Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Tréner Jozef Golonka: "Verím, že vyhráme nad Rusmi a postúpime ! "

Slovenskí hokejoví reprezentanti odleteli na Svetový pohár pod vedením novej trénerskej trojice Jozef Golonka, Dušan Žiška, Vincent Lukáč. S päťdesiatosemročným hlavným trénerom, bývalým vynikajúcim stredným útočníkom, večne impulzívnym rodákom z Bratisla

vy, sme sa pozhovárali tesne pred odchodom do zámoria.

# S akými pocitmi nastupujete na vysoko prestížny tunaj o Svetový pohár ?

"Máme vo výbere hráčov z európskych i zámorských súťaží. Dať dokopy dva rozdielne herné štýly nie je v krátkom čase ľahké. My sme dosiahli jednu vec - mužstvo chce bojovať, hrať to, čo sme od neho požadovali. "

# Prvý zápas pod vaším vedením sa vám podľa reči výsledku nevydaril. V Bratislave sme s Nemcami prehrali 3:4, ale s hrou ste vyslovili spokojnosť.

"Nemci si v prvom zápase nevytvorili poriadnu šancu. Jeden gól dali po našej chybe, ďalšie dva by za normálnych okolností pri troche šťastia náš brankár Dragan chytil. Nie je to ani tak otázka systému obrannej hry, jeden po vlastnej nevynútenej chybe a dva po smoliarskych tečoch. A Heiss na druhej strane chytil sedem samostatných nájazdov."

Skryť Vypnúť reklamu

# Svetový pohár bude pre vás najväčším podujatím v úlohe trénera.

"Neviem, čo nás tam čaká. Mám na mysli aj negatívne vyhlásenia Petra Šťastného v tlači, ktoré mierili proti nám - novým trénerom. To nás veľmi sklamalo. Myslím si však, že počas dvadsaťročnej trénerskej praxe som nadobudol dosť skúseností na to, aby som zvládol aj takéto podujatie. V každom mužstve budú absolútne najlepší hráči a to hovorí za všetko. Pre nás je hlavné precízne sa sústrediť. Chvalabohu všetky neduhy, ktoré nás sprevádzajú na Slovensku, to znamená fanúšikovia, výpady tlače, náš imidž, to všetko bude preč a hráči sa môžu totálne sústrediť iba na hru."

# Nestrácate však týmto všetkým zbytočne energiu?

"Často ma rozladia kritiky v tlači, ktoré ironicky uvádzajú môj nespisovný výraz "branka". Chceme sa zaoberať hokejom, nie hrou so slovíčkami a podobnými sprostosťami. My sme v minulosti trošku precenili B a C skupinu v myslení našich divákov. Potom sme prišli do A skupiny a naraz sme zistili, že to nie je prechádzka nejakým parkom, ale že tu treba bojovať. Myslenie hráčov treba preto prerobiť. To, že sme v minulosti triumfovali proti druhej a tretej kategórii, to je už dnes jednoducho za nami. Teraz stojí proti nám elita. Opakujem, že tie oslavy ako Vivat Slovakia sú už definitívne za nami. Hrávali sme proti Rumunom, Japoncom, proti hráčom, ktorí nevedeli poriadne korčuľovať. "

Skryť Vypnúť reklamu

# Nezdá sa vám - minimálne z pohľadu perspektívy budovania vzájomnej dôvery s hráčmi, ktorí už v reprezentácii majú niečo za sebou - netaktické, že bagatelizujete úspechy nedávnej minulosti, že sa k nej staviate negatívne? Nie všetky zápasy boli totiž, ako vy s obľubou vravíte, prechádzky jarou a letom, ružovým sadom. Nehrali sme len proti Maďarsku, ktoré vy poznáte vďaka kvalitným salámam a nie hokeju. Slovensko po vedením Júliusa Šuplera okrem iného vyhralo základnú skupinu na olympiáde v Lillehammeri, postúpilo v najkratšom možnom čase z C do A skupiny aj cez silných potomkov Ruskej hokejovej školy - Kazachstan, Ukrajinu, Bielorusko a Lotyšsko. Slovensko ani raz neprehralo s rôznymi kanadskými výbermi. Neprehralo s Kanadou ani vo Viedni, hoci na jej súpiske boli uznávaní profíci ako Kariya.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ktorý výsledok bol veľký ? Kanada s Kariyom? Na Svetovom pohári budeme hrať proti desiatim takým, akým bol vo Viedni Kariya. Aby sme si rozumeli! Čo hodnotím negatívne? Chcem tiež povedať, že keby sa nebolo prehralo s Rakúskom, že možno budeme hovoriť ináč. Chcem povedať aj to, že v myslení hráčov je zakorenené, že víťazstvá prídu aj naďalej tak ľahko, ako prichádzali v B a C kategórii."

# Podľa vašej predstavy bude dôležité, aby sa hráči extraligy doťahovali svojimi výkonmi na spoluhráčov z klubov NHL, nie opačne.

"Presne tak. I keď tým nechcem povedať, že máme nejakých dolných hráčov. Naša extraliga išla skutočne úrovňou dole. Nemali by sme sa upokojiť, keď si na predsezónnom turnaji naši extraligoví finalisti poradia s českými. Česi si totiž môžu dovoliť pritiahnuť zo zámoria prakticky kompletné mužstvo, kým my maximálne sedem hráčov. A to je potom podstatný rozdiel v sile. Naša extraliga musí reagovať na vývoj hokeja a podľa toho sa prispôsobiť predovšetkým tvrdým tréningom. "

Skryť Vypnúť reklamu

# V prvom stretnutí Svetového pohára narazíme v Montreale na Rusov. Čo s nimi urobíme?

"Čakám od nich suverénnu hru, hlavne v ofenzívnej fáze. Všetci hráči zbornej pôsobia v zámorí. Určite nebudú brániť tak, ako povedzme Nemci v Bratislave. Keby takýto defenzívny štýl predvádzali kluby NHL, tam by nespokojní diváci zahádzali ľad vajcami. Na Svetovom pohári sa bude hrať atraktívny hokej, bude to aj šou."

# Aj slovenskému hokeju je bližší útočný štýl.

"Iste, my nemáme v úmysle hrať tak, že budeme piati stáť na šiestich štvorcových metroch a budeme sa úporne brániť, vystreľovať puky, aby sme neprehrali. Chceme ukázať hokej, čo však neznamená, že sa nesústredíme na obranu. Toto musíme hráčom vysvetliť a keď to tí pochopia, som presvedčený, že urobíme výsledok. Na Rusov budeme hrať priestorovú obranu."

Skryť Vypnúť reklamu

# Ak majú Rusi nejakú slabinu, tak by sa mohla objaviť na brankárskom poste.

"My dobre vieme, akú majú najväčšiu slabinu - keď nevyhrávajú, zvyknú mať problémy. Preto musíme ísť do vedenia my. Je otázne, či sa to podarí, ale podariť by sa to malo tým skôr, že Rusi nás pdceňujú."

# Kanada?

" Domáce publikum ich bude nútiť do útočnej hry. Kanaďania budú nastreľovať puky do našej obrannej tretiny, čo nám zrejme bude robiť najväčšie problémy, lebo s týmto sa budeme na úzkych plochách ťažko vyrovnávať. "

# Nestálo v tejto súvislosti za úvahu prispôsobiť na sústredení v Prievidzi mantinely pomerom zámorského "koridorového" hokeja?

"Nie. V Prievidzi išlo predovšetkým o zoznamovanie sa hráčov s trénermi, nie o nejakú veľkú prípravu. Sústredili sme sa tam na obrannú hru. Na imitáciu kanadských pomerov by sme museli ihrisko nielen zúžiť, ale aj zaobliť rohy na kanadské elipsy tak, ako to robievali Rusi pred Kanadskými pohármi v minulosti."

Skryť Vypnúť reklamu

# Zámorský štýl, to je aj extrémna tvrdosť v osobných súbojoch. Nebojíte sa, že u našich hráčov vzniknú problémy s osobnou statočnosťou, keď súperi začnú dvíhať lakte ?

"Nebojím. V zápase s Nemcami sme ukázali, že sme voči tvrdosti odolní. Prečo by sme sa nejakému Kanaďanovi alebo Američanovi mali uhýbať, keď to chcú mydliť, nech sa páči, budeme aj my. Otázka je, ako to budú posudzovať rozhodcovia. Faktom je, že máme aj na tento spôsob boja dosť schopných hráčov. "

# Spomínali ste, že pred Svetovým pohárom vás spolu s hráčmi čaká najviac práce v psychologickej príprave, v pohovoroch s hráčmi. Čo ste mali konkrétne na mysli ?

"Musíme chlapcov presvedčiť, že aj keď ostaneme verní útočnému poňatiu, musíme stopercentne brániť traja vzadu. Povedzme si to však na rovinu - každý očakáva od nás zázraky za šesť dní. Môžeme prehrať, ale musí sa o nás hovoriť, že sme schopní a že máme dobré mužstvo. Brániť budeme so stiahnutým centrom. Každý zápas začneme so štyrmi útočnými formáciami a budeme to ťahať tak dlho, ako to bude možné. Na tri lajny to zredukujeme len v prípade, že vycítime, že môžeme strhnúť zápas vo svoj prospech, alebo ho vyrovnať."

Skryť Vypnúť reklamu

# Zastávate názor, že termín Svetového pohára je pre nás výhodný ?

"Najväčšou našou výhodou je to, že nás súperi budú podceňovať. Termínová výhoda zasa spočíva v tom, že schopnosti hráčov na začiatku sezóny sú takmer vyrovnané. Keď si vezmete históriu, vždy sa konkurencia začne rozdeľovať pred Vianocami. Tam odpadávajú tí slabší, predovšetkým fyzicky."

# Váš tip na vytúžený víťazný zápas, ktorý by nám zaručil postup zo skupiny?

"Rusko. Hoci všetci hovoria o Amerike. "

# Váš najväčší zápas z aktívnych čias ?

"Tých bolo viac - 8:0 proti Kanade v 65- tom v Tampere, v päťdesiatom deviatom roku víťazstvo nad Kanadou 5:3 na Štvanici, keď som bol v devätnástich vyhodnotený ako tretí najlepší útočník sveta. Olympiáda v Grenobli bola vydarená v tom, že som bol kapitánom a že som získal olympijskú medailu, čo bolo mojím najväčším úspechom."

Skryť Vypnúť reklamu

# Trénerské ambície?

"Sú vysoké. Technicky naše mužstvo nie je zlé, po taktickej stránke by sme mohli trošku pridať. Najväčšiu rezervu máme v psychologickej príprave. Disciplína pri vylučovaní. Hráči sa pre víťazstvo musia niekedy nechať aj zbiť. V tomto sa prenášajú zlozvyky z extraligy, v ktorej hrali v minulosti prakticky len dve mužstvá. Ich hráči nemali radi, keď ich niekto bil a nechali sa pokojne vylučovať. Pri ich výkonnostnej prevahe to bolo jedno, aj tak zápasy v pohode vyhrávali. Lenže na medzinárodnom fóre nás môže jedno zbytočné vylúčenie stáť zápas.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 3. Fakulta orientovaná na pútavú výučbu prepojenú s praxou!
 4. Mesto mladých čaká na teba: buď vysokoškolákom v Nitre!
 5. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 6. Začni svoju budúcnosť v Prahe! Staň sa špičkovým ekonómom!
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 9. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 10. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 3. Dáma s pávím pierkom
 4. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 8. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 9. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 857
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 12 319
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 037
 4. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 7 006
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 831
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 592
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 199
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 856
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 185
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 898
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu