Izraelsko-sýrske vzťahy zaznamenali v uplynulých dňoch nové obojstranné "iniciatívy". Najprv Sýria oznámila úspešný test rakety Scud-C s doletom až 600 km (a teda schopnej zasiahnuť takmer celé územie židovského štátu). Izrael vzápätí vyskúšal raketu Arrow-2, ktorá je určená práve na zneškodňovanie rakiet typu zem-zem. Povedané športovou terminológiou Sýria-Izrael 1:1. Avšak na rozdiel od športu ide o veľmi nebezpečnú remízu.
Sýrsky test určite neprispeje k posilneniu vzájomnej dôvery medzi znepriatelenými susedmi, ktorí sa usilujú znormalizovať svoje vzťahy. Izraelčania majú na rakety Scud veľmi zlé a ešte stále čerstvé spomienky, keď ich Irak použil počas vojny v Perzskom zálive na ostreľovanie Izraela. Straty na životoch ani materiálne škody, ktoré iracké Scudy spôsobili neboli veľké, avšak rakety mali veľký psychologický efekt. Osobitne v súvislosti s podozrením, že Irak vlastní chemické a biologické zbrane si izraelská populácia uvedomila svoju zraniteľnosť.
Test sýrskeho Scudu preto môže vyvolať podobnú vlnu obáv medzi židovským obyvateľstvom, čo len upevní presvedčenie izraelského premiéra o tom, že Sýrii nemá v otázke okupovaných Golanských výšin ustupovať. Na tom veľa nezmení ani izraelský test obrannej rakety, ktorý bol v tejto situácii pochopiteľnou demonštráciou pripravenosti odraziť prípadný úder. Po skúsenostiach s americkými obrannými raketami Patriot, ktoré neboli v likvidovaní Scudov zďaleka také úspešné, ako to spočiatku uvádzala americká a izraelská propaganda, nebude izraelské obyvateľstvo pravdepodobne veľmi dôverovať ani testu rakety Arrow-2.
Sýrsky a izraelský test však majú nielen bilaterálny rozmer. Môžu prispieť k opätovnému rozkrúteniu pretekov v zbrojení v celej oblasti Blízkeho východu, ktoré sa podarilo v posledných rokoch (najmä po vojne v Perzskom zálive) utlmiť. Rakety Scud totiž majú vo svojich arzenáloch aj Egypt a Irán a sýrsky test by v nich mohol vyvolať pokušenie zmodernizovať svoje staršie verzie rakiet, ktoré im dodala severná Kórea.
Sýria si tak strelila loptu (vlastne raketu) do vlastnej siete. Je totiž v záujme Damasku presvedčiť Izrael, aby jej vrátil takmer 20 rokov okupované Golany. Rinčaním zbraní to určite nedosiahne.