Utorok, 2. marec, 2021 | Meniny má AnežkaKrížovkyKrížovky

O jazykovej manipulácii v štáte s tzv. starostlivosťou o verejné blaho *Neue Zürcher Zeitung: Cesta do otroctva

Štát verejného blaha, prípade intelektuáli, ktorí ho duchovne zásobujú, je majstrom v zabavovaní (konfiškácii) a prekrúcaní zmyslu pojmov. Tieto pojmy majú určitým spôsobom zmenené razenie, aby boli na prospech štátnym zásahom. Boj o pojmy a významy ...

Štát verejného blaha, prípade intelektuáli, ktorí ho duchovne zásobujú, je majstrom v zabavovaní (konfiškácii) a prekrúcaní zmyslu pojmov. Tieto pojmy majú určitým spôsobom zmenené razenie, aby boli na prospech štátnym zásahom. Boj o pojmy a významy slov sa takto stáva bojom o politický vplyv.

Politická moc si nemôže dovoliť vystupovať takrečeno "otvorene". Má potrebu "vyššieho" oprávnenia. Občania bývajú klamaní eufemizmami alebo regulárnym pojmovým "peňazokazectvom", čo je často spojené so štátnym nátlakom. Štátny zásah im býva názvoslovne ochutený.

Skryť Vypnúť reklamu

ETATISTICKÁ TRADÍCIA

Vo fiškálnej oblasti má táto slovná stratégia dlhodobú tradíciu. Už francúzsky etatista Colbert napísal: "Zdanenie je umenie vytrhať husi maximum peria za jej minimálneho sykotu." Tak má voľba nevinného mena vopred odstrániť pocit zaťaženia daňami alebo rozptýliť ho apelom na emocionálnu sféru. Úrady najmä novozavádzané dávky neradi označujú ako "dane", radšej ich označujú ako "príspevok", "poplatok", "obeť", "pomoc v nebezpečenstve", alebo bagatelizované, ako "fenig" (napríklad "fenig z uhlia") alebo "prirážka" ("prirážka na solidaritu"). Taktiež bývajú dane patriace k všeobecným prostriedkom krytia maskované ako účelové dane (napríklad daň z motorového vozidla). Obľúbenosť nepriamych daní u politikov sa vysvetľuje tým, že ďalej minimalizujú pocit zaťaženia daňami. Okrem toho slúži čo najkomplikovanejší daňový systém na to, aby sťažil občanovi prehľad o jeho skutočnom zaťažení. Z tejto príčiny sa nemôže predpokladať prirodzený záujem politikov na zjednodušení daní. Aj promótori štátu verejného blaha sa snažia donucovacie opatrenia proti slobode a vlastníctvu občanov skrývať za čary so slovami. Rozhodujúcou manipuláciou, ktorá stála na začiatku, bola manipulácia pojmu "sloboda": Z liberálneho pojmu slobody ako "slobody od panovačného nátlaku iných ľudí" sa stala "sloboda od (materiálnej) biedy", zaopatrenosť štátom. Podľa tejto terminológie by boli nemajetní umelci "neslobodní", naproti tomu v kasárni umiestnený a zaopatrený vojak, ba aj dobre živený otrok sa môže cítiť "slobodný". Divý vlk v horách, stále sa nachádzajúci v existenčnom boji, by bol "neslobodný", kým dobre živený pes na reťazi v sedliackej dedine "slobodný". Ďalším centrálnym pojmom je "solidarita". Tento pojem pôvodne znamenal slobodné vzájomné zastávanie sa členov určitého spoločenstva; v štáte blahobytu z toho vzniká povinné ručenie všetkých za všetkých. Alebo zoberme si "rovnosť": Liberáli týmto mysleli rovnosť pred zákonom - bez ohľadu na vyznanie, pohlavie atď. (zákaz diskriminácie!). Pod "materiálnou" rovnosťou štátu blahobytu sa rozumie faktická, ekonomická a sociálna rovnosť pomocou nerovnakého zaobchádzania s rôznymi skupinami: Tak je princípom pokroku v daňovom a poplatkovom systéme právo na finančnú zlovôľu proti "lepšie zarábajúcim". Ďalším prekrúteným pojmom je pojem "spravodlivosti". Pôvodne znamenal počínanie si podľa určitých pravidiel konania, ktoré vylučovali násilie, podvod atď. ako prostriedky sledovania cieľa; dnes sa tým často myslí "sociálna" spravodlivosť: požiadavka na vládnucich, aby podľa politicky stanovenej schémy rozdelili životné šance a príjmy. Ako "potrebnosť (Bedarfsgerechtigkeit)" sa potom definuje nátlakom voči iným ľuďom presadená požiadavka na štátne zaopatrenie.

Skryť Vypnúť reklamu

SKRESLENIE POJMOV

Ani pojem "ľudská dôstojnosť" neunikol tomuto prekrúteniu zmyslu. Klasickí liberáli videli v povinnosti k individuálnej alebo kolektívnej svojpomoci v ťažkej situácii jednoducho (to) "ľudsky dôstojné" ("Nijaké dary od štátu!"); podľa dnešného chápania je "ľudská dôstojnosť" zaistená práve (až) štátnym zásahom - vo forme zaručených zaopatrovacích služieb. Vysporadúvanie sa s existenciálnymi rizikami vlastnými silami sa už od občana nežiada, a ani nepredpokladá. Tak stratil aj pojem "humanita" svoj pôvodný zvuk. Najprv znamenal - u Wilhelma von Humboldta alebo Johanna Gottgrieda Herdera - plný rozvoj ľudského jedinca vlastnou činnosťou; dnes býva často redukovaný na štátne opatrenia v prospech "slabších", na určitý druh "starostlivostnej humanity".

Skryť Vypnúť reklamu

Samo "sociálne" sa stalo z neutrálneho pojmu, označujúceho medziľudské konanie, morálne zafarbeným pojmom: štátne zásahy v prospech určitých "ukrátených" skupín sa zakaždým pokladajú za "sociálne". S odosobnenými aktmi pomoci úradov súvisia predstavy o "ľudskom teple"; štát sa stáva určitým druhom anonymného, dobročinného patriarchu, "veľkým sociálnym bratom". Odňatie alebo obmedzenie tejto pomoci sa potom hodnotí ako akt "sociálneho chladu". Možno si všimnúť výrazy ako "lepšie zarábajúci" alebo "sociálne slabší", ktoré môžu vo svojej relativite zahrnúť ľubovoľne veľké skupiny a tým oprávniť štát k rozsiahlym intervenciám. Potom je politicky silnejším ten, kto si vie najlepšie privlastniť formulu ochrany slabších (Carl-Christian von Weizsäcker).

Skryť Vypnúť reklamu

SLOVNÉ ÚSKOKY

Pripojením slova "sociálny" boli ústredné politické pojmy pripravené o svoj jednoznačný obsah. K týmto úskokom patrí nielen "sociálna" spravodlivosť, ale práve tak "sociálny" spolkový štát, ktorý autorizoval oslabenie federalizmu; "sociálne" trhové hospodárstvo, medzitým formula pre rozsiahle rozdeľovanie finančných prostriedkov; "sociálne" základné právo, ktorým sa už nerozumie právo na slobodu, ale právo na štátne služby; dokonca došlo ku vzniku slova "sociálny" liberalizmus, čo v praxi viedlo k variantu "sociálnej demokracie". Sociálny záväzok vlastníctva ospravedlnil každý fiškalizmus - až po extrémne daňové sadzby vo Švédsku. Pojem "sociálna" konkurencia síce zatiaľ ešte nie je v obehu, istotne však (v nemeckom zákonnom zdravotnom poistení) pojem "solidárna" konkurencia, znamenajúci toľko čo žiadna skutočná konkurencia. "Sociálne" poistenie má s "poistením" spoločné len málo alebo nič, ale predáva povinnú štátnu starostlivosť pod mýliacou etiketou obchodného princípu. "Sociálne partnerstvo" platí v Nemecku za najsilnejší kartel nemeckých dejín, ktorý je hlavným zodpovedným za štruktúrnu masovú nezamestnanosť. Samotné nútenie sa vyjadruje ako "povinnosť": pozitívne rezervované (obsadené) slovo "povinnosť" je prebraté z morálnej sféry. Predpokladá slobodu rozhodovania. Pri opatreniach štátu blahobytu ale ide o použitie politického nútenia (nútenie pristúpiť na jeho zariadenia štátnej starostlivosti, povinnú školskú dochádzku, progresívnu daňovú povinnosť atď.). Aj pojem zmluvy bol zmanipulovaný. Už výraz "spoločenská zmluva" - fikcia politickej teórie - je napadnuteľný. Ešte viac to platí o výraze "generačná zmluva" v zákonnom dôchodkovom poistení, kde ale ide len o politicky naoktrojované nútené zmluvy. Nijaká "generácia" takúto zmluvu neuzavrela.

Skryť Vypnúť reklamu

PREKRÚCANIE

ODBORNÝCH TERMÍNOV

Popri tom vždy prichádzalo aj k tomu, že sa prijatie "darov" od štátu robí pre obdarovaného akceptovateľným. Ide tu o to dodať občanovi odvahu siahnuť bez výčitiek svedomia po štátnej pomoci, odbúrať bariéry vo forme hrdosti, hanby, vôle k zodpovednosti za seba. Historicky hrádzu prelomila pred niekoľkými storočiami nová teória viny: vinu na osobných nedostatkoch mala mať "spoločnosť". "Nie je to tvoja chyba!" Keď "chudoba" už nie je hanbou, nakoľko je vždy spôsobená "spoločensky", mimo akýchkoľvek osobných zlyhaní, cesta k štátnej pomoci ako "dobrému právu" nie je ďaleko. Aj výrazu "chudobní" je zvykom sa viac a viac vyhýbať. Najprv sa hovorilo o "potrebujúcich pomoc", potom vznikli výrazy "hľadajúci pomoc" a "príjemcovia pomoci", a napokon ešte neutrálne "príjemcovia služieb". Zo "starostlivosti o chudobných" a "práva chudobných" sa stala "sociálna starostlivosť", napokon "sociálna výpomoc".

Skryť Vypnúť reklamu

V koncepcii "negatívnej dane z príjmu" bolo zrušené ešte aj skúmanie chudoby: Veľkodušný princíp štátnych výhod tu nahrádza "bezcitnú selekciu" minulých dní automatickým poukázaním finančného úradu pri nedosahovaní určitej hranice príjmov. Tak zostáva sebavedomie sociálneho poddaného ušetrené. Pôvodné, ľudsky hodnotné "charitas" sa v spoločnosti, v ktorej je láska k blížnemu kolektivizovaná, stávajú pre obdarovaných jedným z málo všímaných okrajových fenoménov.

Cudzia pomoc (dary) sa víta ako právo, nie - ako sa opovržlivo hovorí - almužna. Liberálno - trhová reforma by mala najprv vykonať revíziu pojmov: "opravu pojmov" v ponímaní Konfucia; lebo podľa tohto čínskeho mudrca začína rozpad (úpadok) poriadku zmätenosťou pojmov. Podľa toho musí obnova "poriadku" začať obnovou pojmovej jasnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 4. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 5. Štúdium práva moderne, prakticky aj po anglicky!
 6. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 7. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 8. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 1. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 2. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 3. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 4. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 6. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 7. 26 years of providing you with essential information
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 9. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 10. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 25 744
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 14 216
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 247
 4. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 131
 5. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 642
 6. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 373
 7. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 179
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 048
 9. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 740
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 5 373
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu