtové zdroje vylučujú, že FNM počas štyroch rokov získa potrebných 33 miliárd korún plus úroky na vyplatenie dlhopisov. To však nie je najväčším problémom, lebo FNM vlastní akcie ďalších podnikov, ktoré by dokázal speňažiť, keby na to prišlo. Oveľa závažnejším problémom je to, že ak by vláda vyplatila takúto závratnú hotovosť občanom, bolo by to pre národné hospodárstvo zhruba rovnako osožné, ako keby mu podrezala krčnú tepnu. Finančné prostriedky FNM nesmú byť v žiadnom prípade odčerpané do sféry spotreby, ale musia slúžiť kapitálovým účelom, na rozvoj investícií, vybudovanie infraštruktúry, podporu podnikania a exportu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Objavenie sa dodatočných 33 miliárd korún v spotrebe sa okamžite odrazí na inflácii.

Klausova kupónová privatizácia neodčerpávala plošným spôsobom prostriedky z kapitálového obehu a nechávala pôsobiť kapitálový trh, na ktorom pôsobia prirodzené ekonomické zákony chrániace kapitálové zdroje pred nadmerným púšťaním žilou. Akcionári, ktorí získali svoje akcie v KP, by mohli z kapitálového trhu odčerpať vyššiu hotovosť, než ktorú za svoje akcie zaplatili, iba za predpokladu, že by do hry vstúpili dodatočné zdroje, napr. zo zisku podnikov, úspor obyvateľstva alebo prílevom zahraničného kapitálu. Pokiaľ by sa takéto zdroje neobjavili a ako špongia nevsali časť hodnoty akcií, ktorú majitelia akcií dostali od štátu zdarma, tak táto hodnota by zostala v ich rukách iba potenciálnou, vymeniteľnou za hotovosť, až keď by to prirodzené ekonomické mechanizmy umožnili.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s kupónovou privatizáciou sa dlhopisová metóda javí ako nedopečená schéma odčerpávajúca z národnej ekonomiky direktívnym rozhodnutím k určitému dátumu obrovské množstvo vitálne dôležitých prostriedkov potrebných na kapitálové investície. V tomto prípade nie je podstatné, či ide o prostriedky súkromného alebo štátneho kapitálu. Tieto prostriedky rozdeľuje po 10 tisíc korún medzi 3,3 mil. obyvateľov, ktorí ich už do kapitálového obehu nevrátia a minú ich na spotrebu, obzvlášť po tom, keď im pán Magula primitívnym spôsobom ukázal, ako dokáže zakrútiť krkom rodiacemu sa drobnému inštitucionálnemu investorovi. Objavenie sa dodatočných 33 miliárd korún v spotrebe, ktoré nevzišli zo zvýšenia produktivity ekonomiky, ale odčerpaním potenciálnych investičných a rozvojových zdrojov, sa okamžite odrazí na inflácii.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa preto snaží stiahnuť z obehu dlhopisy, ktoré napokon už zohrali úlohu cumlíka na zapchanie úst obyvateľstva, kým si koalícia v pokoji nerozdelí majetok štátu. Minuloročná snaha vlády ponúknuť majiteľom dlhopisov naspäť tisíc korún zlyhala, lebo len mizivé percento ľudí využilo túto možnosť. Vláda sa preto rozhodla zapojiť do hry privatizérov aj iné menej významné subjekty, ktorých úlohou má byť odkúpenie dlhopisov od obyvateľstva za čo najnižšie ceny. Ako odmenu im ponúka, že FNM od nich prijme dlhopisy v plnej nominálnej hodnote ešte pred dobou ich splatnosti, čo je pri vyplácaní dlhopisov naprosto nezvyčajný postup. Inak by mohli so skupovaním dlhopisov otáľať a dožadovať sa splnenia sľúbenej možnosti splácať dlžoby voči FNM formou investícií do vlastných podnikov, čo teraz vláda môže ťažko potrebovať.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa snaží stiahnuť z obehu dlhopisy, ktoré už zohrali úlohu cumlíka na zapchanie úst obyvateľstva.

Vláda pochopila, že sa zaviazala k niečomu, čo sa nedá splniť a možno uvažuje aj nad tým, že ak FNM z akéhokoľvek dôvodu dlhopisy, za ktoré ručí, nevyplatí v zmluvnej výške a termíne, nie je vylúčené, že Najvyšší súd bude nútený rozhodnúť, že jeho záväzok bude musieť prevziať štát ako majiteľ FNM. Na druhej strane vláde začína byť jasné, že sumu 33 miliárd korún nemôže obyvateľom za dlhopisy vyplatiť nielen FNM, ale ani privatizéri, lebo výsledok by bol ten istý - únik obrovských kapitálových prostriedkov do spotreby - ale dúfa, že privatizéri budú môcť urobiť to, čo si FNM nemôže dovoliť, t. j. vyplatiť obyvateľstvu iba časť sumy sľúbenej vládou. Pán Mečiar už vo svojom rozhlasovom príhovore varoval občanov, aby svoje dlhopisy nepredávali za 2-3 tisíc korún, čím naznačil voľnú tvorbu cien pri skupovávaní dlhopisov - a zo skúsenosti vieme, že pán Mečiar sa vo svojich predikciách nemýli. V tejto súvislosti si treba pripomenúť, že vláda pôvodne obyvateľom prezentovala dlhopisy ako "istotu" získať hotovosť 10 tisíc korún, na rozdiel od neistoty pri druhej vlne KP.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér bude otcovsky stáť na strane obyvateľov a nabádať ich, aby sa nenechali obabrať pri predaji svojich dlhopisov.

Premiér teda vidí svoju úlohu v tom, že bude otcovsky stáť na strane obyvateľov a nabádať ich, aby sa nenechali obabrať pri predaji svojich dlhopisov, zatiaľ čo sám pripravuje pôdu pre presne takéto obabranie, lebo od neho závisí stabilný rozvoj našej ekonomiky a politická životnosť premiéra. Lenže aj vyplatenie 2-3 tisíc korún 3,3 mil. občanom bude znamenať veľký únik potenciálnych kapitálových prostriedkov do spotreby, ktorý môže otriasť národnou ekonomikou v jej základoch. Navyše ak obyvateľstvo nepodľahne panike a bude si svoje dlhopisy držať, potom bude vláda a s ňou celá krajina v nezávideniahodnej kaši. Je zarážajúce, že sa k týmto otázkam nevyjadruje ministerstvo financií, a napokon ani Národná banka Slovenska a otvorene nám nevysvetlia svoje koncepcie, ako chcú tieto úniky a eventuálne veľké inflačné tlaky kompenzovať.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa vmaľovala do kúta, z ktorého sa môže dostať bez toho, aby sa prilepila k podlahe, iba jediným možným riešením, že sa vráti k pôvodnej kupónovej privatizácii. Pánu Mečiarovi je to už asi jasné, ale hanbí sa to otvorene priznať. Preto navrhuje riešenie, že občania sa majú interesovať vo svojich obciach o získanie spoločných podnikov za svoje dlhopisy, čo je v podstate kupónka, ibaže krívajúca na obidve nohy. Nezávisle hospodáriacim obciam, aj keby mali majetok na privatizovanie v hodnote 33 miliárd, nemá štát možnosť vykompenzovať ich straty. Aj keby im vláda uvoľnila dostatočné balíky akcií z FNM, kto tieto obecné privatizačné procesy bude celoštátne koordinovať? Nezabúdajme, že hovoríme o vyše troch miliónoch majiteľov dlhopisov, ktorí vo väčšine nie sú schopní spoločnej akcie. Načo vymýšľať nové metódy, keď kupónka je otestovaná a existuje funkčná mašinéria na jej dokončenie? Zlé riešenia sa nedajú plátať ešte horšími a treba prijať alternatívu, ktorá rešpektuje ekonomické zákonitosti a spoločenské nevyhnutnosti vyplývajúce z očakávania občanov. Optimálnym riešením v dnešnej situácii by bolo prerušiť terajší spôsob privatizácie, ktorý kompromituje všetkých zainteresovaných, a so zvyšným majetkom FNM dokončiť druhú vlnu kupónovej privatizácie a nechať namiesto vládnych zásahov pôsobiť kapitálový trh.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JANA VODOVÁ, Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu