ého Slovenska. Stalo sa tak 20 rokov po vynájdení polyamidového vlákna. Po rozpade trhov RVHP, pre ktoré bolo určených až 90 percent produkcie, nastali v Humennom krušné časy. Rok 1993 nazvali rokom prežitia, nasledujúci rokom stabilizácie a vlani zaznamenali prvýkrát rast výroby a zisk. Pomohlo im v tom založenie spoločného podniku s koncernom Rhône-Poulenc, piatou najväčšou svetovou firmou v oblasti chémie, agrochémie, medicíny a chemických vlákien. Za pomoci jej obchodnej siete vyvážajú dnes už vyše 80 percent svojej produkcie do krajín západnej Európy a Česka, čo má pre nich životný význam, pretože stagnujúci slovenskí odberatelia, najmä výrobcovia kobercov, zatiaľ nie sú schopní kúpiť viac než 13 percent výroby Chemlonu.
(Pokračovanie na 2. strane)
Technické vlákna, ktoré predstavujú 20 percent z výroby Chemlonu, sú sľubnou výnimkou, pretože okrem tradičného odberateľa Matadoru Púchov a Barumu Otrokovice začína o ne prudko rásť záujem v západnej Európe, Indonézii a Indii, najmä vďaka vlastným úspešným aktivitám humenských predajcov. Vlákna určené na výrobu pančúch a športových odevov okrem slovenskej Trikoty Vrbové a českého Jitexu Písek prenikajú do Talianska, Nemecka, Španielska a Francúzska. Mimoriadne si v Chemlone cenia prienik svojich polyamidových vlákien do Brazílie, kde zvyšujú ročne export o 5 až 10 percent a úspešne konkurujú popredným svetovým výrobcom. Výrobky Chemlonu vďaka viacerým certifikátom ISO nachádzajú svoje uplatnenie aj v ekologicky náročných finálnych výrobkoch pančuchového programu, športových odevov a dokonca i pri výrobe plienok Pampers.
Po tom, čo v priebehu roku 1993 založil majoritný vlastník akcií a. s. Chemlon Humenné, francúzska spoločnosť Rhône-Poulenc so spoločnosťou SNIA FIBRE spoločné podniky Nylstar a Novalis, dostali sa humenskí výrobcovia umelých vlákien do kapitálového prepojenia s FIAT GROUP, čo ešte viac podporí ich solídnu povesť vo svete a zvýši dôveryhodnosť aj v očiach bankárov. Ostatne, za posledné štyri roky sa im podarilo aj za pomoci know-how a financií spoločnosti Rhône-Poulenc znížiť 1,7-miliardový dlh z predchádzajúcich rozvojových investícií na súčasných 200 miliónov korún. Napriek povestiam o "zemplínskom trojuholníku smrti", ktorého jedným vrcholom má byť závod, ani v jednom odvetví výroby neprekračujú povolené normy škodlivých emisií. Všetky priemyslové vody z ich závodu idú do mestskej čističky odpadových vôd až po vyčistení vo vlastnej. Každý rokinvestujú do ekologických opatrení 8 až 10 % z celkového rozpočtu.
V 40. roku svojej existencie patrí a. s. Chemlon Humenné s predpokladaným ročným zárobkom 9535 korún pre svojich 2744 zamestnancov medzi najúspešnejšie slovenské podniky.