Vo štvrtok 24. júla nadobudol platnosť zákon č. 221 o územnom a správnom usporiadaní Slovenskej republiky, ako aj zákon č. 222 o organizácii miestnej štátnej správy. Týmto právnym aktom zanikli bývalé obvody a okresy a vzniklo 8 nových krajov a 79 okresov.
Bývalý Spiškonovoveský okres sa rozdelil na tri okresy - Spišskonovoveský, Levočský a Gelnický. Z nich dva - Spiškonovoveský a Gelnický patria pod Košický kraj a okres Levoča spadá do kraja Prešovského.
Aby štátna správa mohla normálne fungovať, minister vnútra SR dočasne poveril vedením okresných úradov bývalých prednostov, v našom prípade Ing. Mariána Bubeníka.
Tento prechodný stav potrvá do zasadnutia vlády, ktoré sa uskutoční 13. augusta (nevylučuje sa aj mimoriadne zasadnutie), na ktorom budú vymenovaní noví prednostovia okresov. Podľa novej organizačnej schémy sa budú menovať noví vedúci odborov a oddelení. Na tomto zasadnutí vlády vyjde aj nariadenie o pričlenení "sporných" okrajových obcí k jednotlivým okresom.
(gr, SPIŠSKÝ KURIÉR č. 30)
Na ružiach (ne)ustlané
Gelnica - s nárokmi na štatút okresného mesta, avšak kultúrne pustnúca. Kde však začať a kde hľadať odpovede na otázky, ktoré sú doposiaľ nezodpovedané?
Gelnica je momentálne bez kina. Tento problém je však aktuálny už od roku 1994, kedy bolo kino vyradené z prevádzky z dôvodu zlého technického vybavenia a nezodpovedajúcich hygienických požiadaviek. Aj napriek tomu, že primátor Gelnice vo volebnom programe prisľúbil finančné prostriedky na zveľadenie kultúry v meste (napr. na opravu a vybavenie kultúrneho domu), ostalo len pri slovách. Mesto kino predalo a budovu odkúpil jeden z gelnických podnikateľov pán Michal Janov. Ako potvrdzuje, budova kina je už stará a jeho prevádzka bola pozastavená už pred odpredajom. Celý rad domov na tejto ulici, vrátane budovy kina, mal byť zbúraný, avšak šťastnou náhodou kúpy sa budova zachovala. Aj keď momentálne je v štádiu rekonštrukčných prác, tie napredujú pomaly. Závisia totiž od finančných možností terajšieho majiteľa. Na rekonštrukciu a vybavenie kina sa odhaduje čiastka približne 5 miliónov Sk.
(Mgr. DANIELA DUBIVSKÁ, SPIŠSKÉ HLASY Č. 31)
Oživenie výroby - jediné riešenie
Medzi päť okresov s najvyšším percentom nezamestnaných patrí trebišovský. Vlani v septembri sa ich situáciou zaoberala aj vláda. Schválila projekt verejnoprospešných prác (VPP), ktorý mal riešiť otázku nezamestnanosti. Ako ho prijali v Trebišovskom okrese a či ho naďalej napĺňajú, o tom sme sa porozprávali s riaditeľom okresného úradu práce Ing. Jánom Šípošom:
Percento nezamestnanosti sa vo vašom okrese pohybuje pár desatín nad dvadsať. Rozhranie júna a júla je však pre tento ukazovateľ kritické - mladí ľudia končia štúdium a učňovský pomer. Máte im čo na trhu práce ponúknuť, alebo rozmnožia rady nezamestnaných?
"Skôr to druhé. Navyše koncom júna končí na verejnoprospešných prácach 850 zamestnancov a v týchto dňoch som dostal oznam podpísaný výkonnou riaditeľkou akciovej spoločnosti Deva Ing. Ivetou Beslerovou, že prepúšťajú 74 zamestnancov. Priemerná ponuka je 80-90 pracovných miest, čo je pre vyše 10 tisíc nezamestnaných veľmi málo. Preto sa pýtam, čo je rozumnejšie - uvoľniť finančné prostriedky na VPP, vďaka čomu by istý počet ľudí pracoval a mal pocit užitočnosti, alebo vyplácať peniaze z toho istého fondu, ale z pasívnej politiky? Medzi nezamestnanými je 35 percent Rómov."
(OBECNÉ NOVINY č. 30)