Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Návraty Mikuláša Gaceka

Mikuláš Gacek (10. 7. 1895 - 22. 1. 1971) - spisovateľ a prekladateľ, jeden zo Slovákov, ktorého životopis sa priam núka na literárne či filmové spracovanie. Jeho život je téma pre pero drsnojemné, pre pero odkazu a podtextu, pre pero analógií rodových, .

Mikuláš Gacek (10. 7. 1895 - 22. 1. 1971) - spisovateľ a prekladateľ, jeden zo Slovákov, ktorého životopis sa priam núka na literárne či filmové spracovanie. Jeho život je téma pre pero drsnojemné, pre pero odkazu a podtextu, pre pero analógií rodových, ľudských, historických...

Slávili sme storočnicu od jeho narodenia - slávili? Aj keď oficiálne rehabilitovaný, naozajstnej rehabilitácie sa mu nedostalo ani počas života, ani po smrti. V Dolnom Kubíne, jeho pôsobisku, bol slávnostný a dôstojný spomienkový večer, ale oficiálne masmédiá, ani noviny, rozhlas ani televízia si akosi nespomenuli... V deň jeho narodenia si v televíznom kalendáriu pripomenuli C. Orffa a iných radšej, ako by spomenuli rodáka, ktorý nielen niečo znamenal pre národnú kultúru, ale svojím životom symbolizoval Slováka, človeka, ktorý mal nadovšetko a nezištne rád ľudí, človeka múdreho, človeka, ktorý v živote veľa vytrpel.

Skryť Vypnúť reklamu

Na spomienkovom večere v Dolnom Kubíne účinkujúci postupne nastokujú na stojanček päť jabĺčok, ktoré symbolizujú návraty Mikuláša Gaceka na Slovensko, na jeho Oravu.

PRVÝ NÁVRAT je z Budapešti, odkiaľ spolu s rodičmi prichádza ako malé dieťa do Vyšného Kubína, kde za našetrené peniaze kupujú a reparujú starý mlyn. Je to návrat do malebnej oravskej prírody, medzi Choč a Ostrú a Tupú skalku, medzi Kubínsku hoľu a rieku Oravu. Je to návrat akoby do rodiska, je to prvý návrat Slováka, ktorého otcovia stavali budapeštiansky snem.... Ale peniaze na opravu a prevádzku mlyna nestačili. Rodičia aj s deťmi odchádzajú na zárobky do Ameriky. Druhý svet vysťahovalectva, druhý svet pre otvorené oči vnímavého dieťaťa, svet za "veľkou mlákou".

Skryť Vypnúť reklamu

DRUHÝ NÁVRAT bol, keď sa ako jedenásťročný vracia so strýkom do Jasenovej a odtiaľ s kapsičkou do školy v Dolnom Kubíne. Učí sa rodnú reč, schádza sa spolu s inými v tajnom študentskom krúžku a spriadajú smelé plány, ako sa pripraviť na boj za oslobodenie spod jarma. Ale čoskoro po maturite a krátkom výcviku berie bo rúk zbraň a odchádza na bojiská prvej svetovej vojny. Dostáva sa do zajatia, medzi legionárov. Po prvej revolúcii v júli roku 1917 sa hlási k československému národnooslobodzovaciemu pohybu. Zadeľujú ho do 7. tatranského pluku na Ukrajine. 7. februára 1920 sa uzatvára prímerie, ale oni sa až 8. júla ocitajú vo Vladivostoku a odtiaľ loďou Logan cez Singapúr, Colombo, Indický oceán, Červené more, Suez a až 7. septembra 1920 sa dostáva do Terstu a odtiaľ domov.

Skryť Vypnúť reklamu

TRETÍ NÁVRAT, návrat zo sveta vojny. Hneď sa pokúša videné a prežité vysloviť. Najprv vo veršoch ešte v Slovenských hlasoch redigovaných v Rusku J. G. Tajovským a J. Jesenským a potom v denníkových záznamoch, ktoré vyšli v roku 1936 v Matici slovenskej ako Sibírske zápisky. Po návrate na Oravu pôsobí ako notár v Liesku, Lokci, Párnici a nakoniec v Dolnom Kubíne. Tu nachádzajú otvorené dokorán dvere i srdce Mikuláša Gaceka mladí slovenskí umelci: maliar Moľo Bazovský, sochár Fraňo Štefunko, básnik Valentín Beniak, Rudo Kľačko, Andrej a Lea Mrázovci a mnohí iní. Po vzniku slovenského štátu ho pozývajú na ústredie do Bratislavy a odtiaľ ako tlačového a kultúrneho atašé do Moskvy. Divadlá, múzeá, knižnice, ďalšie dotyky s ruskou literatúrou, umením, krásou reči v dielach Puškina, Lermontova, Gogoľa, Čechova, Tolstého, Dostojevského, Gorkého... Znovu prerušené hrôzami druhej svetovej vojny.

Skryť Vypnúť reklamu

ŠTVRTÝ NÁVRAT do Dolného Kubína v nádeji šťastnejšieho prežitia konečnej fázy vojny sa stal súčasne aj najkrutejším. Keď sa iní tešili z rodiacej sa slobody, jeho 5. apríla 1945 sovietske vojská zajali a odvážali nevedno kam. Chceli mu prišiť špionáž na veľvyslanectve v Moskve, légie, vraj bojoval proti sovietskej moci... Pozerajú na rodinnú fotografiu: "Dáme rozkaz zaistiť ich a deportovať na Sibír." V Pardubiciach vojenský tribunál vynáša rozsudok - d e s a ť rokov trestaneckých táborov! Nasleduje strastiplná cesta vo vagónoch bez priční, napchatí na dlážke, bez diek, a už začína mrznúť. Dostáva sa s väzenským číslom 310 368 do lágrov v okolí Karagandy s krycími menami Lug-lag, Step-lag, Kar-lag. V každom z nich je po dvadsať, tridsať oddelení a v každom po tisíc, tisícdvesto ľudí. Na robotu ich zvážajú nákladnými autami.

Skryť Vypnúť reklamu

Väzni dostávajú nové označenia: "roboťaga" - súci na prácu, silný, "dochoďaga" - zoslabnutý do krajnosti.

Najdôležitejšie, na čo v tých časoch myslel, keď sa zmietal medzi nádejou a beznádejou, medzi životom a smrťou, bolo prežiť a zachovať si svoju tvár. Na lepšie časy sa začalo blýskať po Stalinovej smrti.

PIATY NÁVRAT, bola to sobota pred Kvetnou nedeľou v roku 1955. V Čope odovzdali sovietske orgány zajatcov "našim". Aj napriek tomu, že ich odovzdali ako slobodných občanov, čaká ich ešte ďalšia noc v cele v Košiciach. Potom dostávajú legitimácie, hubertusy, lístky na vlak a 150 korún.

Odtiaľ už k najstaršej dcére do Humenného a spolu do Dolného Kubína. Zvítať sa s milovanou ženou, ktorej ťažkých desať rokov podlomilo zdravie, s dcérami, z ktorých sa stali slečny, a to najmladšie dieťa, veď keď ho vzali, malo iba dva roky!

Skryť Vypnúť reklamu

Nastali radostné aj bolestné časy. "Triedny nepriateľ, kolaborant, zradca, kozmopolita" a iné nálepky kazia radosť zo slobody. Chcú ešte stiahnuť aj z úbohých 620 korún dôchodku, ktorý je jediným príjmom pre trojčlennú rodinu!

V roku 1962 ho v ZSSR rehabilitovali, podpísaný Nikita Chruščov... Blahoželania od starých priateľov, znovuprijatie do Zväzu slovenských spisovateľov.

Všetky príkoria, ktoré prežil, nemohli zlomiť tohoto človeka, človeka s veľkou vierou v ľudí, ľudskú múdrosť a dobro. Stretávali sme ho na prechádzkach v starom, ošúchanom hubertuse, sivovlasého v rádiovke, ako si ide pomalým krokom so vztýčenou hlavou, dobrotivým úsmevom po cestičkách v okolí Kubína. Z času načas sa ešte inštinktívne zohne, keď vidí na zemi kôrku chleba. Návyk z lágrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Citlivá duša a dôverčivé srdce Mikuláša Gaceka sa prejavovalo vo vlastnej tvorbe i v prekladoch. Okrem Sibírskych zápiskov, vydaných v MS roku 1936, a Rovesníka, ktorý vyšiel pri stom výročí jeho narodenia vo vydavateľstve Petra Hubu v Dolnom Kubíne, ostatné práce ostali v rukopise (Zápisky zo slovenského štátu, Moskovské zápisky, Budmerické zápisky). Od roku 1921 uverejňuje aj prvé preklady z diel ruských a sovietskych autorov. Knižne mu vyšli preklady Čechova, Turgeneva, Gogoľa, Suchovo-Kobylina, H. G. Welsa a iných autorov. V medzivojnovom období bol pokladaný za jedného z prvých a najlepších prekladateľov.

Potvrdzujú to okrem iného aj slová spisovateľky a prekladateľky Zory Jesenskej, ktorá v liste z roku 1942 píše: "Keď som bola ešte mladá a hlúpa, myslela som si, že je slovenčina nie taká reč, čo by mohla zachytiť celú krásu diela svetovej literatúry, a čeština, zdalo sa mi, tak veľmi nad ňu vyniká. Až keď som potom čítala Gacekove preklady, uvedomila som si, že aj po slovensky sa dá povedať čokoľvek na svete !"

Skryť Vypnúť reklamu

V jazykovednom časopise Slovenská reč sa Henrych Bartek tiež pochvalne vyjadruje o kultivovanosti reči a štýlu prekladateľa: "Škoda, že väčšina prekladov do slovenčiny trpí rečovými suchotami a ani zďaleka nevystihuje umeleckú reč originálu, ba často preklady u nás sú skôr nevítaným balastom ako dobrodením literatúry. Málo máme takých prekladateľov ako je Mikuláš Gacek, z ktorého prekladov potešiť sa môže aj básnik, lebo toľko je v nich zvratov, obrazov, porovnaní, akých sme doteraz v slovenčine nečítali. I reč je hladká, plynná, bez kostrbatosti!

Vlani uplynulo sto rokov od narodenia tohoto zvláštneho človeka, ktorého život je jedna prekrásna kniha - odkaz, posolstvo. Nielen tým čo napísal, ale najmä tým, čo prežil a hlavne ako to prežil... Vedel sa uspokojiť aj s málom:

Skryť Vypnúť reklamu

"Možno nikdy nezoriem svoju roľu. Vyoriem iba jednu brázdu... ale aspoň tá jedna brázda bude poriadna, hlboká a rovná, aby k nej ostatné priliehali... Tvoju fľašu hodenú do mora času nájde niektorý potomok štvrtého alebo piateho pokolenia - o osemdesiat alebo sto rokov - začne slabikovať popísané hlásky a zamyslí sa, nájde podnetnú myšlienočku".

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 5. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 4. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 5. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 6. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 7. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 8. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 9. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 10. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 7 560
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 480
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 081
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 263
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 297
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 969
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 617
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 313
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 117
 10. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 991
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu