Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Všetci, nielen mladí, ľudia túžia byť šťastní, každý chce uspieť

MUDr. Miroslav MIKOLÁŠIK, narodený 11. 9. 1952, trvalé bydlisko Dolný Kubín. Ženatý, manželka Elena je lekárka, otec Marcely, Miriamky, Andreja a Libora. Študoval a maturoval vo Francúzsku (Lycée Alphonse Daudet - Nimes), medicínu skončil na Karlovej ...

MUDr. Miroslav MIKOLÁŠIK, narodený 11. 9. 1952, trvalé bydlisko Dolný Kubín. Ženatý, manželka Elena je lekárka, otec Marcely, Miriamky, Andreja a Libora. Študoval a maturoval vo Francúzsku (Lycée Alphonse Daudet - Nimes), medicínu skončil na Karlovej univerzite v Prahe roku 1978. Atestácie absolvoval z anestéziológie a resustitácie a z odboru všeobecné lekárstvo. Po revolúcii v roku 1990 kooptovaný do funkcie podpredsedu ONV v Dolnom Kubíne (za KDH) pre otázky zdravotníctva, sociálnych vecí, školstva a kultúry. V roku 1991 okresný štátny lekár. V roku 1991 - 1992 bol riaditeľom odboru medzinárodných vzťahov na Ministerstve zdravotníctva SR.

Skryť Vypnúť reklamu

MUDr. M. Mikolášik je externým prednášateľom na Ústave medicínskej etiky a bioetiky Bratislava s bohatou publikačnou činnosťou. Je spoluzakladateľom a prezidentom mimovládnej organizácie Donum Vitae (ktorá napríklad organizovala v roku 1992 World pro life congress v Bratislave s 2500 účastníkmi).

Je absolventom odborných stáží a pobytov v Japonsku, Francúzsku, USA, Mexiku, Veľkej Británii.

Jazyková znalosť: angličtina, francúzština

Záľuby: hudba, výtvarné umenie, lyžovanie, basketbal, cestovanie (navštívil 23 krajín).

V minulom období bol poslancom mestského zastupiteľstva za KDH v Dolnom Kubíne, v tomto volebnom období je poslancom Národnej rady SR za to isté hnutie, keď ho v stredoslovenskom kraji preferenciami zvolili z 12. na 3. miesto (hneď za lídrami Romanom a Pittnerom).

Skryť Vypnúť reklamu

# Tri roky ste študovali vo Francúzsku. Čo to pre vás znamenalo?

"Rozhodne veľmi veľa! Samozrejme som sa naučil jazyk, a najmä som sa naučil ,po francúzsky` myslieť. Všetky predmety som sa učil v tejto reči, takže mi francúzština dôkladne ,vošla` do krvi."

# Aké sú rozdiely vo výučbe a v živote vôbec?

"Vari základný rozdiel ich prístupu v edukácii spočíva v tom, že učia človeka logicky narábať s informáciou a kriticky ju zhodnocovať. Hlavne však vyžadujú aktívnu tvorivosť, osobitný prístup, pestujú filozofiu i modernú matematiku. V tom čase škola u nás ,hustila` do študenta sumu aj vyslovene nepodstatných a ,hluchých informácií`, a nerozvíjala individualitu a súťaživosť. Napokon, načo aj, vyžadovala sa poslušnosť a nevybočovanie z radu. Druhým hlavným prínosom bolo spoznanie európskej kultúry, čo môj slovenský obzor zákonite rozšírilo. Mal som možnosť veľa cestovať aj do iných západných krajín a obohacovať sa napríklad bohatstvom výtvarného umenia všetkých najvýznamnejších galérií Európy, chodiť na koncerty aj operu, obdivovať architektúru..."

Skryť Vypnúť reklamu

# Táto skúsenosť pravdepodobne do značnej miery predznamenala vašu schopnosť organizovať v Dolnom Kubíne kultúrny život.

"To bolo tak: za totality, v tom komunistickom marazme, v atmosfére strachu a socialistickej pseudokultúry som nadobudol dojem, že je treba urobiť niečo pre ľudí, aby sa cítili aspoň chvíľu slobodní. Preto som v Dolnom Kubíne založil a deväť rokov viedol Kruh priateľov hudby. Vážna hudba, táto studňa krásy a dobra, znela totiž aj za minulého režimu rovnako krásne a vo svojej nadčasovosti úspešne čelila tuposti doby. Ročne sme mali 11-12 živých koncertov, na ktorých nechýbali ani umelci zo zahraničia, pričom k nám chodili bežne koncertovať všetci domáci špičkoví umelci či komorné telesá. Záverečný koncert sezóny bol vždy fantastický, pretože to bol organový koncert v prekrásnej kaplnke Oravského hradu, kde na historickom pôvodnom nástroji prezentovali všetci najlepší interpreti Bacha, Händla, Pachelbela či Cézara Francka. Na týchto koncertoch sme boli vnútorne slobodní a mohli sme spokojne zabudnúť, že tam vonku, za oknami, ,zúri` socializmus."

Skryť Vypnúť reklamu

# Bol to akýsi tréning na slobodný život?

"Možno aj niečo na ten spôsob. Myslím si totiž, že aj slobode sa človek musí učiť. Trénovať a pripravovať sa na to, čo urobí, ak si slobodu skutočne vydobyje, resp. ak mu ju niekto ponúkne. A podľa niektorých súčasných javov sa, žiaľ, zdá, že mnohí nevedia so slobodou narábať, že ich nová situácia úplne zaskočí, že si zvykli na jarmo a na príkazy zhora a teraz slobodu skôr prijímajú ako príťaž. Nie sú kreatívni, iniciatívni ani aktívni. Takíto ľudia potom volia strany a hnutia, v ktorých im ovzdušie a program pripomína totalitu, autoritatívne vedenie a kolektivistické úderky."

# Pán doktor, ste externým prednášateľom na Ústave medicínskej etiky a bioetiky, navyše ste prezidentom mimovládnej organizácie Donum Vitae. Aký je váš názor na premnoženie našej planéty, na ktoré upozorňujú masmédiá a v tej súvislosti na umelé prerušenie tehotenstva?

Skryť Vypnúť reklamu

"Otázka nestojí tak, či je Zem schopná uživiť všetkých ľudí. Dávno je dokázané, že je schopná. Je schopná pokojne uživiť oveľa väčší počet ľudí, než sa teraz na svete nachádza. Problém je však politický. Politicko-ekonomický. Zdroje a prostriedky nie sú rovnomerne a spravodlivo distribuované do všetkých častí sveta. Ale aby som odpovedal na vašu otázku: Pojem interrupcie, dobrovoľného potratu, u nás jestvuje od roku 1957. Vtedy bol vydaný zákon o legalizácii potratov, ktorý v roku 1986 ešte viac liberalizovali v tom zmysle, že potrat je možné vykonať kedykoľvek na požiadanie aj bez medicínskeho dôvodu. Je tragédiou, že od spomínaného roku 1957, teda v priestore 38 rokov, vlastne v priebehu dvoch generácií, vykonali na Slovensku viac ako milión potratov! Pri dnešnej populácii 5,5 milióna obyvateľov je to katastrofálne vysoké číslo. Fenomén potratu sa dnes dotýka minimálne každej druhej slovenskej rodiny. Išlo pritom o likvidovanie zdravých jedincov, a to v drvivej väčšine všetkých interrupcií. Treba pripomenúť, že Slovensko má veľmi nízku hustotu populácie, 102 obyvateľov na jeden štvorcový kilometer, pričom Nemecko má hustotu 295/km a Holandsko 361/km. Ak mám teda posudzovať umelé prerušenie tehotenstva z aspektu preľudnenia Slovenska, aj keby ten milión ľudí žil, zďaleka by sme nedosahovali hustotu krajín, o ktorých sme hovorili. Budete pritom so mnou súhlasiť, ak poviem, že tieto krajiny nijako netrpia, nie je v nich ani hlad ani nedostatok priestoru. Odpoviem celkom jednoznačne: som za kultúru života, nie za kultúru smrti."

Skryť Vypnúť reklamu

# Ku kultúre života patrí aj kultúra sexuálnych vzťahov, predmanželského a manželského života. Čo si myslíte napríklad o predmanželskej sexuálnej abstinencii?

"Z nespočetných rozhovorov a stretnutí s mladými ľuďmi viem, že všetci túžia byť šťastní, každý chce uspieť. Predmanželský sex ich k tomuto šťastiu nijako nepribližuje, skôr naopak. Je to rozdrobovanie hodnôt, citov a postojov do takej miery, že keď potom, neskôr, chcú ,platiť veľkou bankovkou`, zistia, že je dávno ,rozmenená na drobné`. Predmanželská sexuálna abstinencia rozhodne neškodí!"

# Aká je, podľa vás, momentálna situácia v oblasti osvety sexuálneho života na Slovensku?

"Nedostatočná a zle orientovaná. Články v časopisoch pre ženy, v spoločenských magazínoch a v periodikách pre mládež vytvárajú dojem, že sexuálne šťastie spočíva vo frekvencii stykov a v technike súlože. Nepokryte sa tiež propagujú včasné sexuálne styky mládeže a jedným dychom sa im ponúkajú antikoncepčné prostriedky. Sexuálne šťastie však stojí na manželskom dialógu, na rešpektovaní fyziológie sexuálneho partnera, na hlbokom obdive a na spoločnom znášaní ťažkostí a problémov. Za takýchto predpokladov je sexuálny život oveľa hlbší, prináša oveľa častejšie pravé psychosexuálne vyvrcholenie a je aj kvalitnejší."

Skryť Vypnúť reklamu

# Aký je váš postoj k mohutnej reklamnej kampani, najmä v súvislosti s ochranou pred AIDS, ktorá viac či menej propaguje používanie kondómov?

"AIDS je smrteľná choroba. Kto sa nakazí - zomrie. Propagovanie kondómov má však jednu tragickú chybu krásy! Predstavme si, že chlapec by šiel s HIV pozitívnou ženou a poučený reklamou, že prezervatív ho ochráni, bude ho s dôverou používať. Pôjde s ňou 20-krát a z toho raz prezervatív zlyhá, tak ako pri nechcenom počatí, lebo podľa všetkých dostupných štatistík sa spoľahlivosť použitia kondómu pohybuje od 5 do 13 percent, niekedy až do 18 percent. V praxi to znamená, že zo sto párov, používajúcich prezervatív počas jedného roka sa u piatich párov predsa len vyskytne tak neplánované počatie, ako, žiaľ, aj AIDS."

Skryť Vypnúť reklamu

# Aký je váš názor na hormonálnu antikoncepciu?

"Aj v najrenomovanejších lekárskych časopisoch sa v poslednom čase vyskytli dôkazy o tom, že hormonálna antikoncepcia je škodlivá. Dokonca niektoré druhy rakoviny sa vyskytujú u užívateliek hormonálnej antikoncepcie oveľa častejšie. Preto sa nestotožňujem s neoprávneným optimizmom jej propagátorov, a rozhodne by som si dobre rozmyslel, či by som, tak ako to robia dealeri farmaceutických firiem, hovoril o možnom zlepšení niektorých ženských ochorení a o zlepšení hustoty vlasov, a nič by som nepovedal napríklad o zvýšenom výskyte rakoviny prsníkov."

# Ak chcete múdro poradiť mladému páru, ako sa má chrániť pred nechceným počatím, čo mu teda poradíte?

"Jednoznačne prirodzené metódy regulácie počatia. Napríklad Billingova metóda prirodzeného plánovania počatia je finančne neporovnateľne výhodnejšia, nemá žiadne negatívne zdravotné účinky a je úplne prirodzená, rešpektuje dokonale fyziológiu ženy. Je atraktívna tým, že je to vlastne výsostne ekologický prístup k vlastnej sexualite a psychosexuálnemu zdraviu!"

Skryť Vypnúť reklamu

# Pretože osveta v tomto smere je u nás na nízkej úrovni, môžete prezradiť, ako hnutie, ktoré reprezentujete, pomáha kultivovať verejnosť v tejto stále ešte málo poučenej sfére súkromia slovenskej rodiny?

"Spolupracujeme s mnohými odborníkmi, lekármi, psychológmi, sociológmi, pedagógmi, školami, vládnymi aj nevládnymi organizáciami. Už teraz na Slovensku asi 200 certifikovaných ľudí vyučuje metódy prirodzeného plánovania rodičovstva, najmä v Centrách pre rodinu. Existuje vynikajúci program sexuálnej výchovy pre stredné školy, kde spolupracujeme s medzinárodným Centrom NFP (Natural Family Planning) vo Washingtone. Tento program vyhovuje racionálnym úvahám o reprodukcii človeka, ako aj hladu mladých ľudí po pravdivej a ekologickej alternatíve svojej sexuality. Program je známy pod medzinárodným názvom Teen STAR Program a už teraz sa realizuje asi na pätnástich gymnáziách. A ďalší sa hlásia..."

Skryť Vypnúť reklamu

# V parlamente ste vystúpili so zásadným prejavom v súvislosti s prerokovávaným návrhom o Liečebnom poriadku. V tej súvislosti sa dosť diskutovalo o medicínsko-etických otázkach aj o konferencii OSN, ktorá bola v Káhire a na ktorej ste sa ako expert zúčastnili.

"V Káhire som bol naozaj ako expert v oficiálnej vládnej delegácii. Prednášam totiž na Ústave medicínskej etiky a bioetiky v Bratislave ako externý učiteľ, a tak mi bola téma veľmi blízka. Som šťastný, že v Káhirskom dokumente sa členské štáty OSN dohodli, že tento dokument nie je v žiadnom prípade záväzný pre jednotlivé štáty a nemá vyššiu právnu silu ako legislatíva, zákony tej-ktorej krajiny. Štáty majú naďalej plné právo pri tvorbe vlastných zákonov "vychádzať z ekonomických, sociálnych pomerov a kultúrnych a náboženských tradícií". Účastníci konferencie odmietli názor, že právo na potrat sa má stať základným ľudským právom. Dúfam, že ani v budúcnosti sa tak nestane. Keďže sa v Káhire hovorilo aj o populácii a pôrodnosti, ktorá je v rôznych krajinách sveta rozdielna, musím zopakovať to, čo som povedal v parlamente: Index plodnosti na Slovensku je už taký nízky (1,6), že pôrodnosť nestačí na prostú reprodukciu Slovenska. Inými slovami, Slovensko vymiera! Nemôžeme si brať za vzor krajiny, kde index plodnosti je ešte nižší (Taliansko napríklad 1,2 %). Znamená to, že ak nepríde k radikálnej zmene, ľudia jednoducho postupne vymrú! Kultúra smrti sa totálne vypomstí. Sterilizácia, antikoncepcia, potrat, eutanázia a praktický materialistický hedonizmus sú komponenty par excellence kultúry smrti a životného štýlu, ktorý vedie do slepej uličky."

Skryť Vypnúť reklamu

# Je to naozaj také zlé?

"Nie je to dobré. Ale ja som optimista, hoci jeden aforizmus hovorí, že optimizmus je nedostatok informácií. Ja som však optimista práve preto, že informácie o možnom zlepšení jestvujú. Vkladám nádej do mladých ľudí, ktorí bytostne milujú pravdu, sú kritickí k povrchnosti a sú schopní bojovať za ideály. Im patrí budúcnosť, oni, a môže to byť vo veľmi krátkom čase, budú nositeľmi života, kultúry života tak v politike, ako aj v existencii celého ľudského spoločenstva."

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 785
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 031
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 351
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 508
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 508
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 327
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 189
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 150
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 103
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 768
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu