Celá záležitosť sa datuje do začiatku roku 1990. Odvtedy vyšetrujúce orgány totiž podozrievajú troch nemeckých manažérov, že predali Kaddáfího režimu technológie, ktoré "zelenému vodcovi" umožňovali vyrábať paralytické nervové plyny. A to napriek medzinárodnému embargu, ktoré malo Líbyi znemožniť naďalej podporovať medzinárodný terorizmus. Dosť zarážajúcou je už skutočnosť, že tento ilegálny obchod trval celé tri roky, a to napriek niekoľkým chybám, ktorých sa dotyční manažéri dopustili a vďaka ktorým mali vyšetrovateľom už dávno uviaznuť v sieti.
Systém, ktorým zločinci pravdepodobne pracovali, nie je pritom žiadnou novinkou. Traja manažéri nakupovali od firmy Siemens po jednom prístroji, z ktorých sa dali poskladať technológie, potrebné na výrobu jedovatých plynov. Tieto prístroje vyviezli celkom legálne do Belgicka, kde ich predali belgickej firme, ktorú si de facto sami pre svoje špinavé obchody založili. Táto firma potom pašovala prístroje morskou cestou do Líbye. Je nepochopiteľné, že celý "obchod" mohol trvať tri roky, a to aj napriek tomu, že nemecké úrady museli vedieť, že Líbya má mimoriadny záujem o nemecké technológie na výrobu jedovatých plynov .Jeden takýto obchod s Nemeckom vzbudil medzinárodné pohoršenie už v osemdesiatych rokoch. Okrem toho, na túto skutočnosť upozornila nemecké úrady aj americká tajná služba, čo však tiež neviedlo k zadržaniu pašeráckej trojice. To najpikantnejšie nakoniec - jeden z troch spomínaných manažérov, a to 62-ročný Berge Balanian, Libanonec s nemeckým pasom, nie je len "exportérom", ale aj spolupracovníkom nemeckej tajnej služby (BND). Spolupracoval s ňou v rokoch 1992-1996, t. j. aj v čase, do ktorého patrí podozrenie z nelegálnych obchodov s Líbyou. A aby celá záležitosť mala aj svoju pointu, Balanian informoval BND o udalostiach práve v Líbyi, kde nemecké technológie "vyvážal". Podľa týždenníka Stern dokonca Balanian o svojich exportných aktivitách informoval i jedného z úradníkov z BND a celú záležitosť s ním dokonca aj preberal. BND tvrdí, samozrejme, opak - Balanian bol síce spolupracovníkom BND, avšak o svojich aktivitách v Líbyi sa pracovníkom tajnej služby akosi nezdôveroval.
Celá záležitosť spôsobí Nemecku "zahraničnopolitické škody" - povedal pre Süddeutsche Zeitung minister zahraničných vecí Klaus Kinkel. Ten mal už dosť problémov vysvetliť svetu svoju benevolentnú politiku "kritického dialógu", ktorú uplatňuje voči - takisto z medzinárodného terorizmu podozrievanému - Iránu, ako aj nesúhlas Nemecka s plánmi USA finančne izolovať Líbyu. Možno to však napokon nebude pre Kinkela také ťažké. Peniaze, ako kedysi povedal rímsky imperátor Vespasianus, nesmrdia a mravných imperátorov už dnes vo svete veľa nie je.