Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

V každej obci jeden klub! A čo Motešice? *V trenčianskom obvode je jediná obec bez klubu HZDS

"V duchu motta `V každej obci jeden klub` pripravila kancelária HZDS v tomto týždni pôdu pre vznik piatich klubov v obvode Trenčín. Treba dodať, že v tomto obvode zostala bez klubu iba obec Motešice, ale aj tam sa chystá výjazd okresnej kancelárie HZDS ..

"V duchu motta `V každej obci jeden klub` pripravila kancelária HZDS v tomto týždni pôdu pre vznik piatich klubov v obvode Trenčín. Treba dodať, že v tomto obvode zostala bez klubu iba obec Motešice, ale aj tam sa chystá výjazd okresnej kancelárie HZDS na čele s predsedom OP Jozefom Reom."

Správa z denníka Slovenská republika, 17. 1. 1996.

Skôr než sa do Motešíc vybrali lídri HZDS, zavítali do obce zástupcovia redakcie SME. Môže dnes v trenčianskom okrese, odkiaľ vzišiel dnešný premiér, prežiť bez úhony dedina bez klubu HZDS?

Skryť Vypnúť reklamu

Po dedinskej hradskej udiera kopytami Vanda. Spotená kobyla prichádza z hmly, minie križovatku v strede obce so širokouhlým dopravným zrkadlom a zamieri po výpadovke na Trenčianske Teplice. Pri odbočke do jazdiarne sa Daniela Sýkorová zaprie do strmeňov, mrkne do diaľky, či neuvidí v hmle reflektory áut, a strhne hnedáka na stranu. Nikde ani živej duše.

Motešice nie sú žiadnou dopravnou križovatkou. Motešice sú od ruky. Spia si v Strážovských vrchoch. Bez nervákov, v tichu.

Dievča v sedle sa dokopy s nikým z dediny nestýka. "Nie je ani s kým," premýšľa a potľapká Vandu po krku. Daniela nie je z Motešíc, vydala sa sem, patrí preto do zvláštnej kasty - je cudzárka. Žije pre svojho synčeka a zbožňuje kone. Že prečo? "Nie som do spoločnosti a potom..." pomkne koňa, "je tu málo takých, s ktorými sa dá porozprávať..."

Skryť Vypnúť reklamu

Obecné kino Machnáč? Nula bodov. Hrá iba v lete, lebo vykurovať sálu, na to nie sú peniaze. Diskotéky? Tie sú pre mladších. Ešteže v Motešiciach erždia kone. Z obecného žrebčína kedysi vyklusali Blyskáč, Myjavan a Hviezdar, traja víťazi československého derby, a tu prišiel na svet žrebec Korok, trojnásobný šampión Veľkej pardubickej.

Kone zaujímajú miestnych viac ako politika. Môže sa v obci, ktorej cesty brázdia graciózne plnokrvníky, dariť nejakým nepodstatným politickým záujmom?

Aj predsedníčku miestneho klubu KDH Vieru Novosadovú nájdete v areáli žrebčína. Nie však v jazdeckom úbore, lež v dôstojnom čiernom odeve so zlatým krížikom na krku tu zastáva administratívne práce.

Pani Viera je smutná. S obecným politickým životom to akosi ide dolu kopcom. Ľudia sú apatickí, nadšenie z cipkania pouličných násteniek kamsi vyprchalo, schôdze bývajú poredšie. "Kedysi sa robili púte, nechýbala propagácia," spomenie si predsedníčka na časy, keď po novembri šesť aktívnych žien čerilo pokojné politické vody. "Sú tu takí, ktorým sa odnechcelo chodiť na schôdze. Zaplatia si členské a tým to pre nich hasne. Chcú mať pokoj." V hlase ženy cítiť rozčarovanie, ktoré môže vyliečiť iba viera. "Ale nikdy s tým neprestanem. Nesmieme to vzdať. Stále mám na pamäti jedno: môj otec bol učiteľ a v päťdesiatom ôsmom roku ho prepustili. Doma sme nemali často politické debaty, ale raz som si jednu vypočula: rozhovor otca s jeho kamarátom. Ten človek mu povedal: `Viktor, keby sme sa my boli vtedy angažovali, vtedy v tom štyridsiatom ôsmom, tak všetko mohlo vyzerať ináč. Ale my sme všetko nechali, s prepáčením, tej zberbe.` A preto to vtedy tak dopadlo a ja sa bojím, že aj teraz to tak nejako ide. Nesmieme to vzdať, nesmieme!"

Skryť Vypnúť reklamu

Asi ako v každej dedine i v Motešiciach sa prívrženci KDH združili okolo fary. Aktívne sa do klubu KDH prihlásilo 23 členov. Vďaka tomu sa klub KDH stal v Motešiciach najsilnejším politickým zoskupením. A keby nebolo 100-korunové členské (za rok), bolo by členov aj viac... KDH-áci prišli s návrhom, aby sa Motešiciam vrátila kaplnka tunajšieho kaštieľa, ktorý patrí vojakom. Nakoniec sa iniciatívy ujal starosta Jozef Minárech, kandidát Strany demokratickej ľavice. Klub KDH to nepobúrilo, naopak. "Starosta to realizoval, on má na to bunky," povie pani Novosadová úctivo o človeku, ktorý by podľa zásad veľkej politiky mal byť jej ideologickým protivníkom.

Treba vodcu?

Starosta sedí na svojej stoličke už takmer dvadsať rokov. Netají, bol v partaji a prežil i to, že po Novembri o ňom vraj miestni `VPN-kári` popísali po plotoch a plagátoch kopec špiny. Letáky odvial vietor, revoluční aktivisti dnes vysedávajú pri pivku, a starosta pokojne starostuje ďalej. Motešičania si ho v komunálkach zvolili už po dva razy ako kandidáta SDĽ.

Skryť Vypnúť reklamu

Starostu miestna `nevyvážená` politická štruktúra netrápi. "V predvolebnom čase bol za mnou pán Gašpar, povedal, že je sympatizant HZDS a či by som mu nemohol poskytnúť nejaké priestory." Jozef Minárech sa zhovievavo usmeje. Prečo nie? On, starosta, nemá nič proti žiadnej strane, proti žiadnemu hnutiu, všetkým pomôže. Len musia za ním prísť a povedať, čo by radi.

"Nevypytoval som sa ho na podrobnosti, nezaujímalo ma, koľko tu majú členov. Ale asi nebol záujem. Druhý pokus už nespravil. Zo začiatku bolo ľahšie založiť politický klub, teraz ľudia akosi nemajú záujem. Myslím, že problém je v tom, že v obci medzi sympatizantmi hnutia chýba vodcovská osobnosť."

A keby prišiel osobne agitovať sám premiér? "Mám z toho zmiešané pocity. Staršia generácia mu fandí, tak ako všade. Mladší už menej. Ale tu na dedine aj starší človek povie: Veď čo už mne treba, len nech sa tým mladým darí..."

Skryť Vypnúť reklamu

Pociťuje dedina to, že v nej chýba klub vládnuceho hnutia i jeho koaličných satelitov? "Ja sa nespolieham na to, čo mi kto dá alebo spraví, spolieham iba na to, čo dokážem zariadiť a urobiť sám." A keby obec dostala lákavú ponuku len za to, že si založí miestny klub HZDS? "Ja nič neberiem s podmienkami!" Starosta v tej chvíli o poznanie zvýši hlas. Jeho, borca z každodennej komunálnej praxe, už nik neopije politickým rožkom.

Cudzár nič nezaloží

Pán Gašpar sa ani náhodou netají tým, že je majiteľom preukazu člena HZDS. A úprimne sa posťažuje, že na členské schôdze musí - keďže Motešice nemajú svoj klub HZDS - dochádzať až do Trenčína. A schôdze sú o piatej, o šiestej večer, to už je tma, spoje nechodia....

A pritom: "HZDS tu volilo do parlamentu 168 občanov, druhé bolo KDH -72, tretie SDĽ - 56 hlasov," vysype bez váhania pán Gašpar. Počty sú to krásne, no všetko by mohlo vyzerať ešte lepšie. Ale to má chodiť od domu k domu a agitovať? Už aj v Slovenskej republike vyšla tá hanba najavo! Okresný snem HZDS predo dvermi, a Motešice stále bez klubu!

Skryť Vypnúť reklamu

"To musí založiť niekto odtiaľto. A ja nie som miestny občan, ja som prišiel z Považskobystrického okresu. Tam som si odučil vyše 30 rokov. Aj tu sa rád stretám s ľuďmi, no keď im poviem, poďme a utvorme tu čosi, tak nemajú záujem. Ja veľa nezmôžem, ja som cudzár. Pozdával sa mi tu jeden podnikateľ, vidím, že s nami sympatizuje, ale k činu sa, žiaľ, nemá. Bolo by treba čosi robiť, bolo..."

Nezávislá Emília

Na stolíku v obecnej knižnici leží jediný denník. Knihovníčke Emílii Závodskej je to ľúto. Dakedy mohla ľuďom ponúknuť tridsaťjeden druhov novín a časopisov, dnes trojo: Pravdu, Život a Trenčianske noviny. Napísala sponzorom. Zo žrebčína jej poslali päťsto korún. A to bolo všetko.

Nepríjemnú situáciu Emília odplaší nápadom: Za pol roka zorganizuje - so synovou pomocou - tri diskotéky a utŕži z nich vyše trinásťtisíc korún. Poklad na kultúru. Za diskotékové peniažky nakúpi 150 kníh. Pani Emília je žena činu. Ak sa chce cudzinec dozvedieť niečo o dedine, miestni ho pošlú za ňou. Každá dedina má svoju dušu. Ak by práve ju získalo akékoľvek hnutie, má vyhrané. Pani Emília má organizačný talent, dôveru dediny, rečnícke nadanie a nezanedbateľné čaro osobnosti. Získať tak pani Emíliu do svojho košiara! Lenže politické maniére táto žena prehliadla. Pred komunálnymi voľbami ohlásila svoju nezávislú kandidatúru a podpisy sa len tak hrnuli. Dnes je v tunajšom obecnom zastupiteľstve jedinou poslankyňou bez politického trička či záujmov. "Á, klub HZDS?", zvolá, "ľudí, čo by doň vstúpili, by sa v Motešiciach našlo, ale asi čakajú, že to dá dohromady niekto iný - a oni sa už potom pridajú."

Skryť Vypnúť reklamu

Po parlamentných voľbách zostala vraj pani Emília prekvapená. "Vedela som, že všade sú priaznivci HZDS, ale že ich je tu až toľko! Toto je taká veriaca dolina, a preto som si tipla, že úspech bude mať KDH, prípadne SNS. Neodhadla som to, ale nerobia sa tu žiadne rozbroje, nevyniká tu žiadna strana. Ako občania si žijeme svorne."

Pán Ján Ondračka, vedúci Okresnej kancelárie HZDS v Trenčíne, na otázku denníka SME, či Jozef Rea, predseda Výboru NR SR pre územnú správu, samosprávu a národnosti, navštívil pred okresným snemom HZDS Motešice vo veci zriadenia politického klubu, reagoval slovami: "Je to tak, ako napísali noviny. Zatiaľ sme v Motešiciach neboli."

Takže tak.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 10. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 188
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 558
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 268
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 846
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 651
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 098
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 609
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 346
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 278
 10. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu