Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Najpresvedčivejším dôkazom toho, že predseda slovenskej vlády svoje snahy plne sa integrovať do Európskej únie myslí úprimne, budú opakované demarše z Moskvy

O ráznych krokoch, smerujúcich k odpovedi na túto otázku, nás v posledných mesiacoch presviedčajú predstavitelia Európskej únie i USA. Demarše Európskej únie i USA, ako aj rezolúcia Európskeho parlamentu odkryli skutočnosť, že Mečiar si je plne vedomý ...

O ráznych krokoch, smerujúcich k odpovedi na túto otázku, nás v posledných mesiacoch presviedčajú predstavitelia Európskej únie i USA. Demarše Európskej únie i USA, ako aj rezolúcia Európskeho parlamentu odkryli skutočnosť, že Mečiar si je plne vedomý potreby uchádzať sa o členstvo v Európskej únii. Mečiar si je totiž plne vedomý hospodárskych výhod z toho plynúcich (prístup k voľnému investičnému kapitálu a trhom štátov Európskej únie, ktoré netrpia na Východe takou rozšírenou chronickou platobnou neschopnosťou.) Nakoniec, pozitívne hospodárske výsledky predseda vlády potrebuje, aby presvedčil občana o svojich štátnických prednostiach a udržal si moc aj po nasledujúcich parlamentných voľbách. Ale pozitívne hospodárske výsledky potrebuje aj hospodárska lobby, ktorá ešte stále stojí v pozadí Mečiara. Uvažujúc racionálne, chce nielen sprivatizovať lukratívne časti štátneho majetku, ale nadobudnutý majetok v blízkej budúcnosti aj zdarne zveľaďovať, a pritom si nadobudnutú vlastnícku pozíciu uchovať smerom do budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Základný problém, ktorý čoskoro pred hospodárskou lobby bude stáť, však nebude len problém efektívneho zveľaďovania nadobudnutého majetku. Skôr to bude problém uchovania vlastníckych práv. Dnešní vlastníci totiž svoje vlastníctvo nadobúdajú prevažne pomocou politického protekcionizmu, a politicky nadobudnuté vlastníctvo bude potrebovať zas len politické záruky svojho zachovania. Túto otázku však zatiaľ ponechajme bokom.

Prirodzene, to, že si je predseda slovenskej vlády plne vedomý nutnosti uchádzať sa o priazeň Európskej únie, v ňom vzbudzuje aj ním ťažko kontrolovateľné pocity nevôle. Mečiar si nerád priznáva svoju malosť, priamo úmernú rozmerom krajiny, ktorú spravuje. Preto je jeho reakcia na demarše vcelku pochopiteľná. Na mítingu v košickej športovej hale 26. októbra povedal, že "občania si nemusia robiť starosti, či nás prijmú, alebo nie, pretože nás potrebujú, lebo sme geopoliticky mimoriadne dobre postavená krajina." Svoju situáciu charakterizoval ako jej presný opak. Citovaný výrok zo zaplnenej športovej haly pravdepodobne netreba chápať ako jeho skutočný názor, skôr ako kabaretnú verziu príslušného manipulačného scenára. O Mečiarovi si človek môže myslieť všeličo. Dopustil by sa však osudovej chyby ten, kto by si o ňom uvzato myslel, že je idiot.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, ako Mečiarovi na vstupe do Európskej únie záleží, najviac svedčia jeho štátnické reakcie na demarše EÚ a USA (za demaršmi nasledovala varovná rezolúcia Európskeho parlamentu zo 16. novembra 1995). 23. novembra 1995 na zasadnutí Spoločného výboru Európskeho parlamentu a Národnej rady SR vyhlásil, že jeho orientácia na Rusko má rýdzo hospodárske pozadie, ktorému len jeho neprajníci "podsúvajú politický zámer, ktorý za týmto hospodárskym vzťahom neexistuje."

Na to, aby sme dokázali, že opak je pravdou, by stačilo citovať príslušné články Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou, ktorých znenie si dnešný predseda vlády pretlačil za svojho druhého premiérstva (jún 1992 - marec 1994). V prejave z decembra minulého roka, čiže z obdobia tretieho premiérstva, zdôrazňuje Mečiar rozdielnosť postoja Slovenska k Rusku a k Európskej únii. Ak z Ruska chce predseda vlády podľa vlastných slov len hospodársky profitovať bez akýchkoľvek politických, nie to mravných záväzkov, pokiaľ ide o integráciu do Európskej únie, tam si Mečiar uvedomuje, že pôjde o "plné prepojenie ekonomických, sociálnych, politických systémov, právneho poriadku". Vzápätí predseda vlády vyslovuje tvrdenie, ktoré obsahuje zamlčaný predpoklad, že občania Slovenskej republiky do Európskej únie nechcú ísť, ale vláda "veľa robí pre utváranie pozitívnych reakcií obyvateľov a akceptovanie týchto politických krokov."

Skryť Vypnúť reklamu

Žiaľ, z tej časti prejavu, v ktorej sa pokúsil sformulovať príčinu, prečo sa Slovensko do Európskej únie plne integrovať chce, mu všetky civilizačné argumenty vypadli, a ostal opäť len - rovnako, tak ako keď zdôvodňoval slovenskú orientáciu na Rusko - zámer hospodársky profitovať z Európskej únie. Objasnil to nasledovne: "Pokiaľ ide o vývoj tovarovej výmeny, zaznamenali sme dva veľké obraty za posledné tri roky. Prvý, že z 8 % objemu tovaru, vyvážaného do krajín Európskej únie do roku 1990, to dnes tvorí 50 % objemu tovaru. To je obrovská zmena. Pokiaľ pripočítame neskoršie i Českú republiku i ďalšie, tak viac ako tri štvrtiny výmeny tovaru sú orientované na tieto štáty."

Zámer predsedu vlády, zrejmý z tohto prejavu, sa dá dnes prečítať pomerne ľahko: Mečiar chce hospodársky profitovať z Ruska (surovinové zdroje) i z Európskej únie (voľný investičný kapitál, solventní odberatelia výrobkov). Bolo by to jednoduché, keby jedna - Rusko - i druhá strana - Európska únia - nežiadala za poskytovanie výhod i určité záväzky. Európska únia žiada prispôsobenie Slovenska danému stupňu rozvoja civilizačných noriem správania sa, ktoré sú dnes na Západe bežné - najmä vedomé rešpektovanie práv menšín všetkého druhu. Rusko zas žiada rešpektovanie svojho mocenského záujmu v regióne strednej Európy, a to najmä v otázke nerozširovania NATO smerom na Východ.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak Mečiar tvrdí, že mu vo vzťahu k Rusku niekto úmyselne, s cieľom poškodiť mu, "podsúva politický zámer, ktorý za týmto hospodárskym vzťahom neexistuje", potom mu "politický zámer" podsúva sama realita. Uznávam, že niekoho môže očariť predstava, podľa ktorej by Slovensko hospodársky profitovalo súčasne z Ruska i z Európskej únie, a pritom by ani k Rusku, ani k Európskej únii nemuselo pociťovať žiadne záväzky. Takto si viacerí predstavitelia súčasnej vládnej koalície predstavujú želanú neutralitu. Vo svete skutočných vzťahov, zámerov a pohybov je však takýto spôsob existencie nemožný. Nie je totiž možné parazitovať súčasne na dvoch súperoch, striedavo ohovárajúc pred prvým druhého a pred druhým prvého, a robiť si za každých okolností svoje, či sa im to páči, alebo nie. Prinajmenšom to nie je možné robiť príliš dlho.

Skryť Vypnúť reklamu

Snaha predsedu slovenskej vlády vyviezť spôsob politického správania sa, ktorý sa tvrdohlavo pokúša uplatniť na vnútropolitickej scéne (časť jemu vyhovujúcich zákonov schváliť za pomoci poslaneckých hlasov koaličných partnerov, časť za pomoci poslaneckých hlasov opozície, a z oboch profitovať), do roviny zahraničnej politiky už niekoľkokrát narazila na odpor Európskej únie a USA. Ak Rusko, na rozdiel od Európskej únie i USA, nedáva okázalo najavo svoju nevôľu, je to len preto, lebo si uvedomuje, že Mečiarovo správanie vytvára nezávisle od jeho zámeru čoraz väčšiu trhlinu medzi Slovenskom a Európskou úniou, čo je pre Rusko v každom ohľade výhodné. Rusko potrebuje v Európe vzorovú krajinu - krajinu integrovanú hospodársky do Európskej únie, vojensky do NATO a politicky "neutrálnu", presnejšie povedané krajinu s obojstranne - Ruskom i NATO - garantovanou neutralitou. Predseda slovenskej vlády to vie, a keďže o jeho politickej vynaliezavosti nieto pochýb, podľa všetkého pomýšľa túto komplikovanú otázku rozpliesť pomocou referenda s dvoma oddelenými otázkami: jedna bude o vstupe do Európskej únie, kde Mečiar podľa prieskumov verejnej mienky získa potrebný súhlas. Druhá bude o vstupe do NATO, a o nej sa podľa prieskumov dá predpokladať, že na ňu občania odpovedia záporne (proti NATO budú navyše robiť verejnú propagandu agenti HZDS zo Zlatej Idky - Matica slovenská, Spolok slovenských spisovateľov, Stála konferencia slovenskej inteligencie Slovakia plus, ale aj koaliční partneri ZRS a SNS). Na základe predpokladaného výsledku bude môcť predseda slovenskej vlády predstaviteľom Európskej únie i USA povedať: "Nehnevajte sa, ale občania rozhodli, a to spôsobom, ktorý je záväzný i vo vašich krajinách - referendom." Ja som chcel oboje, žiaľ, občania chceli len Európsku úniu. Musíme to všetci rešpektovať - je to demokratické rozhodnutie."

Skryť Vypnúť reklamu

Osobne som zvedavý, čo spraví predseda slovenskej vlády, ak mu predstavitelia Európskej únie i USA oznámia, že predpokladom vstupu SR do Európskej únie je vstup do NATO, a tým ho donútia spraviť referendum s jedinou otázkou: "Ste za vstup Slovenska do Európskej únie a NATO?" Práve na tomto môže padnúť Mečiarova vízia "mosta" medzi Východom a Západom, v jeho predstave identická s víziou hospodársky ťažiť z oboch, a to bez akýchkoľvek civilizačných či mocensko-politických záväzkov. Pokiaľ ide o pohrávanie sa so záväzkami voči Rusku, tu je problém trochu komplikovanejší. Rusi, a to je všeobecne známe, si dokážu svoje záujmy tvrdo presadiť, a žiadny Mečiar im v tom nedokáže zabrániť. Nie to mrňavý "Mečiarko", ako predseda slovenskej vlády pri inej príležitosti sám seba nazval, nekrytý silným západným spojencom.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 2. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 3. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 8. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 3. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 4. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 5. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 6. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 7. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 8. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 9. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 455
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 081
 3. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 7 045
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 263
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 289
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 969
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 615
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 310
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 139
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 991
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu