do ŠKOLy v ANGLICKU
Pätnásťročný vnuk ruského prezidenta Borisa Jeľcina sa chystá študovať na jednu z najdrahších škôl vo Veľkej Británii, napísala včera londýnska tlač. Chlapec, ktorý sa rovnako ako dedo volá Boris, začne budúci mesiac štúdium v ústave Millfield School v západoanglickom Somersete. Školné sa tam pohybuje okolo 15 000 libier (600 000 Kč) ročne. V Millfield School sa mladý Boris stretne so žiakmi z 54 krajín.
FBI v ČR
Plánované otvorenie pobočky Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v Českej republike zodpovedá politike tejto americkej inštitúcie, ktorá sa cíti zodpovedná za boj proti organizovanému zločinu, medzinárodnému terorizmu, zahraničnej kontrašpionáži a obecne kriminalite vo svete. Ed Evans z tlačového oddelenia zdôraznil, že FBI otvorí svoje zastúpenie v ČR na žiadosť českej polície a najvyšších českých predstaviteľov na začiatku budúceho roka. FBI sa pri pôsobení v zahraničí riadi zásadou, že sa obmedzuje na vyšetrovanie a výsluchy v súvislosti s údajnou trestnou činnosťou, ktorá má dosah na Spojené štáty alebo na osoby, ktoré sú chránené americkým zákonom, upresnila FBI. Rozšírenie úlohy FBI v medzinárodnom vyšetrovaní umožnil agentúre Kongres USA vzhľadom na zvýšenú medzinárodnú kriminalitu. Úrad má zatiaľ vo svete 23 pobočiek a uvažuje zriadiť ďalšie, potvrdilo tlačové oddelenie FBI.
VÍZOVÁ LOTÉRIA
PRE KUBÁNCOV
Spojené štáty zostávajú pre Kubáncov naďalej hlavným cieľom, kde by sa chceli z komunistického ostrova vysťahovať. Stále zastúpenie Washingtonu v Havane vo štvrtok oznámilo, že sa v tomto roku uchádza 439 000 ľudí o 6000 amerických víz, ktoré budú udeľované žrebom. "Výhercovia budú oznámení v septembri alebo októbri. Tento postup, ktorému Kubánci hovoria "vízová lotéria", je súčasťou migračnej dohody medzi Washingtonom a Havanou z roku 1994. Keď vtedy utieklo 35 000 Kubáncov z ostrova na bárkach a člnoch, rozhodli sa USA už neudeľovať automaticky utečencom azyl. Zároveň sa však zaviazali vydávať ročne najmenej 20 000 vstupných víz. Časť z nich je vyhradená pre politicky prenasledované osoby a pre Kubáncov, ktorí majú príbuzných v Spojených štátoch. Účasť na žrebovaní zostávajúcich víz je voľná pre každého Kubánca.
OMYLOM DLHŠIE
VO VÄZENÍ
Stovky britských väzňov budú prepustené skôr, ako sa očakávalo, pretože úrady do dÍžky ich trestu zabudli započítať čas strávený vo vyšetrovacej väzbe. Podľa vedenia britských väzníc pôjde okamžite na slobodu 400 až 500 odsúdencov a ďalší sa môžu tešiť na prepustenie skôr, ako pôvodne predpokladali. Už v stredu na základe tohto zistenia prepustili 33 osôb a dÍžky trestov ďalších odsúdených sa preverujú. Tí, čo strávili vo väzení dlhšiu dobu, ako určil rozsudok, môžu od britskej vlády súdne vymáhať finančné odškodnenie. Chybu odhalili mnohé žaloby, podané väzňami, odsúdenými za niekoľko trestných činov, ktorým nebola do výkonu trestu započítaná väzba, kde ich umiestnili pred začatím ďalšieho súdneho procesu. Aféra je ďalšou ranou pre britského ministra vnútra Michaela Howarda, ktorého prestíž utrpela vlani mnohými súdnymi výrokmi proti jeho ministerstvu a útekmi z dvoch väzenských zariadení s prísnymi bezpečnostnými opatreniami.