Ani generál Vjačeslav Tichomirov, ktorý včera vystriedal Konstantina Pulikovského vo funkcii veliteľa federálnych vojsk, nedal obyvateľom Grozného žiadnu nádej. Ultimátum separatistom, aby opustili mesto, inak naň dnes ruské vojská udrú plnou silou a bez akýchkoľvek ohľadov, Tichomirov potvrdil. Pritom moderátor spravodajskej relácie inak "správne" orientovanej televízie ORT v utorok súdil, že po odchode Pulikovského to s útokom nebude také horúce. Politický vývoj v Moskve sa však uberá smerom, ktorý neveští nič dobré nielen pre čečenskú metropolu. V Moskve vypukla politická vojna. V lepšom prípade mocenský chaos.
V hre sú niektorí predstavitelia silových rezortov, "jastrabi", ktorí odmietajú akékoľvek rokovania so separatistami za situácie, kedy Rusi utrpeli veľkú vojenskú i morálnu porážku v Groznom. V hre je však tiež tajomník Bezpečnostnej rady prezidenta Alexander Lebeď. Muž, ktorý má vo veci Čečenska Jeľcinovu maximálnu dôveru a ktorý dal Čečenom i Rusom veľkú nádej, a vzápätí razantne a veľmi netakticky napadol ministra vnútra Anatolija Kulikova ako vinníka vojny v Čečensku. Úloha najvyššieho rozhodcu - prezidenta Borisa Jeľcina - zostáva nejasná. Chorobou sužovaného Jeľcina, ktorý sa minimálne ukazuje na verejnosti, postavil Lebeď pred ultimátum "buď Lebeď, alebo Kulikov", z ktorého sa snaží za pomoci svojej tlačovej služby i premiéra Viktora Černomyrdina, vykľučkovať. Lebeď narobil Jeľcinovi problémy i vtedy, keď Bezpečnostná rada spochybnila pôvodnosť výnosu Jeľcina, v ktorom Lebeďa žiada, aby nastolil v Groznom poriadok. Tlačová služba prezidenta musela včera autenticitu výnosu potvrdiť.
Kulikov i Lebeď zostávajú vo funkcii. S likvidáciou Grozného však "jastrabi" zlikvidujú i reputáciu Lebeďa, ktorý si urovnanie vojny vzal ako svoju prvoradú úlohu. "Tvári sa ako superman... Svojimi intrigami proti Kulikovovi zbytočne provokuje," pomenovali problém Lebeďa členovia moslimskej obce v Moskve, ktorí majú obavy o svojich čečenských bratov vo viere.
Takže: Lebeď by mal v duchu Jeľcinovho poverenia zariadiť odchod separatistov z Grozného (veď má dôveru ich predákov, nie?). Aby sa mesiáš príliš "neflákal", dostal od velenia ruských federálnych vojsk vlastne to isté ultimátum ako čečenskí bojovníci. Akonáhle totiž začne skutočne totálny ruský útok - Tichomirov včera odhadol, že dobytie Grozného potrvá aspoň mesiac - separatisti budú sotva rokovať. Lebeďova misia bude zničená a on sám sa nestane hrdinom, ale len ďalším "neudačnikom".
Z tejto kaše môže Lebeďovi pomôcť cár Boris - ten však pozoruje krízu z ústrania liečební, takže sa vynárajú celkom oprávnené odhady, kto vlastne v Rusku vládne. Lebeďovi môžu pomôcť aj jeho čečenskí partneri tým, že sa z Grozného naozaj stiahnu. To je však v momentálnej situácii veľmi nepravdepodobné.