Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky

"Toto Povstanie bolo vecou národa" *O slovenskom štátnom sviatku a politickej schizofrénii, ktorá ho sprevádza

Keď sa v polovici marca 1939 Jozef Tiso vrátil z bleskovej návštevy Berlína, okamžite sa postaral o zvolanie Slovenského snemu, aby poslancom tlmočil, čo musia podľa Hitlera urobiť: "Vyhlásiť slovenskú štátnu samostatnosť, ale blitzschnell..." Aby nik ...

Keď sa v polovici marca 1939 Jozef Tiso vrátil z bleskovej návštevy Berlína, okamžite sa postaral o zvolanie Slovenského snemu, aby poslancom tlmočil, čo musia podľa Hitlera urobiť: "Vyhlásiť slovenskú štátnu samostatnosť, ale blitzschnell..." Aby nik netrpel ilúziami, Tiso pre istotu dodal: "Teda nerozhodovať, lebo niet o čom rozhodovať. Otázka života a smrti je v tom, či ešte chytíme čas!" Poslanci si z dvoch ziel, z ktorých si mohli vybrať, zvolili to, ktoré považovali za menšie.

Skryť Vypnúť reklamu

POLITIKA MENŠIEHO ZLA

Slovensko dostalo od Nemecka svoju štátnu "blitzschnell" samostatnosť, aby o ňu vzápätí prišlo takzvanou ochrannou zmluvou, ktorá ho zbavila čo i len náznaku nezávislosti. V rámci politiky menšieho zla vládna garnitúra slovenského štátu podporovala zlo veľké, zlo absolútne - nemecký nacizmus. Podporovala ho ekonomicky, politicky i vojensky.

Slovenská republika bola jediným štátom, ktorý sa už v septembri 1939 pripojil k nacistickému ťaženiu proti Poľsku a bola jediným slovanským štátom, ktorý bojoval proti slovanskej veľmoci na východe. Do vojnového stavu sa dostala aj s ďalšími členmi protifašistickej koalície, teda s Veľkou Britániou i Spojenými štátmi. V rámci politiky menšieho zla - na základe takzvanej Dohody o vojnovom hospodárstve - sa najdôležitejšie slovenské podniky dostali pod priamu kontrolu Nemecka a produkovali to, čo potrebovala jeho vojnová mašinéria. Politika menšieho zla kopírovala dejinné zlo nacizmu aj v tom najodpornejšom - v represáliách proti vlastnému obyvateľstvu z rasových dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

V konečnom dôsledku v konflikte o budúcu podobu sveta slovenský štát dlhé roky podporoval nacizmus. Šialenú politiku, ktorá premieňala slová maniakálnej ideológie na skutky. Podporoval führera, ktorý mal jasnú predstavu, čo urobí so Slovanmi ako s rasou: "Smiešnych sto miliónov Slovanov absorbujeme alebo vytlačíme. Len čo niekto začne hovoriť o starostlivosti o tých ľudí, šup s ním do koncentráku." Kresťanské Slovensko bojovalo po boku režimu, ktorého vodca rád vykladal, že "antický svet bol preto taký radostný a bezstarostný, lebo bol ušetrený dvoch nákaz: syfilidy a kresťanstva!". Podľa neho bolo kresťanstvo "praboľševizmom, mobilizáciou más otrokov židmi za účelom podkopania štátu". Slovenský prezident kňaz Jozef Tiso však v septembri 1940 v prejave tvrdil, že "voda národného socializmu rázne bojuje a jej duch bude naším duchom slovenským, duchom kresťanským". Približne v tom istom čase najvyšší náčelník nemeckého národného socializmu v kruhu svojich najbližších povedal: "Najhoršou rakovinou sú farári... Príde deň, keď s nimi zúčtujem krátkym procesom."

Skryť Vypnúť reklamu

Dňa 29. augusta 1944 bola režimom organizovaná slovenská podpora nacistickému novému poriadku prerušená. Povstaním sa Slovensko pred polstoročím prvý raz vrátilo do Európy, lebo bránilo hodnoty, na ktorých stála a stojí civilizácia. Najmä z tohto dôvodu Slovenská národná rada v septembri 1992 vyhlásila deň začiatku Povstania za štátny sviatok.

NEMÁME S NÍM NIČ SPOLOČNÉ

Rozhodujúcou mierou k tomu prispeli predovšetkým hlasy vládnuceho hnutia. Ak sa odvtedy názory viacerých poslancov HZDS zmenili, nezmenilo sa presvedčenie jeho predsedu, že je to vhodný deň na štátny sviatok.

V máji 1993 pri svojej prvej návšteve v USA vo funkcii premiéra na stretnutí s redakčnou radou denníka The Washington Post o vojnovom slovenskom štáte povedal: "Nemáme s ním nič spoločné, ani spôsob, akým vznikol, ani územie. Jeho existencia na nás pôsobí veľmi zle." V auguste pri oslavách 49. výročia SNP to zopakoval aj na domácej pôde: "Súčasná Slovenská republika ako štát nie je pokračovateľom štátu z rokov 1939-1945. Nie je s ním totožná územím, charakterom moci ani postavením občanov, ani jeho smerovaním k demokratickým štátom a k demokratickým štruktúram." O rok neskôr však na oslavy polstoročnice do Banskej Bystrice neprišiel, lebo bol v opozícii a radšej na vládu povedal, že ho nepozvala... Vynahradil si to v roku 1995, pri oslavách 50. výročia konca druhej svetovej vojny. Aj vtedy zopakoval, že bez víťazstva nad fašizmom "by nebolo humanizmu, demokracie a kultúrneho dedičstva Európy". Nebolo v silách Slovákov nacistický mor zastaviť, ale keď prišiel čas voľby, "volili boj proti fašizmu v mene princípu mravnosti a ľudskosti... Toto Povstanie bolo vecou národa".

Skryť Vypnúť reklamu

Aj na zvolenskom zjazde HZDS v marci 1996 staronový predseda delegátom pripomenul, že ich hnutie nadväzuje "na tradície tých demokratických štátov, ktoré vyšli z antifašistickej koalície". V máji potom v rozhlasovom interview znova podotkol, že "tento svet vyšiel z víťazstva antifašistickej koalície. Toto usporiadanie, demokratický vývoj je jeho pokračovaním, tak ho musíme ctiť a rešpektovať aj u nás". O mesiac neskôr poskytol exkluzívny rozhovor pre Ilustrierte neue Welt, kde rovnako ako pred troma rokmi potvrdil, že "dnešná Slovenská republika nie je identická so Slovenskou republikou z rokov 1939-45, ani teritoriálne a ani politicky".

Zdá sa, že čo sa týka Povstania, sú názory Vladimíra Mečiara až šokujúco stále a nemenné. No nemenné je aj niečo iné - ako dlhé roky veľkoryso toleruje tých, ktorí si myslia opak. Že Slovenské národné povstanie nebolo ani slovenské, ani národné a ani povstanie.

Skryť Vypnúť reklamu

KRÍŽNIK REPUBLIKA, TORPÉDOBOREC ZMENA

V marci 1995 sa Ján Slota rozhodol manifestačne prejaviť svoje principiálne odlišné zmýšľanie. Najskôr v parlamente oznámil, že "SNS s hlbokou vďačnosťou spomína na mužov roku 1939, pretože bez vzniku tohto štátu by Slováci dodnes nemali vlastnú, samostatnú republiku". Potom sa z toho istého balkóna, z ktorého Jozef Tiso v októbri 1938 vyhlásil autonómiu Slovenska, žilinský primátor zhromaždenému davu päťdesiatich občanov zdôveril, aký je šťastný, že si môže "uctiť slávne výročie slovenského národa". Pán predseda v mene SNS dodal: "Skláňame sa pred doktorom Jozefom Tisom, sme radi, že v slovenskom národe žije a bude žiť dlho..."

Iste, každý politický subjekt zodpovedá sám za seba. Problém je však v tom, že v prípade SNS ide o vládny subjekt. V apríli 1995 tu preto americký kongresman Tom Lantos tlmočil znepokojenie administratívy USA z miestnych pokusov rehabilitovať vojnový slovenský štát a jeho prezidenta. Na verejnosť neprenikol ani náznak, že by vládnuce hnutie spoluvládnucej strane niečo vyčítalo. Ako sa ukázalo, také postoje, aké zastáva SNS, predseda Mečiar nepovažuje za neprijateľné, lebo ich nositeľov oceňuje a vyznamenáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Profesor Traubner tri roky trpezlivo znášal útoky týždenníka Zmena, napokon však konštatoval, že ide o antisemitský týždenník. Urazená redakcia ho za tento výrok žalovala - žiadala súd, aby profesora Traubnera potrestal: mal sa im za výrok verejne ospravedlniť a v budúcnosti sa zdržať podobných vyjadrení. Lenže bratislavský mestský súd po mnohých pojednávaniach žalobu Zmeny zamietol. Rozhodol teda, že žalovaný Traubner sa Zmene nemá za čo ospravedlniť... Marošovi Púchovskému, šéfredaktorovi týždenníka, ktorý okrem iného uverejnil, že v publicistike o Povstaní "nastúpila nová generácia okydávačov Dr. J. Tisu, vytvorená boľševicko-židovsko-maďarskými silami", výrok nezávislého súdu kariéru nepokazil. Skôr naopak.

Na oslavy piatych narodenín týždenníka prišiel aj predseda HZDS, ktorý sa zmienil, že proti flotile denníkov, ktoré "nás chcú zbaviť pocitu národnej identity a urobiť z nás kozmopolitov", stojí iba "jeden krížnik Republika, jeden torpédoborec Zmena, jeden Literárny týždenník a jedno Extra S". Dôvod, prečo si Vladimír Mečiar obľúbil Zmenu, je prostý. Keď ho v marci 1994 druhý raz odvolali, komentátori týždenníka to označili za štátny prevrat. Svoj vzťah k Moravčíkovej vláde vyjadrili v elegantnom redakčnom stanovisku: "Táto zberba sa boľševickým pučom zmocnila vlády v štáte... Hnusné červy nech zalezú pod zem."

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfredaktor Púchovský sa po dlhej parlamentnej noci stal členom Rady Slovenského rozhlasu a neskôr za týždenník prevzal Cenu Ľudovíta Štúra. Bola udelená periodiku, o ktorom Vladimír Mináč napísal: "Zrejme z čírej slobodymilovnosti vyvolávajú duchov fašizmu v časopise Zmena. V ich čudne pozliepanom seráli vystupujú solídni hitlerovskí Nemci a nesolídni Židia, ktorí zomierajú napriek `dobre udržiavaným` osvienčimským záhradám." O rok neskôr Cenu Ľudovíta Štúra dostal - a prijal! - aj Mináč. Zrejme so zvláštnym prihliadnutím k svojim predchodcom...

Mimochodom, pre Zmenu napísal seriál o Povstaní Jozef Darmo - držal sa redakčnej línie. Rozvláčne v ňom zdôvodňoval, prečo by 29. august nemal byť štátnym sviatkom. Napokon, mal vtedy dosť času. Ešte nebol ústredným riaditeľom Slovenskej televízie.

Skryť Vypnúť reklamu

MATICA HNUTIU, HNUTIE MATICI

Mládežnícky odbor Matice slovenskej pripravil 14. januára 1995 v Piešťanoch seminár pre svoju mládež. Uskutočnil sa pod heslom Alexandra Macha, ministra vnútra vojnovej Slovenskej republiky ("Mať svoj štát znamená život...), a konal sa v ten istý deň a v tom istom meste, v ktorom sa pred päťdesiatimi rokmi zišiel zjazd mladej ľudáckej generácie. Predsedom jeho prípravného výboru v roku 1945 bol Štefan Polakovič. Ten istý Polakovič v Slovenských národných novinách, týždenníku Matice slovenskej, v januári 1995 uverejnil úvodník, v ktorom chválil to, čo pred polstoročím zorganizoval. Účastníci seminára Mládežníckeho odboru MS s ním súhlasili - vraj sa úmyselne stretli na "na pamätné výročie slovenskej štátnosti". Hovorca Mládežníckeho odboru, pán Juraj Matejovský, sa o niekoľko týždňov stal hovorcom Ministerstva zahraničných vecí SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Matičný kalendár pre rok 1995 vyšiel s nasledovným textom: "Partizánsky puč koncom augusta 1944 hrubo urážal národné city a práva Slovákov. Bol to politický primitivizmus..." Stanislav Bajaník, podpredseda Matice, na otázku, či je akceptovanie fašistického slovenského štátu ako predchodcu terajšej Slovenskej republiky oficiálnou orientáciou MS, odpovedal: "Nepovažoval by som za potrebné a priori označovať Slovenskú republiku 1939-1945 za fašistickú..." Po nejakom čase uverejnil článok, že republiku z 1. januára 1993 považuje za republiku "obnovenú"... Matica slovenská sa stala spoluvydavateľom "zobraných spisov" slovenského revanšizmu - knihy Zamlčaná pravda o Slovensku. Pani magistra Kočajdová jej v epilógu zaželala, aby sa dostala do rúk celého slovenského národa, aby sa tak konečne mohol dozvedieť pravdu "o našom prvom slovenskom prezidentovi Dr. Jozefovi Tisovi a o HUMÁNNOM RIEŠENÍ židovskej otázky na Slovensku". Kto si prečítal knihu Ivana Kamenca Po stopách tragédie, vie presne, o aký druh vražednej humánnosti išlo...

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že experti Matice zatiaľ nemajú žiadne oprávnenie posudzovať učebné texty, Ministerstvo školstva SR ich názory uznáva do tej miery, že nedovolilo vydať učebnicu dejepisu pre záverečný ročník základných škôl. K tej, ktorú spracovali naši najlepší historici, mal matičný expert Ján Beňko zásadnú výhradu: "Bolo Slovenské národné povstanie skutočne slovenské a národné? Okrem iného zúčastnilo sa ho, podľa autorov, 78 tisíc vojakov a partizánov = 2,93 percenta obyvateľstva! Tých, čo ho nechceli (odpočítajúc sympatizantov Povstania), bolo vyše 95 percent! `SNP` bolo protinárodným a protištátnym, súčasne ale aj povstaním proti nemeckému fašizmu: v konečnom dôsledku povstaním proti záujmom slovenského národa. Toto musia povedať historici. Na to sú!"

Skryť Vypnúť reklamu

Názory pána Beňka na to, čo historici musia, sú smiešne, ale každého potenciálneho autora učebnice smiech prejde, ak si vo vládnom návrhu zákona o Matici slovenskej prečíta, že má "plniť úlohy gestora spracovania učebníc a učebných textov". Dôvod, prečo chce dať vládna moc také oprávnenie akurát Matici, je ten istý, pre ktorý jej chce dať aj dva ústavy SAV: Matica protestovala, keď bol premiér Mečiar druhý raz odvolaný z funkcie. Matica prvá podporila tretiu Mečiarovu vládu. Zlatoidčianske slová premiéra z roku 1993, že Matica "nikoho iného ako HZDS podporovať nebude", sa v mnohom naplnili. Okolnosť, že Matica zásadne inak hodnotí minulosť krajiny, a preto aj inde vidí jej budúcnosť ako oficiálna vládna verzia, je len nepodstatný detail. Dôležité je, čo si dávajú navzájom - Matica hnutiu, hnutie Matici.

Skryť Vypnúť reklamu

KTO SA ZRIEKA DEDIČSTVA MARCA

Predseda hnutia a premiér sa dostal takmer na vrchol svojej tolerancie voči inak zmýšľajúcim vtedy, keď pánu Smolcovi, poslancovi a šéfredaktorovi Slovenskej republiky, dovolil, aby k výročiu prezidenta Tisa pripravil rozsiahly seriál, ktorého hlavná idea znela: "Slovensko sa na fašizmus iba hralo." Vladimír Mečiar k tomu po niekoľkých mesiacoch poznamenal len toľko, že kým on bude premiérom, fašizmus na Slovensku rehabilitovaný nebude...

Absolútny vrchol vzájomnej tolerancie však predseda hnutia a jeho šéfredaktor predviedli po 16. marci 1996. Vtedy sa v bratislavskom Istropolise zišli priatelia vojnovej Slovenskej republiky. Najskôr pri zmienke, že 29. august sa oslavuje ako štátny sviatok, kričali "Hanba, hanba!" Potom aplaudovali vete Františka Vnuka: "Bez 14. marca 1939 by nebolo ani 1. januára 1993. Kto sa hanbí alebo zrieka dedičstva marca 1939, ten nemôže viesť ani našu druhú Slovenskú republiku..." Pán Vnuk, aj keď nevedomky, zjavne spochybnil legitimitu terajšieho premiéra. O niekoľko dní prišla odveta: Slovenská republika, denník HZDS, uverejnil oslavný článok k sedemdesiatinám profesora Vnuka. A nie zbytočne - pán profesor sa v slávnostnej reči priznal, ako veľmi sa obáva, že opozícia urobí ďalší puč, lebo by to bol pád, z ktorého sa premiér nepozbiera. Preto poslucháčov vyzval: "Pracujme a modlime sa, aby sa tak nestalo."

Skryť Vypnúť reklamu

Na tejto úrovni vzájomnej tolerancie nie je ťažké urobiť prognózu, čo prinesie tohtoročná oslava Povstania. Ak premiér prednesie prejav, tak taký, ako všetky doterajšie. Odmietne fašizmus, pochváli Povstanie. Aj všetko ostatné bude ako obvykle. Televízia, ktorej riaditeľom je Jozef Darmo, odvysiela dlhý šot. Podrobnejšie o ňom bude informovať denník Slovenská republika, o čo sa postará šéfredaktor Smolec. Na naše zastupiteľstvá pôjde podrobná správa - jej text možno schváli pán Matejovský. František Vnuk sa neprestane modliť, aby opozícia neurobila premiérovi puč. Na ministerstve kultúry ešte trochu popracujú na zákone o Matici slovenskej, aby bol pán Bajaník spokojný. Aj keď sa nikomu zo spomenutých prejav páčiť nebude, radi ho premiérovi odpustia. Veď napokon - čím by boli bez neho? A čím by bol on bez nich?

Skryť Vypnúť reklamu

HLASY O POVSTANÍ

"Česi a židia, ktorí sa mali počas piatich rokov existencie Slovenskej republiky dobre, koncom augusta tohto roku sa otvorene spojili s nepriateľskými parašutistami rôznych národností, ktorých zhodili na Slovensko zo vzduchu a začali otvorenú vzburu proti Slovenskej republike. Malé, nečakane a nespravodlivo napadnuté Slovensko, neschopné ubrániť sa samo, požiadalo o pomoc svojho ochrancu, vládu Nemeckej ríše."

JOZEF TISO v liste pápežovi Piovi XII., 8. novembra 1944

"Čo vlastne viedlo osnovateľov a nositeľov dejov tejto udalosti k tomu, že konali tak, ako konali? Hybnou silou v motivovaní povstania boli individuálne záujmy a ciele určitého počtu osôb, síce občanov Slovenskej republiky, ktoré však na vyvolanie povstania nevyhnutne potrebovali zahraničné podnety, spoluprácu a pomoc... Z toho však logicky vyplýva, že povstanie roku 1944 nebolo vnútornou záležitosťou občanov Slovenskej republiky, ale podujatím v určitom zmysle medzinárodným, vojnovým, a preto nielen nezaslúžene, ale aj neoprávnene nosí atribút - národné.

Skryť Vypnúť reklamu

BARTOLOMEJ KUNC,

poslanec NR SR za SNS,

na seminári Dies ater,

28. augusta 1993

"Vychádzajúc z posledných pokusov zachrániť Česko-Slovensko na sklonku roku 1992 formou únie, rozhodli sa sily etablované na najvyšších politických i štátnych miestach navždy do života občanov Slovenskej republiky zakódovať dve historické udalosti. Ide o takzvané Slovenské národné povstanie z 29. augusta 1944, ktoré NR SR dokonca vyhlásila za štátny sviatok, a takisto takzvanú pražskú jar 1968, zosobnenú nebohým Alexandrom Dubčekom... Dubček sa nikdy nezmieril ani len s pomyslením o samostatnej slovenskej štátnosti, a preto je nemožné na jeho odkaze budovať 2. Slovenskú republiku."

VLADIMÍR REPKA,

riaditeľ Domu zahraničných Slovákov,

10. augusta 1994

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové číslo Historickej revue
 2. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 21 228
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 13 231
 3. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 11 358
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 10 385
 5. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 9 296
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 9 172
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 8 298
 8. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 7 434
 9. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 505
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 201
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu